> Co je nového? (rok 2014)

> Co je nového? (rok 2013)

> Co je nového? (rok 2012)

> Co je nového? (rok 2011)

> Co je nového? (rok 2010)

> Co je nového? (rok 2009)

> Co je nového? (rok 2008)

> Co je nového? (rok 2007)

> Co je nového? (rok 2006)

> Co je nového? (rok 2005)

> Co je nového? (rok 0000)

Vlastní vyhledávání

CO JE NOVÉHO? (rok 2012)

31. prosince 2012 • Boni pueri se loučí s rokem 2012 a chystají se na další bohatou sezónu

Když o loňské silvestrovské půlnoci zazněla česká státní hymna v podání Českého chlapeckého sboru Boni pueri, právě se otvírala 30. sezóna tohoto tělesa.
Víte, že Boni pueri za dobu své existence absolvovali více než 130 zahraničních turné, navštívili 27 zemí a jen za poslední tři roky strávili v zahraniční až sedm měsíců?
Rok 2012 lze bez nadsázky nazvat rokem velkým projektů a světových premiér. Přinesl krásné a muzikologicky hodnotné projekty i zajímavá zahraniční turné. Zpěváci vycestovali do zahraničí na několik týdnů hned dvakrát. Po 23 letech se opět vrátili do Ruska, kde koncertovali pod záštitou generálního konzula České republiky v Petrohradu a české ambasády v Moskvě. Dostalo se jim obrovských ovací a dalších pozvání, byli úspěšní i na Ukrajině. Prosinec patřil třítýdennímu turné v Jižní Koreji. Boni pueri svými výkony korejské publikum opravdu nadchli a tamní tisk psal doslova o tzv. puerimánii. S každým zahraničním výjezdem jsou spojeny nejen náročné koncerty a nový repertoár, ale také poznávání místních zvyků, tradic i architektury pořádající země.
Rok 2012 připravil pro Boni pueri i náročné muzikologické projekty. Vždyť které sborové těleso se může pochlubit dvěma českými premiérami barokních děl a dvěma světovými premiérami hudby soudobých skladatelů? Nesmíme zapomenout ani na krásné koncerty u nás doma, naše publikum patří vždy k nejmilejším.
Na začátku každého roku se díváme jen dopředu a těšíme se na nové koncerty a zajímavá a inspirativní setkání s vynikajícími sólisty a orchestry. Ty každé těleso posouvají vždy do dalších vyšších rovin a harmonie.
A tak si dnes, v posledních hodinách roku 2012, připomeňme slova vynikajícího fyzika, velkého znalce a fanouška klasické hudby Alberta Einsteina: „Konec světa bude, až lidé přestanou zpívat.“ Český chlapecký sbor Boni pueri, který tvoří nejen dobří zpěváci, ale především dobří kluci, je pro nás všechny velkou nadějí.

Nový rok 2013 plný zdraví, radosti a krásné muziky Vám všem!

 

24. prosince 2012 •

 Vážení a milí přátelé!
V tento sváteční čas Vám přejeme klidné vánoční svátky, hodně zdraví, radosti a krásných hudebních zážitků s Českým chlapeckým sborem Boni pueri.

 

23. prosince 2012 • Bílé Vánoce Lucie Bílé opět s Boni pueri

O třetím adventním týdnu doprovodila druhá koncertní skupina Českého chlapeckého sboru Boni pueri naši nejpopulárnější zpěvačku, absolutní Českou slavici Lucii Bílou.
Na 50 chlapců zpívalo pro manažery firmy Herbalife, kteří do posledního místečka zaplnili Kongresové centrum Praha. Více než tisícovka posluchačů ocenila krásnou lyrickou píseň Ave Maria i skladby, které již mnoho let patří do společného repertoáru sboru i Lucie Bílé a které najdete i na multiplatinové desce vydavatelství Supraphon Blé Vánoce Lucie Bílé s Boni pueri. Alba se do dnešních dnů prodalo již více než 100 000 kusů. Boni pueri i Lucii Bílou doprovodil opět skvělý pianista Petr Malásek.
Koncert Lucie Bílé s Českým chlapeckým sborem Boni pueri ze Státní opery Praha si můžete připomenout po štědrovečerní půlnoci na programu České televize.

> Fotogalerie z koncertu

 

21. prosince 2012 • Vánoční galakoncert Boni pueri rozezpíval Kongresové centrum Aldis

K dlouholeté a krásné tradici Českého chlapeckého sboru Boni pueri jistě patří Vánoční galakoncert, který se i letos konal s podporou města Hradec Králové. Třetí adventní neděle patřila všem přípravným oddělením tohoto tělesa, která pro zcela zaplněný sál Kongresového centra Aldis připravila vánoční písně a koledy.
Pueráček se svojí sbormistryní Helenou Fikarovou a klavíristkou Janou Kovalčukovou si vyzpíval příchod sněhuláka a zažil zjevení andílků v půlnoční hodině. Pueri Novi za řízení sbormistryně Taťány Slezákové zavolali už blížící se Vánoce a opravdu došli na koledu. Na klavír je doprovodil Ondřej Hromádko, na kontrabas přítel sboru Vlastimil Jůn a na perkuse paní učitelka Marcela Říčanová.
Nejstarší přípravné oddělení Bonifates, jehož někteří členové již připravují repertoár hlavního sboru, vedl tentokrát vynikající dirigent Marek Štryncl, neboť sbormistr Jaroslav Šlais působil jako produkční Boni pueri v daleké Asii. Výborně si poradili se směsí krkonošských koled v úpravě Josefa Bartoše.
Nebývá zvykem, že by na koncertě vystoupili sami učitelé naší umělecké školy. Přesto jsme si letos připravili pro posluchače malé překvapení a představili nové členy našeho týmu. Skladby Ave Marie, White Christmas či Tichá noc v podání hlasového poradce Jakuba Kubína byly odměněny bouřlivým potleskem, stejně tak vystoupení učitelů klavírní hry, konzervatoristů a vítězů mezinárodních soutěží Terezy Špulákové a Ondřeje Hromádka. Ti zahráli největší vánoční šlágry a byli přijati s nadšením. O lyrickou tečku se pak ve sváteční čas postarali manželé Iva a Marek Štrynclovi, kteří zahráli skladbu pro klavír a violoncello.
Samotný závěr patřil opět všem "dobrým chlapcům". Pozdrav pana ředitele Pavla Horáka z Jižní Koreje, který všichni s napětím sledovali na obří obrazovce, připomněl, že dobré muziky není nikdy dost a tak Boni pueri poslali svým starším kamarádům do Asie pravé české koledy. Nikdo z posluchačů nezaváhal a nejkrásnější českou koledu Narodil se Kristus Pán zpívali s Boni pueri již úplně všichni.

> Fotogalerie z vánočního koncertu

 

16. prosince 2012 • Vánoční písně v podání Boni pueri zněly ve stejný čas na dvou světadílech

Do Kongresového centra Praha dorazila o sobotním večeru pravá vánoční nálada. To Lucie Bílá zpívala s Českým chlapeckým sborem Boni pueri pro manažery velké nadnárodní firmy. Na padesát členů druhé koncertní skupiny Boni pueri připravilo pro 1200 posluchačů několik skladeb, které byly oceněny několikanásobnými ovacemi vestoje a vyvoláváním dalších přídavků.
Nemohly chybět ani tolik žádané písně s texty Pavla Vrby. Nadšení a potlesk posluchačů nebraly konce už při první společné skladbě Slyš chór (v originále Amazing Grace), který má sbor s Lucií již mnoho let v repertoáru. Krásná lyrická píseň Ave Maria musela zaznít během vystoupení hned dvakrát.
„To jsou moji Boni pueri, jsou nejlepší, proto s nimi zpívám, chci vždy jen to nejlepší,“ usmívala se do publika zpěvačka. „Jedna koncertní skupina je právě teď v Koreji a druhá tu bude zpívat dnes se mnou. Mám velkou radost,“ dodala absolutní česká slavice a patronka Boni pueri Lucie Bílá.
Nejpopulárnější českou zpěvačku a Boni pueri doprovodil na klavír skvělý Petr Malásek, který stál i u zrodu multiplatinové desky Bílé Vánoce Lucie Bílé s Boni pueri, jíž se prodalo přes 100 000 kusů.
„Dobré chlapce“ řídil dirigent a sbormistr Marek Štryncl, který se v minulých dnech vrátil ze Sofie, kde absolvoval několik prestižních koncertů.
Doslova symbolicky začínal pražský koncert Boni pueri ve chvíli, kdy další koncertní skupina „dobrých chlapců“ sbírala ovace po posledním koncertě v Jižní Koreji. Ani 8163.44 km nic neznamená a zpěv "dobrých chlapců" si mohli v jednu chvíli vychutnat lidé v obou světadílech.
Na záznam z loňského koncertu Bílé Vánoce Lucie Bílé s Boni pueri ze Státní opery Praha se můžete podívat na Štědrý den na programu ČT1.

 

9. prosince 2012 • Boni pueri právě koncertují v Koreji, Praze i Hradci Králové

Boni pueri koncertují v Koreji, Praze a ladí formu před Vánočním galakoncertem v Hradci Králové.
Úspěšné turné Českého chlapeckého sboru Boni pueri po Jižní Koreji vstupuje do druhé poloviny. „Dobří chlapci“, kteří vystupují nejen v samotném Soulu, ale i dalších korejských metropolích, si užívají nebývalého zájmu korejských posluchačů. Vyprodané několikatisícové sály se těší té nejlepší akustice.
Nejžádanějšími autory klasické hudby jsou právě Češi Antonín Dvořák a Bedřich Smetana. O tom se při svých častých turné přesvědčují nejen Boni pueri, ale i Česká filharmonie nebo Symfonický orchestr Českého rozhlasu, kteří koncertují ve stejných destinacích. Je až s podivem, jak Korejci českou hudbu velmi dobře znají a rozumí jí. Je to možná i tím, že česká hudba má své místo i v korejských učebnicích. Nezřídka se chlubí nahrávkami předních českých orchestrů a jmenují především Rafaela Kubelíka. Mnozí z nich byli v Praze a vždy si dopřáli alespoň jeden koncert.
„Nikdy v Asii nesmí chybět Smetanova Vltava či Dvořákova Novosvětská, posluchači je milují. Zpíváme však také korejské písně, to se ze sálu stává doslova kotel,“ říká ředitel Boni pueri Pavel Horák.
Zatímco jedna koncertní skupina reprezentuje Českou republiku v Asii, druhá se pod vedením dirigenta Marka Štryncla připravuje na vánoční koncert v Praze. Obě skupiny se navzájem podporují a sdělují si své zážitky.
Nejmenší zpěváci Českého chlapeckého sboru Boni pueri, kteří se na svoji činnost v hlavním sboru chystají, již ladí formu před tradičním Vánočním galakoncertem přípravných oddělení Boni pueri. Pueráčci, Pueri Novi i Bonifantes se svými sbormistry budou účinkovat v Malém sále Kongresového centra Aldis v neděli 16. prosince od 17:00 hodin. Kromě koled a vánočních písní je čekají také malá překvapení.
Závěrečné skladby diriguje Marek Štryncl, umělecký šéf souboru Musica Florea, který je také zván na největší evropská hudební pódia.

 

5. prosince 2012 • Český chlapecký sbor Boni pueri na stránkách odborných periodik

V minulých dnech uveřejnil prestižní odborný časopis Hudební rozhledy rozsáhlý rozhovor dr. Radmily Hrdinové s ředitelem Českého chlapeckého sboru Boni pueri dr. Pavlem Horákem. Sbor slaví letos 30. výročí od svého založení a patří k nejlepším světovým sborům.
Jen v letošním roce provedli „dobří chlapci“ dvě světové premiéry soudobých autorů Sylie Bodorové a Aleše Březiny. V českých premiérách pak dvě díla anglického barokního skladatele Henryho Purcella The Fairy Queen a Dioclesian. Během tohoto roku absolvovali více než 60 koncertů, z toho 25 v zahraničí, natáčeli pro televizi i rozhlas a spolupracovali na novém CD.
Hudební rozhledy ocenily také osobnost samotného ředitele Českého chlapeckého sboru Boni pueri a BONI PUERI – základní umělecké školy Pavla Horáka, který úspěšně pracuje se sborem již celých pětadvacet let a vede ho stále k vyšším metám.
Jeho erudice i ohromné pracovní nasazení, jehož výsledkem je unikátní základní umělecká škola zaměřená na chlapecký zpěv a úspěchy Boni pueri po celém světě, zaujaly i redaktorku nejčtenějšího pedagogického periodika Učitelských novin Jaroslavu Štefflovou. Redakce umístila rozhovor na titulní stranu tohoto týdeníku.> Článek v Hudebních rozhledech

> Článek v Učitelských novinách

 

1. prosince 2012 • Český chlapecký sbor Boni pueri se připravuje na první koncerty v jihokorejském Soulu

V pátek v odpoledních hodinách odcestovala jedna koncertní skupina Českého chlapeckého sboru Boni pueri pod vedením svého ředitele Pavla Horáka na další zámořské turné do Jižní Koreje.
Vybraná sestava 32 zpěváků bude koncertovat nejen v hlavním městě Soulu, ale také v dalších korejských metropolích. Zážitkem jistě bude nejen dvouhodinový koncert ve slavném Sejong Arts Center for Performing Arts pro 3000 posluchačů, který se řadí k největším a nejkrásnějším koncertním síním v celé Koreji, ale i chystaný koncert pro studenty největší Korejské Univerzity.
„Dobří chlapci“ připravili pro asijské publikum skladby českých a světových mistrů a vánoční písně a koledy celého světa. Jako novinku vezou výběr ze světových muzikálů. Obrovské nadšení vyvolalo i nové koncertní oblečení pro třetí část koncertu. Akce se koná pod záštitou Ing. Jany Pernicové, náměstkyně hejtmana Pardubického kraje, a za finanční podpory Pardubického kraje. Podrobné zpravodajství našeho zahraničního štábu můžete sledovat na našich webových stránkách.


> Sledujte pravidelné zpravodajství z turné

 

29. listopadu 2012 • Boni pueri představili svůj korejský program

Městskou hudební síní na Velkém náměstí v Hradci Králové zněly krásné melodie v podání Českého chlapeckého sboru Boni pueri. Vybraná skupina zpěváků odlétá pod vedením svého ředitele dr. Pavla Horáka zítra ráno na své třítýdenní turné do Jižní Koreje. Akce se koná pod záštitou Ing. Jany Pernicové, náměstkyně hejtmana Pardubického kraje, a za finanční podpory Pardubického kraje.
Dobří chlapci vystoupí hned v několika metropolích, nejdéle však budou pobývat v samotném Soulu, jehož několikatisícové koncertní sály se mohou pyšnit tou nejlepší akustikou. K vrcholům turné bude určitě patřit dvouhodinový koncert ve slavném Sejong Arts Center for Performing Arts pro 3000 posluchačů, který se řadí k největším a nejkrásnějším koncertním síním v celé Koreji.
Sbor připravil na přání pořadatelů nový repertoár, a tak kromě hudby českých i světových klasiků či lidových a vánočních písní, zazní např. výběr ze světových muzikálů v zajímavých choreografiích.
Několik skladeb nastudovali zpěváci také v korejštině, neboť ty doslova zvedají posluchače ze sedadel a jsou vždy provázeny nadšenými ovacemi. Velkému zájmu se těší v Koreji také hudba Antonína Dvořáka a B. Smetany i klasické české koledy.
„V repertoáru, který pro Asii připravujeme, nesmějí tato jména nikdy chybět. Korejci českou hudbu doslova milují a Smetanovu Vltavu nebo Largo z Novosvětské symfonie Antonína Dvořáka musíme zařadit na každém koncertě, patří k nejoblíbenějším. Není také bez zajímavosti, jak citlivě publikum přijímá české koledy, v Jižní Koreji se téměř polovina lidí hlásí ke křesťanství. Zpravidla nás čeká vždy i několik přídavků, “ říká ředitel a sbormistr Boni pueri Pavel Horák.
„Stejně jako u nás žijí Korejci Vánocemi, i když se ty jejich od našich poněkud liší. Zatímco u nás jde o svátky rodinné, tady je to příležitost k setkávání přátel v restauracích a kulturních centrech,“ řekl Pavel Horák.
Korejská agentura se o zpěváky skvěle stará i v jejich volném čase, kluky určitě čeká návštěva císařského paláce, největšího korejského trhu Namdaemun nebo slavné N Tower Seoul.
Do České republiky se naši „dobří chlapci“ vracejí 18. prosince.
V novém roce se budou ze zpěvu Boni pueri těšit posluchači v Luhačovicích hned při Novoročním koncertu 1. ledna.

> Fotografie z generální zkoušky

 

26. listopadu 2012 • Poslední koncert před odletem Boni pueri do Koreje si užili posluchači v Domažlicích

Již 8. abonentní koncert v Domažlicích byl ve znamení Českého chlapeckého sboru Boni pueri, který za několik dní odlétá na další zámořské turné. Posluchači měli tak jedinečnou možnost vidět a slyšet kompletní repertoár, kteří „dobří chlapci“ vezou do Jižní Koreje.
Dvouhodinovým koncertem zněla díla Antonína Dvořáka, Bedřicha Smetany, Georga Friedricha Händela či Wolfganga Amadea Mozarta, lidové písně v zajímavých úpravách, výběr ze světových muzikálů a vánoční písně celého světa. Koncert řídil ředitel Českého chlapeckého sboru Boni pueri Pavel Horák, na klavír doprovázel opět skvělý Robert Fuchs, se kterým těleso již rok úspěšně spolupracuje.
Nadšené publikum si vytleskalo i několik přídavků a ocenilo i milé a kultivované uvádění, které se za pár dní změní v pečlivě napilovanou korejštinu.
„Věříme, že stejně jako náš program oslovil posluchače v Čechách, bude úspěšný i v daleké Asii,“ usmíval se ředitel Pavel Horák.
Boni pueri již balí kufry, první koncert na ně za oceánem čeká již 2. prosince.

> Fotografie z vystoupení v Domažlicích

 

25. listopadu 2012 • Boni pueri provedli před odletem do Koreje druhou světovou premiéru !

