> Co je nového? (rok 2014)

> Co je nového? (rok 2013)

> Co je nového? (rok 2012)

> Co je nového? (rok 2011)

> Co je nového? (rok 2010)

> Co je nového? (rok 2009)

> Co je nového? (rok 2008)

> Co je nového? (rok 2007)

> Co je nového? (rok 2006)

> Co je nového? (rok 2005)

> Co je nového? (rok 0000)

Vlastní vyhledávání

CO JE NOVÉHO? (rok 2014)

23. října 2014 • Boni pueri vystoupí na slavnostním aktu na památném vrchu Vítkově

Český chlapecký sbor Boni pueri přijal pozvání k vystoupení na slavnostním aktu k 96. výročí vzniku samostatného Československého státu.
28. října zazní hymna a další skladby českých mistrů v podání Boni pueri ve Slavnostní síni Národního památníku na Vítkově. Shromáždění se koná pod záštitou Českého svazu bojovníků za svobodu spolu s ministerstvem obrany a generálním štábem za spolupráce Československé obce legionářské, Českou obcí sokolskou, Evropským hnutím ČR, odbojovými a vlasteneckými organizacemi, Společností bratří Čapků a dalšími významnými subjekty.
Celý akt přenášejí oba programy České televize - ČT1 a ČT24 v přímém přenosu. "Národní památník na Vítkově prošel velkámi změnami. Dnes je zde moderní interaktivní muzeum, které připomíná významné křižovatky českých dějin, od Tomáše Garyka Masaryka, legionáře, neblahé únorové události v roce 1948, před druhý a třetí odboj až po Sametovou revoluci. Je zde také připomenut kult osobnosti Klementa Gottwalda. Původně měl tento funkcionalistický památník postaven podle projektu Jana Zázvorky, uctít památku československých legionářů a československého odboje v období 1. světové války. Jsme rádi, že legionáři se na Vítkov již znovu mohli vrátit," řekla zástupkyně ředitele Boni pueri. Ještě před vystoupením Boni pueri položí na Vítkově květiny představitelé z řad vlády, aktivní armády, válečných veteránů a další.

 

13. října 2014 • Koncert Boni pueri v hledáčku Hradeckého deníku

Hradecký deník se pod titulkem "Chlapci z Boni pueri zazářili před vyprodaným Rudolfinem" věnuje úspěšnému vystoupení Českého chlapeckého sboru Boni pueri ve Dvořákově síni pražského Rudolfina, kde sopranisté a altisté sboru vystoupili na prestižním festivalu Film Music Prague.
„Byl to nádherný koncert, neuvěřitelný zážitek a bylo nám velkou ctí zde vystoupit," nechal se slyšet po koncertě ve vyprodané Dvořákově síni pražského Rudolfina ředitel Boni pueri Pavel Horák, píše deník.
Výtěžek koncertu, kterého se osobně účastnil i oskarový skladatel Elliot Goldethal, jehož skadbu Interwiev s upírem Boni pueri zpívali, byl věnován Masarykově onkologickému ústavu v Brně.

 

9. října 2014 • Boni pueri vzkřísili zpěvem dva východočeské hudební velikány

Díla nechanického rodáka J. K. Vaňhala a rodáka ze Skutče V. J. K. Tomáška v těchto dnech rozezněla překrásné prostory bývalého chrámu sv. Máří Magdaleny z roku 1709, dnes Českého muzea hudby v Praze, a kostel Nanebevzetí Panny Marie na Velkém náměstí v Hradci Králové.
Pod vedením Marka Štryncla a za doprovodu continua souboru Musica Florea a sboru Collegium Floreum ožila tato krásná muzika i ve zpěvu chlapců z Českého chlapeckého sboru Boni pueri, kteří přijali pozvání k významnému projektu „Pražské objevy J. V. Tomáška“, kterému je věnován již 12. festivalový cyklus orchestru Musica Florea. V tomto roce si připomínáme 240. výročí narození tohoto mozartovského pokračovatele. Sólové party svěřil dirigent sopranistce Lucii Rozsnyó, altistce Sylvě Čmugrové, tenor zpíval Jan Ondrejka a bas Roman Hoza.
„Skladatel působil v ranně romantickém období. K renesanci jeho děl by měly přispět i tyto koncerty, které většinu Tomáškových skladeb představí v novodobé premiéře. Právě zde, v Českém muzeu v hudby, je toto dílo uloženo v originálech v místních depozitářích,“ řekl dirigent Marek Štryncl, který koncerty doprovodil odborným výkladem.
Více než šedesátka zpěváků Boni pueri nastudovala toto objevné dílo spolu s dílem J. K. Vaňhala na konci letních prázdnin. Vaňhalovy skladby si budou moci na konci listopadu lidé poslechnout i na novém albu, které Boni pueri vydávají u prestižní hudební agentury ArcoDiva Prague.

 

2. října 2014 • Boni pueri podpořili seniory

Český chlapecký sbor Boni pueri přijal pozvání k charitativnímu projektu pořádanému společností ANAVITA, která se věnuje péči o seniory. Koncert pod názvem "Alzheimerova choroba - nejste na to sami“, se konal v Paláci Lucerna. Večerem provázeli herci Eva Holubová a Bohumil Klepl a Boni pueri v něm měli i svůj samostatný hudební vstup. Vystoupení „dobrých chlapců“ řídil Pavel Horák, na klavír doprovázel Robert Fuchs. Během večera byla Lucerna svědkem i krásné módní přehlídky.
„Charitativní akce k Boni pueri pochopitelně také patří. Pozvání jsme rádi přijali. V oblasti popu se sice nepohybujeme moc často, ale rádi chlapcům otevíráme dveře do různých žánrů. Hned v příštím týdnu zpíváme barokní dílo J. V. Tomáška a J. D. Zelenky,“ řekl ředitel Boni pueri Pavel Horák.
Tento významný projekt podpořili i zpěváci Kamila Nývltová, Roman Vojtek, Marian Vojtko, Monika Bagárová, Ondřej Ruml či Dasha. Před závěrečnou skladbou z muzikálu Jesus Christ Superstar, kterou doprovodil orchestr Jana Smolíka, byly předány šeky s finančními dary pro seniory, které převzal ředitel společnosti ANAVITA Jiří Dušek.

 

28. září 2014 • Svatováclavské slavnosti v Klatovech s Boni pueri

Vyvrcholením Svatováclavských slavností v Klatovech byl koncert Českého chlapeckého sboru Boni pueri, který se konal v Jezuitském kostele Neposkvrněného početí Panny Marie a sv. Ignáce.
Na přání pořadatelů byl připraven repertoár českých a světových klasiků a také svatováclavský chorál, prostá modlitba ke sv. Václavu, vévodovi a patronovi české země, aby se přimluvil za svůj národ u Boha, pomohl mu od příkoří a zajistil mu spasení. Kostel, který byl zcela zaplněn, tleskal několikrát zpěvákům ve stoje. Chlapcům poděkovala také ředitelka kulturního střediska Ing. Věra Schmidová.
„Pozvání z Klatov přišlo již v loňském roce, ale v té době jsme měli již smluven koncert pro prezidenta České republiky. Jsme moc rádi, že jsme se s klatovským publikem mohli potkat,navíc ještě v tento sváteční den,“ řekl ředitel Boni pueri Pavel Horák.
Jezuitský chrám je 49 metrů dlouhý a 28 metrů široký, výška hlavní lodi je 23,4 metru. Zajímavostí je jistě i skutečnost, že pod kostelem jsou rozsáhlé katakomby.


 

24. září 2014 • Boni pueri zazářili v Rudolfinu na Film Music Prague!

Český chlapecký sbor Boni pueri vystoupil na slavnostním zahajovacím koncertě prestižního festivalu Film Music Prague ve Dvořákově síni pražského Rudolfina. U příležitosti nedožitých 85. narozenin Jerryho Goldsmithe zazněly mnohé hity tohoto oscarového skladatele filmové hudby, nechyběly hudební ukázky z kultovních scifi filmů Vetřelec, Gremlins, hororového snímku Přichází Satan či špionážního dramatu Nejhorší obavy.
Na pódiu se potkaly téměř dvě stovky účinkujících, spolu s Boni pueri, kteří zpívali hudbu z filmů Interview s upírem a Titus, vystoupili Filharmonici města Prahy, Kühnův smíšený sbor, sopranistka Christina Johnston a mezzosopranistka Andrea Kalivodová. Koncert řídil britský dirigent Nic Raine.
Vrcholem večera byla osobní účast oscarového hudebního skladatele Elliota Goldenthala, který přídavek sám dirigoval.
„Byl to nádherný koncert, neuvěřitelný zážitek a bylo nám velkou ctí zde vystoupit. Kluci mohli vidět Elliota Goldenthala i při práci ve zkoušce, on sám chlapcům osobně poděkoval za vynikající výkon. To bylo opravdu velké vyznamenání. Na koncert máme i výborné ohlasy od pořadatelů, kteří svoji práci výborně zvládli. Velké uznání patří řediteli Nikolu Bojčevovi,“ řekl ředitel Boni pueri Pavel Horák.
Festival, který pokračuje v polském Krakowě, věnoval výtěžek z koncertu Masarykovu onkologickému ústavu v Brně.

 

21. září 2014 • Pražským Rudolfinem zazní filmové melodie ve světové premiéře

Dnešní Deník se věnuje opět velké události, která se chystá do hlavního města. Film Music Praque, prestižní hudební akce, bude podpořena osobní účastí oskarového hudebního skladatele Elliota Goldenthala.
"Naši kluci, sopráni a alti, budou zpívat muziku z filmů Interview s upírem a Titus. je to pro nás velká čest," řekl ředitel Boni pueri Pavel Horák.
Koncert se koná ve středu 24. září ve 20 hodin v sále pražského Rudolfina.


