> Co je nového? (rok 2014)

> Co je nového? (rok 2013)

> Co je nového? (rok 2012)

> Co je nového? (rok 2011)

> Co je nového? (rok 2010)

> Co je nového? (rok 2009)

> Co je nového? (rok 2008)

> Co je nového? (rok 2007)

> Co je nového? (rok 2006)

> Co je nového? (rok 2005)

> Co je nového? (rok 0000)

Vlastní vyhledávání

CO JE NOVÉHO? (rok 2013)

30. prosince 2013 • Boni pueri opět na vlnách Českého rozhlasu

V pondělí 30. 12. přijali zpěváci Českého chlapeckého sboru Boni pueri pozvání do studia Českého rozhlasu Hradec Králové.
V živém vysílání pořadu Dobrého rána, které moderoval redaktor Jakub Schmidt, se podělili s posluchači o úžasné zážitky z pětitýdenního turné po Japonsku a Jižní Koreji. Spolu s nimi byli ve studiu i ředitel sboru Pavel Horák a produkční tělesa Jaroslav Šlais. Pětitýdenní turné, které se poprvé v historii Boni pueri uskutečnilo ve dvou koncertních sestavách, kdy jedna koncertovala na souši a druhá na zámořské lodi mělo fantastický úspěch!

> Záznam rozhlasového vysílání

 

23. prosince 2013 • Boni pueri zažívají obrovský úspěch na zámořské lodi Nippon Maru v Japonsku

Poprvé v historii Českého chlapeckého sboru Boni pueri koncertují obě sestavy v Asii.
Druhá skupina zpěváků se svým ředitelem Pavlem Horákem a klavíristou Robertem Fuchsem působí na zámořské luxusní lodi Nippon Maru, která pluje kolem japonských ostrovů. Pasažéři si mohou v podání Boni pueri užít české a moravské lidové písně i výběr ze světových muzikálů v zajímavých choreografiích. S velkým nadšením pak posluchači přijímají Smetanovu Vltavu a další skladby v japonštině. Zpěváci si také v tomto jazyce koncert sami uvádějí.
„Turné na lodi jsme ještě nikdy nepodnikli a je to pro nás ohromný zážitek. Vše je pro nás nové a nesmírně zajímavé. Na této devítipatrové lodi je několik koncertních sálů, kde můžeme koncertovat. Naše zastupující agentura Ars Tokyo pro naše chlapce připravila i velmi zajímavý doprovodný program. Japonci Vánoce tak, jak jsme u nás zvyklí, neslaví, svátky jsou pro ně nikoli svátky rodinnými, ale spíše dobou setkávání se s přáteli a zábavou,“ říká ředitel tělesa Pavel Horák.
Není jistě bez zajímavosti, že na lodi je předepsaný dress code. Všichni zpěváci jsou po celý den oblečeni ve společenském obleku, doplněném kravatou nebo motýlkem.
Boni pueri stráví na Nippon Maru i Štědrý den, jehož program agentura zatím tají.
Do vlasti se „dobří chlapci“ ze svého sedmého turné po Japonsku vrátí v pátek 27. prosince. Jak chlapci prožívali velké klukovské dobrodružství si můžete poslechnout v přímém přenosu Českého rozhlasu Hradec Králové v pondělí 30. prosince v 8:35.

 

22. prosince 2013 • Po Japonsku koncertují Boni pueri již popáté v Jižní Koreji

Jedna z koncertních sestav Českého chlapeckého sboru Boni pueri pod vedení sbormistra Jaroslava Šlaise odcestovala po svém fantastickém úspěchu v Japonsku do Jižní Koreje. Zpěváci vystoupí v ohromných koncertních sálech pro několik tisíc posluchačů. Do Jižní Koreje se vracejí již popáté.
„Do Jižní Koreje se vždy rádi vracíme a máme radost, že se naše koncerty tak líbí. Korea je velmi zajímavá země s vnímavými posluchači, kteří muzice opravdu rozumějí. Korejci také velmi dbají na vzdělání svých dětí a studovat na dobré střední nebo vysoké škole patří k největší prestiži ve společnosti. Moc se těšíme i na vánoční svátky, které zde strávíme. Máme pochopitelně i připravené dárky, které budou rozhodně pro kluky překvapením,“ říká sbormistr Jaroslav Šlais.
Kromě klasické hudby připravili zpěváci pro posluchače také světové evergeeny, které doplnili zajímavou choreografií i novými kostýmy. Na klavír je doprovází vynikající klavíristka Jitka Fowler Fraňková, která s Boni pueri spolupracuje již od roku 2010. V Koreji stráví tato koncertní sestava také Štědrý den, kdy pro chlapce připravili korejští pořadatelé zajímavý program.
Do České republiky se „dobří chlapci“ vrátí v pátek 29. prosince. Jak chlapci prožívali pětitýdenní zajímavé asijské turné si můžete poslechnout v přímém přenosu Českého rozhlasu Hradec Králové v pondělí 30. prosince v 8:35.