Závěrečný slavnostní koncert Mezinárodního hudebního festivalu F. L. Věka zazněl v podání Českého chlapeckého sboru Boni pueri v kostele Nejsvětější Trojice v Novém Městě nad Metují.
„Dobří chlapci“ za řízení sbormistra Jaroslava Šlaise provedli kromě duchovního repertoáru ve světové premiéře dílo vynikající české hudební skladatelky Sylvie Bodorové Žákovská koleda na téma chorálu Soudce všeho světa, Bože. Dílo bylo již druhou světovou premiérou Českého chlapeckého sboru Boni pueri v v této koncertní sezóně.
Zcela zaplněný kostel odměnil zpěváky dlouhotrvajícím potleskem. Ředitel tělesa Pavel Horák se sešel po koncertě s předním českým muzikologem dr. Jiřím Štilcem i se samotnou autorkou díla Sylvií Bodorovou, kteří přišli zpěvákům poděkovat.
Festival, který patří k významným kulturním akcím regionu, se těší velkému zájmu posluchačů a účastní se ho špičkoví umělci a ansámbly z České republiky i ze zahraničí. Zároveň se svým názvem hlásí k osobnosti Františka Vladislava Heka, dobrušského rodáka, vlastence a hudebního skladatele.

> Premiéra ve fotografiích Honzy Ježdíka

> Recenze

 

18. listopadu 2012 • Server Novinky.cz uveřejnil rozhovor s ředitelem Českého chlapeckého sboru Boni pueri

Nejnavštěvovanější zpravodajský server v České republice Novinky.cz přinesl v pátek rozhovor s ředitelem Českého chlapeckého sboru Boni pueri a zřizovatelem první soukromé základní umělecké školy se zaměřením na chlapecký zpěv PhDr. Pavlem Horákem, Ph.D.
Server Novinky.cz každý měsíc navštíví téměř 3,5 milionů uživatelů, kteří vygenerují přibližně 220 milionů zobrazených stránek a okolo 10 milionů přehrání videí.

> Rozhovor s PhDr. Pavlem Horákem, Ph.D. na zpravodajském serveru Novinky.cz

 

16. listopadu 2012 • Rozhovor s ředitelem Českého chlapeckého sboru Boni pueri Pavlem Horákem na ČRo - Vltava

Světové premiéře díla soudobého skladatele Aleše Březiny v podání Českého chlapeckého sboru Boni pueri za doprovodu Filharmonie Hradec Králové věnoval pozornost i ČRo - Vltava. V pořadu Mozaika si s ředitelem Boni pueri Pavlem Horákem povídal Miroslav Ponomarev.

> Mozaika (o koncertu od času 35:50)

> Světová premiéra ve fotografiích Lukáše Přibyla

 

15. listopadu 2012 • Hradec Králové se dočkal světové premiéry

U příležitosti Dne boje za svobodu a demokracii zazněla ve čtvrtek 15. listopadu v sále Filharmonie Hradec Králové světová premiéra díla soudobého skladatele Aleše Březiny Requiem.
Skladbu napsal přímo pro Český chlapecký sbor Boni pueri. Na 90 chlapců nastudovalo dílo pod vedením svého ředitele dr. Pavla Horáka. Sólové party svěřila dirigentka Miriam Němcová vynikající sopranistce Anně Hlavenkové, tenorový part Jakubu Kubínovi, který se věnuje nejen sólové dráze, ale spolupracuje s Českým chlapeckým sborem Boni pueri jako hlasový poradce. Doprovázela Filharmonie Hradec Králové.
„Jsme naprosto nadšeni, byl to skvělý výkon,“ řekl o přestávce řediteli Boni pueri dr. Pavlu Horákovi náměstek primátora pro rozvoj města PaedDr. Jindřich Vedlich, Ph.D. Stejně nadšeně hovořila o výkonu chlapců náměstkyně primátora pro školství, sociální věci a zdravotnictví Ing. Anna Maclová.
Mezi významnými hosty byl i rektor Univerzity Hradec Králové prof. RNDr. Josef Hynek, MBA, Ph.D. či sbormistři významných hradeckých sborů.
Zpěváky Českého chlapeckého sboru Boni pueri navštívil i autor díla Aleš Březina:
„Jsem moc spokojený, kluci zazpívali skvěle. Již domlouváme s panem ředitelem Pavlem Horákem další velké projekty, které jsme dlouho nosili v hlavě a nyní přišel jejich čas,“ usmíval se.
„Dílo Aleše Březiny přineslo do vzdělání našich chlapců další rozměr. Pracovali na díle velmi náročném, které měli možnost s autorem konzultovat a tím mu co nejvíce porozumět,“ řekl na závěr dr. Pavel Horák.
Soudobý skladatel Aleš Březina je znám mj. jako skladatel hudby k filmům Jana Hřebejka Kawasakiho růže, Horem pádem, Kráska v nesnázích nebo Jiřího Menzela Obsluhoval jsem anglického krále. Za celovečerní operu o procesu s Miladou Horákovou Zítra se bude ..., ke které napsal libreto i hudbu a jejíž premiéru uvedlo Národní divadlo, získal cenu Alfréda Radoka 2008.
Nadšené publikum odměnilo výkon „dobrých chlapců“ ovacemi vestoje. Pro všechny, kteří si chtějí úspěch Českého chlapeckého sboru Boni pueri ještě jednou připomenout a vychutnat, připravujeme rozsáhlou fotogalerii i krátký videozáznam.

 

11. listopadu 2012 • Orlická televize odvysílala reportáž z koncertu na Hoře Matky Boží

Slavnostní koncert Českého chlapeckého sboru Boni pueri na Hoře Matky Boží se konal za přítomnosti televizních kamer. Sbor řídil jeho ředitel Pavel Horák, na klavír doprovázel Robert Fuchs. Orlická televize odvysílala reportáž, která dokumentuje výsledky projektu Historie pro budoucnost.
"Koncert byl nezapomenutelným zážitkem opět na delší dobu pro Králíky. Přiznávám, že jsem měla velké obavy, aby se kostel Nejsvětější Panny Marie na Hoře Matky Boží naplnil. A naplnil! Prostě jste taková jistota. Profesionálové odmala. Už teď se těším na příští koncert, který určitě bude," napsala "dobrým chlapcům" paní ředitelka Alena Krabcová, manažerka projektu.

> Reportáž Orlické televize

> Článek v Orlickém deníku

 

10. listopadu 2012 • Klášter na Hoře Matky Boží zněl skladbami českých a světových mistrů

Klášterem na Hoře Matky Boží zněly během sobotního podvečera skladby českých i světových autorů. Zpěváci Českého chlapeckého sboru Boni pueri za řízení svého ředitele Pavla Horáka vystoupili při příležitosti slavnostního ukončení projektu Historie pro budoucnost. Ze svého repertoáru vybrali mj. díla Bedřicha Smetany, Antonína Dvořáka, Antonína Rejchy, Georga Friedricha Händela či úpravy lidových písní Eugena Suchoně a Jaroslava Krčka. Zcela zaplněný kostel kláštera s nadšením po každé skladbě „dobrým chlapcům“ aplaudoval a ani po koncertě nešetřili posluchači nadšenými slovy.
Projekt Historie pro budoucnost připomíná slavné osobnosti Orlickoústecka. Někteří z nich byli na koncertě přítomni, připomeňme např. prof. PhDr. Františka Musila, CSc, významného historika, který působil také na Univerzitě Hradec Králové či akademickou malířku Marii Karenovou. Ta restaurovala např. šaty Goethovy milenky Ulrike von Levetzow či vytvářela repliky kostýmů zpěvačky Emy Destinnové.
Na koncertě byl osobně přítomen i Piotr Borkowski, ředitel Centra kultury a umění Dolnoslezského vojwodství ve Wroclavi, velký fanoušek "dobrých chlapců", se kterým Boni pueri jednají o dalších projektech.
Ještě před koncertem připravili Boni pueri pro své posluchače malé překvapení. Navštívili Domov důchodců sv. Zdislavy v Červené Vodě, kde kromě krátkého vystoupení pro potěšení obyvatel, kteří se nemohli účastnit koncertu v klášteře, pozdravili nejstaršího člena Domova – šestadevadesátiletého pana Leo Koska, zakladatele místní základní umělecké školy, tehdy jediné v žamberském okrese.
„V klášteře na Hoře Matky Boží jsme nezpívali poprvé. Toto místo, které je po staletí cílem mnoha poutníků, je přímo stvořeno pro setkání s hudbou. Děkujeme všem, kteří se na celém projektu podíleli. Zvláštní poděkování patří paní ředitelce Aleně Krabcové, která celý projekt řídila i panu řediteli Domova důchodců sv. Zdislavy Josefu Kuběnkovi, který se o své klienty neuvěřitelně stará. Odvážíme si z tohoto kraje mnoho krásných zážitků,“ dodal po koncertě ředitel Boni pueri Pavel Horák.

> Fotografie z koncertu, návštěvy Domova a slavnostní večeře

 

8. listopadu 2012 • Skladatel Robert Jíša dokončuje pro Boni pueri monumentální projekt

V těchto dnech dokončuje vynikající skladatel Robert Jíša, absolvent Berklee College Of Music a žák geniálního Kenettha Greenhouse pro Český chlapecký sbor Boni pueri monumentální projekt nazvaný Requiem – Hlasy světla.
Sám autor označil toto dílo ve své hudební kariéře jako klíčové. Na rozdíl od mnoha předchozích kompozic, jsou Hlasy světla tvořeny především pro živá provedení. Jsou volným pokračováním titulů Hlasy lesa, Hlasy moře, Hlasy vesmíru a Egyptská kniha mrtvých. Právě poslední jmenované dílo sloužilo autorovi jako první skica.
„Po projektu Egyptská kniha mrtvých, celém postaveném na numerologii a egyptské symbolice, jejíž základy dodnes definují i naší vlastní estetiku a symboliku, jsem začal pracovat na díle, které píšu přímo pro Český chlapecký sbor Boni pueri,“ řekl Robert Jíša.
Tématicky jde o mimořádně široce rozpřažené dílo, dotýkající se témat jako jsou indigové děti, probíhající zlom v naší civilizaci, vesmírná energie, život a smrt, ale i dějiny Prahy jako energetické křižovatky s hlubokou duchovní historií.
„Nabídku spolupráce jsme s nadšením přijali a moc se na provedení díla těšíme. Monumentální dílo zasluhuje monumentální prostor, o kterém také jednáme. S Robertem Jíšou budeme spolupracovat i na dalším zajímavém projektu – při natáčení filmu Cesta - Ctnosti a Neřesti Matyáše Brauna, kdy si zazpíváme s Talichovým kvartetem, s jehož prvním houslistou a zároveň dirigentem Jihočeské komorní filharmonie Janem Talichem jsme v minulých dnech provedli světovou předpremiéru díla soudobého skladatele Aleše Březiny,“ dodal ředitel Boni pueri Pavel Horák.
Během tohoto roku se „dobří chlapci“ potkali s autorem díla při společné práci již dvakrát. Nejmladší chlapci nazpívali části písní na CD věnované relaxační hudbě, sólisté pak sborové party ústřední písně nové televizní pohádky Sněžný drak, kterou odvysílá Česká televize přímo na Štědrý den.

> Zde si můžete poslechnout úvodní studii Requiem - Hlasy světla

 

4. listopadu 2012 • Setkání ředitele Českého chlapeckého sboru Boni pueri Pavla Horáka s hvězdou Metropolitní Opery Daniellou de Niese

Zastupující agentura Českého chlapeckého sboru Boni pueri Art Invest Holding představila na sobotním galakoncertu v Národním divadle hvězdu Metropolitní Opery v New Yorku Daniellu de Niese.
Fantastického koncertu a slavnostního rautu v Zemském salonku se zúčastnil i ředitel Českého chlapeckého sboru Boni pueri dr. Pavel Horák, který přijal osobní pozvání generálního ředitele společnosti Ing. Pavla Zíky.
Daniellu de Niese, která se proslavila mj. jako svůdná představitelka Kleopatry Handelovy opery Julius Caesar, doprovázela Pražská komorní filharmonie za řízení dirigenta Leoše Svárovského.

 

3. listopadu 2012 • Ředitel Jihočeské komorní filharmonie Vlastimil Ochman píše Boni pueri

Světová předpremiéra díla soudobého skladatele Aleše Březiny Requiem se neobešla bez ředitele Jihočeské komorní filharmonie Mgr. Vlastimila Ochmana. Včera si mohli "dobří chlapci" v jeho dopisu mj. přečíst:
„Vážený pane doktore,
spolu s panem šéfdirigentem Janem Talichem a členy JKF oceňujeme připravenost a zvládnutí nesnadného úkolu všemi "vašimi" chlapci. Zhostili jste se předpremiérového úkolu nanejvýš zodpovědně, čímž jste měrou zásadní přispěli k úspěchu provedení, velice zdařilého a hodnotného, přitom pro sbor ne zrovna snadného, Requiem Aleše Březiny. Obdivuhodná je kázeň a soustředěnost chlapců na pódiu. Jejich připravenost a interpretační zaujetí umožnilo dosáhnout maximální sdělnosti díla samotného.
Chlapcům, oběma spoluúčinkujícím sólistům i Vám a samozřejmě též panu Aleši Březinovi upřímně blahopřeji a děkuji za spolupráci.
S přáním mnoha zdaru Vlastimil Ochman, ředitel JKF“

 

1. listopadu 2012 • Rok 2012 – rok českých i světových premiér v podání Českého chlapeckého sboru Boni pueri

Český chlapecký sbor Boni pueri provedl s Jihočeskou komorní filharmonií za řízení dirigenta Jana Talicha ve světové předpremiéře dílo soudobého hudebního skladatele Aleše Březiny Requiem. V předvečer dne k uctění památky zesnulých znělo v originální českobudějovické koncertní síni Otakara Jeremiáše.
Sólové party svěřil dirigent vynikající sopranistce Anně Hlavenkové, tenorový part Jakubu Kubínovi, který se věnuje nejen sólové dráze, ale spolupracuje s Boni pueri jako hlasový poradce. Na koncertě byl přítomen sám autor díla Aleš Březina, který hodnotil výkon „dobrých chlapců“ jen samými superlativy.
„Soudobé hudbě se nebráníme a nabídku Aleše Březiny jsme rádi přijali. Náročná díla jsou pro nás těmi největšími výzvami. Těší nás to o to víc, že tyto projekty za námi přicházejí samy. Po koncertě se nám dostalo od ředitele Filharmonie Vlastimila Ochmana nabídky na další zajímavou spolupráci,“ řekl ředitel sboru Pavel Horák.
Rok 2012 lze bez nadsázky nazvat rokem českých i světových premiér Boni pueri. Jen od letošního léta provedli „dobří chlapci“ v nastudování svých sbormistrů Pavla Horáka a Marka Štryncla v české premiéře dvě náročné barokní opery Henryho Purcella The Fairy Quenn a The Prophetess or The History od Dioclesian a ve světové předpremiéře zmíněné Requiem. Dílo vynikající české skladatelky Sylvie Bodorové na téma chorálu Soudce všeho světa, Bože, se své světové premiéry v podání Boni pueri dočká ještě do konce letošního roku.
Filharmonie Hradec Králové spolu s Boni pueri provede v rámci cyklu mimořádných koncertů u příležitosti Dne boje za svobodu a demokracii 15. listopadu Březinovo dílo ve světové premiéře.
Posluchači, kteří zaplnili koncertní síň v Českých Budějovicích do posledního místa, odměnili dnešní výkon sboru, orchestru i obou sólistů bouřlivými ovacemi.

 

29. října 2012 • Boni pueri na stránkách Hradeckého deníku

Hradecký deník otiskl ve svém pondělním vydání článek o Českém chlapeckém sboru Boni pueri. Věnuje se unikátnímu projektu Florea Theatrum, na kterém Boni pueri spolupracují s vynikajícím dirigentem Markem Štrynclem, premiéře díla soudobého skladatele Aleše Březiny Requiem, které sbor provede s Filharmonií Hradec Králové i blížícímu se třítýdennímu turné do Jižní Koreje.

> Článek v Hradeckém deníku

 

27. října 2012 • Nahrávka Zelenkova Sub olea pacis v podání Českého chlapeckého sboru Boni pueri vychází u Supraphonu v reedici

Vydavatelství Supraphon připravilo v těchto dnech pro své náročné posluchače reedici nahrávky díla Jana Dismase Zelenky Sub olea pacis et palma virtutis, která získala v roce 2003 prestižní ocenění Cannes Classical Awards.
Na desce spolupracovali Boni pueri s předními českými i zahraničními sólisty a orchestrem Musica Florea za řízení Marka Štryncla.
„Supraphon využil příležitosti obnovené premiéry díla na Pražském hradě v červenci 2000 a povolal hned po úspěšném scénickém provedení všech několik desítek účinkujících z několika evropských států ke studiové práci v Rothmayerově sále Pražského hradu. Pod vedením v oboru staré hudby zkušeného Marka Štryncla se podařilo dosáhnout optimálního výsledku a diskofilové se konečně dočkají znějící podoby skladby, se kterou se dotud setkávali jen na stránkách učebnic a jejíž revitalizace je určitě nezklame“ , píše se na stránkách Supraphonu.
Dvojalbum má zbrusu nový obal a jako bonus připravil Supraphon i Faksimile tisku libreta z roku 1723.

> Informace o CD na strankách vydavatelství SUPRAPHON

 

24. října 2012 • Ředitel Českého chlapeckého sboru Boni pueri Pavel Horák v nominaci na Cenu ministerstva kultury pro rok 2012

Každoročně jsou před státním svátkem udělována významná ocenění - Státní cena za literaturu, Státní cena za překladatelské dílo a Ceny Ministerstva kultury za přínos v oblasti divadla, hudby, výtvarného umění a architektury. Slavnostní ceremoniál se uskutečnil v Národním divadle.
Mezi umělci v oblasti hudby byl nominován na Cenu i ředitel Českého chlapeckého sboru Boni pueri PhDr. Pavel Horák, Ph.D. Chlapeckému sborovému zpěvu se věnuje již pětadvacet let. Během své úspěšné umělecké i pedagogické kariéry absolvoval s Boni pueri četná několikatýdenní koncertní turné na třech kontinentech, provedl náročná muzikologická díla včetně světových premiér a dovedl těleso do institucionálního rámce – stal se prvním ředitelem a zároveň jediným zřizovatelem BONI PUERI – základní umělecké školy.
Cena Ministerstva kultury České republiky za přínos v oblasti hudby se uděluje k ohodnocení výjimečných uměleckých tvůrčích nebo interpretačních počinů nebo za dlouhodobé umělecké zásluhy v oblasti hudby. Porotě předsedala PhDr. Ingeborg Radok Žádná, proděkanka pro mezinárodní styky a koncertní činnost, jedna z nejmladších držitelek francouzského státního vyznamenání "Rytíř řádu umění a literatury" u nás.