> Článek

 

19. září 2014 • Jičínký deník píše o Boni pueri

Sobotní koncert v kostele sv. Ducha v Libáni je opět v hledáčku českých médií. Boni pueri vystoupí jako exkluzivní host na uznávaném hudebním festivalu "Foerstrovy dny", který se letos koná již počtrnácté.
Ředitel festivalu Zdeněk Vokurka, známý také jako scénárista pořadu Česká filharmonie hraje a hovoří, v článku píše:
"Kde se bere ta úžasná výkonnost, obdivuhodná kvalita a jak je vůbec možné obsáhnout všechnu tu práci na tolika různých působištích, na koncertních pódiích, v operních představeních, k tomu natáčení pro televizi, rozhlas i pokračování v sérii CD.Tihle Dobří chlapci (překlad Boni pueri ) totiž nestárnou. Vesele zpívají a jsou pořád líbezní a zanícení pro dosažení vysokého mistrovství. Za svůj úžasný vzestup vděčí hlavnímu sbormistru Pavlu Horákovi ve spolupráci se sbormistrem koncertní skupiny Markem Štrynclem."

> Článek

 

10. září 2014 • Boni pueri zahájí sezónu ve velkém, čeká je Hollywood, píší noviny

Hradecký deník i Mladá fronta Dnes se věnují začátku nové sezóny Českého chlapeckého sboru Boni pueri. Nové CD s dílem nechanického rodáka J. K. Vaňhala vyjde u renomované hudební agentury ArcoDiva Prague v listopadu.
"Bude to pro mnoho lidí jistě krásný vánoční dárek, na CD jsme spolupracovali s Komorní filharmonií Pardubice a vynikajícími sólisty - Alicí Martini, Sylvou Čmugrovou, Jaroslavem Březinou a Romanem Janálem. Boni pueri si tak vánoční dárek nadělili už v srpnu a ve své spanilé jízdě pokračují natáčením pro Hollywood," uvedla zástupkyně ředitele Boni pueri Hana Musílková.
Sbor se za pár dní objeví na prestižní akci Film Music Prague 2014.
"Pozvání jsme rádi přijali, chlapci se potkají také se "oskarovým" skladatelem Elliotem Goldenthalem, kterému provedou slavnou skladbu Interview s upírem. V závěru září nás pak čeká natáčení hudby pro Disney k dokumentárnímu filmu Aldabra. Aldabra je jedno z posledních nedotčených míst na této planetě. Stejně jako film je i muzika, která ho doprovází, fascinující," řekl ředitel Boni pueri Pavel Horák.
V současné době běží v kinech další dokumentární film Století Miroslava Zikmunda, na kterém se Boni pueri také hudebně podíleli.

 

3. září 2014 • Pardubický deník píše o Boni pueri

Dnešní Pardubický deník se věnuje novému kompaktnímu disku, který nahrává Český chlapecký sbor Boni pueri s Komorní filharmonií Pardubice. Album má vyjít na podzim a již teď je na něj upřena pozornost odborné veřejnosti.

"CD přinese hudbu Jana Křtitele Vaňhala pod taktovkou odborníka na starou hudbu Marka Štryncla. Ke spolupráci byli přizváni také vynikající sólisté – Alice Martini, Sylva Čmugrová, Jaroslav Březina a Roman Janál," píše se v Deníku. CD vyjde u renomované hudební agentury ArcoDiva.
"Spolupráce s Boni pueri je vždy vynikající..rádi se s "dobrými chlapci" sejdeme i při další krásné práci," dodala ředitelka Komorní filharmonie Pardubice Jarmila Zbořilová.

 

30. srpna 2014 • Boni pueri věnovali svým posluchačům na začátku sezóny nové album

Český chlapecký sbor Boni pueri vstupuje do letošní koncertní sezóny s novým kompaktním diskem, na kterém si posluchači budou moci připomenout dílo nechanického rodáka Jana Křtitele Vaňhala.
Album zpěváci natočili u renomované hudební agentury ArcoDiva a dirigent Marek Štryncl přizval ke spolupráci vynikající sólisty - sopranistku Alici Martini, altistku Sylvu Čmugrovou, tenorový part zpívá Jaroslav Březina a bas Roman Janál. Boni pueri doprovází Komorní filharmonie Pardubice, orchestr, se kterým sbor spolupracuje již několik let.
"Lepší začátek sezóny jsme si nemohli přát. CD vyjde na podzim a máme z něj opravdu radost. Marek Štryncl je v barokní hudbě jako doma a dokáže s dílem nakládat velmi citlivě. Právě on se velkou měrou zasloužil o znovuobjevení díla tohoto Mozartova a Haydnova současníka. Posluchači se mají na co těšit," řekl ředitel Boni pueri Pavel Horák.
Natáčení probíhalo v chrudimském muzeu a dohlížel na něj zvukový mistr Václav Roubal a ředitel agentury ArcoDiva dr. Jiří Štilec.
Vydání kompaktního disku Boni pueri podpořilo i Ministerstvo kultury České republiky a Královéhradecký kraj.

 

22. srpna 2014 • Boni pueri vstupují do 33. koncertní sezóny

Dnes začala již 33. sezóna Českého chlapeckého sboru Boni pueri. Desítky zpěváků odcestovaly na tradiční letní soustředění do Černé za Bory, aby připravily nový repertoár. V samém závěru pak natočí chlapci nové CD "Boni pueri zpívají dílo J. K. Vaňhala", nechanického rodáka, který se v kvartetu potkával s W. A. Mozartem, J. Haydnem a K. Dittersem. Na znovuobjevení Vaňhalových skladeb se podílel sbormistr Boni pueri, znalec barokní hudby a renomovaný dirigent Marek Štryncl. Boni pueri přizvali ke spolupráci Komorní filharmonii Pardubice, sólové party pak dirigent svěřil Alici Martini, Sylvě Čmugrové, Jaroslavu Březinovi a Romanu Janálovi. CD vydá prestižní pražská hudební agentura Arcodiva. CD vychází s podporou Ministerstva kultury České republiky a Královéhradeckého kraje.

 

8. srpna 2014 • Hlasy Boni pueri zaznějí v dokumentárním filmu Století Miroslava Zikmunda

Zpěváci Boni pueri přijali pozvání hudebního skladatele Roberta Jíši ke spolupráci na hudbě k filmu Století Miroslava Zikmunda.
Film, který bude mít premiéru již 4. září v Praze, natočil režisér Petr Horký.
"Té hudby bude nakonec přes 40 minut," říká skladatel Robert Jíša.
"V dokumentu bude znít kromě Boni pueri také Radůza a archivy od hudebního skladatele Zdeňka Lišky, od sólo klavíru až po epické symfonické celky," dodal Robert Jíša.

 

1. srpna 2014 • Golf for Music - Music for Golf

Bonbónkem letošní koncertní sezóny Boni pueri bylo bezesporu účinkování v rámci festivalu Concentus Moraviae. Zaznělo dílo soudobého skladatele Aleše Březiny Requiem. Boni pueri se potkali na jednom pódiu s vynikajícími sólisty Ivou Bittovou a Vojtěchem Dykem.
Posledním "koncertem" tohoto festivalového ročníku pak byl benefiční golfový turnaj Golf for Music - Music for Golf na hřišti Kaskáda Brno. Mezi významnými hosty byl i ředitel České filharmonie David Mareček, hudební režisér Ondřej Havelka, starostové festivalových měst a donátoři hudebních projektů, kteří se již v předvečer turnaje sešli na přátelské party. Koncert, který večer provázel a na kterém zazářila harfenistka Jana Boušková, uvedl ředitel České filharmonie.
V tomto ročníku se festival odehrál celkem v osmnácti městech a městečkách. Na golfovém hřišti symbolizovala každá jamka jedno místo. Boni pueri koncertovali v Porta coeli v Překlášteří u Tišnova, které symbolizovala jamka č. 14.
Zastoupeno bylo také Velké Meziříčí, Žďár nad Sázavou, Třebíč, Valtice, Moravský Krumlov, Mikulov, Hodonín nebo Břeclav.
Boni pueri nezpívali v krásném klášteře Porta coeli poprvé. Vystoupili zde již v roce 2003, poté v roce 2007 provedli Zelenkova responsoria za řízení dirigenta Marka Štryncla.
Boni pueri reprezentoval ředitel tělesa Pavel Horák, který šel ve flightu s ředitelem festivalu a manažerem Magdaleny Kožené v jedné osobě Davidem Dittrichem. Na historicky prvním hudebně golfovém ročníku dokonce padl na šťastné 13. jamce i Hole in One!
 

31. července 2014 • Boni pueri si připomněli výročí hradeckého sbormistra Václava Dvořáka

Boni pueri si připomněli výročí významného hradeckého sbormistra Václava Dvořáka, odborného asistenta na katedře hudební výchovy Pedagogiké fakulty, který v roce 1968 založil v Hradci Králové první chlapecký sbor.
Svůj radikální nesouhlas s okupací a vším, co s ní souviselo, vyjádřil po okupaci svým podpisem stanoviska veřejné schůze zaměstnanců PF HK k usnesení ÚV KSČ k tzv. „2000 slov“. Tímto byla nastartována kaskáda perzekucí, končící teprve až rehabilitací v r. 1990.
Z dobových pramenů vyčteme, že pan sbormistr Václav Dvořák statečně v době tvrdé normalizace vybral pro koncert Smetanovu Píseň svobody, naši hymnu v jeho úpravě a skladbu A. F. Tovačovského Přijde jaro... Čest jeho památce!