 

19. prosince 2013 • Boni pueri nadchli Japonsko !

Dnešním dnem skončilo již šesté úspěšné turné jedné z koncertních skupin Boni pueri po Japonsku, kam „dobří chlapci“ odcestovali již 25. prosince.
Český chlapecký sbor Boni pueri, který koncertoval v největších japonských městech a několikatisícových sálech, byl odměněn posluchači dlouhotrvajícími potlesky, nadšením a ovacemi vestoje. Hovoří se dokonce o „puerimánii“. Chlapci koncertovali za řízení svého ředitele Pavla Horáka a klavírního doprovodu Jitky Fowler Fraňkové. Pro posluchače připravili nejen díla klasické hudby, ale také výběr z českých a moravských lidových písní a tolik žádané světové muzikály. I letos se na pódiu objevili v nových krojích.
„Japonsko je úžasná země a vždy se do ni rádi vracíme. Velmi emotivním zážitkem bylo setkání s obyvateli ve městě Tagajo, kde jsme před třemi lety koncertovali, a které bylo několik málo měsíců po našem příletu zasaženo vlnou tsunami. Výtěžek z našeho charitativního koncertu jsme pochopitelně poslali našim přátelům do Japonska,“ řekl ředitel tělesa Pavel Horák.
Posledním koncertem však letošní vánoční turné Boni pueri nekončí. Již zítra odlétá celá sestava na další turné do Jižní Koreje, kam se sbor vrací již popáté.

 

15. prosince 2013 • Vánoční zpívání Boni pueri rozsvítilo světlo v srdcích posluchačů

Na třetí adventní neděli připravila přípravná oddělení Českého chlapeckého sboru Boni pueri Vánoční zpívání. Hudební klub v Springfield v Hradci Králové se stal na dvě hodiny koncertním sálem, který do posledního místečka zaplnili rodiče chlapců a přátelé sboru.
Společnými písněmi provedl sbor dirigent a sbormistr Boni pueri Marek Štryncl, pod jehož taktovkou kluci provedli jímavé Vánoční slow. Roztomilí Pueráčci vystoupili se svým pásmem zimních písniček a za řízení své sbormistryně Hany Musílkové a klavíristky Terezy Špulákové dokázali, že za dva měsíce se toho naučili opravdu hodně. Jejich výkon odměnili posluchači dlouhotrvajícím potleskem a úsměvy, které malí zpěváčci a jejich bezprostřednost vykouzlili na jejich tvářích.
Pueri Novi, které vede sbormistryně Marcela Říčanová, připravili vánoční písně i směs krkonošských koled. Velký úspěch jim přinesla píseň O splašené lyži a také Nechte lásku kvést, které doprovodila na klavír Miram Puklová a na flétnu paní učitelka Markéta Fadrná.
Bonifanti, kteří mají z přípravných oddělení nejvíce koncertních zkušeností, doplnili kluky z Pueráčku a Pueri Novi náročným repertoárem a byli také odměněni zaslouženým dlouhotrvajícím potleskem.
Překvapením bylo vystoupení učitelů klavírní hry Terezy Špulákové a Ondřeje Hromádka, kteří čtyřručně za doprovodu bubeníka Tadeáše Macla provedli ve vlastních aranžích skladby skupiny ABBA. Toto nečekané, ale velmi milé a úchvatné překvapení, stejně jako „dobří chlapci“, posluchače doslova nadchli.
Během koncertu jsme se také spojili s panem ředitelem dr. Pavlem Horákem, který z obrazovky všechny kluky z dalekého Japonska, kde právě koncertují na dvou místech dvě koncertní skupiny,pozdravil a popřál jim krásné Vánoce.
White Christmas, krásnou skladbu Leonarda Cohena Hallelujah a nádhernou skladbu Tichá noc jsme následně vyslechli v podání hlasového poradce Boni pueri Jakuba Kubína. Potlesk vestoje nebral konce a protáhl se až do poslední společné skladby O Vánocích, kterou řídil Marek Štryncl a kterou si všichni se sborem zazpívali. Nadšení posluchači si vytleskali i přídavek – nejkrásnější českou koledu Narodil se Kristus Pán. Krásné požehnané Vánoce Vám všem!