> Nominace na Cenu ministerstva kultury v oblasti hudby

 

23. října 2012 • Mezinárodní hudební festival a Boni pueri oslavili společné výročí jubilejním koncertem

Stejně jako Český chlapecký sbor Boni pueri slaví i známý Mezinárodní hudební festival Talichův Beroun letos 30. let své existence. Na svůj jubilejní ročník si pořadatelé pozvali právě „dobré chlapce“, kteří na jejich přání připravili téměř dvouhodinový průřez svým repertoárem. Zněla díla českých velikánů Bedřicha Smetany a Antonína Dvořáka, světových klasiků, české a moravské lidové písně i pět nových skladeb, které vezou Boni pueri již příští měsíc na své jihokorejské turné a které měly v Berouně svoji úspěšnou premiéru. Skvělý výkon podal opět klavírista Robert Fuchs. Zcela zaplněný sál České pojišťovny byl výkonem sboru nadšen a dlouhotrvající potlesk byl toho důkazem.
Město Beroun se hlásí k odkazu významného českého dirigenta Václava Talicha. První listopadový den zazní za řízení jeho prasynovce Jana Talicha ml., uměleckého ředitele Talichova komorního orchestru, v podání Českého chlapeckého sboru Boni pueri předpremiéra díla soudobého skladatele Aleše Březiny Requiem.

> Filmová znělka hudebního festivalu Talichův Beroun

> Fotografie z koncertu

 

20. října 2012 • Boni pueri přijali pozvání na Svatováclavský hudební festival

Svatováclavský hudební festival již tradičně po celý měsíc přináší posluchačům krásné koncerty duchovní hudby. Pro letošní IX. ročník připravili pořadatelé 29 koncertů v kostelích osmnácti měst a obcí Moravskoslezského kraje. Záštitu nad tímto festivalem převzala ministryně kultury České republiky Alena Hanáková a Mons. František Václav Lobkowicz, O. Praem, sídelní biskup ostravsko-opavský.
V ostravském kostele sv. Václava zaznělo dnes v podání Českého chlapeckého sboru Boni pueri a orchestru Musica Florea dílo Jana Dismase Zelenky Nářky proroka Jeremiáše. Sólový part svěřil dirigent Marek Štryncl basistovi Mariánu Krejčíkovi, který spolupracuje s významnými evropskými ansámbly.
„Zelenkova nádherná hudba zněla ve stejném obsazení již během Svatého týdne v Hradci Králové a v Národním divadle v Praze. Jsem rád, že toto náročné dílo patří již pevně do repertoáru Boni pueri. Právě oni jako jediný chlapecký sbor na světě provedli celý triptych tohoto díla“, řekl dirigent Marek Štryncl.
Posluchači byli výkonem sboru i orchestru tak nadšeni, že si netradičně dlouhotrvajícím potleskem ve stoje vyžádali ještě jedno responsorium jako přídavek.
Festival symbolicky zahajuje 28. září v Den české státnosti a končí 28. října, kdy si připomínáme Den vzniku samostatného československého státu.

> Fotografie z koncertu

 

14. října 2012 • Výkon sólistů Českého chlapeckého sboru Boni pueri označen za famózní

Prestižní Podzimní festival duchovní hudby Olomouc, který se konal pod záštitou Mons. Jana Graubnera, arcibiskupa olomouckého a metropolity moravského, vyvrcholil v sobotu 13. října v chrámu Panny Marie Sněžné. Za doprovodu Moravské filharmonie Olomouc a Českého filharmonického sboru Brno zaznělo krásné dílo britského skladatele Andrewa Lloyd Webbera Requiem.
Dirigent Jaromír Michael Krygel uchopil dílo velmi citlivě a nově. Náročná chlapecká sóla svěřil dvěma klukům z Českého chlapeckého sboru Boni pueri. Sopranista Adam Peichl a altista Jakub Seidl zazpívali své party skvěle. Ihned po závěrečných tónech zazněl obrovský aplaus a na devět stovek posluchačů vzdalo hold všem umělcům vestoje. Celé vystoupení přenášela televize.
Po koncertě přišli „dobrým chlapcům“ osobně poděkovat sám dirigent Krygel i slovenská sopranistka Adriana Kohútková a tenorista Tomáš Černý. Dirigent označil výkon obou chlapců za vynikající:
„Vaši kluci jsou fantastičtí, pane řediteli, výborně se mi s nimi pracovalo. Určitě se potkáme ještě při dalších projektech,“ řekl řediteli Boni pueri Pavlu Horákovi Jaromír M. Krygel.
Adamovi a Jakubovi se dostalo i osobního pozvání pana dirigenta a Mons. Jana Graubnera na slavnostní večer, který pořádalo Arcibiskupství olomoucké a kterého se účastnili umělci, přední hudební manažeři, hudební kritici a sponzoři. Na bohatém rautu naši „dobří chlapci“ přijímali další gratulace a užívali si zájmu jako velké hvězdy. Došlo i na další milá setkání. Dramaturg Umělecké rady České filharmonie Ludvík Kašpárek a ředitel Boni pueri Pavel Horák hovořili se zájmem o nadcházející sezóně obou těles. Stejně tak bylo příjemné setkání s dirigentem Jaromírem Krygelem, Mons. Graubnerem či novinářem a hudebním publicistou Bohumírem Kolářem.
Requiem, toto nadčasové dílo, věnoval A. L. Webber památce svého otce, hudebního vědce a pedagoga. Sám byl v roce 1992 královnou Alžbětou II. za své zásluhy v oblasti umění povýšen do rytířského stavu a v roce 1997 jmenován lordem.

> Fotografie ze zkoušky, koncertu a rautu

 

7. října 2012 • Boni pueri vystoupili na 10. ročníku Hudebních nešpor v Brně

Chrámovou lodí evangelického kostela Jana Ámose Komenského v Brně zazněly v první říjnovou neděli v rámci jubilejního 10. ročníku Hudebních nešpor duchovní skladby českých a světových klasiků v podání Českého chlapeckého sboru Boni pueri za řízení ředitele Pavla Horáka a klavírního doprovodu Roberta Fuchse. Posluchači si mohli vychutnat díla A. Dvořáka, A. Rejchy, C. Francka, G. Faurého či J. S. Bacha.
Vystoupení „dobrých chlapců“ doplnily skladby v podání jejich litevských přátel - chlapeckého sboru Dagilelis za řízení sbormistra Remigiuse Adomaitise. Skladby doplňovalo biblické čtění Štěpána Hájka.
„Bylo pro nás potěšením, že jsme v Hradci mohli alespoň krátce hostit naše přátele z Litvy. Chlapecký zpěv má v pobaltských zemích velkou tradici a jejich chlapecké sbory jsou vynikající. Proto jsme byli rádi, že přijali nabídku z Brna a vystoupili v Červeném kostele společně s námi,“ řekl ředitel Boni pueri Pavel Horák.
Koncepci i výběr účinkujících pro Hudební nešpory již několik let velmi obětavě připravuje Mgr. Lýdie Pospíšilová, profesorka Konzervatoře v Brně. "Pro jubilejní 10. ročník jsme oslovili Český chlapecký sbor Boni pueri a máme velkou radost, že naše pozvání přijal. V minulosti zde vystoupilo např. i Janáčkovo nebo Wallingerovo kvarteto. Výběru účinkujících se věnujeme opravdu pečlivě," řekla Lýdie Pospíšilová.
V souladu s protestantskou tradicí je interiér chrámu strohý a jednoduchý, dominantou jsou však sochařské práce od Franze Schönthalera.Nad koncertem převzal záštitu hejtman Jihomoravského kraje Michal Hašek a všechny vybrané finanční prostředky putovaly tentokrát do Diakonie v Myslibořicích, která pečuje o seniory.
Pořadatelé připravili pro oba sbory bohaté pohoštění. Kostel byl zaplněn do posledního místa a zpěváci obou sborů byli odměněni dlouhotrvajícím potleskem vestoje.

> Fotografie z koncertu

 

4. října 2012 • Barokní operu Henryho Purcella provázely ohromné ovace vestoje

V roce 1690 byla v Londýně uvedena semi-opera vynikajícího barokního skladatele Henryho Purcella pod názvem Prophetess or The History od Dioclesian – Věštkyně anebo Diokleciánův příběh.
U příležitosti 20. výročí existence barokního souboru Musica Florea a 30. výročí založení Českého chlapeckého sboru Boni pueri byla tato opera nastudována pro česká pódia. Dílo v podání Českého chlapeckého sboru Boni pueri, sólistů Jana Ondrejky, Romana Hozy, Jaromíra Noska a tanečního souboru Hartig Ensemble doprovázel světově proslulý barokní orchestr Musica Florea za řízení vynikajícího dirigenta Marka Štryncla.
„Dioklecián se v Čechách ještě nikdy nehrál, zaměřili jsme se proto především na nejzajímavější části tohoto pozoruhodného díla a celistvý poslední obraz, který kombinuje v neobyčejné harmonii pěvecké a taneční výstupy,“ řekl v úvodu koncertu dirigent Marek Štryncl.
Na pódiu, které kopíruje dobové barokní scény, se střídají jednotlivé paláce – Flory, bohyně Pomony, Bakcha a palác Slunce. Dle dobových zvyklostí se hraje opera pokaždé trochu jinak, neboť se přizpůsobuje vždy prostředí, kde je prováděna. Stejně tak tomu bylo v divadle ve Žďáru nad Sázavou, na zámku v Mnichově Hradišti i v Městském divadle v Jablonci nad Nisou.
Unikátní projekt Florea Theatrum počítá v dalším období s provedením mnoha barokních děl. Boni pueri si budou několik dalších let užívat výsady exkluzivních hostů.
Roli samotného římského císaře svěřila režisérka Helena Kazárová italskému tanečníku Francesco Scarpatemu. Absolvoval baletní školu La Scala v Miláně a již několik let hostuje v Národním divadle v Praze.
Již od závěrečných tónů opery zaznívala z hlediště slova bravo! a všichni umělci byli odměněni několikaminutovými ovacemi vestoje.

> Fotografie z představení v Jablonci nad Nisou

 

3. října 2012 • Boni pueri se připojují k oslavě státního svátku Korejské republiky

Ředitel Českého chlapeckého sboru Boni pueri dr. Pavel Horák obdržel oficiální pozvání mimořádného a zplnomocněného velvyslance Korejské republiky v České republice pana Gabriela Oh na slavnostní recepci, která se uskutečnila u příležitosti státního svátku Korejské republiky. Významné osobnosti diplomatického sboru, české vlády a obou komor Parlamentu, úspěšní podnikatelé, umělci a novináři se sešli již tradičně v jednom z nejluxusnějších hotelů v Praze – Hiltonu.
Za Českou republiku promluvil předseda Senátu Milan Štěch, který ocenil pevné a přátelské vztahy naší země a Korejské republiky. Ředitel Pavel Horák se pozdravil nejen se zástupci obou velvyslanectví, ale také s manažery agentur, které vysílají českou hudbu do zahraničí.
Zpráva ministerstva zahraničních věcí České republiky hovoří o tom, že Korejská republika je dnes jedním z největších odběratelů české kultury na světě a dozajista v Asii. Zmiňuje také loňské třítýdenní úspěšné turné Českého chlapeckého sboru Boni pueri v Koreji, kde vystoupili „dobří chlapci“ nejen v Soulu, ale i v Busanu i dalších velkých městech.
„V Koreji budeme letos koncertovat již počtvrté a vždy se do této krásné země rádi vracíme. Korejské publikum je velmi poučené a dokáže dobrou hudbu opravdu ocenit. I na letošní prosincové turné jsme připravili pro posluchače to nejlepší z klasické hudby, ale i několik krásných překvapení. Moc se těšíme vždy i na provedení korejských skladeb, které již pilně studujeme,“ řekl ředitel sboru Pavel Horák.
O velmi dobrých vztazích obou zemí svědčí i fakt, že i české velvyslanectví v Jižní Koreji slaví státní svátek naší země – 28. říjen – s korejskými představiteli veřejného života ve stejně velkolepém stylu v luxusním hotelu Hilton v hlavním městě Soulu.

> Pozvánka na recepci

 

28. září 2012 • Boni pueri vystoupili na slavnostním ceremoniálu v Senátu České republiky

Český chlapecký sbor Boni pueri přijal pozvání ředitele odboru vnějších vztahů Senátu České republiky Vladislava Kučíka k vystoupení na slavnostním aktu v předvečer Dne české státnosti. Sedmnáct významných osobností v hlavním sále Valdštejnského paláce převzalo stříbrné pamětní medaile. Předseda horní komory Parlamentu České republiky Milan Štěch připomněl, že je to v historii Senátu poprvé, kdy jsou medaile udělovány při veřejném slavnostním shromáždění. Vyznamenání budou již každoročně udělována osobnostem, které se zasloužily o rozvoj svého oboru nebo přispěly k dobré pověsti České republiky v zahraničí.
Mezi vyznamenanými byl např. prof. PhDr. Jiří Kolář, který patří k nejdůležitějším osobnostem hudební pedagogiky, prof. Ing. Pavel Hobza, DrSc., přední světový chemik, prof. RNDr. Blanka Říhová, DrSc., vynikající mikrobioložka, Jarmila Kratochvílová, legenda české atletiky či vynikající herec Lubomír Lipský.
Boni pueri byli přivítáni členy kabinetního protokolu a řediteli jednotlivých odborů. Tóny barokních trubačů a česká hymna v podání Boni pueri otevřely slavnostní ceremoniál. Sálem zněla nejen hudba A. Rejchy, G. F. Händela a B. Smetany, ale i krásné verše J. Skácela.
Řediteli Boni pueri dr. Pavlu Horákovi i všem „dobrým chlapcům“ přišel osobně poděkovat oceněný prof. Jiří Kolář. Vysoce ocenil výkon Boni pueri i dvorní klavíristky tělesa Jitky Fowler Fraňkové. Jiří Kolář, který vedl také doktorskou práci ředitele Pavla Horáka, popřál sboru hodně hudebních úspěchů a dalších krásných příležitostí.
„Zpívat při tak slavnostní příležitosti a pro tolik významných osobností, je pro nás velkou ctí. Odkaz sv. Václava v sobě nese hluboké morální téma,“ řekl Pavel Horák.
Obdivu se zpěvákům dostalo i od předsedy Senátu Milana Štěcha a místopředsedy Petra Pitharta. Během slavnostního rautu přišel Pavla Horáka i všechny zpěváky pozdravit a poděkovat za skvělý výkon i další z oceněných - prof. Marek Kopelent. Svatováclavským chorálem, jehož kořeny sahají až do 12. století a který je prostou modlitbou k patronovi české země, Český chlapecký sbor Boni pueri slavnostní ceremoniál ukončil.
Hned poté, přesně v 19:00 hlahol zvonů na všech kostelních věžích v České republice oznamoval převoz ostatků patrona českých zemí z Prahy do Staré Boleslavi, kde byl přemyslovský kníže 28. září 935 zavražděn. Svatováclavskou mši bude sloužit pražský arcibiskup a kardinál Dominik Duka.
Záznam slavnostního večera ze Senátu můžete sledovat 28. září v 17:10 na ČT24.

> Fotografie ze Senátu PČR

> Úplný záznam ceremoniálu v České televizi .

 

19. září 2012 • Ředitel Boni pueri Pavel Horák hostem Východočeské televize V1

Středeční podvečer na nové Východočeské televizi V1 patřil Českému chlapeckému sboru Boni pueri. V pořadu Host dne, který představuje divákům významné osobnosti východních Čech, hovořil ředitel tělesa Pavel Horák o nových projektech a nadcházejících zahraničních turné sboru. Ještě letos vycestují Boni pueri na měsíční turné do Jižní Koreje, na jaře je čeká čínská Šanghaj, odkud přišlo oficiální pozvání managementu největšího hudebního festivalu. Závěr roku budou trávit „dobří chlapci“ již pošesté v milovaném Japonsku. Poprvé v historii by také zpěváci měli koncertovat v Argentině a Mexiku.
„Přestože během roku trávíme vždy několik týdnů v zahraničí, určitě moc rádi zpíváme i pro české publikum. Připravili jsme nejen dvě krásné barokní opery Henryho Purcella, nacvičili nový repertoár pro naše posluchače, ale dostalo se nám cti vystoupit v Senátu České republiky při slavnostním předávání pamětních medailí Senátu PČR u příležitosti Dne české státnosti, svátku sv. Václava," říká Pavel Horák.
Tématem rozhovoru s moderátorkou Pavlou Kindernayovou byla i činnost BONI PUERI – základní umělecké školy, která právě v těchto dnes pořádá zápis nových chlapců do přípravných oddělení Boni pueri.
„V podobě V1 máme za sebou silného a profesionálního mediálního partnera. Zprávy z regionu jsou vždy pro diváky velmi atraktivní, ať se týkají veřejné správy, rozvoje měst, kultury, školství nebo sportu. Protože u nás začínají zpívat už chlapci od čtyř let, oceňujeme i krásný dětský podvečerní blok, kde se po mnoha letech opět objevil fenomén čtení pohádek,“ řekl po svém vystoupení novinářům ředitel Pavel Horák.
Unikátní systém výuky školy s vysoce nadstandartními možnostmi přináší i těm nejmenším zpěvákům, kteří svoji cestu k hudbě teprve hledají, spoustu krásných zážitků. Zápis nových zpěváků potrvá až do 30. září.