 

16. července 2014 • Boni pueri na vlnách Českého rozhlasu Hradec Králové

Redaktor Českého rozhlasu Hradec Králové Jakub Schmidt pozval do studia zástupce Českého chlapeckého sboru Boni pueri - produkčního a sbormistra Jaroslava Šlaise a zpěváka Kamila Kubicu. Řeč byla o úspěšné koncertní sezóně, kterou provázely nejen významné muzikologické projekty a výlety do jiných žánrů, ale také dvě japonská a jedno slovenské koncertní turné. Posluchači se mají v nové sezóně opět na co těšit, mimo krásných koncertů to bude např. i natáčení nových desek či hudby k filmům.

 

26. června 2014 • Poslední koncert sezóny Boni pueri provázely ovace ve stoje

Nabitou sezónu zakončil Český chlapecký sbor Boni pueri koncertem na 56. ročníku hudebního festivalu Smetanova Litomyšl. Spolu se sólisty, Komorní filharmonií Pardubice a Pražským filharmonickým sborem provedl Lukášovy pašije Johanna Sebastiana Bacha v úpravě Carla Orffa a dokomponované českým hudebním skladatelem Janem Jiráskem. Výkonu všech účinkujících tleskal zcela zaplněný chrám Nalezení sv. Kříže v Litomyšli, který byl po dlouhých čtyřiceti letech zpřístupněn veřejnosti, ve stoje.
Dramaturgie festivalu spojila pohnuté a podobné příběhy dvou významných barokních děl – piaristického chrámu Nalezení sv. Kříže a Bachova díla. Chrám v 18. století vyhořel, stejně tak se z Bachova díla zachovalo pouhé torzo, které vzkřísil a dokomponoval německý skladatel a pedagog Carl Orff. Před dvaceti lety dopracoval dílo na požádání Bavorského rozhlasu Jan Jirásek.
Koncert řídil Marko Ivanovič, roli Evangelisty zpíval sólista opery Národního divadla Jaroslav Březina, Petrův part Tomáš Kořínek. Ježíšovu roli svěřil dirigent Jiřímu Sulženkovi, v Pilátovi zazářil Zdeněk Plech. Bachovo dílo patří pevně do repertoáru Boni pueri, v minulosti s úspěchem provedli padesátkrát Matoušovy pašije.
„Pozvání Komorní filharmonie Pardubice jsme rádi přijali. Spolupracujeme již mnoho let a vždy je to pro nás velmi příjemné a inspirativní. Potkáme se znovu již na konci prázdnin, abychom natočili společně dílo Jana Křtitele Vaňhala za řízení dirigenta a našeho sbormistra Marka Štryncla,“ řekl ředitel Boni pueri Pavel Horák.
Letošní sezóna Boni pueri byla plna velkých a zajímavých projektů. Nastudovali a provedli mj. dílo soudobého skladatele Roberta Jíši Hlasy světla, které získalo při udělování Výročních cen OSA titul Nejúspěšnější skladba mezi žánry za rok 2013. S velkým úspěchem se setkalo také provedení Requiem současného skladatele Aleše Březiny v rámci festivalu Concentus Moraviae a Janáčkův máj, kde mladé zpěváky doprovodil orchestr Musica Florea. Boni pueri také několikrát vystoupili na Pražském hradě u příležitosti významných státních návštěv.

 

17. června 2014 • Boni pueri se rozloučí s koncertní sezónou Lukášovými pašijemi

Poslední koncert bohaté sezóny Českého chlapeckého sboru Boni pueri zazní 26. června v piaristickém chrámu Nalezení sv. Kříže v rámci festivalu Smetanova Litomyšl, kdy budou provedeny Lukášovy pašije. Spolu s Boni pueri vystoupí Pražský filharmonický sbor za doprovodu Komorní filharmonie Pardubice. Koncert řídí dirigent Marko Ivanovič.
V roli Evangelisty vystoupí tenorista Jaroslav Březina, Ježíše Jiří Sulženko, oba sólisté Národního divadla. Roli Petra zpívá Tomáš Kořínek, part Piláta pak Zdeněk Plech.
Piaristický chrám Nalezení sv. Kříže bude veřejnosti otevřen poprvé po dlouhých čtyřiceti letech. Rekonstukce Lukášových pašijí zazní v Čechách vůbec poprvé.

 

12. června 2014 • Hradecký deník píše o úspěšném koncertě Boni pueri s Ivou Bittovou a Vojtou Dykem

Dnešní vydání Hradeckého deníku se věnuje úspěšným koncertům Českého chlapeckého sboru Boni pueri, který provedl dílo soudobého skladatele Aleše Březiny Requiem.
Sbor doprovodil barokní orchestr Musica Florea, sólové party svěřil dirigent Marek Štryncl Ivě Bittové a Vojtěchu Dykovi, se kterými Boni pueri vystoupili ve své historii poprvé.

> Článek v Hradeckém deníku

 

11. června 2014 • Boni pueri se vrátili opět do Španělského sálu Pražského hradu

Český chlapecký sbor Boni pueri vystoupil na pozvání americké auditorské společnosti ve Španělském sálu Pražského hradu. Zazněl výběr ze světových muzikálů, který zpěváci doprovodili zajímavou choreografií. Předposlední koncert sezóny byl v letošním roce již pátým, který zazněl na Pražském hradě.

 

9. června 2014 • Boni pueri zazářili na festivalu Concentus Moraviae. Stáli na pódiu s Ivou Bittovou a Vojtou Dykem.

V samém závěru koncertní sezóny Českého chlapeckého sboru Boni pueri vystoupili zpěváci v jedinečném projektu. Pro prestižní festival Concentus Moraviae nastudovali a provedli spolu se sólisty Ivou Bittovou a Vojtou Dykem za doprovodu orchestru Musica Florea monumentální dílo Aleše Březiny Requiem 2014.
Koncerty, které zazněly v Ostravě a v bazilice kláštera Porta coeli v Předklášteří u Tišnova a které řídil přední český dirigent Marek Štryncl, připomněly letošní 100. výročí od začátku 1. světové války.
„Na festivalu Concentus Moraviae, který nese podtitul České sny, nevystupujeme poprvé. Musíme přiznat, že velké sny se nám díky vynikající dramaturgii a managementu festivalu opravdu plní. Naše spolupráce začala přesně před deseti lety při provedení muzikologického díla Responsoria Jana Dismase Zelenky a předurčila Boni pueri stát u zrodu dalších velkých a náročných projektů. Dělat muziku na jednom pódiu s takovými profesionály jakými Iva Bittová a Vojtěch Dyk jsou, je pro naše kluky dalším velkým splněným snem,“ usmíval se po koncertě ředitel Boni pueri Pavel Horák.
Oba koncerty byly již dlouho beznadějně vyprodány. Proto se organizátoři rozhodli, že do baziliky přidají alespoň poslechová místa. Dílo tak shlédlo dle odhadu 1600 lidí. Z Porta coeli pořídil záznam i Český rozhlas a po celé odpoledne provázela všechny účinkující Česká televize, která připravila pro své diváky zajímavou reportáž.
"Ctíme téma requeim, které je v duchu historické staré hudby, ale zajímá mě pohled skladatele, jak je schopný toto téma zpracovat. Líbí se mi spojení starých nástrojů s chlapeckým sborem," řekla pro Českou televizi Iva Bittová, která patří k nejvýraznějším osobnostem české alternativní hudební scény.
"Prolínání různých žánrů a spojení současnosti s minulostí je možná mým životním posláním,“ dodal zpěvák Vojtěch Dyk, který svým osobitým a inteligentním humorem dodával zkouškám na báječné atmosféře.
Zpěváky Boni pueri oba sólisté nadchli. Skladatel Aleš Březina ponechal prostor i pro improvizaci, čehož Iva Bittová a Vojtěch Dyk skvěle využili.
„Nikdy bych si nemyslel, že budu stát na pódiu s Vojtou Dykem. Moc jsme si koncert užili, byla to bomba. On je perfektní, je s ním legrace a zpívá výborně vážnou muziku, to se o něm tolik neví. Dokonce jsme bydleli ve stejném luxusním hotelu. Pro všechny to byl velký zážitek,“ říká malý sopranista Matěj Gajdoš.
V letošní sezóně provedli Boni pueri dílo soudobého hudebního skladatele již podruhé. Na začátku sezóny se potkali s autorem Robertem Jíšou při nastudování unikátního 3D audio-vizuálního projektu Hlasy světla, které zazněly v kostele sv. Šimona a Judy hned čtyřikrát. I on, stejně jako autor zmiňovaného Requiem, se věnuje i filmové hudbě.
„S Alešem Březinou a ředitelem festivalu Davidem Dittrichem jsme našli společnou řeč a projektu jsme velmi věřili. Jsme s kluky moc rádi, že dílo žije a našlo si své místo. Vynikající výkon podal dirigent, umělecký šéf orchestru Musica Florea, sbormistr Boni pueri a náš kamarád v jedné osobě – Marek Štryncl, kterého považuji za skutečnou špičku v oblasti barokní hudby. Pro nás je velkou ctí, že nabídku spolupráce s Boni pueri přijal. Na první pohled nezvyklé spojení všech účinkujících se ukázalo jako velmi šťastné,“ dodal ředitel Boni pueri Pavel Horák.
Po velkém úspěchu, kdy oba koncerty provázely dlouhotrvající ovace ve stoje, se uvažuje o provedení v zahraničí.
Naposledy v letošní sezóně si budete moci Boni pueri poslechnout již 26. června na festivalu Smetanova Litomyšl v piaristickém klášteře Nalezení sv. Kříže, kde představí za řízení Marka Štryncla a doprovodu Komorní filharmonie Pardubice Lukášovy pašije.