> Fotografie z koncertu

 

1. prosince 2013 • Boni pueri zazářili ve Webberově Requiem hned dvakrát – ve Zlíně a v Brně

Boni pueri přijali pozvání uměleckého šéfa Českého filharmonického sboru Brno Petra Fialy k provedení díla L. Webbera Requiem, které zahajovalo abonentní cyklus Filharmonie Bohuslava Martinů ve Zlíně a také 8. ročník abonentních koncertů Českého filharmonického sboru Brno. Nad brněnským koncertem převzal záštitu hejtman Jihomoravského kraje Michal Hašek a primátor Rolan Onderka.
V náročných chlapeckých partech vystoupili solisté Boni pueri. Spolu s nimi na pódiu stáli i tenorista Tomáš Černý, sopranistka Kateřina Sokolová Rauer a Český filharmonický sbor Brno.
Koncert řídil vynikající Stanislav Vavřínek, který dílo uchopil velmi citlivě a nově. L. Webber, který je mj. znám i jako autor muzikálů Cats, Evita či Fantom opery nebo věhlasné rockové opery Jesus Christ Superstar, zkomponoval Requiem v roce 1982 na památku svého zemřelého otce.
Pětačtyřicetiminutá skladba doslova posluchače strhla a uchvátila. Sopranisté Votěch a Matěj a altista David, které připravil hlasový poradce sboru Jakub Kubín, zvládli své náročné party výborně. Ihned po skončení posledních tónů si užívali na obou koncertech dlouhotrvajícího potlesku i osobního poděkování nejen o sboristů a filharmoniků, ale i od samotného pana dirigenta. Koncert byl věnován krásnému životnímu jubileu sbormistra a hudebního skladatele Petra Fialy, se kterým Český chlapecký sbor Boni pueri s radostí spolupracuje již několik let.

> Fotogalerie z Kongresového centra ve Zlíně

> Fotogalerie z Besedního domu v Brně

 

24. listopadu 2013 • Boni pueri odcestují na velké koncertní turné do Japonska a Jižní Koreje

Již jen hodiny dělí zpěváky Českého chlapeckého sboru Boni pueri od odletu na jejich pětitýdenní koncertní turné do Japonska a Jižní Koreje. Spolu s nimi odcestuje i ředitel Boni pueri Pavel Horák, klavíristka Jitka Fowler Fraňková a produkční tělesa Jaroslav Šlais.
„Do Japonska letíme již pošesté a vždy se tam rádi vracíme. Je to krásná země. Věřím, že celé turné bude pro kluky nezapomenutelným zážitkem. Máme koncerty v krásných ohromných sálech s vynikající akustikou, v kostelích a také navštívíme japonskou školu. Repertoár jsme připravili velmi pečlivě a na japonské publikum, které je velmi vnímavé a poučené, se moc těšíme. Jedním z největších zážitků bude jistě i den, který kluci stráví přímo v japonských rodinách. Mají se skutečně na co těšit,“ říká ředitel Boni pueri Pavel Horák.
Turné Boni pueri připravila agentura Ars Tokyo, která se o zpěváky vždy skvěle stará. Do Japonska vezou chlapci repertoár, který se skládá z klasické hudby, lidových písní i samostatného bloku v japonštině. Sami si také celý koncert v jazyce hostitelů uvádějí.
Těsně před Vánoci pokračuje sbor do Jižní Koreje, pro kterou připravil vánoční koncerty. Do České republiky se „dobří chlapci“ vracejí 29. prosince. Jen v letošním roce tak stráví Boni pueri v zahraničí celé dva měsíce.

> Zprávy z turné

 

10. listopadu 2013 • Boni pueri pomohli nevidomým

Chlapci z přípravného oddělení Boni pueri - Bonifantes - spolu s několika sopranisty a altisty hlavního sboru vystoupili dnes v podvečer v Sukově síni v Pardubicích na benefičním koncertě na podporu výcviku vodicích psů pro nevidomé.
Operu Karla Pospíšila Námořníci řídil sbormistr Jaroslav Šlais, na klavír doprovázela Tereza Špuláková. Nad koncertem, který pořádalo Sdružení přátel vodicích psů a který se konal v Sukově síni v Pardubicích, převzala záštitu náměstkyně hejtmana Pardubického kraje Ing. Jana Pernicová. Zpěváky zpovídala i redaktorka Českého rozhlasu Pardubice.
"Je to náš poslední koncert před odletem do zahraničí, kde budeme celých pět týdnů," říká sbormistr Jaroslav Šlais. Chlapce čeká jejich milované Japonsko a poprvé v historii odlétají ve dvou koncertních sestavách.