 

16. září 2012 • Koncert Boni pueri zařazen do programu Dny evropského dědictví

Druhé provedení barokní opery Henryho Purcella v podání Českého chlapeckého sboru Boni pueri a orchestru Musica Florea za řízení fenomenálního Marka Štryncla bylo pořadateli zařazeno do programu European Heritage Days. Dny evropského dědictví jsou významným podzimním svátkem kulturních památek a návštěvníci se mohou obdivovat i prostorám, které během roku veřejnosti přístupny nejsou.
Koncert s názvem Slavnost lásky z Diokleciána přinesl unikátní představení s ukázkou dobové jevištní praxe v původních kulisách klasicistního zámeckého divadla. V zámeckém divadle v Mnichově Hradišti se inscenátoři rozhodli uvést hudebně nejzajímavější části tohoto pozoruhodného díla a poslední obraz, nazývaný The Masque of Love, který kombinuje v neobyčejné harmonii pěvecké a taneční výstupy.
Operu doprovodila výkladem režisérka a choreografka prof. Helena Kazárová a dirigent Marek Štryncl.
„Zámecké divadlo v Mnichově Hradišti nebylo vybráno pro Purcellovu operu náhodou. Jde o naprosto výjimečný prostor, jak z pohledu slohové jednoty, tak z pohledu dochované jevištní techniky,“ řekl před koncertem Marek Štryncl.
Posluchači, kteří zaplnili sál do posledního místa, odměnili výkon Boni pueri nadšeným potleskem vestoje. Projekt Florea Theatrum, který významnou částkou podpořilo Ministerstvo kultury, pokračuje ve svém turné na sever Čech.

> Fotografie ze zámku Mnichovo Hradiště

 

9. září 2012 • Boni pueri potěšili svým zpěvem ministra zdravotnictví Leoše Hegera

Český chlapecký sbor Boni pueri vystoupil v sobotu večer na slavnostním zahájení 24. Evropského lékařského kongresu v Praze. Akce, kterou spolupořádá Praque Convention Bureau, se účastní na stovky nejlepších klinických lékařů z celé Evropy. Na koncertě byl přítomen i prezident evropské asociace prof. Fátima Caneiro a předseda organizační komise prof. Aleš Ryška.
Úvodní projev na slavnostnostním zahájení pronesl ministr zdravotnictví České republiky doc.MUDr. Leoš Heger,CSc., který se také se zpěváky po koncertě sešel a poděkoval jim za skvělý výkon. S ředitelem tělesa PhDr. Pavlem Horákem, Ph.D. se zájmem hovořil o 30. výročí založení sboru a o dalších významných projektech, které Boni pueri čekají.
Na přání pořadatelů zazněla díla českých a světových klasiků i úprava českých a moravských lidových písní. Boni pueri doprovodila již tradičně klavíristka Jitka Fowler Fraňková. Příští kongres se bude konat hlavním městě Portugalska Lisabonu.

> Fotografie s panem ministrem Leošem Hegerem

> Fotografie z vystoupení na kongresu

 

9. září 2012 • Zpěv Boni pueri zazní opět na Štědrý den v hlavním vysílacím čase

Spolupráce Českého chlapeckého sboru Boni pueri s vynikajícím skladatelem Robertem Jíšou pokračovala v sobotu při natáčení ústřední písně nové televizní pohádky Sněžný drak. Tu budou moci diváci sledovat od 20:00 na České televizi přímo na Štědrý den.
Výpravný příběh, v němž nebude nouze o kostýmní podívanou, nádherné exteriéry z okolí Valtic a Moravského Krumlova a také krásnou hudbu, režíruje Eugen Sokolovský, který hlavní role svěřil Petru Lněničkovi, Sašovi Rašilovi, Pavlu Liškovi, Jitce Čavančarové, Arnoštu Goldflamovi či herečce Pavle Tomicové, jejíž domácí scénou je Klicperovo divadlo Hradec Králové.
„Rád jsem opět po několika měsících do Hradce přijel, od první chvíle jsem věděl, že ústřední melodii natočím právě s Boni pueri. Kluci vše opět výborně zvládli a už máme před sebou několik velkých projektů, které se na nás doslova od producentů hrnou,“ řekl skladatel Robert Jíša.
Natáčení probíhalo za dohledu frontmana skupiny Memphis Jana Říčaře, absolventa Boni pueri, který skladbu na přání televizní produkce točil.
Hudba soudobého skladatele Roberta Jíši, který na konci devadesátých let působil na prestižní bostonské Berklee College Of Music u geniálního Kenettha Greenhouse, patří v současné době k velmi žádaným. Poprvé se Robert Jíša s Boni pueri potkal při celovečerním filmu Ani málo ani moc režiséra Petra Strnada. Skladatel komponoval a aranžoval také vánoční projekt Supraphonu Kouzelné Vánoce s Lucií Bílou, Karlem Gottem, sborem Boni Pueri a hvězdami českého klasického hudebního nebe, který následně získal ocenění platinová deska.
Brzy se Boni pueri vrátí na zámek Kuks ve filmu Cesta - Ctnosti a Neřesti Matyáše Brauna. Přijali totiž pozvání ke spolupráci na připravovanému filmu, na kterém se bude podílet i několik výrazných tvůrčích osobností. Autorem scénáře a režisérem je Miroslav Dvořáček, odborným poradcem se stal profesor František Dvořák. Na realizaci Jíšovy hudby budou Boni pueri spolupracovat s Talichovým kvartetem. Dílu dominuje filozofická úvaha nad životní cestou člověka a nad nevyhnutelností volby mezi dobrem a zlem.

> Fotografie z natáčení

 

8. září 2012 • Boni pueri hosty zlaté slavice Lucie Bílé

V pátek odvysílala televize Prima Family v hlavním vysílacím čase premiéru nové očekávané talkshow Zrcadlo tvého života. Ve studiu, kde se známým osobnostem promítne před očima celý jejich život, přivítala moderátorka Jiřina Bohdalová svého prvního hosta - zpěvačku Lucii Bílou, patronku Českého chlapeckého sboru Boni pueri.
„Zazpívá ti sbor, který sbírá ovace po celém světě. A ono není divu, je plný zlatých slavíčků,“ uvedla moderátorka chlapecký sbor.

„Takový je jednom jeden, spolupracuji s ním už 18 let a jsou to Boni pueri,“ dodala s úsměvem Lucie Bílá.
V podání "dobrých chlapců" a sólisty Vladislava Duška za řízení ředitele tělesa Pavla Horáka zazněla v premiéře krásná skladba E. Morriconiho Nella Fantasia v úpravě Vladimíra Popelky.

> Stránky pořadu Zrcadlo s videoukázkami

(Boni pueri od 28 min 30s)

 

7. září 2012 • Ředitel Českého chlapeckého sboru Boni pueri v živém vysílání Českého rozhlasu

Ředitel Českého chlapeckého sboru Boni pueri Pavel Horák přijal pozvání do živého vysílání Českého rozhlasu 3 Vltava. V pořadu Mozaika odpovídal na otázky redaktora Pavla Ryjáčka. Rozhovor se točil zejména okolo několika nových projektů Boni pueri, zápisu malých zpěváků do přípravných oddělení a hudebních oslav k 30. výročí existence tělesa.


> Záznam rozhovoru na webu ČRo3 Vltava (od 8 min 45 s)

 

6. září 2012 • První provedení barokní opery Henryho Purcella Dioklecián s velkým aplausem vestoje

V rámci velkolepého projektu Florea Theatrum zaznělo ve Žďáře nad Sázavou první provedení barokní opery Henryho Purcella Dioklecián. Posluchači měli jedinečnou možnost slyšet toto nadčasové dílo v dobově poučené interpretaci. Dirigent světového renomé Marek Štryncl, který koncert i celý ojedinělý projekt řídí, přizval na pódium Český chlapecký sbor Boni pueri, přední české sólisty i taneční soubor Hartig.

„Henry Purcell byl experimentátor v oblasti harmonie, polyfonie, často bychom ani neřekli, že jeho skladby pocházejí ze 17. století. Jeho hudba je zázračně krásná. Celé dílo bude provedeno ve skutečně velkém obsazení, kromě sólistů a orchestru vystoupí téměř 80 vybraných chlapců z koncertních skupin Boni pueri. Velkou výhodou bylo i to, že již dva roky působím mj. jako sbormistr tělesa a toto dílo jsem s chlapci mohl od počátku sám nastudovat, byla to opravdu moc hezká práce ve fantastické atmosféře,“ řekl před koncertem dirigent Marek Štryncl.
Dílo Henryho Purcella není pro Boni pueri neznámé. Během léta vystoupili „dobří chlapci“ ve čtyřech představeních v rámci festivalu Smetanova Litomyšl s operou The Fairy Queen, která měla ohromný ohlas.
„Projekt Florea Theatrum je opravdu velkorysý a pro Boni pueri velkou výzvou. Dílo studovaly obě naše koncertní skupiny, nakonec jsme vybrali 80 zpěváků. Kluky nácvik velmi bavil, je to neuvěřitelně moderní muzika, která otevřela našim chlapcům další hudební obzor. Moc se těšíme se na další koncerty se skvělými profesionály, vždyť s orchestrem Musica Florea spolupracujeme od roku 2000 a vždycky to bylo velmi příjemné. Jsme rádi, že se takto velký projekt uskutečnil symbolicky právě v roce 20. výročí založení orchestru i 30. výročí existence Českého chlapeckého sboru Boni pueri,“ dodal pro média ředitel tělesa Pavel Horák.
Výpravné koncerty, které finančně podpořilo Ministerstvo kultury České republiky, budou pokračovat v Mnichově Hradišti a Jablonci nad Nisou.

> Rozhovor s Markem Štrynclem na ČRo3 Vltava

> Fotografie z představení

 

4. září 2012 • Boni pueri představují nové zaměstnance

Profesionální tým Českého chlapeckého sboru Boni pueri posílí od září absolvent Konzervatoře Pardubice Jakub Kubín, paní učitelka Mgr. Marcela Říčanová a konzervatoristka Tereza Špuláková.
Jakub Kubín začínal svou pěveckou kariéru právě v Boni pueri, kde několik let působil jako sólista koncertní skupiny. Později spolupracoval s renomovanými hudebními tělesy (Musica Florea, Ensemble Philidor, Musica Aeterna, Česká filharmonie) a koncertoval s Filharmonií Hradec Králové při sólových koncertech Jiřího Stivína. V sérii vánočních koncertů Komorní filharmonie Pardubice zpíval po boku sólistů Národního divadla. Věnuje se také aranžmá skladeb různých žánrů, které jsou hrány v českých rádiích a zaznívají v televizních dokumentech. Zpívá tenor-countertenor-soprano a hostuje na festivalech po celé Evropě.
"V Boni pueri je skvělý tým, jsem rád, že mohu být jeho součástí. Český chlapecký sbor Boni pueri mne provázel mým dětstvím a nyní se opět hezky kruh uzavřel," říká Jakub Kubín. V BONI PUERI – ZUŠ vyučuje pěveckou hlasovou výchovu od přípravných oddělení po hlavní sbor a působí jako odborný hlasový poradce.
Marcela Říčanová vystudovala Střední pedagogickou školu v Nové Pace a následně úspěšně ukončila studium na Univerzitě Hradec Králové obor učitelství pro 1. stupeň základní školy. Mnoho let se věnovala předškolnímu vzdělávání, má bohaté zkušenosti v práci s pěveckým sborem. Absolvovala kurzy věnované dramatické výchově. Ve škole vyučuje hlasovou výchovu a hudební nauku v oddělení Pueri Novi a podílí se na organizaci pěveckých soustředění a koncertů přípravných oddělení.
Klavíristka Tereza Špuláková studuje s výborným prospěchem 5. ročník pardubické konzervatoře ve třídě prof. Inny Tolmačové. Účastní se mnoha klavírních soutěží po České republice, kde zpravidla obsazuje přední příčky. Několik let spolupracuje s jedním z nejúspěšnějších orchestrů ZUŠ, Archi piccoli, který už nepřetržitě osm let vítězí v rozhlasové soutěži Concerto Bohemia. Absolvovala klavírní kurzy, kde spolupracovala s mnoha vynikajícími pedagogy. Každoročně se aktivně zúčastňuje Mezinárodních letních klavírních kurzů Pražské konzervatoře. Ve škole působí jako klavíristka přípravných oddělení a učitelka klavírní hry.

 

31. srpna 2012 • Letní soustředění Boni pueri ve znamení další barokní opery

V nejbližších dnech provedou zpěváci Českého chlapeckého sboru Boni pueri již druhou operu skladatele H. Purcella. Po skvělém úspěchu opery The Fairy Queen na festivalu Smetanova Litomyšl v červnu letošního roku byli Boni pueri osloveni k provedení dalšího díla The Prophetess of The History of Dioclesian. Především jemu bylo věnováno letní soustředění, které vedli ředitel tělesa Pavel Horák a produkční a učitel hlasové výchovy Jaroslav Šlais.
Nácvik vedl také skvělý dirigent a sbormistr Marek Štryncl, který bude operu na třech koncertech řídit. Zpěváky přijel osobně pozdravit a zazpívat si s nimi sólové party i Jan Ondrejka, se kterým sbor spolupracoval již na CD Česká mše vánoční.
Svoji návštěvou nám udělal radost i skladatel a muzikolog Aleš Březina, ředitel Institutu Bohuslava Martinů, Boni pueri provedou jeho Requiem v premiéře již v listopadu za doprovodu Filhamonie Hradec Králové.
V závěru soustředění se zpěváci chystali na světovou premiéru skladby Sylvie Bodorové na téma chorálu Soudce všeho světa, Bože, která slavnostně zakončí mezinárodní festival.
Soustředění se konalo již podruhé v krásném přírodním areálu Střední zdravotnické školy Pardubice, kde měli chlapci k dispozici pro volný čas nejen výborně vybavenou tělocvičnu, posilovnu a hřiště s umělým povrchem, ale i několik vlastních zkušeben s klavíry pro dělené zkoušky, učebnu informačních technologií, odpočinkovou místnost s divadelním sálem či malý kinosál. Skvělými kuchařkami i celým managementem školy byli „dobří chlapci“ doslova hýčkáni. Dva velké dorty ve tvaru a barvě zlatých krojů, které jsou tak charakteristické pro Český chlapecký sbor Boni pueri, byly důkazem, že si své majitele nemohou rozhodně splést.
Bohatou sérii koncertů Boni pueri před odletem jedné z koncertních složek do Jižní Koreje najdete na webových stránkách tělesa – Koncerty a turné.

> Fotografie ze soustředění

> Virtuální prohlídka areálu

 

8. července 2012 • Diváci Smetanovy Litomyšle tleskali Boni pueri vestoje

Český chlapecký sbor Boni pueri přijal pozvání k provedení barokní opery Henryho Purcella The Fairy Queen – Královna víl. Tento unikátní projekt pro přírodní divadlo na zámku Nové Hrady, který režírovala Magdalena Švecová, vznikl přímo na objednávku festivalu Smetanova Litomyšl a pro velký zájem se představení dočkalo i tří repríz. Všechna představení byla od jara již beznadějně vyprodána. Spolu s Boni pueri vystoupili i skvělí sólisté a hosté Národního divadla Praha Lenka Mináčová, Anna Hlavenková, Jiří Sulženko, Jaroslav Březina a Jan Šťáva. Orchestr řídil dirigent a cembalista David Švec.

> Stránky věnované projektu Fairy Queen

 

28. června 2012 • Boni pueri na natáčení nové talkshow

Ve slavnostním novoročním vysílání České televize v roce 2009 převzal Český chlapecký sbor Boni pueri z rukou moderátora Aleše Cibulky a herce Tomáše Töpfera cenu pro nejnadanější a úspěšné děti České republiky – Zlatý oříšek. Potkávají se zde mladí lidé, kteří ve svém oboru získali významná ocenění a dosáhli mimořádných úspěchů. Na Zlatém oříšku spolupracuje i Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy České republiky a Ministerstvo kultury České republiky.
Dnes probíhalo ve studiu Dětské tiskové agentury – Radio Domino - natáčení nové talkshow s vítězi jednotlivých ročníků soutěže. Rozhovor s Ondřejem, Tomášem a Pavlem vedla zkušená redaktorka Marie Černá. „Dobré chlapce“ přivítal ředitel Agentury pan PaedDr. Slávek Hrzal. Během natáčení se hodně povídalo nejen o zahraničních turné sboru, systému zkoušek, krásných hudebních zážitcích, ale také o nejbližších zajímavých projetech Boni pueri.
„Výborně se s vámi pracovalo, je vidět, že jste zvyklí mediálně vystupovat, byl to profesionální výkon,“ řekl na závěr natáčení spokojený dr. Hrzal. Přátelské a veselé povídání si budete moci poslechnout na Českém rozhlase již v měsíci září.
Agentura spolupracuje s profesionálními novináři a mj. organizuje i anketu o nejlepšího učitele ČR Zlatý Ámos. Je také nositelem významné novinářské ceny Ferdinanda Peroutky.
Není bez zajímavosti, že pořad Domino moderovali před lety i takové osobnosti jako Marek Eben, Marcela Augustová či Miroslav Karas. Stejně jako Český chlapecký sbor Boni pueri slaví letos i toto studio 30. výročí od svého založení.

> Fotogalerie

 

25. června 2012 • Boni pueri předali šek ze svého charitativního koncertu

Výtěžek ze společného projektu Českého chlapeckého sboru Boni pueri a Pardubického kraje přinesl speciální zdravotnické pomůcky postiženým dětem. Dnes dopoledne předala radní pro školství a kulturu Ing. Jana Pernicová, vedoucí odboru školství Ing. Ladislav Forman a ředitel Boni pueri dr. Pavel Horák třem dětem symbolický šek.
Za všechny „dobré chlapce“ vyjádřil své pocity sopranista Filip Havlíček: „Rádi jsme s ostatními kluky pomohli. Zpíváme mnoho koncertů, mezi nimi jsou samozřejmě i charitativní. Rodiče i malí kluci, kterým jsme dnes předávali šek, měli velikou radost. Jeden z našich největších charitativních koncertů byl určitě na pomoc Japonsku, které v provincii Mijagi postihlo tsunami. Koncertovali jsme tam necelé tři měsíce před katastrofou a naším zpěvem podpořili japonské děti v evakuačním centru.“
I z výtěžku dubnového koncertu v Sukově síni v Pardubicích bylo možné pořídit kvalitní kompenzační pomůcky - speciální polohovací lůžko, elektrický vozík či dva iPady pro děti s degenerativním postižením nervového systému.