 

5. června 2014 • Boni pueri vystoupili pro Nadační fond AQUAPURA

Český chlapecký sbor Boni pueri přijal pozvání k vystoupení na slavnostním setkání k 3. výročí Nadačního fondu Moniky a Pavla Staňkových AQUAPURA. V první části zazněly slavné světové melodie z muzikálů, ve druhé pak evropská klasická hudba za řízení sbormistra Pavla Horáka. Zpěváky na klavír doprovodila Jitka Fowler Fraňková.
Během večera předali manželé Staňkovi další finanční dary třem nemocnicím.
„Koagulátory k měření INR krve pacientů s poruchou srážlivosti převzala Svitavská nemocnice a.s., Litomyšlská nemocnice a.s. a Fakultní nemocnice Hradec Králové, pro kterou jsme navíc zakoupili speciální sety, tzv. reagencie, na vyšetření krve. “
řekl JUDr. Pavel Staněk. „Přátelé z Boni Pueri, moc Vám děkujeme za krásný zážitek i za dlouhodobou podporu,“ dodal.
Nadační koncerty patří již dlouhodobě do dramaturgického plánu Boni pueri, za poslední rok zpěváci pomáhali i dětem s tělesným postižením v Pardubickém kraji nebo dětem se zbytky zraku.

 

4. června 2014 • Ředitelé dvou významných těles jednali o další spolupráci

Dnes přijal ve své pracovně paní ředitelku Komorní filharmonie Pardubice Ing. Jarmilu Zbořilovou ředitel Českého chlapeckého sboru Boni pueri PhDr. Pavel Horák, Ph.D.
Jednali o další spolupráci obou těles, která bude intenzivně pokračovat i v další koncertní sezóně. Boni pueri začali s Komorní filharmonií spolupracovat již před několika lety. Natočili společně také CD Česká mše vánoční či vystoupili na pozvání Kanceláře prezidenta republiky na Summitu Východního partnerství ve Vladislavském sálu Pražského hradu. 

1. června 2014 • Kostelem Nanebevzetí Panny Marie se nesly hlasy Boni pueri

Jedna z koncertních skupin Českého chlapeckého sboru Boni pueri vystoupila za řízení sbormistra Pavla Horáka v nedělním odpoledni pro zaměstnance a hosty hradecké firmy OMT Group. Na klavír doprovázel Robert Fuchs.
V úvodu přivítal naše zpěváky ředitel firmy Mgr. Radek Tejc, MBA. Zpěváci na přání pořadatelů připravili díla českých klasiků a výběr ze světových muzikálů, který exkluzivně pro Boni pueri upravil hudební skladatel Vladimír Popelka. Na Velké náměstí se v tomto týdnu vrátí Boni pueri ještě dvakrát - při benefičním koncertě pro Nadační fond Moniky a Pavla Staňkových AQUAPURA a při koncertě na počest arcibiskupa Karla Otčenáška.

> Fotogalerie

 

20. května 2014 • O Boni pueri na stránkách Hradeckého deníku

Úterní číslo Hradeckého deníku patřilo především Boni pueri. Článek redaktorky Michaely Zumrové, doplněný bohatou fotogalerií, se věnuje žáku umělecké školy Boni pueri Matyášu Novákovi. Patnáctiletý klavírní virtuos, vítěz řady mezinárodních soutěží, navštěvuje třídu paní Jitky Fowler Fraňkové, Ph.D., která působí také jako klavíristka koncertních skupin Boni pueri a vyučuje klavírní hru na Konzervatoři Pardubice.

> 1. část článku

> 2. část článku

 

20. května 2014 • Boni pueri s úspěchem vystoupili na prestižním festivalu staré hudby v polské Wroclawi

Maj z Muzika dawna, významný polský hudební festival , přivítal 20. května zpěváky Českého chlapeckého sboru Boni pueri. V Bazilice sv. Alžběty ve Wroclawi představil sbor mj. dílo G. P. de Palestriny, J. D. Zelenky, hradeckého rodáka J. K. Vaňhala, A. Dvořáka nebo J. S. Bacha. Boni pueri řídil vynikající dirigent a sbormistr koncertní složky Marek Štryncl.
„Pozvání od polských pořadatelů jsme přijali velmi rádi. Je to prestižní festival zaměřený výhradně na starou muziku. Proto jsme připravili náročný repertoár a jsme moc rádi, že posluchači odcházeli velmi spokojeni,“ řekl po koncertě Marek Štryncl.
Na koncertě byl osobně přítomen i vedoucí odboru kultury ve Wroclawi Piotr Borkowski, který zpěvákům poděkoval a projevil zájem o další spolupráci. 

13. května 2014 • Boni pueri připravují projekt s Ivou Bittovou a Vojtou Dykem

Český chlapecký sbor Boni pueri přijal pozvání produkcí dvou prestižních mezinárodních hudebních festivalů – Concentus Moraviae a Janáčkův máj k provedení díla soudobého skladatele Aleše Březiny Requiem. Sbor doprovodí orchestr Musica Florea za řízení dirigenta Marka Štryncla, který sólové party svěřil Ivě Bittové a Vojtu Dykovi. Tento týden probíhala v Praze první zkouška.
Zajímavý projekt kombinuje vrcholné skladby z období renesance a baroka s novou hudbou, hranou na staré nástroje. Jednotícím prvkem koncertu je improvizační rozvíjení všech uváděných skladeb. Koncert připomíná 100. výročí začátku 1. světové války. Koncerty zazní ve dvou moravských městech – v Ostravě a v Předklášteří u Tišnova.
„V Předklášteří u Tišnova nezpíváme poprvé. V Porta coeli, bazilice Nenebevzetí Panny Marie jsme provedli v minulosti Responsoria Jana Dismase Zelenky. Moc se na společný projekt těšíme, kromě Boni pueri uvede festival i taková jména jako Soňa Červená či koncertní mistr České filharmonie Josef Špaček. Naši chlapci jsou opravdu v dobré společnosti, “ uvedl ředitel Boni pueri Pavel Horák.
Na oba koncerty byly vstupenky vyprodány během několika dní.

> Fotogalerie

 

10. května 2014 • Boni pueri hostili své přátele z litevského chlapeckého sboru Dagilelis

Po japonském pěveckém sboru The Little Singers of Hyogo Inami přicestoval na pozvání do České republiky skvělý litevský chlapecký sbor Dagilelis, se kterým Boni pueri spolupracují již mnoho let. Pro hradecké posluchače připravila obě tělesa zajímavý koncert. Dagilelis mimo jiné představili i část nového repertoáru, který chystá pro své koncerty v čínském hlavním městě Pekingu.
Boni pueri řídil sbormistr Jaroslav Šlais, na klavír doprovázela Jitka Fowler Fraňková, Dagilelis zpívali pod taktovkou Remigija Adomatise. Koncert provázela báječná atmosféra a posluchači odměnili oba sbory dlouhotrvajícím potleskem.
Ředitelé obou těles Remigijus Adomaitis a Pavel Horák také hovořili o dalších možných projektech pro celou Evropu. Dagilelis, stejně jako Boni pueri, jsou soukromou uměleckou školou s vynikajícími výsledky a jsou zváni prezidentkou Litvy u příležitosti státních návštěv.
„Máme velkou radost, že jsme se mohli s Dagilelis opět potkat. Jsou výborní! Vždy jsme se u nich cítili velmi dobře,“ řekl ředitel Boni pueri Pavel Horák.
Po koncertě uspořádali Boni pueri pro své přátele velkou zahradní party na zahradě své vily, která trvala až do večerních hodin.

> Fotogalerie

 

9. května 2014 • Hradecký deník píše o vystoupení Boni pueri pro prezidenta SRN Joachima Gaucka

I dnešní Hradecký deník píše o úspěšném vystoupení Českého chlapeckého sboru Boni pueri u příležitosti státní návštěvy německého prezidenta Joachima Gaucka v České republice.
"Nejvíc na mne zapůsobila velká vstřícnost vůči mně a mé delegaci. To byla opravdu nabídka přátelství a velké znamení sympatií. Na státním banketu jsem dostal kulturní překvapení. Tak krásný přednes Johanna Sebastiana Bacha mi vehnal slzy do očí," řekl německý prezident Gauck v rozhovoru pro Českou televizi.

> Článek v Hradeckém deníku

> Rozhovor pro ČT (od času 15:15)

 

9. května 2014 • Boni pueri zpívali pro prince W. Lobkowicze

Český chlapecký sbor Boni pueri přijal osobní pozvání prince Williama Lobkowicze k vystoupení v Katedrále sv. Víta, Václava a Vojtěcha. V monumentálním prostoru zazněla za řízení sbormistra Pavla Horáka a klavírního doprovodu Jitky Fowler Fraňkové díla českých a světových klasiků.
Vzácným okamžikem byla i skladba Panis Angelicus, kterou Boni pueri zazpívali s vynikající operní pěvkyní Evou Urbanovou. Hosté, kteří se sjeli z celého světa, spolu s akademiky Univerzity z Oxfordu, odměnili výkon zpěváků dlouhotrvajícím potleskem.

 

8. května 2014 • Palác Žofín pozval Boni pueri

Ve čtvrtek vystoupila koncertní skupina Českého chlapeckého sboru Boni pueri v jednom z nejvýznamnějších architektonických skvostů Prahy – Paláci Žofín.
Sál zaplnili američtí podnikatelé, na jejichž přání byl sestaven repertoár výhradně z české hudby – klasické i lidové. V první části, kdy zněly skladby Bedřicha Smetany a Antonína Dvořáka, vystoupili Boni pueri ve zlatých krojích, druhá pak byla věnována českým lidovým písním, kdy zpěváci oblékli kroje folklórní. Po každé skladbě se ozývaly nadšené výkřiky „Bravo!“ a sál dlouze aplaudoval ve stoje.
Velký sál novorenesančního Paláce Žofín pravidelně hostí největší osobnosti z ekonomického, politického a kulturního života od nás i ze zahraničí.

