> Biografie Boni pueri

> Sbormistři

> Kontakty

> Osobnosti o Boni pueri

> Spolupráce

> Ocenění

Vlastní vyhledávání

Boni pueri ve Španělském sále Pražského hraduBIOGRAFIE BONI PUERI

Český chlapecký sbor BONI PUERI byl založen v roce 1982 a postupně se zařadil mezi významná evropská hudební tělesa. Dvousetčlenný sbor dosud absolvoval více než 2800 samostatných koncertů po celé Evropě, Americe a Asii, vydal třináct vlastních nahrávek a na dalších dvaceti se podílel (Supraphon, EMI, BMG, ArcoDiva ad.).

Boni pueri účinkovali po boku význačných umělců (José Carreras, Bobby McFerrin), natáčí pro televizi a rozhlas a spolupracují s význačnými soubory a orchestry po celém světě. Sbor absolvuje pravidelná profesionální koncertní turné po USA (Grace Cathedral San Francisco), Kanadě (Winspear Hall Edmonton), Japonsku (Tokyo Bunka Kaikan Hall), Jižní Koreji (Seoul Arts Centre), Číně (Shanghai Theatre Hall)Velké Británii, Nizozemí (Concertgebouw Amsterdam, De Doelen Rotterdam), Dánsku, Francii, Itálii (Basilica di S. Maria Maggiore Bergamo), Německu (Meistersingerhalle Norimberk) aj.

Boni pueri v katedrále sv. Víta na Pražském hraděSbor je také zván na světové hudební festivaly (Pražské jaro 1994, 1995, 1998, 2004, 2005, 2008 a 2011, Europalia - Brusel 1998, AmericaFest - Minneapolis 1998 a 2002, Jeonju Sori Festival- Korea 2002, Shanghai International Arts Festival 2010). V červenci 2004 se stal historicky prvním evropským hostitelem světového festivalu chlapeckých a mužských sborů "World Festival of Singing for Men and Boys", jeho druhý ročník hostí i v roce 2008. Členové Boni pueri účinkují i jako sólisté v operních představeních (W. A. Mozart: Kouzelná flétna - Teatro dell'Opera di Roma 2004).

Boni pueri spolupracují s Českou filharmonií, v roce 2006 otevírali sborový cyklus v pražském Rudolfinu a v roce 2007 se podíleli na koncertním provedení opery Karola Szymanowskeho Król Roger. V roce 2010 byli také přizváni k účinkování v projektu Mahler Gala u příležitosti oslav výročí skladatelova narození a také k monumentálnímu provedení Mahlerovy 8. Symfonie - Symfonie tisíců pod taktovkou Christophera Eschenbacha.

Boni pueri při natáčení pro TVMezi další významné hudební projekty posledních let patří např. dvojsborové nastudování Matoušových pašijí, provedení celého triptychu Responsorií J. D. Zelenky či provedení Vánočního oratoria J. S. Bacha, Mesiáše G. F. Händela, Requiem W. A. Mozarta a G. Faurého. Mezi další projekty patří premiérové nahrávky děl českýchbarokních autorů - J. C. F. Fischera, P. J. Vejvanovského a J. D. Zelenky. Nahrávka Zelenkova Sub olea pacis et palma virtutis získala v roce 2003 prestižní ocenění Cannes Classical Awards, nahrávka Brittenova A Ceremony of Carols byla v listopadu 2004 oceněna titulem Recording of the month. V repertoáru sboru jsou i scénická provedení dětské terezínské opery Brundibár Hanse Krásy a opery Jaroslava Krčka Šaty, které svět neviděl.

Český chlapecký sbor Boni pueri je kulturním velvyslancem sborové federace při Evropské unii "European Federation of Choirs of the Union" a od září 2006 je jako jediné sborové těleso v České republice soukromou uměleckou školou pod patronací Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy.

 

Copyright © Český chlapecký sbor BONI PUERI 1998-2008
Publikování nebo šíření obsahu těchto internetových stránek je dovoleno pouze v souvislosti s propagací Českého chlapeckého sboru Boni pueri. Provozovatel stránek zaručuje svým návštěvníkům ochranu jejich osobních údajů. Provozovatel nesbírá žádné osobní údaje, které mu návštěvníci sami dobrovolně neposkytnou.

Předchozí
šipka doleva
Další
šipka doprava
Zavřít Přesunout