> Fotogalerie

> Zpráva v Orlickém deníku

> Článek na serveru Regiony ČR

 

24. června 2012 • Boni pueri vystoupili na pietním aktu k 70. výročí vyhlazení obce Ležáky. V podvečer se setkali s režisérkou Národního divadla

Nejen Česká republika, ale i celá demokratická Evropa si připomíná v těchto dnech tragédii, která postihla v roce 1942 malou osadu Ležáky.
Pietního aktu se dnes zúčastnil i prezident republiky Václav Klaus, váleční veteráni, členové vlády a obou komor Parlamentu, zástupci jednotlivých velvyslanectví i přímí pamětníci. Po slavnostních salvách zazněla pro 7 000 návštěvníků v podání Českého chlapeckého sboru Boni pueri státní hymna. Ve druhé skladbě doprovodili Boni pueri sólistku opery Národního divadla Pavlínu Senič. Mši svatou celebroval kardinál Dominik Duka, který zpěváky krátce pozdravil.
„Dobří chlapci“ byli i svědky zapálení Ohně (bez) naděje, který si odnášeli žáci do svých škol, těch, odkud v osudný den byly nacisty odvlečeny ležácké děti.
V odpoledních hodinách se již Boni pueri na nedalekém zámku Nové Hrady připravovali na poziční zkoušce s režisérkou Magdalenou Švecovou na provedení opery H. Purcella v rámci festivalu Smetanova Litomyšl The Fairy Queen. Chlapci vystoupí v zajímavých kostýmech, které se připravují pouze pro tuto příležitost. Všechna čtyři představení jsou již beznadějně vyprodána.

> Fogtografie z pietního shromáždění v Ležákách

> Fotografie z odpolední zkoušky v Nových Hradech

> Článek o chystané premiéře v Orlickém deníku

 

20. června 2012 • Boni pueri pro účastníky celostátní konference a při předávání prezidentských funkcí Rotary clubu

Český chlapecký sbor Boni pueri koncertoval na půdě svého domovského města Hradce Králové ve středu hned dvakrát. Nejprve zazněl za řízení ředitele tělesa Pavla Horáka a klavírního doprovodu Jitky Fowler Fraňkové profilový koncert v kostele Nanebevzetí Panny Marie na Velkém náměstí. Účastníci celostátní konference Pozemkového fondu České republiky vyslechli díla českých a světových klasiků a lidové písně z celého světa. Nadšené publikum odměnilo „dobré chlapce“ potleskem vestoje a mnoha gratulacemi po koncertě.
Nedlouho před dvacátou hodinou již zněly první tóny vystoupení Boni pueri při slavnostním předávání prezidentských funkcí Rotary clubu Hradec Králové. Mezi hosty zasedl i primátor města Zdeněk Fink, asistent guvernéra Tomáš Černín, prezident poděbradského klubu i páni ředitelé hradeckých gymnázií. Již úvodní skladba Hallelujah G. F. Händela byla oceněna bouřlivým potleskem a stejných ovací se dostalo i dalším dílům českých i světových autorů. Všechny zpěváky pak pozval již bývalý prezident Rotary clubu Jan Michálek na malé pohoštění. Poděkoval také celému tělesu a řediteli Pavlu Horákovi za fantastický zážitek. Boni pueri a Rotary club spolu úzce spolupracují, v roce 2011 rotariáni podpořili významnou finanční částkou koncert "Boni pueri na pomoc Japonsku". Výtěžek koncertu byl věnován městu Taga-jo, které bylo postiženo ničivou vlnou tsunami. Boni pueri vycestovali do Japonska na turné již popáté.

> Fotografie z obou koncertů

 

18. června 2012 • Boni pueri zkoušeli se sólisty Národního divadla

V posledních dnech finišuje Český chlapecký sbor Boni pueri před premiérou opery H.Purcella The Fairy Queen – Královna víl, která zazní na Mezinárodním festivalu Smetanova Litomyšl již na začátku července. Vstupenky na všechny čtyři koncerty jsou již beznadějně vyprodány.
Na sobotní zkoušku přijeli za našimi zpěváky do Hradce Králové vynikající dirigent Národního divadla a cembalista David Švec, sólista opery Národního divadla Jan Šťáva, sopranistka Anna Hlavenková a režisérka opery Magdalena Švecová. Chlapci měli tak možnost po celý den intenzivně pracovat s předními českými umělci a máme radost, že se našim zpěvákům dostalo velkého uznání.
Opery se účastní na 35 nejlepších zpěváků Boni pueri. Tento unikátní projekt, který se odehraje přímo v zámeckých zahradách zámku Nové Hrady, doprovodí orchestr historických nástrojů Le Chamarré Château Ensemble.

> Fotografie ze sobotní zkoušky

> Článek v Hradeckém deníku

 

17. června 2012 • Boni pueri hosty pietního aktu 70. výročí vyhlazení obce Ležáky

Český chlapecký sbor Boni pueri přijal v neděli 24. června pozvání pořadatelů k vystoupení na pietní akci v obci Ležáky. V podání "dobrých chlapců" zazní mj. za řízení ředitele tělesa Pavla Horáka a doprovodu klavíristy Roberta Fuchse hymna České republiky a společné skladby se sopranistkou opery Národního divadla Pavlínou Senič.
70. výročí vyhlazení obce Ležáky, které se koná pod záštitou ministerstva kultury, se zúčastní i prezident republiky Václav Klaus, představitelé vlády, Senátu, zástupci Českého svazu bojovníků za svobodu.
"Je pro nás velkým potěšením, že Český chlapecký sbor Boni pueri přijal naše pozvání. Vystoupení tohoto světově proslulého tělesa bude jistě důstojnou připomínkou odkazu obětí události 2. světové války. Nemohli jsme zvolit lépe," řekl JUDr. M. Červencl, ředitel Památníku Lidice a Ležáky.

> Plakát k pietní akci

 

13. června 2012 • Ředitel Boni pueri Pavel Horák hostem Českého rozhlasu

Během dvoudenního koncertního zájezdu Českého chlapeckého sboru Boni pueri do Moravskoslezského kraje pozvali redaktoři Českého rozhlasu 2 do studia ředitele sboru dr. Pavla Horáka. V téměř hodinovém pořadu můžete nahlédnout do sborové kuchyně a seznámit se se zajímavými projekty, které „dobré chlapce“ v nejbližší době čekají.

> Pořad Českého rozhlasu Ostrava

 

7. června 2012 • Boni pueri získali výroční cenu Unie českých pěveckých sborů

Český chlapecký sbor Boni pueri získal významné ocenění Unie českých pěveckých sborů. Ta udělila tělesu výroční cenu za prezentaci sborové kultury v zahraničí. O vítězích jednotlivých kategorií rozhodují členové hudební komise UČPS a volí je tajným hlasováním.
Ocenění patří především všem „dobrým chlapcům“, jejich sbormistrům Pavlu Horákovi a Marku Štrynclovi, dvorní klavíristce Jitce Fowler Fraňkové, všem učitelům i celému administrativnímu týmu.
"Z výroční ceny máme opravdu velkou radost a moc si jí vážíme. Chápeme ji nejen jako ocenění našich úspěšných zahraničních turné a vystoupení, ale především je pro nás další motivací k zajímavým a muzikologicky hodnotným projektům. V současné době se blíží naše premiéra v opeře H. Purcella The Fairy Queen, kterou spolu s předními českými sólisty provedeme v rámci festivalu Smetanova Litomyšl již v prvních červencových dnech," řekl ředitel tělesa dr. Pavel Horák.

 

5. června 2012 • Boni pueri hosty oslav 20. výročí Diecézní katolické charity

V kostele Nanebevzetí Panny Marie vyvrcholily koncertem Českého chlapeckého sboru Boni pueri oslavy 20. výročí Diecézní katolické charity Hradec Králové. Mezi významnými hosty byl mj. i prezident diecézní charity Mons. Josef Suchár či indičtí biskupové, kteří již dopoledne v Chrámu sv. Ducha na Velkém náměstí celebrovali děkovnou mši svatou. Boni pueri, kteří vystoupili za řízení svého ředitele a sbormistra Pavla Horáka a klavírního doprovodu Jitky Fowler Fraňkové, volili především duchovní repertoár. Posluchači odměnili výkon tělesa ovacemi ve stoje.
Diecézní katolickou charitu, která navázala na své předchůdce před jejich násilným zrušením v 50. letech, zřizuje Biskupství královéhradecké. V současné době zastřešuje 22 farních a oblastních Charit na území šesti krajů.

> Fotografie z koncertu

 

3. června 2012 • Moravskoslezský kraj tleskal Boni pueri ve stoje

Během svého dvoudenního koncertního zájezdu zavítal Český chlapecký sbor Boni pueri na severní Moravu. V sobotu přijal pozvání hejtmana Moravskoslezského kraje Ing. Jaroslava Palase. Nádhernou koncertní síň sv. Ducha v Krnově, kterou zdobí fresky z 15. století, zaplnili tentokrát především členové Českomoravské myslivecké jednoty, které je Ing. J. Palas již mnoho let předsedou. Za řízení ředitele Boni pueri Pavla Horáka a klavírního doprovodu Jitky Fowler Fraňkové zazněla v úvodu duchovní díla, pro druhou část pak připravili „dobří chlapci“ na přání pořadatelů lidové písně v zajímavé choreografii. Nadšené publikum si vyžádalo i několik přídavků a výkon sboru odměnilo dlouhotrvajícím potleskem ve stoje.
„Věřím, že stejně jako já, i ostatní posluchači, si odnášejí jen ty nejkrásnější zážitky, jsem nadšen a moc vám děkuji,“ řekl moravskoslezský hejtman, který zasedl na četné místo spolu se svou chotí a dalšími významnými představiteli Jednoty i Nadace myslivců.
Celý koncert natáčela regionální televize i skvělý kameraman, režisér a přítel sboru Jan Mudra. Ten stál také u zrodu jedinečného filmu Boni pueri 2002, ve kterém nebývalým způsobem dokumentoval nejen zahraniční cestu Českého chlapeckého sboru Boni pueri do Ameriky a Japonska, ale také unikátní systém sborové školy.
„Velmi rád jsem se na organizaci koncertu v Krnově podílel, Boni pueri patří ke sborům světové úrovně. Proto jsme také zajistili chlapcům večeři a nocleh v horském hotelu, abychom se mohli v klidu všichni ještě potkat a podělit se o společné zážitky,“ řekl po skončení koncertu režisér Jan Mudra.
Po milém setkání s významnými hosty již na ředitele tělesa Pavla Horáka čekali redaktoři studia Českého rozhlasu, kteří připravují rubriku Apetýt. Jak je uvedeno na webových stránkách tohoto pořadu, Apetýt nabízí setkání s osobnostmi, které jsou špičkami ve svých oborech, které berou svou profesi jako poslání, baví je, jdou za svým snem a oplývají smyslem pro spravedlnost, humorem a noblesou.Téměř hodinový pořad přinese odpovědi na otázky o úspěších sboru, morálce chlapců, o zahraničních turné i o nových projektech, které Boni pueri čekají.
V neděli v dopoledních hodinách pak těleso odcestovalo do Bašky u Frýdku-Místku, kde Boni pueri vystoupili u příležitosti 80. výročí slavnostního položení základního kamene kostela sv. Václava. Po slavnostním obědě s představiteli obce, které zastupovala starostka Irena Babicová, místostarosta RNDr. Martin Čajánek, předseda kulturní komise Jaroslav Šmíd a nestor moravskoslezské kultury pan František Vaníček, si "dobří chlapci" mohli prohlédnout krásy beskydské přírody.
Před slavnostním koncertem proběhlo vzpomínkové setkání se sestrou boromejkou Veritas Holíkovou, která se starala o pana prezidenta Václava Havla v posledních měsících jeho života. Duchovní skladby Českého chlapeckého sboru Boni pueri tak jen umocnily dojemnou a majestátní atmosféru celého odpoledne. Druhou část koncertu věnovali „dobří chlapci“ lidové písni a tvorbě českých klasiků. Na hlavami zpěváků četli posluchači slova ze Svatováclavského chorálu „Svatý Václave, nedej zahynouti nám, ni budoucím“ vévodící oltáři kostela a připomínající prostou modlitbu k vévodovi a patronovi české země, aby pomohl svému národu od příkoří a nepotrestaného zla.
Celé odpoledne uzavřel společný raut s organizátory kulturních pořadů v obci a malá autogramiáda zpěváků. Krátké zastavení v nedalekých Hukvaldech, rodišti hudebního génia Leoše Janáčka, zakončilo „malé moravské turné" Českého chlapeckého sboru Boni pueri.

> Fotografie z koncertu v Krnově

> Fotografie z koncertu v Bašce

 

1. června 2012 • Trojským zámkem zněly skladby v podání Boni pueri

V krásných prostorách barokního Trojského zámku v Praze se konal slavnostní večer pro účastníky mezinárodního kongresu nejlepších kanadských podnikatelů. Ti na své jedinečné pražské setkání pozvali zpěváky Českého chlapeckého sboru Boni pueri. Na přání pořadatelů zazněly v sálech s unikátní freskovou výzdobou za řízení ředitele a sbormistra Pavla Horáka díla českých a světových klasiků, ve druhé části pak písně z různých zemí světa. Závěr koncertu patřil českým a moravským lidovým písním. Na klavír doprovázel skvělý klavírista a skladatel Robert Fuchs. Boni pueri byli odměněni dlouhotrvajícím potleskem vestoje.

> Fotografie z koncertu

 

29. května 2012 • Boni pueri dvakrát během dne vyprodali Filharmonii

Stále přicházejí krásné ohlasy na Jarní galakoncert, který již tradičně pořádal Český chlapecký sbor Boni pueri v sále hradecké Filharmonie. Poprvé v historii sboru byl tento sál vyprodán v jeden den hned dvakrát - poprvé na slavnostní koncert, podruhé sál zaplnili diváci autorského dokumentu z nedávného turné Boni pueri po Rusku a Ukrajině, nad kterým převzali záštitu místopředseda Evropského parlamentu Oldřich Vlasák, místopředsedkyně vlády Karolína Peake a generální konzul ČR v Rusku Karel Charanza. Turné se konalo s podporou města Hradec Králové, Pardubického a Královéhradeckého kraje. Níže najdete další fotografie z koncertu.

> Fotografie z koncertu

 

27. května 2012 • Jarní galakoncert Boni pueri vyprodal hradeckou Filharmonii

Poslední květnová neděle patřila v Hradci Králové Českému chlapeckému sboru Boni pueri. Působivý nástup se svíčkami přímo z temného hlediště Filharmonie provázel krásnou skladbu Ave Maria v podání hlavního sboru za řízení ředitele a sbormistra Pavla Horáka a klavírního doprovodu Jitky Fowler Fraňkové.
I nejmladší Pueráčci sklízeli nadšený potlesk. Písničky jim jejich sbormistryně Taťána Slezáková nevybrala náhodně. Každá z nich symbolizovala jednu z barev jarních motýlků, které zářily do sálu z bílých koncertních košil chlapců. Za doprovodu klavíristky Jany Kovalčukové a Heleny Fikarové nenechali malí zpěváci nikoho na pochybách, že zpívání je jejich velkou radostí. Se stejnou chutí vystoupilo i starší oddělení Pueri Novi. Chlapci, kteří mají již více koncertních zkušeností za řízení sbormistryně Taťány Slezákové, klavírního doprovodu Miriam Puklové a kontrabasisty Vlastimila Jůna lehce dokázali, že noty skutečně ovládají. Pro některé zpěváky z Bonifantes bylo dnešní vystoupení za přípravná oddělení přece jen o něco slavnostnější. V nejbližších dnech se totiž stanou členy hlavního sboru. Svůj velký den zahájili za řízení sbormistra Jaroslava Šlaise a klavírního doprovodu Ondřeje Hromádka vzpomínkou na své pěvecké začátky a zakončili písní Ivo Fischera Prázdninová. Každé oddělení odměňovali diváci bouřlivým potleskem.
Milým a velmi vzácným hostem byla přední česká pěvkyně, sólistka Národního divadla a nejslavnější česká Carmen paní Andrea Kalivodová. Její vystoupení provázely bouřlivé ovace. Málokdo tušil, že si se všemi „dobrými chlapci“ tato úžasná mezzosopranistka také zazpívá. Sálem plným vzácných hostů, hrdých rodičů a přátel Boni pueri zněla famózně slavná Habanera G. Bizeta z opery Carmen.
„Dnešní den je pro nás opravdu velkým svátkem. Na pódiu stojí se všemi našimi chlapci umělkyně takového renomé, to je opravdu velká radost,“ řekl ředitel Boni pueri Pavel Horák.
„Boni pueri mají před sebou ohromnou budoucnost. Jsou prostě skvělí, maximálně přesní a soustředění. Těším se na naše další společné projekty, které již chystáme,“ usmívala se po koncertě půvabná Andrea Kalivodová.
Pozvání „dobrých chlapců" přijali nejen zástupci magistrátu Hradec Králové, Královéhradeckého a Pardubického kraje, České školní inspekce a PR agentur, ale také generální ředitel společnosti Art Invest Holding Ing. Pavel Zíka s chotí a členy svého managementu. Právě tato agentura připravuje pro Boni pueri další zajímavá koncertní turné za oceán. Celé turné se pak konalo s podporou města Hradec Králové, Pardubického a Královéhradeckého kraje a ministerstva kultury.
Po skončení koncertu došlo i na očekávané promítání filmu z koncertního turné po Rusku a Ukrajině. Živé vzpomínky se tak promítly na filmové plátno ve střihu a režii Lukáše Přibyla. Sen o velkém turné do Ruska a Ukrajiny se splnil… Na cestě dlouhé více 7000 km od Finského zálivu přes Moskvu po Černé moře zněla s hrdostí hudba v podání Boni pueri. Dlouhé hodiny příprav se proměnily v ohromné ovace a další pozvání ze všech koncertních míst.
„Jako zástupce České republiky v Moskvě jsem hrdý na to, s jakou profesionalitou a zároveň skromností vystupujete, jak skvěle reprezentujete naši zemi,“ řekl v dokumentu vicekonzul Velvyslanectví ČR v Moskvě Ing. Martin Klučar.
Boni pueri mají před sebou velké projekty a zajímavé nabídky. I ti nejmladší zpěváci nesou v sobě obdiv ke svým starším kamarádům a mají před sebou velké cíle, které se, rok co rok v náročných projektech a zajímavých zahraničních turné, klukům z Hradce bohatě plní.