 

5. května 2014 • Boni pueri tleskal nejen německý prezident, ale i Karel Gott!

Český chlapecký sbor Boni pueri vystoupil v pondělí večer ve Španělském sálu Pražského hradu. Koncert byl součástí kulturního programu státní návštěvy prezidenta Spolkové republiky Německo Joachima Gaucka, který přicestoval do Prahy na pozvání prezidenta České republiky Miloše Zemana.
Dramaturgii koncertu připravil s ředitelem hradního protokolu Jindřichem Forejtem ředitel Boni pueri Pavel Horák. Pro tento večer byla symbolicky vybrána díla českých a německých klasiků. Na závěr pak zazněla skladba Ludwiga van Beethovena Óda na radost, která je považována za hymnu Evropské unie, kam Česká republika vstoupila přesně před deseti lety.
Ve Španělském sále byli přítomni nejvyšší představitelé státu a církve a významní umělci naší země. Jedním z pozvaných hostů byl i zpěvák Karel Gott. Hned po první skladbě Johanna Sebastina Bacha, kdy sólové party zněly z balonu a sbor působivě nastoupil se svíčkami do zhasnutého sálu, přišel nečekaně prezident Joachim Gauck ke sbormistru a řediteli Boni pueri, aby jemu i chlapcům osobně poděkoval.
„Udělali jste mi velkou radost, skladba Jesus bleibet meine Freude je mou nejoblíbenější,“ řekl. Po vystoupení Boni pueri poděkovali prezidenti obou zemí i obě první dámy všem zpěvákům za krásný zážitek a pokračovali s nimi v neformálním rozhovoru. Český chlapecký sbor Boni pueri vystoupil v letošním roce pro prezidenta České republiky již potřetí.

> Fotogalerie

 

29. dubna 2014 • Boni pueri koncertovali v kostele Nanebevzetí Panny Marie v Kladně

V kostele Nanebevzetí Panny Marie v Kladně zněla v podání Českého chlapeckého sboru Boni pueri díla českých a světových klasiků i výběr z nejslavnějších světových muzikálů. Koncertní skupinu řídil sbormistr Jaroslav Šlais, na klavír doprovázela Jitka Fowler Fraňková.
„Do Kladna jsme se těšili, není to poprvé, kdy tu zpíváme. Pořadatelé s pochopením náš koncert přeložili. Původně jsme měli vystoupit 24. dubna, pro tento den nás oslovila Kancelář prezidenta republiky k vystoupení na významné státnické akci – Summitu Východního partnerství. Kladenské publikum jsme ale o zážitek z našeho koncertu nepřipravili,“ řekl sbormistr Jaroslav Šlais.
Publikum aplaudovalo s nadšením a na závěr odměnilo zpěváky ovacemi ve stoje. Nadšení vzbudil také sólista Filip, který zazpíval nádhernou skladbu italského skladatele E. Morricone Nella Fantasia přímo z kazatelny.
„Bylo pro nás velkou ctí, že ještě před koncertem za námi přicestovala slavná operní pěvkyně Eva Urbanová. Spolu s ní vystoupíme pro zahraniční hosty v Katedrále sv. Víta na Pražském hradě,“ řekl po koncertě ředitel tělesa dr. Pavel Horák, který se ten den osobně sešel s ještě jednou významnou osobností - princem Williamem Lobkowiczem. Ten se před lety vrátil se svojí manželkou z exilu v USA do Prahy.

> Fotogalerie

 

27. dubna 2014 • Koncertu Boni pueri ve Vladislavském sálu Pražského hradu věnují pozornost i česká média

Triumfálnímu koncertu Českého chlapeckého sboru Boni pueri se živě věnují i česká média. Kromě reportáže přímo z koncertu na TV Nova přibližují atmosféru vystoupení ve Vladislavském sálu na Pražském hradě i deníky Mladá fronta Dnes nebo Hradecký deník.
Český chlapecký sbor Boni pueri, který přijal pozvání Kanceláře prezidenta republiky k vystoupení na summitu Východního partnerství za účasti prezidenta republiky Miloše Zemana, hlav států a vrcholných představitelů jednotlivých zemí, byl jediným exkluzivním kulturním programem.
"Kdo dodnes ještě nevěděl, kdo jsou Boni pueri, dnes už to ví," řekl po koncertě hostům prezident republiky.

> Článek v Hradeckém deníku - 1. část    > Článek v Hradeckém deníku - 2. část

> Článek na iDNES

 

24. dubna 2014 • Triumfální vystoupení Boni pueri na Pražském hradě!

Český chlapecký sbor Boni pueri přijal pozvání Kanceláře prezidenta republiky k vystoupení na summitu Východního partnerství za účasti prezidenta republiky Miloše Zemana, hlav států a vrcholných představitelů jednotlivých zemí.
Ve čtvrtek v nočních hodinách ve Vladislavském sále zněla v podání sboru ve světové premiéře díla evropských velikánů za doprovodu Komorní filharmonie Pardubice za řízení dirigenta Marka Štryncla.
"Byl jsem již na několika koncertech Boni pueri a nemohu se krásné hudby, jak to umějí jen tito chlapci, nabažit,“ řekl po vystoupení sboru prezident republiky Miloš Zeman. „Kdo dodnes ještě nevěděl, kdo jsou Boni pueri, dnes už to ví," , promluvil ke vzácným hostům.
Prezidenti vstoupili do Vladislavského sálu za zvuku fanfár Hradní stráže. Monumentální nástup sboru se svíčkami z kaple na první tóny skladby Going´Home z Dvořákovy Novosvětské symfonie po koncertě označil prezident Rakouska J. E. Heinz Fischer za fascinující. Vybraná sestava sedmdesáti zpěváků nastudovala pro summit díla ve světové premiéře.
„Všechny skladby, které ředitel hradního protokolu pro slavnostní večer vybral, dostaly nové aranžmá, které jsme svěřili úžasnému skladateli Vladimíru Popelkovi. Hosté Hradu je tak slyšeli jako první, “ dodala zástupkyně ředitele Českého chlapeckého sboru Boni pueri Hana Musílková.
Ředitel hradního protokolu Jindřich Forejt, který celou akci pro státníky spolu s ředitelem Českého chlapeckého sboru Boni pueri Pavlem Horákem připravil a zprodukoval, vyslovil zpěvákům velké poděkování. Ke krásné atmosféře přispěla i světelná technika, která citlivě provázela jednotlivé skladby.
„Zpívat na tak významné státnické akci bylo pro nás velkou ctí a koncert patří k vrcholům naší koncertní sezóny. Ke spolupráci jsme oslovili Komorní filharmonii Pardubice, se kterou rádi spolupracujeme již mnoho let a vynikající britskou sopranistku Christinu Johnston, která s naším sólistou zazpívala Panis angelicus. Zpívat ve Vladislavském sále, v nádherném prostoru, kudy kráčely dějiny našeho národa, je opravdu velkolepé,“ řekl ředitel tělesa Pavel Horák.
Boni pueri se pomalu stávají „hradním sborem“. Před několika dny vystoupili na pozvání Královéhradeckého kraje při návštěvě prezidenta republiky v Katedrále sv. Ducha v Hradci Králové a v prvním květnovém týdnu budou koncertovat ve Španělském sálu Pražského hradu při státní návštěvě prezidenta Spolkové republiky Německo Joachima Gaucka. Symbolicky se tak po 762 letech vracejí do míst, kde se zrodil jejich název.

> Fotogalerie

> Reportáž TV NOVA (od 17:20 minuty)

> Videoreportáž ČT (od času 0:50)

 

23. dubna 2014 • Boni pueri opět na stříbrném plátně

Středeční podvečer patřil v kině Bio Central promítání filmu „Boni pueri v Japonsku a Koreji 2013“. Diváci si tak připomněli historicky první pětitýdenní trojturné sboru do Japonska a Jižní Koreje. Boni pueri koncertovali ve stejném čase ve dvou koncertních sestavách – jedna potěšila posluchače v největších japonských a korejských městech, druhá se plavila na luxusní zámořské lodi Nippon Maru kolem japonských ostrovů.
Jako hosty si zpěváci hlavního sboru pozvali přípravná oddělení – Pueráček, Pueri Novi a Bonifantes. Roztomilý Pueráček se svojí sbormistryní Hanou Musílkovou za klavírního doprovodu Terezy Špulákové v písničkách nechal z uzdravit slůně, mravenci opravili les a potvrdili, že na kole musejí všichni dávat pozor. Starší oddělení Pueri Novi zpívali o jaru a diváci je odměnili velkým potleskem. Písničky pro ně vybrala sbormistryně Marcela Říčanová, za klavír usedla Miriam Puklová. Nejstarší oddělení Boni pueri – Bonifantes – tvoří chlapci, z nichž někteří již periodicky navštěvují zkoušky hlavního sboru. Pro dnešní vystoupení připravili písničky Jiřího Suchého. Sbormistr Jaroslav Šlais a klavíristka Tereza Špuláková zvolili i zajímavou a vtipnou choreografii. Součástí slavnostního podvečera bylo i předávání „českých Oskarů“ – za nejlepší herecký výkon v hlavní a vedlejší roli, za nejlepší zvuk, kameru, film a režii. Do Síně slávy byl uveden grafik a autor filmu, dlouholetý spolupracovník Boni pueri Lukáš Přibyl.
„Jsme nadšeni, film zaplatíme zlatem, jen prosíme, abychom ho už mohli mít doma,“ zaznělo z úst rodičů zpěváků.
Už při závěrečných titulcích se sál hlasitě roztleskal a sál aplaudoval ještě několik minut po posledním záběru.

 

15. dubna 2014 • Boni pueri zpívali pro prezidenta České republiky

Český chlapecký sbor Boni pueri vystoupil dnes v Katedrále sv. Ducha u příležitosti návštěvy prezidenta České republiky Miloše Zemana v Královéhradeckém kraji. Sbor doprovodil hlavu státu procesím za zpěvu Ave Maria. V chrámu pak zaznělo majestátní Te Deum Antonína Rejchy.
Prezident republiky krátce pohovořil s chlapci a osobně poděkoval i řediteli Boni pueri Pavlu Horákovi. Slavnostního aktu se zúčastnil také diecézní biskup Jan Vokál, členové katedrální kapituly a krajský hejtman. Miloš Zeman si prohlédl interiér chrámu, zapsal se do pamětní knihy děkanství a položil květiny k pamětní desce arcibiskupa Karla Otčenáška. Druhým místem, u kterého se zastavil, byl památník obětí prusko-rakouské války roku 1866 v severní lodi kostela.
„Boni pueri zazpívali panu prezidentovi na přání Hradu a Královéhradeckého kraje. Není to poprvé, kdy sbor účinkuje při významných státních příležitostech. V následujících dnech budeme zpívat na Pražském hradě při summitu Východního partnerství, pro který jsme studovali i nový repertoár nebo při státní návštěvě prezidenta Spolkové republiky Německo Joachima Gaucka," řekla zástupkyně ředitele Boni pueri Hana Musílková

> Fotogalerie

> Zpravodajství Královéhradeckého kraje

> Zpravodajství Hradeckého deníku

 

11. dubna 2014 • Boni pueri zazpívají při návštěvě prezidenta republiky

Královéhradecký kraj se chystá na návštěvu hlavy státu. Prezident republiky Miloš Zeman začne svoji cestu na krajském úřadě v Hradci Králové, kde se sejde s hejtmanem a představiteli kraje.
Na prezidentovo přání a na doporučení hradního protokolu vystoupí v Katedrále sv. Ducha Český chlapecký sbor Boni pueri, který zahájí slavnost procesím až k hlavnímu oltáři. Po skladbách, které v podání sboru za řízení ředitele Pavla Horáka a klavírního doprovodu Jitky Fowler Fraňkové zazní, položí pan prezident květiny k pamětní desce věnované arcibiskupu Karlu Otčenáškovi.
Boni pueri budou koncertovat na Hradě i v dalších dnech, kdy vystoupí při výročním summitu Východního partnerství či při státní návštěvě prezidenta Spolkové republiky Německo Joachima Gaucka.

 

2. dubna 2014 • Japonští hosté Boni pueri nahlédli pod pokličku českého školství

The Little Singers of Hyogo Inami konceroval v poslední den své návštěvy v České republice v Základní škole a Mateřské škole, Smidary. Žáci tamní školy připravili pro japonské sboristy velkolepé přivítání a ve svém projektovém dni se jim snažili přiblížit české velikonoční tradice.
Hned v úvodu přivítali sbor z Inami v českém kroji – chlebem a solí. Japonští zpěváci představili žákům nejen japonské lidové písně, ale i tradiční japonské hudební nástroje. Po koncertě bylo dostatek času na dotazy a prohlídku tříd. Japonské děti byly svědky pletení pomlázky, malování velikonočních vajíček a ochutnaly i vynikající staročeské koláčky. Navzájem si pak s českými dětmi vyměnily drobné dárky.
„Pro nás bylo opravdu velkou ctí, že japonský sbormistr Tsubakino přijal pozvání právě naší školy. Bylo to opravdu krásné a milé setkání a naši žáci byli srdečností našich hostů doslova nadšeni. Velkou radost nám udělaly dopisy od japonských dětí, v nichž nám vyjadřují vřelé díky,“ řekla ředitelka školy Hana Musílková.
„V České republice jsem již potřetí, miluju Čechy, jsou skvělí! Děkujeme Boni pueri za to, jak se o nás starali, Čechy jsou mým druhým domovem,“ usmívala se zpěvačka Saori Nishida při odjezdu.
Japonský sbor, který zde zakončil své evropské turné, odcestoval v odpoledních hodinách do Vídně.

> Fotogalerie

 

1. dubna 2014 • Pardubický kraj vítal Boni pueri a jejich japonské přátele

Na přelomu března a dubna přicestoval do Hradce Králové Dětský pěvecký sbor z japonského města Inami. Společné jednání o další spolupráci pak vedli v Hotelu U královny Elišky ředitelé a sbormistři Českého chlapeckého sboru Boni pueri a The Little Singers of Hyogo Inami Pavel Horák a Nobuhito Tsubakino.
V úterý 1. dubna se konal slavnostní koncert na Zámku Pardubice, který pořádal Pardubický kraj pod záštitou náměstkyně hejtmana Jany Pernicové. Na koncertě, který nesl název Jarní koncert napříč kontinenty Evropa – Asie představila obě tělesa své národní písně a také společné skladby. Japonské děti pak ještě seznámily návštěvníky s tradičními japonskými hudebními nástroji. Nadšení posluchači, kteří do posledního místa zaplnili Rytířský sál zámku, odměnili sbory několikaminutovým potleskem vestoje.
„Jsou to naši dlouholetí přátelé. Při turné po Japonsku se vždy moc rádi potkáváme, byli jsme, přestože to v Japonsku není běžné, i v jejich rodinách. Chtěli jsme jim jejich pohostinnost oplatit, a proto jsme připravili pro naše hosty opravdu zajímavý program,“ říká ředitel Boni pueri Pavel Horák.
„Kromě koncertů mohli naši přátelé obdivovat i památky Prahy, projeli se ve Slatiňanech v kočárech, zatančili si s folklorním souborem Formani a prohlédli si i naše domovské město Hradec Králové,“ doplnil produkční Boni pueri Jaroslav Šlais.

> Fotogalerie

 

19. března 2014 • Oslavy Dne učitelů zahájili Boni pueri

Český chlapecký sbor Boni pueri dnes vystoupil na přátelském setkání učitelů, kteří působili na školách v Hradci Králové. Ti se sešli u příležitosti oslav Dne učitelů. Na přání pořadatelů zazněly za řízení ředitele Boni pueri Pavla Horáka a klavírního doprovodu Roberta Fuchse skladby Ave Maria, Te Deum, Hallelujah, díla Antonína Dvořáka a Bedřicha Smetany. Jako přídavek byla symbolicky zvolena Óda na radost Ludwiga van Beethovena.
„Byl to pro nás všechny ohromný zážitek, moc Vám, chlapci, děkujeme, bylo to nádherné,“ zaznělo z úst organizátorů celé hezké akce.
Slovem prováděla zástupkyně ředitele umělecké školy Boni pueri Hana Musílková. Pedagogové byli výkonem Boni pueri nadšeni. Ovacemi vestoje odměnili i dlouholetou úspěšnou práci ředitele Boni pueri Pavla Horáka, který u sboru působí již 27 let. Na závěr posluchači povstali a doprovodili zpěváky dlouhotrvajícím potleskem.
Den učitelů, který připadá v České republice na 28. března, je také dnem, kdy ministr školství uděluje nejvyšší vyznamenání ve svém resortu. V roce 2009 obdržel toto ocenění - Stříbrnou medaili 1. stupně Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy za dlouholetou pedagogickou a uměleckou činnost právě ředitel Boni pueri dr. Pavel Horák.

> Fotografie z koncertu

 

17. března 2014 • "Pozornost řady hudebních fajnšmekrů přitáhnou Lukášovy pašije," píše Opera plus

Informační portál Opera plus otiskl rozhovor s dramaturgem prestižního festivalu Smetanova Litomyšl Vojtěchem Stříteským. Boni pueri, kteří vystoupí letos na festivalu již podesáté, provedou s Komorní filharmonií Pardubice Lukášovy pašije.
Redakce: "Pozornost řady hudebních fajnšmekrů určitě přitáhnou Lukášovy pašije, jejichž původní Bachovu, respektive Orffovu podobu rekonstruoval Jan Jirásek. Kdy přesně a za jakých okolností se projekt „narodil“ a jak hodně „originální“ partitura vznikla?"
Vojtěch Stříteský: "Už je to dvacet let, kdy si Bavorský rozhlas u Jana Jiráska tuto „rekompozici“ objednal. Premiéra se konala v Mnichově v roce 1995, nahrávku pořídil dánský label Classico o pět let později. Já jsem dostal od pana skladatele, jehož si velmi vážím, nabídku na možnost české premiéry již někdy v roce 2009, ale oba jsme měli pocit, že pro zámecké nádvoří je kompozice příliš intimní, niterná – jakkoli je určena pro orchestr, sólisty, smíšený i dětský sbor… A protože zdejší kapitulní chrám je kapacitně omezený, dohodli jsme se, že Lukášovy pašije poprvé v Česku zaznějí, až budeme mít k dispozici chrám piaristický. Nerad bych se v daném prostoru pouštěl do muzikologického rozboru, ale v partituře je samozřejmě obsažen Bach, například z rozšířeného instrumentária zejména bicích nástrojů k vám nepřeslechnutelně hovoří Orff, ale celkově? Je to Jan Jirásek. Autor, který s pokorou přijal dílo předchůdců a přes most času k nám společně s nimi promlouvá jasnou řečí. A já neřeším, jestli je její výslovnost archaická či moderní. Především je a bude posluchači srozumitelná!"
Koncert se koná 26. 6. 2014 v Piaristickém chrámu Nalezení sv. Kříže.