> Fotografie z koncertu

 

26. května 2012 • Boni pueri opět pomáhají postiženým dětem

Po mnoho let mají charitativní koncerty v dramaturgickém plánu Českého chlapeckého sboru Boni pueri své pevné místo. V letošním roce přijali „dobří chlapci“ pozvání představitelů odboru kutury Pardubického kraje k benefičnímu vystoupení, jehož výtěžek byl věnován dětem s těžkým zdravotním postižením.
V pátečním dopoledni předal malému Míšovi, který trpí problémy s odtokem mozkomíšního moku a potřebuje speciálně upravené lůžko, ředitel Boni pueri Pavel Horák se sopranistou Filipem Havlíčkem symbolický šek na 30000 korun.
„Snažíme se kluky ve sboru vést nejen ke zpěvu, ale také k tomu, aby věděli, že jejich výjimečnost může pomoci druhým. Vybíráme si důvěryhodné lidi, aby se peníze dostaly na správné místo," řekl sbormistr Pavel Horák. Spolu s nimi se milého setkání zúčastnili zástupci Pardubického kraje, kteří společný koncert připravili – krajská radní pro školství, kulturu a tělovýchovu Jana Pernicová a vedoucí odboru Ladislav Forman.

> Článek ve Svitavském deníku

> Fotogalerie

 

24. května 2012 • Zcela vyprodaný sál Filharmonie bude v neděli svědkem Jarního galakoncertu Boni pueri a promítání dokumentu z nedávného turné „Boni pueri – Rusko, Ukrajina 2012“

Již jen dva dny dělí posluchače od Jarního galakoncertu Českého chlapeckého sboru Boni pueri, který zazní v sále hradecké Filharmonie. Vystoupí všechna oddělení sboru – Pueráček, Pueri Novi a Bonifantes. Koncert uvedou již tradičně koncertní skupiny tělesa za řízení svého ředitele a sbormistra Pavla Horáka a doprovodu své dvorní klavíristky Jitky Fowler Fraňkové.
Vzácným a milým hostem bude nejlepší česká operní zpěvačka mezzosopranistka Andrea Kalivodová, se kterou si zazpívají i ti nejmenší zpěváci. Po skončení koncertu se můžete těšit na promítání autorského dokumentu z nedávného úspěšného turné Boni pueri po Rusku a Ukrajině. Zpěváci, jejichž koncertní turné od Finského zálivu přes Moskvu až Černému moři nemá mezi českými sbory obdoby, přivážejí ze všech míst další pozvání k prestižním koncertům. V dokumentu se také „dobří chlapci“ podělí s diváky o nezapomenutelné cestovatelské zážitky.


 

19. května 2012 • Boni pueri na slavnostní koncertě ke 100. výročí školy

Koncertní sestava Českého chlapeckého sboru Boni pueri vystoupila v sobotu na slavnostním koncertě ke 100. výročí založení Základní školy Schulzovy sady ve Dvoře Králové. V Hankově domě zazněla za řízení ředitele a sbormistra Pavla Horáka díla českých a světových klasiků a písně celého světa v zajímavých choreografiích. „Dobré chlapce“ doprovodila jejich dvorní klavíristka Jitka Fowler Fraňková. Koncert Boni pueri zároveň uzavřel konferenci, na které vystoupili významní představitelé školy, města a úspěšní absolventi.> Fotografie z koncertu

 

17. května 2012 • Ruský tisk píše o skvělých výkonech Boni pueri

Ruský tisk "Vstreča" se v kulturních zprávách vrací k úspěšnému vystoupení "dobrých chlapců" v Rusku:
"Český chlapecký sbor Boni pueri si od prvních tónů podmanil posluchače v Dubně. Chlapci nejen prokázali vysokou úroveň sborového přípravy, ale i skutečnou scénickou kulturu. Vynikající výkon zpěváků ještě umocnily nápadité kostýmy, které odpovídaly stylu hudby. Vystoupení zpěváků udělalo na publikum nesmazatelný dojem a vzbudilo u nich obrovské nadšení. V závěru koncertu představili zpěváci skvělou choreografickou odbornou přípravu. Sbormistr ustoupil do pozadí, aby mohli mladí talenti doprovázet svůj zpěv temperamentními tanci, které byly často proložené mimořádnými artistickými výkony.
Je třeba poznamenat, že chlapci z Boni pueri jsou extrémně citliví na prováděnou hudbu, čistě a přirozeně intonují. Můžeme o nich tak v plné míře říct, že zpívají tak přirozeně, jako dýchají,"
uvádí deník. 

12. května 2012 • Američtí bysnysmeni tleskali Boni pueri ve stoje

Český chlapecký sbor Boni pueri přijal jen několik dní po svém návratu z třítýdenního turné po Rusku a Ukrajině pozvání k vystoupení pro jednu z renomovaných amerických marketingových a reklamních firem na světovém trhu. Několikadenní konference bysnysmenů vyvrcholila dnes na slavnostním galavečeru, pro který pořadatelé vybrali reprezentační prostory Velké dvorany Rudolfina. Pro více než 500 posluchačů zněla za řízení ředitele a sbormistra Boni pueri Pavla Horáka díla českých a světových klasiků, americké gospely a české lidové písně. Skvělý výkon tělesa, které doprovodila dvorní klavíristka Boni pueri Jitka Fowler Fraňková, ocenili posluchači po každé skladbě dlouhotrvajícími potlesky ve stoje.

> Fotografie z koncertu

 

8. května 2012 • Boni pueri se vrátili z úspěšného koncertního turné po Rusku a Ukrajině

V úterý 8. května se vrátila jedna z koncertních skupin Českého chlapeckého sboru Boni pueri z třítýdenního turné po Pobaltí, Rusku a Ukrajině. První turné v historii Boni pueri do těchto zemí bylo velmi úspěšné a chlapcům se dostalo ohromných ovací. Ze všech metropolí, kde koncertovali, si „dobří chlapci“ přivážejí další pozvání.

Zvláštního poděkování se jim dostalo mj. od generálního konzula České republiky v Petrohradě Ing. Karla Charanzy, vicekonzula JUDr. Jiřího Tomeše, předsedy Společnosti bratří Čapků v Petrohradě A. S. Ivanoviče, vicekonzula České republiky v Moskvě Ing. Martina Klučara, ředitelky Českého centra Ing. Dany Brabcové, sbormistra a ředitele Chlapeckého sboru Dagilelis v Litvě, ředitelky festivalu Vivat Oděsa Larysy Garbus, biskupa Oděsské oblasti, Asociace ředitelů hudebních škol v Petrohradě nebo vedoucího odboru kultury města Černigova.
Turné se konalo pod záštitou místopředsedy Evropského parlamentu Oldřicha Vlasáka, místopředsedkyně vlády Karolíny Peake, generálního konzula České republiky v Petrohradě a radní pro školství a kulturu Pardubického kraje Jany Pernicové. Finančně bylo podpořeno ministerstvem kultury, městem Hradec Králové, Královéhradeckým a Pardubickým krajem.

Více naleznete v našem zpravodajství na stránce

> http://www.bonipueri.cz/ruskoukrajina2012

 

27. dubna 2012 • Koncertní skupina se sbormistrem Markem Štrynclem zvedla účastníky Světové lékařské asociace ze sedadel

Druhá koncertní skupina Českého chlapeckého sboru Boni pueri se sbormistrem Markem Štrynclem za doprovodu klavíristky Jitky Fowler Fraňkové vystoupila v pátek večer na prestižním koncertu v luxusním pražském hotelu Marriott.
Boni pueri zpívali účastníkům prestižního lékařského sympozia, které pořádá Světová lékařská asociace. Sympozium se koná vždy v jiné zemi, naposledy to bylo město Sydney.
Již po první skladbě Ave Maria tleskali účastníci „dobrým chlapcům“ ve stoje. Velký úspěch měla již tradičně hudba českých mistrů. Po skladbách Te Deum A. Rejchy a Kyrie A. Dvořáka neznal potlesk konce.
„Našim hostům jsme se snažili nabídnout to nejlepší, co Česká republika má. Je nám potěšením, že Český chlapecký sbor Boni pueri naše pozvání přijal. Měli jsme štěstí. Jedna koncertní skupina je sice právě na svém koncertním turné v Rusku, další část tělesa však koncertuje v Čechách,“ dodala ředitelka pořádající agentury Eva Uhrová. Závěrečný několikaminutový potlesk a standing ovation patřil ke krásnému zakončení slavnostního večera.

 

23. dubna 2012 • Koncertní skupina na svém turné po Rusku a Ukrajině

Jedna z koncertních skupin Českého chlapeckého sboru Boni pueri tráví své první dny na turné v druhém největším městě Ruska - Petrohradu. Zprávy z turné můžete sledovat po rozkliknutí odkazu na hlavní webové stránce www.bonipueri.cz nebo na adrese http://www.bonipueri.cz/ruskoukrajina2012/

 

19. dubna 2012 • Ruský tisk píše o andělských hlasech Boni pueri

Za několik hodin se jedna z koncertních skupin Českého chlapeckého sboru Boni pueri vydá po dlouhých 23 letech na cestu do Pobaltí, Ruska a Ukrajiny. Turné se koná s podporou města Hradec Králové, Pardubického a Královéhradeckého kraje a ministerstva kultury České republiky. Ruský tisk avizuje turné nadšenými titulky v kulturních rubrikách. Andělské hlasy Boni pueri v Moskvě! Podrobné zpravodajství z cesty můžete sledovat na www.bonipueri.cz
Druhá koncertní skupina vystoupí na během příštího týdne za řízení sbormistra Marka Štryncla a klavírního doprovodu Jitky Fowler Fraňkové v hotelu Marriott v Praze, kde se koná mezinárodní sympozium největších lékařských kapacit světa.

> Článek v Hradeckém deníku

 

17. dubna 2012 • Jedna koncertní skupina odjíždí na turné, druhá koncertuje v hotelu Marriott

Zatímco jedna koncertní skupina Českého chlapeckého sboru Boni pueri se svým ředitelem a sbormistrem Pavlem Horákem a klavíristou Robertem Fuchsem již počítá poslední dny do odjezdu na třítýdenní turné po Rusku a Ukrajině, připravuje se druhá skupina pod vedením sbormistra Marka Štryncla s klavíristkou Jitkou Fowler Fraňkovou na koncert pro největší světové lékařské kapacity. Koncert pro účastníky světového sympozia umístila pořádající agentura do jednoho z nejluxusnějších hotelů v Praze – Marriott.
„Minulé setkání se konalo v Sydney a vždy pro lékaře chystáme to nejlepší, co může daná země a město, kde se sympozium koná, nabídnout. Letos je centrem Praha a naší volbou Český chlapecký sbor Boni pueri,“ uvedli pořadatelé.
Boni pueri připravili pro tento koncert především díla českých skladatelů Antonína Dvořáka a Bedřicha Smetany. Obě koncertní skupiny se opět potkají ve druhém květnovém týdnu, kdy začnou finální zkoušky na provedení opery The Fairy Queen H. Purcella.

 

14. dubna 2012 • Reportáž z koncertu "Nářky proroka Jeremiáše" na Internetovka Východočeská televize

Na Zelený čtvrtek zazněla ve Sboru kněze Ambože hudba barokního skladatel e Jana Dismase Zelenky. Český chlapecký sbor Boni pueri spolu s orchestrem Musica Florea za řízení Marka Štryncla připravili „Nářky proroka Jeremiáše“. Sólový part svěřil dirigent Mariánu Krejčíkovi. Podpořili tak nadační fond AQUAPURA Moniky a Pavla Staňkových. Výtěžek byl věnován Oddělení klinické hematologie FN Hradec Králové.
„Jsou to hudební tělesa, která se již v minulosti několikrát setkala. Na jedné straně je to orchestr Musica Florea, který se specializuje na hru na staré nástroje, na originální barokní nástroje, a sbor Český chlapecký sbor Boni pueri. Myslím, že tato kombinace je naprosto skvělá,“ dodává dirigent Marek Štryncl.

> Videoreportáž TV Internetovka

 

13. dubna 2012 • Místopředseda Evropského parlamentu píše Boni pueri

Nad nadcházejícím třítýdenním turné Českého chlapeckého sboru Boni pueri převzal záštitu místopředseda Evropského parlamentu Ing. Oldřich Vlasák:
Milí členové Českého chlapeckého sboru Boni pueri,
vážení představitelé tohoto dnes již světoznámého pěveckého sboru, je mi velkou ctí, že mohu převzít záštitu nad vaším turné, které se uskuteční v tomto roce v pobaltských zemích a po mnoha letech i v Rusku a na Ukrajině. Jako bývalý primátor Hradce Králové a dnešní zastupitel jsem velmi hrdý na váš soubor, který šíří již třicet let slávu našeho města i České republiky po celém světě.
Vzpomínám na nespočet akcí v Hradci Králové i v celém regionu, které provázelo právě vaše vystoupení. Nedovedu si již představit například vánoční atmosféru či velikonoční svátky bez vašich nádherných koncertů v chrámech i v dalších hudebních stáncích našeho kraje. Mnoho mých známých a přátel umístilo své děti do tohoto hradeckého hudebního tělesa, které jim dalo do života to nejlepší hudební vzdělání. Pomyslnou hudební štafetu dnes předávají i dalším generacím.
Rád bych zde poděkoval zejména sbormistru dr. Pavlu Horákovi, který kromě zásluh o vynikající úspěch Boni pueri také působil dlouhých deset let na katedře hudební výchovy Univerzity Hradec Králové a přednášel obor sbormistrovství pro zahraniční studenty na Pedagogické fakultě Univerzity Karlovy.
Dvousetčlenný český chlapecký sbor Boni pueri se zařadil mezi významná evropská hudební tělesa a absolvoval již téměř tři tisíce samostatných koncertů po celé Evropě, Americe a Asii, vydal třináct vlastních nahrávek a na dalších dvaceti se podílel. V dohledné době bude tedy část souboru Boni pueri šířit českou hudbu i hudbu světových mistrů na východ od naší země. K tomuto turné jim i všem posluchačům přeji krásné hudební a umělecké zážitky. Samotným chlapcům pak přeji šťastnou a bezpečnou cestu, na které je bude provázet pohoda a radostné prožitky z poznávání vzdálených krajů. Oldřich Vlasák místopředseda Evropského parlamentu


> Osobní dopis místopředsedy Evropského parlamentu Oldřicha Vlasáka

 

12. dubna 2012 • Hostem Jarního koncertu Boni pueri bude sólistka Státní opery Andrea Kalivodová

Jarní koncerty Českého chlapeckého sboru Boni pueri se již stávají tradicí. Po loňském skvělém úspěchu zazní v neděli 27. května v sále Filharmonie Hradec Králové koncert všech oddělení Českého chlapeckého sboru Boni pueri. Vystoupí Pueráček, Pueri Novi i nejstarší přípravné oddělení Bonifantes. Hlavní sbor připravil pro koncert díla českých a světových klasiků.
Pro letošní rok přijala pozvání Boni pueri vynikající česká mezzosopranistka, sólistka Státní opery Andrea Kalivodová.
„S Andreou Kalivodovou jsme se potkali vloni při našich koncertech a máme velkou radost, že naše spolupráce bude pokračovat v nových a zajímavých projektech. Její písňový recitál je vynikající a určitě si budeme v nejen v Mahlerově hudbě, kterou stejně jako ona s radostí uvádíme, rozumět,“ říká ředitel a sbormistr tělesa Pavel Horák.
Andrea Kalivodová vystupovala se sólistou Metropolitní opery Leo Nuccim, na galakoncertu ke vstupu České republiky do EU ve vídeňském Konzerthuasu a v dubnu 2008 se poprvé představila v roli Carmen v monumentálním provedení této slavné opery G. Bizeta. V tomto jedinečném nastudování vystoupila i v dalších městech Evropy, například v Budapešti, Mannheimu nebo Freiburgu. Spolupracuje se světovými dirigenty např. Johnem Keenanem z Metropolitní opery New York. Koncertovala po celé Evropě, v Americe a Japonsku.

 

11. dubna 2012 • Boni pueri nadchli prostějovské publikum

Uprostřed Svatého týdne koncertoval Český chlapecký sbor Boni pueri v prostějovském Městském divadle. Přečtěte si článek v Prostějovském týdeníku.

> Článek v Prostějovském týdeníku 

9. dubna 2012 • Milovičtí tleskali Boni pueri vestoje

Hudba českých i světových mistrů a lidové písně v zajímavých úpravách v podání Českého chlapeckého sboru Boni pueri za řízení sbormistra Pavla Horáka zněly krásným kostelem sv. Kateřiny Alexandrijské v Milovicích. Římsko-katolická farnost ve spolupráci s městem Milovice pozvala na Velikonoční pondělí „dobré chlapce“, aby si společně s návštěvníky koncertu připomenuli zmrtvýchvstání Ježíše Krista. Na klavír doprovázela Jitka Fowler Fraňková, která s chlapci absolvuje turné po celé Evropě i Asii.
„Na velikonoční svátky jsme chtěli do Milovic něco opravdu výjimečného. Přestože jsme koncert domlouvali již v loňském roce, těžko jsme hledali s Boni pueri volný termín, tak moc je jejich kalendář nabitý. Chlapci byli skvělí, nejen naši občané Milovic, ale i posluchači z okolí byli zpěváky naprosto nadšeni,“ řekla po koncertě Jana Křížová, referentka pro školství a kulturu městského úřadu. Posluchači si vyžádali několik přídavků a aplaudovali v samém závěru „dobrým chlapcům“ vestoje.