 

12. března 2014 • Hudební rozhledy otiskly vynikající recenzi na Novoroční galakoncert Boni pueri

Prestižní časopis Hudební rozhledy otiskl ve svém březnovém čísle recenzi na Novoroční galakoncert Českého chlapeckého sboru Boni pueri.
„Dobří chlapci vytvořili základ hlubokého uměleckého prožitku. Přesvědčivě předvedli svoje přednosti – naprostou čistotu intonace, zvládnutí vokální techniky, vynikající artikulaci a vyváženou lahodnost zvuku. Ani stopa po drilu, ale přirozená profesionální kázeň,“ píše mj. ve svém hodnocení hudební kritik Mgr. Zdeněk Vokurka.
Velkého uznání se dostalo také všem přípravným oddělením – Pueráčku, Pueri Novi a Bonifantes, která svým vystoupením posluchače doslova nadchla. Zcela vyprodaný sál Filharmonie Hradec Králové odměnil všechny chlapce dlouhotrvajícím potleskem vestoje.


 

2. března 2014 • Boni pueri zajímají nové technologie

Ředitel Českého chlapeckého sboru Boni pueri Pavel Horák se sešel při realizaci nových projektů také s předním mediálním analytikem, publicistou a majitelem moderní neurolaboratoře Tomášem Zdechovským.
„V Boni pueri dělají skvělou práci a jsem moc rád, že si můžeme být navzájem užiteční. Zabýváme se kromě výcviku soustředění a koncentrace také public relation a strategií a marketingem, což je u tělesa s takovým renomé, jaké Boni pueri mají, důležité,“ říká Tomáš Zdechovský.
„Rozhodně se novým technologiím ani moderním metodám nebráníme. Některé naše postupy jsme společně diskutovali a bylo to velmi zajímavé,“ dodal ředitel Boni pueri, který se práci v Boni pueri věnuje již 27 let.
Tomáš Zdechovský, který pracoval pro významné české i zahraniční firmy, mu věnoval v závěru své návštěvy svoji poslední knihu Nekonečné ticho a také si se zájmem prohlédl svoji „zlatou cihlu pro Boni pueri“, které našemu sboru věnoval.

 

1. března 2014 • Hudební skladatel Robert Jíša na návštěvě v Boni pueri

Robert Jíša, hudební skladatel a absolvent prestižní Berklee College Of Music u Kenettha Greenhouse, navštívil se svojí manželkou Markétou Jíšovou Boni pueri. S ředitelem Pavlem Horákem diskutovali o úspěšném projektu Hlasy světla, který společně realizovali v roce 2013. O tento unikátní 3D audiovizuální projekt je zájem nejen za hranicemi Prahy, ale i v zahraničí.
„Spolupráce s Robertem Jíšou je vždycky velmi ispirující. Jeho hudba je krásná až mystická. Další spolupráci se rozhodně nebráníme, naopak, velmi ji vítáme,“ řekl ředitel Boni pueri Pavel Horák.
„Boni pueri jsou úžasní, pro nás nejlepší chlapecký sbor. Spolupráce s kluky je výborná a moc jim za to děkujeme,“ dodala ředitelka agentury ApollonArt Markéta Jíšová.
Robert Jíša a Pavel Horák mají před sebou ještě další hudební plány. V nejbližší době by se měli opět potkat u natáčení filmové hudby.

 

22. února 2014 • Boni pueri vystoupí na prestižním festivalu Smetanova Litomyšl již po desáté

Český chlapecký sbor Boni pueri přijal nabídku Komorní filharmonie Pardubice, se kterou provede v rámci festivalu Smetanova Litomyšl Lukášovy pašije za řízení dirigenta Marko Ivanoviče. V sólových partech mj. uslyšíte sólisty Národního divadla v Praze Jaroslava Březinu nebo Jiřího Sulženka, se kterými Boni pueri spolupracovali již během festivalu při provedení opery H. Purcella Královna víl na Nových Hradech v roce 2012.
Zpěváci Boni pueri pro tento jubilejní 65. ročník, druhého nejstaršího hudebního festivalu u nás, nastudují rekonstrukci původního díla J. S. Bacha a C. Orffa. Český chlapecký sbor Boni pueri vystoupí na tomto festivalu již podesáté.

 

13. února 2014 • Na Zeď donátorů byla připevněna jubilejní stá "zlatá cihla Boni pueri"

Přesně 13. února byla na Zeď donátorů Českého chlapeckého sboru Boni pueri připevněna jubilejní stá „zlatá cihla“. Boni pueri už od září díky svému úsilí, ale i za přispění dárců, sídlí v krásných a velkorysých prostorách ve vile v centru Hradce Králové. Projekt „Zlatá cihla Boni pueri“, který u příležitosti 30. výročí sboru vznikl, má pomoci s financováním stavebních úprav ve vile, které plně leží na umělecké škole. Zájemci si mohou zakoupit pískovcovou cihlu za 3000 Kč, jejich jméno bude do ní vytesáno a bude navždy zdobit halu u vchodu do hlavní zkušebny! Každá další cihla se tak stává symbolem nové etapy Českého chlapeckého sboru Boni pueri.
Projekt podpořili nejen rodiče a prarodiče zpěváků, ale i některé místní firmy. Svou cihličku má na zdi i japonská agentura Ars Tokyo z Japonska, se kterou Boni pueri již léta úspěšné spolupracují.
„Je mi ctí podpořit Boni pueri. Je to skvělý nápad. My už tady za mnoho let nebudeme, ale jsou tu naši synové a vnuci, kteří budou s hrdostí moci své předky na Zdi donátorů najít,“ řekl 1. náměstek primátora Hradce Králové Ing. Martin Soukup, jehož „zlaté cihly“ také zdobí přístupovou halu Boni pueri.
Cihly, které jsou vyrobeny z kvalitního pískovce, vyrábí pro sbor firma Kámen Ostroměř.

> Videoklip

 

30. ledna 2014 • V umělecké škole Boni pueri se vydávalo pololetní vysvědčení

V BONI PUERI – základní umělecké škole se ve čtvrtek předávalo pololetní vysvědčení.
Ohodnocení své práce během celého pololetí si odnesli nejen zpěváci všech oddělení, ale také žáci, kteří navštěvují hru na hudební nástroje. Nejmenší Pueráčci pak byli pyšní na své osvědčení a měli radost i z malých dárků, které dostali. Všichni učitelé svým žákům poblahopřáli k dosaženým výsledkům a představili jim další projekty a koncerty, které je v druhém pololetí čekají.

 

23. ledna 2014 • Hlasy světla počtvrté - a s ohromným úspěchem v Praze

Český chlapecký sbor Boni pueri přijal pozvání k účinkování v unikátním evropském 3D audiovizuálním projektu skladatele Roberta Jíši již v létě loňského roku. Dnes se uskutečnil v kostele sv. Šimona a Judy v pořadí již čtvrtý koncert, který tentokrát podpořil neziskovou organizaci Splněné dětské přání.Ta plní kulturní přání a sny handicapovaným a nemocným dětem. Šek s finanční částkou předala za přítomnosti patrona Splněných dětských přání Martina Pošty ředitelka pořádající agentury ApollonArt paní Markéta Jíšová.
„Dobří chlapci“ se opět potkali s fenomenální britskou sopranistkou Christinou Johnston, která se hradeckému publiku představila ve Filharmonii Hradec Králové na ovacemi ověnčeném Novoročním galakoncertě Boni pueri.
Multimediální projekt, na kterém se podílí Symfonický orchestr FOK, Tam – Tam Orchestra a Collegium Floreum a který řídí vynikající Marek Štryncl, dává posluchačům proniknout do mystického světa.
„Se skladatelem Robertem Jíšou jsme se nepotkali poprvé, spolupracovali jsme už nejen na natáčení filmové hudby, ale i na desce Kouzelné Vánoce, která se stala multiplatinovou. Zpíváme se skvělými muzikanty a máme radost, že jsou opět naši kluci v tak dobré společnosti,“ říká ředitel sboru Pavel Horák.
„Hlasy světla měly v Praze veliký úspěch a už nyní se uvažuje o produkci nejen v České republice, ale i v zahraničí. Boni pueri jsou skvělí a pracovat s nimi je pro nás všechny velmi inspirativní,“ dodává ředitelka agentury ApollonArt Markéta Jíšová. Autor skladby Robert Jíša, vystudoval obor filmová hudba na prestižní Berklee College of Music v Boston, je autorem mnohé filmové i relaxační hudby a několik jeho CD ziskalo titul "Platinová deska".