> Fotografie z koncertu

 

8. dubna 2012 • Händelův Mesiáš v podání Boni pueri v didaktickém projektu České televize

Česká televize připravila pro děti a jejich rodiče Velikonoční kalendář, který přístupnou a zábavnou formou představuje světský i náboženský pohled na velikonoční svátky.
V poutavě vytvořeném pašijovém týdnu najdete den po dni příběh Ježíše Krista. Jednotlivé kapitoly namluvené hercem Markem Němcem doplňují ukázky výtvarných a hudebních děl klasických i novodobých umělců, které pašijový příběh inspiroval. Autoři projektu se rozhodli zařadit na dnešní Boží hod velikonoční skladbu Halellujah z oratoria Mesiáš G. F Händela v podání Českého chlapeckého sboru Boni pueri. Didaktický projekt plný poučení, hudby i her si můžete prohlédnout na www.ceskatelevize/velikonoce a audioteku na http://velikonoce.ceskatelevize.cz/#audioteka

> reportáž České televize

 

6. dubna 2012 • Velkopáteční koncert ve Stavovském divadle s ovacemi

Celý křesťanský svět si připomíná Velký pátek, den ukřižování Krista. Prožívá ho ve znamení přísného půstu, ticha a rozjímání.
Cyklus „Svatý týden s Boni pueri“ proto vyvrcholil 6. dubna slavnostním Velkopátečním koncertem ve Stavovském divadle v Praze. Stejně jako v Hradci Králové provedl Český chlapecký sbor Boni pueri s orchestrem Musica Florea za řízení dirigenta Marka Štryncla responsoria a nářky starozákonního proroka Jeremiáše, určených v liturgii právě pro Svatý neboli Pašijový týden. Krása skladeb vynikajícího českého představitele vrcholného baroka Jana Dismase Zelenky zazněla v dokonale dobovém stylu. Sólový part svěřil dirigent Štryncl Mariánu Krejčíkovi.
„Velmi rádi jsme přijali pozvání dramaturgie Národního divadla k provedení tohoto náročného díla. Marek Štryncl patří k velkým propagátorům Zelenkových skladeb, jeho hudbě dokonale rozumí, a protože již téměř dva roky působí také jako sbormistr Boni pueri, dokázal pro jeho náročnou, ale zároveň svěží, energickou a nadčasovou hudbu, chlapce opravdu nadchnout,“ usmíval se po skončení koncertu ředitel Boni pueri Pavel Horák.
„Původní provedení lamentací a responsorií trvalo více než 4 hodiny, bylo zvykem, že lidé dříve tu hudbu poslouchali a zároveň meditovali. Sbor, orchestr i sólista musí vědět, co Zelenkova hudba potřebuje, protože on zejména v harmonii hodně experimentoval. Pak teprve může přinést posluchačům hluboké zážitky,“ řekl dirigent Marek Štryncl.
Koncertu se kromě dalších významných hostů zúčastnil i výhradní manažer asijských turné Boni pueri JUDr. Václav Bechyně s chotí.
Český chlapecký sbor Boni pueri provedl výběr z 27 Responsorií pro Svatý týden - Responsoria pro hebdomada sancta z roku 1723. Ta byla určena pro nokturna, noční pobožnosti, na Zelený čtvrtek, Velký pátek a Bílou sobotu. Po dlouhotrvajících ovacích publika se dostalo zvláštního potlesku ještě samotnému Českému chlapeckému sboru Boni pueri.

> Fotografie ze zkoušky

> Rozhovor s dirigentem Markem Štrynclem

 

5. dubna 2012 • Nářky proroka Jeremiáše otvírají během Svatého týdne poklady

Koncertní cyklus Svatý týden s Českým chlapeckým sborem Boni pueri pokračoval dnes ve Sboru kněze Ambrože. Boni pueri s orchestrem Musica Florea za řízení vynikajícího dirigenta Marka Štryncla provedli responsoria a nářky starozákonního proroka Jeremiáše, určených v liturgii právě pro Svatý neboli Pašijový týden. Sólový part svěřil dirigent skvělému Mariánu Krejčíkovi, absolventu Českého chlapeckého sboru Boni pueri.
„Provedení Responsorií Jana Dismase Zelenky patří nepochybně k vrcholům sborového umění. S Boni pueri jsme na díle pracovali několik měsíců. Společně jsme se učili dílu rozumět, to považuji za velice důležité. Jen tak může zaznít v takovém monumentálním rozměru,“ řekl po koncertě spokojený Marek Štryncl.
„ V letošním roce slaví Boni pueri 30 let od svého založení, orchestr Musica Florea své 20. výročí. Obě tato jubilea jsme spojili právě v díle J. D. Zelenky, pro chlapce je to ta nejlepší škola, jaké se jim v hudbě mohlo dostat,“ dodal ředitel Českého chlapeckého sboru Boni pueri Pavel Horák
„Toto provedení je hudební poklonou nejen vznešené tradici české liturgické tvorby, ale především unikátní sondou do autentické barokní hudby, kterou uskupení Musica Florea spolu s Boni pueri produkuje v takřka dokonalém dobovém stylu,“ řekl Ondřej Černý, ředitel Národního divadla. Právě zde zazní toto dílo i zítra – na Velký pátek.
Koncertu, který pořádal orchestr Musica Florea ve spolupráci s Nadačním fondem Aquapura manželů Moniky a Pavla Staňkových, se mezi významnými hosty zúčastnili např. náměstek primátora Hradce Králové Ing. Martin Soukup či Ing. Jan Petrof. JUDr. Pavel Staněk v úvodu pohovořil o činnosti fondu, který podporuje svými prostředky lékařský výzkum v oblasti hematologie a pomáhá pacientům, u kterých byla diagnostikována tromboembolická nemoc. Zároveň převzal od sponzora – ČSOB, a.s. – šek na 50.000 Kč. Za celý lékařský tým poděkoval doc. MUDr. Petr Dulíček, Ph.D., z 2. Interní kliniky, oddělení klinické hematologie. Podle staré legendy se na Velký pátek otvírají poklady, mohou pukat skály v našem nitru a rozsvěcovat lidské duše. Spojení pomoci nemocným a krásných hudebních zážitků to jen dokládají.

> Fotografie z koncertu

 

4. dubna 2012 • První koncert z cyklu Svatý týden s Boni pueri zazněl v Prostějově

Koncert v prostějovském divadle byl prvním z cyklu velikonočních koncertů, který pro své posluchače během Svatého týdne připravil Český chlapecký sbor Boni pueri. Koncertu se zúčastnilo také celé zastupitelstvo města, pro které to byla krásná příležitost oslavit znovuzískání statusu magistrátu pro Prostějov, a to po více než 160 letech.
Zazněla např. díla W. A. Mozarta, G. Faurého, A. Dvořáka nebo G. F. Händela, nechyběla ani část Velkopátečních responsorií Jana Dismase Zelenky. Ve druhé části večera ocenili posluchači dlouhotrvajícím potleskem skladby B. Smetany a české a slovenské lidové písně v zajímavých choreografiích. Sbor řídil jeho ředitel a sbormistr Pavel Horák, na klavír doprovázela skvělá klavíristka Jitka Fowler Fraňková, kteří byli několikrát po skončení koncertu žádáni o podpis. Na pět set nadšených posluchačů si vytleskalo několik přídavků.
„Boni pueri se do Prostějova vrátili po šesti letech a byli skvělí. Koncert jsme zařadili do abonentního cyklu a odnášíme si nádherné zážitky. Je to opravdu značka světové kvality," řekla po skončení koncertu dramaturgyně divadla Eva Zelená.

> Fotografie z koncertu

 

31. března 2012 • Svatý týden s Českým chlapeckým sborem Boni pueri

Pro Svatý týden připravil Český chlapecký sbor Boni pueri s orchestrem Musica Florea za řízení dirigenta Marka Štryncla Nářky proroka Jeremiáše v hudbě Jana Dismase Zelenky. Jako sólista vystoupí basista Marián Krejčík, který spolupracuje s významnými evropskými ansámbly.
Na Zelený čtvrtek zazní toto dílo ve Sboru kněze Ambrože v Hradci Králové, na Velký pátek pak v krásných prostorách Stavovského divadla v Praze.
„Velkopáteční koncert v Národním divadle má již svou tradici a je vždy hojně navštíven. Zelenkovo náročné dílo patří již pevně do repertoáru Boni pueri, v loňském roce jsme provedli celý tryptich ve světové premiéře. Dirigent orchestru Musica Florea a náš sbormistr Marek Štryncl patří k uznávaným propagátorům Zelenkova díla, nemohli jsme pro tak náročný titul volit lépe,“ říká ředitel sboru Pavel Horák.
Nářky proroka Jeremiáše opětovně zazní v rámci Svatováclavského hudebního festivalu na podzim tohoto roku.

 

29. března 2012 • "Dobří chlapci" na slavnostním večeru pro finalisty konference "Komenský a my"

Český chlapecký sbor Boni pueri vystoupil jako exkluzivní host na slavnostním večeru pro nejlepší finalisty 10. ročníku celostátní soutěže „Komenský a my“. Žáci základních a středních škol pracovali na literárních a výtvarných dílech na téma Život, dílo a myšlenkový odkaz Jana Ámose Komenského.
Garantem soutěže, která má již tradičně vysokou úroveň, se stala Unie Comenius, Ministerstvo školství a Akademie věd České republiky, záštitu převzala radní pro školství a kulturu Pardubického kraje Jana Pernicová. Boni pueri připravili pro tento večer hudbu českých a světových mistrů a provedli i část repertoáru, který nastudovali pro své nadcházející turné po Rusku a Ukrajině. Nadšení diváci odměnili zpěváky dlouhotrvajícím potleskem ve stoje.

 

28. března 2012 • Turné Českého chlapeckého sboru Boni pueri do Ruska se záštitou Místopředsedy evropského parlamentu Ing. Oldřicha Vlasáka

Ve středu v ranních hodinách odcestoval z Hradce Králové Pěvecký chlapecký sbor z Dubny. Zpěváci, kteří pobývali v rodinách „dobrých chlapců“ si odvážejí krásné hudební i cestovatelské zážitky a pokračují ve svém turné do Prahy a Německa.
S Boni pueri se znovu krátce potkají za měsíc, kdy hradecké těleso vycestuje po dlouhých 23 letech znovu do Ruska. Třítýdenní turné, kdy budou Boni pueri šířit českou hudbu i hudbu světových mistrů, začne v pobaltských zemích, pokračovat bude největšími městy evropské části Ruska a končí na pobřeží Ukrajiny. Výjimečné koncertní turné bude přímo na místě pod patronací generálního konzula České republiky v Sankt Peterburgu Ing. Karla Charanzy a Českého domu v Moskvě.
O kvalitě Českého chlapeckého sboru Boni pueri svědčí i to, že záštitu nad turné převzal i místopředseda Evropského parlamentu Ing. Oldřich Vlasák a místopředsedkyně vlády Mgr. Karolína Peake.
„Je nám velkou ctí, že právě místopředseda Evropského parlamentu Ing. Oldřich Vlasák převzal záštitu nad naším turné. Je to člověk, se kterým jsme se rádi potkávali mnoho let na kulturních akcích nejen v Hradci Králové. Ing. Oldřich Vlasák patří k významným osobnostem našeho domovského města, které i díky jeho osobě získalo evropský rozměr,“ řekl ředitel tělesa Pavel Horák.

> Záštita

 

26. března 2012 • Večery pod Moskvou připomněly turné Boni pueri do Ruska

Český chlapecký sbor Boni pueri připravil pro letošní jaro nebývalý projekt. Během tří týdnů projedou „dobří chlapci“ od severu k jihu evropskou část Ruska a pokračovat budou na Ukrajinu až k přímořské Oděse. V Moskvě budou jako exkluzivní hosté zahajovat 12. Světový festival pěveckých sborů a hostiteli jim bude Chlapecký sbor z Dubny u Moskvy. Proto se v těchto dnech potkala obě tělesa v Hradci Králové, aby připravila pro Hradečany společný koncert a zároveň vedení obou sborů připravilo program pro nadcházející turné pro koncerty a pobyt v Moskevské oblasti.
V neděli 25. března proto zněla Městskou hudební síní, především hudba českých a ruských klasiků i lidové písně obou národů. Po společné skladbě Hallelujah odměnil zcela zaplněný sál oba sbory dlouhotrvajícícmi ovacemi vestoje a vytleskal si přídavek. Závěr patřil krásné skladbě Večery pod Moskvou, kterou mají Boni pueri již trvale ve svém repertoáru, a která v jejich podání zněla již po celé Evropě i v Asii. Koncert i setkání se konaly s podporou Královéhradeckého kraje.

> Fotografie z koncertu a recepce

 

23. března 2012 • Boni pueri dnes přivítají hosty z Ruska, v neděli společně zazpívají

V pátek 23.3. přivítá Český chlapecký sbor Boni pueri na své domovské půdě vynikající chlapecký sbor z Moskevské oblasti – města Dubny. Obě tělesa se potkala loňského roku na 5. Mezinárodním festivalu Cornwall v Anglii. „Dobří chlapci“ připravili pro své přátele zajímavý koncertní program i zábavu pro volný čas.
Ruský sbor vystoupí spolu s hlavním sborem Českého chlapeckého sboru Boni pueri a jeho přípravným oddělením Bonifantes v Městské hudební síni v Hradci Králové v neděli 25. 3. v 17:00. Zazní především díla českých a ruských mistrů a lidové české, moravské a ruské písně v netradiční choreografii a v zajímavých kostýmech.
Ruští zpěváci si zazpívají také v nádherných prostorách s vynikající akustikou zámku Humprecht, navštíví IQ park v Liberce, navštíví památky Prahy, zámek Kuks i pevnost Dobrošov. Stranou nezůstane ani chlouba Hradce Králové Aqupark, do kterého díky vstřícnosti samosprávy mají všichni zpěváci vstup volný. Setkání se koná s podporou Královéhradeckého kraje.
Český chlapecký sbor Boni pueri odjíždí na třítýdenní turné po Rusku a Ukrajině za necelý měsíc, kde se s Chlapeckým pěveckým sborem z Dubny opět potkají na 12. Světovém festivalu pěveckých sborů v Moskvě.

 

22. března 2012 • „Dobří chlapci“ pomáhají dětem se zdravotním postižením

Ve čtvrtek 22. března vystoupila koncertní skupina Českého chlapeckého sboru Boni pueri v Sukově síni Domu hudby v Pardubicích jako hlavní host charitativního večera, který pořádala Konzervatoř Pardubice pod záštitou radní Pardubického kraje pro školství, kulturu a památkovou péči Jany Pernicové.
Zazněly skladby B. Smetany, A. Dvořáka, W. A. Mozarta, G. Verdiho a české a slovenské lidové písně v zajímavých úpravách a choreografii. Večerem provázel moderátor Josef Melen.
„Boni pueri jsou opravdu dobří chlapci se srdcem na pravém místě. Svým koncertem pomohou nemocným dětem. Volba tělesa pro tento koncert byla jasná, Český chlapecký sbor se řadí mezi světovou špičku a charitativní koncerty již do jeho dramaturgického plánu neodmyslitelně patří,“ usmívala se Jana Pernicová. Výtěžek koncertu bude věnován postiženým dětem na nákup zdravotních pomůcek.
„Kultura a charita patří nerozlučně k sobě, proto na charitativních koncertech vystupujeme vždy několikrát do roka. Nejraději pochopitelně pro děti, pomáhali jsme jim například koncerty při povodních nebo našim malým přátelům v Japonsku, kdy tsunami zasáhla školu v provincii Mijagi. Kultura nemá znát hranic ani bariér a proto již několik let velmi dobře spolupracujeme s Pardubickým krajem i vedením Konzervatoře nebo s Komorní filharmonií. Stejně jako v Hradci, který je naším domovským městem, i zde jsme se vždy setkali se skvělými lidmi a vlídným přijetím,“ dodal ředitel a sbormistr tělesa Pavel Horák.
Mediálním partnerem akce byl Český rozhlas Pardubice a Radio hey.

> Fotografie z koncertu

 

18. března 2012 • Hudební skladatel Robert Jíša natáčel s Boni pueri svoje nové CD

Vynikající hudební skladatel Robert Jíša natočil v minulém týdnu se sólisty Českého chlapeckého sboru Boni pueri skladby pro svůj nový projekt „Protistrašidýlková hudba“. Absolvent oboru filmová hudba na Berklee College of Music v Bostonu u geniálního Kenettha Greenhouse vydal již více než 20 CD, z nichž několik posledních titulů je distribuováno i na amerických a britských iTunes.
Na novém CD zní krásná relaxační hudba, která je doplněna příběhy hodných strašidýlek, která mají moc odehnat z dětských snů vše, co způsobuje strach, obavy a neklidný spánek. CD ocenili i odborníci z oboru pediatrie a psychologie. Čisté soprány chlapců z Boni pueri budou na desce ztvárňovat dobro, radost a uklidnění. Pohádkovou hudbu doplnil mluveným slovem herec Filip Čáp.
Spolupráce s Robertem Jíšou však pro Boni pueri tímto projektem nekončí. Jak sám autor říká, dokončuje pro naše zpěváky klíčovou skladbu svého života Requiem – Hlasy světla. Na rozdíl od mnoha předchozích kompozic, jsou Hlasy světla tvořeny v první řadě jako skladba určená pro živá provedení. Tématicky jde o mimořádně široce pojaté dílo, dotýkající se témat jako jsou indigové děti, probíhající zlom v naší civilizaci, vesmírná energie, život a smrt, ale i dějiny Prahy jako energetické křižovatky s hlubokou duchovní historií.

> Fotografie z natáčení

 

10. března 2012 • Purcellova Královna víl během několika hodin téměř vyprodána, Smetanova Litomyšl přidává další koncert

Přímo na objednávku festivalu Smetanova Litomyšl byla nastudována opera The Fairy Queen – Královna víl – Henryho Purcella na motivy Snu noci svatojánské Williama Shakespeara. K provedení byl Český chlapecký sbor Boni pueri osloven režisérkou Magdalenou Švecovou a dirigentem Davidem Švecem.
Na představení, které se uskuteční v "českém Versailles“, krásném prostředí barokního divadla rokokového zámku Nové Hrady, byly vstupenky po zahájení předprodeje vyprodány během několika málo hodin. Na první představení zmizely lístky dokonce za pouhých 15 minut. Proto vedení festivalu přidává ještě další koncert 4. července.
„Královna víl bude provedena v bohaté kostýmní výpravě špičkovým obsazením sólistů Národního divadla, Českého chlapeckého sboru Boni Pueri a souboru historických nástrojů. Přírodní divadlo z keřů v barokním slohu bezpochyby vytvoří dokonalou kulisu,“ řekl ředitel festivalu Smetanova Litomyšl Jan Pikna.
Výtvarný koncept vzhledem k přírodním kulisám klade velký důraz na velkorysou kostýmní výpravu, proto již během března a dubna probíhají kostýmní zkoušky zpěváků Boni pueri. Ve své původní podobě byla Královna víl provedena v Londýně roku 1692.Partitura byla objevena až v roce 1900 a následně mělo dílo novodobou premiéru v Cambridge r. 1920, v České republice jde o scénickou premiéru.

> Článek ve Svitavském deníku

> Plakát na premiéru v Londýně 1692

 

5. března 2012 • Místopředsedkyně vlády České republiky Karolína Peake převzala záštitu nad turné po Rusku a Ukrajině

Mgr. Karolína Peake, místopředsedkyně vlády České republiky, předsedkyně Legislativní rady vlády a předsedkyně Vládního výboru pro koordinaci boje s korupcí převzala záštitu nad turné Českého chlapeckého sboru Boni pueri po Rusku a Ukrajině.
Boni pueri navštívili Rusko poprvé před třiadvaceti lety. Letos přijali pozvání na dva prestižní festivaly do Moskvy a Oděsy, vystoupí také na velvyslanectví v Petrohradu v Moskvě.

> Záštita Karolíny Peake

 

29. února 2012 • Zcela zaplněné Artkino Centrál svědkem vynikajícího dokumentu "Boni pueri na turné v Jižní Koreji"

Poslední únorový den hradecké Artkino Centrál doslova praskalo ve švech. Téměř šest set diváků se zúčastnilo slavnostního setkání, jehož součástí bylo promítání autorského dokumentu Jusufa Nawabiho a Pavla Musílka z daleké cesty Českého chlapeckého sboru Boni pueri na asijský kontinent. Ve vestibulu kina byla instalována výstava krásných fotografií, které pořídil produkční celého turné Ing. Jaroslav Šlais. V samém úvodu vystoupila nejstarší přípravná oddělení sboru – Pueri Novi a Bonifantes za řízení sbormistra Mgr.Karla Procházky a klavírního doprovodu Ondřeje Hromádka.
„Děkujeme našemu domovskému městu Hradci Králové, Královéhradeckému a Pardubickému kraji i České školní inspekci, které nás významně v naší činnosti podporují,“ řekl ve svém úvodním vystoupení ředitel tělesa Pavel Horák, který tlumočil i pozdrav místopředsedy Evropského parlamentu Ing. Oldřicha Vlasáka.
Skvěle si vedl sbormistr Jaroslav Šlais, který řídil osmdesátičlenný hlavní sbor za klavírního doprovodu Martina Gedeona, kdy zaznělo slavné Rejchovo TeDeum. Právě ono uvedlo na podium vzácné hosty.
Radní města Hradec Králové, zastupitel Královéhradeckého kraje a prezident Rotary clubu MUDr. Jan Michálek ve své řeči připomněl skvělé výsledky Boni pueri, reprezentaci města i kraje a zmínil i základní paralely činnosti Českého chlapeckého sboru Boni pueri a Rotary clubu. Ředitelka Královéhradeckého inspektorátu ČŠI Mgr. Miluška Urbanová, Ph.D., našla pro naše těleso mnoho krásných a milých slov a popřála sboru hodně umělecké invence, radosti a pedagogických úspěchů.
„Asie je pro Boni pueri opravdu srdeční záležitostí. V pozadí stojí muž, který se na uměleckém manažerském poli pohybuje téměř 50 let. Byl to on, který přivezl do České republiky ta největší světová hudební esa a stejně tak naše nejlepší umělce dokázal dostat za oceán. Tím mužem, který pro nás doslova ovládl asijský kontinent, není nikdo jiný, než JUDr. Václav Bechyně,“ uvedla vzácného hosta zástupkyně ředitele Mgr. Hana Musílková.
„Boni pueri jsou skutečně výjimeční, jsou sborem, který má ve světě velké renomé. Moc rád s nimi spolupracuji a s potěšením pro ně turné připravuji a podílím se na nich. Oceňuji zejména osobnost pana dr. Pavla Horáka, který kolem sebe má i výborný tým spolupracovníků a vím, jaké úctě se jeho osobnost v hudebním světě těší,“ dodal Václav Bechyně.
V závěru oficiální části programu byli návštěvníkům představeni zástupci silné stabilní společnosti ART INVEST Holding - Ing. Pavel Zíka, generální ředitel a jednatel společnosti a výkonná ředitelka a jednatelka JUDr. Světlana Patáková-Boučková. Společnost je uměleckou agenturou, která zastupuje významné české i zahraniční umělce z různých uměleckých oborů. Naše vize se totiž pojí s vizí společnosti – chceme podporovat skutečné umění, rozvíjet vkus, náročnost, přehled a působit pozitivně na naše zpěváky. Přímo před zraky diváků podepsali na podiu páni ředitelé Ing. Pavel Zíka a PhDr. Pavel Horák, Ph.D., smlouvu o společné spolupráci.
Druhá část slavnostního večera patřila filmu samotnému, který v režii a střihu Bc. Lukáše Přibyla byl několikrát i v průběhu produkce odměněn dlouhotrvajícím potleskem. Dokument nezapomněl ani na chlapce, kteří v prosinci koncertovali v Čechách s Andreou Kalivodovou, Peterem Dvorským, Lucií Bílou nebo na Adventním koncertu České televize. Nadšení diváci ocenili nejen koncerty v těch největších hudebních sálech v Soulu i ve Státní opeře, neuvěřitelné nadšení korejských fanynek a kvalitní organizaci ze strany korejských pořadatelů, ale mohli nahlédnout i do zákulisí turné, prožívat s chlapci nezapomenutelné zážitky z císařských paláců, válečných křižníků, z dlouhých přeletů či zákulisí jednotlivých českých televizních společností. Odměnou pak byly všem „dobrým chlapcům“ bouřlivé ovace vestoje, které trvaly nejen po celou dobu závěrečných titulků, ale zněly ještě dlouho po nich.

> Fotogalerie

 

11. února 2012 • Již 3. veřejné promítání dokumentu a vernisáž výstavy z asijského turné

Před dvěma měsíci se vrátila koncertní skupina Českého chlapeckého sboru Boni pueri z několikatýdenního turné po Jižní Koreji. Tuto exotickou zemi nenavštívil sbor poprvé. Své již třetí korejské turné zdokumentovali sami zpěváci a vy budete moci spolu s nimi, jejich rodiči a přáteli sledovat úspěchy tohoto tělesa v největších koncertních sálech, na univerzitní půdě a nahlédnout i do zákulisí sboru.
Již 3. veřejné promítání a vernisáž výstavy tentokrát s názvem Boni pueri na turné v Jižní Koreji představí „dobří chlapci“ v Artkinu Centrál v Hradci Králové ve středu 29. 2. 2012 v 17:30.
Slavnostní setkání za účasti členů Parlamentu, města Hradec Králové, Královéhradeckého a Pardubického kraje doprovodí krátké vystoupení přípravných oddělení tělesa Pueri Novi, Bonifantes a koncertní složky Boni pueri.

 

7. února 2012 • Boni pueri natáčeli v ateliérech Kavčích hor

V úterý 7. února se úzká koncertní skupina zpěváků Českého chlapeckého sboru Boni pueri zúčastnila natáčení nové talk show TV Prima Zrcadlo Tvého života. Hostem pořadu, který bude uvádět Jiřina Bohdalová, byla patronka "dobrých chlapců" a několikanásobná česká absolutní slavice Lucie Bílá. Pro ni byli Boni pueri jedním z hlavních překvapeních večera, proto bylo účinkování do poslední chvíle přísně utajováno. Jako dárek za několikaletou bohatou spolupráci dostala Lucie Bílá skladbu Nella Fantasia od Ennia Morriconeho v podání sólisty Vladislava Duška, kterou výhradně pro Boni pueri upravil pan Vladimír Popelka. Vedle chlapců z Českého chlapeckého sboru Boni pueri přijali pozvání do pořadu i klavírista Petr Malásek, režisér Jozef Bednárik či herečka Jiřina Jirásková.

> Fotografie z natáčení

 

3. února 2012 • Boni pueri přijali osobní pozvání generálního ředitele TV NOVA

V předvečer 18. narozenin TV Nova přijali pozvání generálního ředitele TV NOVA Jana Andruška ředitel Českého chlapeckého sboru Boni pueri Pavel Horák, produkční Jaroslav Šlais a zpěvák Jakub Látr.
„Pozvání do televize se zrodilo 26. listopadu, kdy jsme účinkovali v přímém přenosu slavnostního večera Český slavík 2011 a Jakubovi nebylo od první kamerové zkoušky dobře, proto raději nešel na pódium. Zůstal v zákulisí, kde si tou dobou opakoval svou řeč generální ředitel TV Nova Jan Andruško. Jakuba si všiml, gentlemansky se o něj postaral a mimo jiné ho pozval na návštěvu,“ přiblížil setkání ředitel Českého chlapeckého sboru Boni pueri Pavel Horák.
„Když nám pak na vánočním turné v Jižní Koreji zazvonil telefon a kancelář generálního ředitele TV Nova nám sdělila, že je Jakub s doprovodem pozván, byli jsme opravdu velmi potěšeni, v první chvíli jsme si dokonce mysleli, že jde o žert,“ dodal s úsměvem Jaroslav Šlais.
Altista Jakub Látr se dnes mohl cítit jako opravdová hvězda. Od příchodu do filmových ateliérů Barrandov mu společnost dělal kompletní televizní zpravodajský štáb, který každý jeho krok natáčel a fotografoval. Kuba zahájil návštěvu přímo u generálního ředitele Jana Andruška.Ten s úsměvem na tváři zavzpomínal na setkání, stihl s Jakubem probrat vysvědčení, zajímal se plány celého sboru a poté vyzval všechny zúčastněné k prohlídce budovy. Hlavními průvodci se staly krásné moderátorky Televizních novin Renáta Czadernová a Kristina Kloubková. Rozhovoru v zákulisí studia se pak účastnili i redaktoři Karel Voříšek, Markéta Fialová či Václav Tittelbach. Nezůstalo však jen u pasivní návštěvy, Jakub si vyzkoušel moderování Televizních novin, seznámil se se spoustou televizních tváří, navštívil režii, kostymérnu i maskérnu. Na závěr své hodinové návštěvy řediteli Andruškovi zazpíval a poděkoval za pozvání. Pro štáb, který návštěvu celou dobu dokumentoval, namluvil rozloučení s neodmyslitelným dodatkem: „pro televizi NOVA Jakub Látr.“
„Že mě pan ředitel opravdu na návštěvu pozve, jsem vůbec nečekal. Moc jsem se těšil a trochu i bál zároveň, ale je to úžasný člověk. Na dnešek budu hodně dlouho vzpomínat a jsem moc zvědavý, zda mi mé vyprávění vůbec někdo uvěří, já sám jsem totiž něco takového vůbec nečekal,“ popisuje dojmy z návštěvy Jakub. Na otázku CEO Andruška, zda by vyměnil zpěv za moderování, však odpověděl: „Zpívání v Boni pueri mě moc baví, takže děkuji za nabídku, ale nevyměnil.“ Pozvání pana ředitele Andruška si moc vážíme, je skvělé, že taková osobnost dokáže dodržet slib daný malému chlapci a ukázat všem našim chlapcům, že gentlemani opravdu nevymřeli.

> Reportáž TV Nova sledujte od času 19:15

 

25. ledna 2012 • Ódou na radost v podání Boni pueri zahájeny oslavy 20. výročí Prvního soukromého jazykového gymnázia

Za účasti vedení školy, profesorského sboru, významných osobností veřejného i kulturního života, nejlepších studentů a jejich rodičů vystoupil Český chlapecký sbor Boni pueri jako exkluzivní host oslav k 20. výročí Prvního soukromého jazykového gymnázia v Hradci Králové. Na slavnostním koncertě za řízení sbormistra Pavla Horáka a za doprovodu klavíristky Jitky Fowler Fraňkové zazněly v Městské hudební síni díla světových klasiků – W. A. Mozarta, G. F. Händela i blok české hudby.
Celým večerem provázeli studenti maturujícího ročníku Markéta Kmoníčková a Matěj Horák. Vývoj instituce a její další koncepci představil ředitel školy PhDr. Ladislav Bartůška, vynikající úspěchy žáků připomněl pedagogický ředitel prof. RNDr. Ivo Volf, CSc. Skvělý výkon „dobrých chlapců“, z nichž někteří studují právě zmiňované gymnázium, ocenil i bývalý primátor města Hradec Králové Ing. Otakar Divíšek nebo doc. MUDr. Karel Barták, přednosta Ústavu tělovýchovného lékařství.
„Český chlapecký sbor Boni pueri je pro nás tou nejlepší volbou k důstojné oslavě výročí školy. Jsme pyšní, že někteří chlapci sboru jsou i našimi studenty. Zvláštní poděkování patří dr. Pavlu Horákovi, který naše pozvání přijal,“
poděkoval ve své závěrečné řeči ředitel školy. Pro přídavek zvolili Boni pueri symbolicky skladbu Ludwiga van Beethovena Óda na radost z autorovy Deváté symfonie.

> Koncert ve fotografiích Jaroslava Šlaise

 

19. ledna 2012 • Ceny významným projektům a osobnostem Hradce Králové rozdány

Ve čtvrtek 19. ledna se zúčastnil ředitel Českého chlapeckého sboru Boni pueri Pavel Horák slavnostního vyhlášení TOP 20 HRADEC KRÁLOVÉ, kde byly oceněny významné osobnosti a projekty Hradce Králové. V klubu Axor hotelu Alessandria byli představeni vítězové jednotlivých kategorií – Firma roku, Podnikatel roku, Projekt roku a nejsledovanější Osobnost Hradce Králové. V té se umístili s největším počtem hlasů kardinál Mons. Dominik Duka, ministr zdravotnictví MUDr. Leoš Heger, ředitel FC HK Ing. Richard Jukl, primátor Hradce Králové MUDR. Zdeněk Fink a ředitel Českého chlapeckého sboru Boni pueri PhDr. Pavel Horák Ph.D. Ředitel Pavel Horák promluvil o významných projektech a několika zahraničních turné pro letošní rok, které Boni pueri čekají i o další koncepci tělesa a stejnojmenné školy, kterou zřizuje. Absolutním vítězem TOP 20 HRADCE KRÁLOVÉ 2011 se stalo Technologické centrum Hradec Králové, v jehož čele stojí Ing. Martin Dittrich a projektem roku byla vyhlášena již tradiční akce Den Labe. Slavnostní závěrečnou řeč pronesl Mons. Josef Socha, papežský prelát generálního vikáře královéhradeckého biskupství, který přítomné osobně pozdravil a převzal ocenění za kardinála Dominika Duku, který jeho prostřednictvím poslal podnikatelům velmi milá slova. Slavnostním večerem provázela hradecká hudební skupina Memphis, jejíž debutové CD bylo také mezi 20 nominovanými projekty roku.

> Certifikát TOP 20

 

12. ledna 2012 • V knize skladatele Jaroslava Krčka se píše o Boni pueri

Před Vánoci vyšla autobiografická kniha našeho předního hudebního skladatele pana Jaroslava Krčka, se kterým Český chlapecký sbor Boni pueri spolupracuje již mnoho let. Výpravná publikace, ve které kromě vzpomínkových pasáží a odborných pojednání najdete i CD s výběrem díla, přináší pohled na život autora ve všech jeho podobách. Jaroslav Krček dává čtenáři nahlédnout i do osobní korespondence.
V kapitole Tvorba se věnuje i svému poslednímu dílu – opeře – „Šaty, které svět neviděl“: „V prosinci 2009 jsem se souborem Musica Bohemica odcestoval do Španělska na předvánoční turné spolu s chlapeckým sborem Boni pueri z Hradce Králové. Spolupracujeme již několik let. Však i toto turné bylo podruhé. Tentokrát jsme ale cestovali společně v jednom autobuse. Měl jsem konečně možnost lépe se poznat s jejich šéfem Pavel Horákem, jehož bych charakterizoval jako vzácnou vyrovnanou povahu, člověka, který na své svěřence působil přímo magicky. Při jednom rozhovoru mně Pavel Horák připomněl, že bych pro ně měl napsat operu. Proč ne, řekl jsem si, ale mít dobré libreto, to je potíž. Po novém roce jsem si vzpomněl, že mám na chalupě v šuplíku scénář na vynikající divadelní hru Věry Provazníkové Šaty, které svět neviděl. Operu jsem začal komponovat a dnes je již dokončena ve dvou verzích. Prvá jen s klavírem a jedním hráčem na bicí a druhá pro malý orchestr.“
„Dobří chlapci“ se již na provedení díla pod vedením svých sbormistrů Pavla Horáka a Marka Štryncla pilně připravují.

 

1. ledna 2012 • Hymnu Českého chlapeckého sboru Boni pueri sledovalo na Nový rok 1,8 milionů diváků

Již počtvrté přivítali diváci České televize Nový rok s Českým chlapeckým sborem Boni pueri. Přesně o půlnoci zazněla hymna České republiky z Chrámu sv. Mikuláše. Patřila mezi tři nejsledovanější pořady českých televizí posledního prosincového týdne a podle agentur ji sledovalo 1,86 milionů diváků. Česká hymna, která tak majestátně zněla v podání „dobrých chlapců“, symbolicky uzavřela úspěšnou sezónu Boni pueri a zároveň přinesla pro rok 2012 mnoho skvělých hudební příležitostí nejen u nás, ale i v zámoří.

 

Copyright © Český chlapecký sbor BONI PUERI 1998-2008
Publikování nebo šíření obsahu těchto internetových stránek je dovoleno pouze v souvislosti s propagací Českého chlapeckého sboru Boni pueri. Provozovatel stránek zaručuje svým návštěvníkům ochranu jejich osobních údajů. Provozovatel nesbírá žádné osobní údaje, které mu návštěvníci sami dobrovolně neposkytnou.

Předchozí
šipka doleva
Další
šipka doprava
Zavřít Přesunout