 

12. ledna 2014 • Boni pueri zazářili na Novoročním galakoncertě v hradecké Filharmonii

Prvním koncertem Českého chlapeckého sboru Boni pueri v novém roce byl Novoroční galakoncert ve Filharmonii Hradec Králové. Na koncertě, který byl již dva měsíce beznadějně vyprodán, vystoupila všechna oddělení sboru včetně obou koncertních skupin, které se před třemi týdny vrátily z turné po Japonsku a Jižní Koreji.
Nejmladší přípravné oddělení Pueráček se svojí sbormistryní Hanou Musílkovou za doprovodu klavíristky Terezy Špulákové připravilo pro posluchače písničky o pohádkových bytostech i tolik úspěšný Novoroční Rock and Roll, jehož melodii si diváci prozpěvovali i po koncertě. Jejich starší kamarádi z oddělení Pueri Novi zpívali se svou sbormistryní Marcelou Říčanovou za klavírního doprovodu Miriam Puklové písničky o zimě a také žádanou skladbu Nechte lásku kvést, která zněla již v adventním čase. Sbormistr Jaroslav Šlais dirigoval své kluky z Bonifantes, kteří tentokrát mj. připravili i spirituály, které celý sál provázel potleskem. Sólisty připravil hlasový poradce Jakub Kubín a všem oddělením pomáhali učitelé Markéta Fadrná a Ondřej Hrnčíř.
Velkým překvapením pak bylo vystoupení kompletního hlavního sboru i obou koncertních skupin, které se vrátily z úspěšného pětitýdenního turné po Japonsku a Jižní Koreji. Jedna sestava koncertovala v Tokiu a dalších velkých městech Japonska a Jižní Koreji, druhá pak na luxusní zámořské lodi Nippon Maru, se kterou se zpěváci plavili kolem japonských ostrovů. Při připomínce koncertu na pomoc městu Tagajo po ničivé vlně tsunami před třemi lety a při poděkování starosty města našim chlapcům během jejich letošní návštěvy, se objevily na tvářích posluchačů slzy dojetí.
Na Novoročním galakoncertě vystoupily „stereo“ a čtyřručně hráli i oba klavíristé, kteří se turné zúčastnili – Jitka Fowler Fraňková a Robert Fuchs. Sbor dirigoval ředitel Boni pueri Pavel Horák, ke kterému se v některých skladbách přidal sbormistr Jaroslav Šlais, který řídil koncerty v Jižní Koreji.
Tím symbolizovali premiéru v dějinách Boni pueri, když ve stejný čas koncertovaly obě sestavy v Japonsku, přestože je dělilo několik stovek kilometrů.
není bez zajímavosti, že v ten samý den znělo Hradcem Králové i Vánoční zpívání přípravných oddělení Boni pueri.
Naprosté nadšení vzbudilo i vystoupení fantastické britské sopranistky Christiny Johnston, se kterou sbor spolupracuje na unikátním evropském 3D audiovizuálním projektu Hlasy světla.
Nadšení posluchači odměnili výkon všech chlapců dlouhotrvajícím potleskem vestoje. Poděkování a gratulace přijímalo vedení sboru a sbormistři ještě dlouho po koncertě i na malé afterparty v kavárně Filharmonie. Mezi významnými hosty byli i náměstci primátora Hradce Králové Aneta Maclová a Jindřich Vedlich, ředitelka Královéhradeckého inspektorátu České školní inspekce Miluška Urbanová, ředitel Nadačního fondu Aquapura Pavel Staněk, vedoucí odboru školství a kultury Pardubického kraje Ladislav Forman, ředitel Dopravního podniku Hradec Králové Miloslav Kulich či hudební publicista a ředitel festivalu Foersterovy dny Zdeněk Vokurka. Koncert se konal s podporou Města Hradec Králové.

> Fotografie z koncertu

 

4. ledna 2014 • O turné Boni pueri do Japonska a Jižní Koreje na stránkách Mladé fronty Dnes

Dnešní MfD otiskla článek redaktora Petra Marečka, který připomíná velkolepé pětitýdenní koncertní trojturné Českého chlapeckého sboru Boni pueri do Japonska a Jižní Koreje, ze kterého se zpěváci vrátili před koncem loňského roku.> 1. část článku

> 2. část článku

 

1. ledna 2014 • Boni pueri nadchli Japonsko i Jižní Koreu! Na souši i na moři!

Před několika dny se vrátili zpěváci Českého chlapeckého sboru Boni pueri ze svého úspěšného pětitýdenního koncertního turné do Asie. Poprvé v historii odcestovaly dvě koncertní skupiny do Japonska, kde jedna koncertovala v největších japonských městech a druhá pro hosty luxusní zámořské lodi Nippon Maru při plavbě kolem japonských ostrovů. Boni pueri se vracejí s vavříny, pořadatelé výkony chlapců byli nadšeni a hovořili o nich jen v superlativech. Několikatisícové sály bouřily nadšením a „dobří chlapci“ si užívali obrovského zájmu fanoušků. Japonsko i Korea hovoří dokonce o tzv. „puerimánii“.
„Celé turné naše zastupující agentury velmi pečlivě a dlouho plánovaly, byla to doslova akce „kulový blesk“. My jsme na tuto bláznivou variantu kývli a užili jsme si díky tomu opravdu fantastické turné. V Japonsku jsme v jednu chvíli měli dvě skupiny chlapců, které se ale vůbec nepotkaly. Jedna koncertovala v Tokiu a dalších japonských městech a druhá, poprvé v historii Boni pueri, na moři. Do Japonska jsme se vrátili již po sedmé, měli jsme zkušenosti s koncerty v ohromných několikatisícových sálech, ale moře byla jedna velká neznámá. Kluci se moc těšili, že to však bude tak úžasný zážitek, to si nedokázal představit nikdo z nás,“ říká ředitel Českého chlapeckého sboru Boni pueri Pavel Horák.
Boni pueri připravili pro své asijské turné na přání pořadatelů nejen blok klasické hudby, českého folkloru se zajímavou choreografií a výběr ze světových muzikálů, ale i vánoční písně a koledy celého světa. Kluky doprovázeli klavíristé světového renomé Jitka Fowler Fraňková a Robert Fuchs. Japonské publikum je velmi vnímavé a hudbě rozumí. Boni pueri koncertovali nejen v ohromných sálech, ale také v dívčí škole nebo ve škole, kterou navštěvuje vnučka samotného císaře.
„S kluky jsme nastudovali také několik skladeb v japonštině, které měly u posluchačů ohromný úspěch. Japonsky jsme zpívali i skladby, které tady nikdy nesmějí chybět – Dvořákovo Going Home či Smetanovu Vltavu. Chlapci si taky celý koncert v japonštině uvádějí, vše ještě konzultujeme do detailu s překladatelkou, prostě všechno musí být perfektní,“ usmívá se Pavel Horák, který po měsíci v Japonsku řídil další turné Boni pueri na devítipatrové zámořské lodi, která o Vánocích plula kolem japonských ostrovů.
Těsně před vánočními svátky pokračovala „suchozemská“ sestava ve svém turné do Jižní Koreje, kterou sbor navštívil už popáté a kde chlapci trávili i Štědrý den.
„Není to poprvé, kdy Boni pueri slavili Štědrý den mimo domov. Letos to bylo na padesát našich kluků. V Jižní Koreji se stejně jako v Japonsku Vánoce, tak jak je u nás známe, neslaví. Jsou považovány spíše za možnost setkávání se s přáteli, Korejci rádi navštěvují restaurace a obchody, jsou veselí a chtějí se bavit. My jsme na vzdálenost více než 1100 km, která obě naše klukovské sestavy dělila, slavili Štědrý den. Na moři i v Koreji si kluci navzájem rozdali dárky a agentury pro ně připravily krásnou party. Četli jsme si také zprávy, které nám rodiče a přátelé posílali. Vezli jsme si s sebou i klasické české pohádky, bez nich by to ani nebyly naše české Vánoce. Bylo to moc prima a opravdu jsme si to bezvadně užili. Věděli jsme, že dárky, kapr a bramborový salát na nás doma čekají,“ dodává produkční sboru Jaroslav Šlais, který dirigoval koncerty v Jižní Koreji.
Zpěváci také navštívili zajímavá místa obou zemí, mezi největší zážitky jistě patřila návštěva Tokijské radnice či jízda šinkanzenem. Velmi emotivní byl i koncert v japonském Tagajo, které v roce 2011 bylo vlnou tsunami téměř srovnáno se zemí a pro jehož obyvatele uspořádali několik dní po tragédii Boni pueri charitativní koncert v Hradci Králové. Starosta města osobně zpěváky navštívil a moc jim za pomoc děkoval.
Jistě není bez zajímavosti, že na lodi Nippon Maru byl i pro zpěváky předepsaný dress code. Mimo kajutu se museli všichni chlapci pohybovat v lobby, v salonech a koncertních sálech výhradně ve společenských botách, kalhotách a košilích, starší chlapci po 16 hodině doladili vše sakem a kravatou. Tričko, sportovní obuv či přezůvky neměly na lodi místo.
„Nippon Maru je luxusní loď, která pro své vzácné hosty připravuje nejen vynikající servis, ale také zajímavý program. Celá posádka zná přesná pravidla a i kluci prošli „školením“ jak se na lodi pohybovat nebo jak si počínat v případě nutné evakuace,“ usmívá se Pavel Horák.
„Zažívali jsme i komické situace, které se mohou stát pouze na moři. Dirigujete a v jednu chvíli se Vám sbor posune o dva kroky doprava nebo doleva, jak jim vlny dovolí. Posádka zpravidla s účinkujícími žádný kontakt nemá. Mezi úžasné zážitky proto patřilo i osobní pozvání kapitána lodi do VIP salonu, kde byly pro kluky připraveny jako poděkování velké zmrzlinové poháry. Když jsme odjížděli, vyšla celá posádka lodi na pevninu a všichni se nám s úctou poklonili. To byla opravdu velká pocta,“ dodává ředitel sboru Pavel Horák.
Historické trojturné Českého chlapeckého sboru Boni pueri, které bylo krásnou tečkou za rokem 2013, se jistě zapíše do dějin sboru. „Dobří chlapci“ mají pro tento rok již ve svém dramaturgickém plánu několik dalších muzikologických projektů a další zahraniční turné. V Hradci Králové si je budete moci poslechnout hned 12. ledna na Novoročním galakoncertě ve Filharmonii Hradec Králové.

 

Copyright © Český chlapecký sbor BONI PUERI 1998-2008
Publikování nebo šíření obsahu těchto internetových stránek je dovoleno pouze v souvislosti s propagací Českého chlapeckého sboru Boni pueri. Provozovatel stránek zaručuje svým návštěvníkům ochranu jejich osobních údajů. Provozovatel nesbírá žádné osobní údaje, které mu návštěvníci sami dobrovolně neposkytnou.

Předchozí
šipka doleva
Další
šipka doprava
Zavřít Přesunout