> Fotogalerie

 

23. října 2013 • Tmavomodrý večer přinesl dárky dětem

Středeční podvečer patřil v kostele Nanebevzetí Panny Marie na Velkém náměstí Tmavomodrému večeru, který pořádal Rotary klub Hradec Králové. Benefiční koncert se konal již po osmé a jeho výtěžek byl věnován Mateřské škole Lentilka, kterou navštěvují děti s vadami zraku.
Do kostela našlo cestu více než 700 lidí, aby si poslechli Český chlapecký sbor Boni pueri, který tentokrát vystoupil se sólistkou Národního divadla Andreou Kalivodovou za doprovodu orchestru Quattro dirigenta Marka Štilce. Svůj samostatný vstup měl i nadějný čtrnáctiletý hradecký klavírista, vítěz mnoha mezinárodních soutěží, Matyáš Novák, pro kterého s radostí připravila svůj krásný klavír firma Petrof.
Slavnostním večerem provázel Ing. David Kafka. Díky umělcům a štědrým sponzorům mohl prezident Rotary klubu Ing. Jaroslav Kovařík a ředitel Nadačního fondu Rotary klubu Ing. Bořek Málek předat ředitelce mateřské školy šek na úctyhodných 90 000 Kč. Koncertu se zúčastnili i významní představitelé města, Univerzity Hradec Králové, ředitelé škol či zástupci úspěšných firem. Slovo patřilo i rektoru kostela Janu Linhartovi.
Během večera zazněla také krásná melodie Césara Francka Panis Angelicus a v přídavku nebylo možné opomenout ani árii z Bizetovy opery Carmen v podání Andrey Kalivodové a Boni pueri. Výkon všech účinkujících byl odměněn dlouhotrvajícím potleskem vestoje.
„Benefiční koncerty jsou již pevně zařazeny v našem dramaturgickém plánu a ani dnes jsme nemohli stát stranou. Naši chlapci svým zpěvem pomáhají nejen ve svém domovském Hradci Králové, ale i v dalších krajích a dokonce za oceánem," říká s hrdostí ředitel Boni pueri a člen Rotary klubu dr. Pavel Horák.
Boni pueri byli totiž před třemi lety prvními v celé České republice, kteří připravili ihned po ničivé vlně tsunami v Japonsku benefiční koncert na podporu postižených oblastí. Symbolicky se stal koncertním místem opět kostel Nanebevzetí Panny Marie a významnou částkou tehdy přispěl i Rotary klub. Kromě finanční částky, která za oceán putovala, připravili Japonci záznam koncertu Boni pueri, který poté ještě dlouho vysílali v evakuačních centrech jako připomínku, že svět na jejich zemi nezapomněl. Už za měsíc se po třech letech Boni pueri vracejí do své milované země znovu. Tentokrát, poprvé v historii, vycestují hned dvě koncertní skupiny najednou.

 

21. října 2013 • Námořníci rozdávali radost v hradecké Danetě

Přípravné oddělení Českého chlapeckého sboru Boni pueri – Bonifantes – přijalo pozvání centra Daneta, které v Hradci Králové již 20 let zajišťuje komplexní péči o tělesně postižené.
Chlapci pro slavnostní dopoledne, kterého se zúčastnil i bývalý ministr zdravotnictví doc. MUDr. Leoš Heger, CSc. a poslanec Parlamentu České republiky doc. Ing. Jiří Oliva, Ph.D., přípravili operu Námořníci Karla Pospíšila.
Sál Taneční školy Bonstep zcela zaplnili zejména děti, žáci a studenti Danety, jejich rodiče a učitelé, za které chlapce hezky přivítala zřizovatelka Centra Mgr. Věra Kosinová.
Bonifanti vystoupili pod vedením svého sbormistra Jaroslava Šlaise za klavírního doprovodu Terezy Špulákové. S Námořníky slavili úspěch již vloni na litevském festivalu uměleckých škol a Českém centru ve Varšavě. Sólisté v rolích kapitána, lodníka, kuchaře, topiče, doktora a kormidelníka zvládli své party skvěle a celý sbor byl odměněn velkým potleskem.
Charitativní koncerty patří již pevně do dramaturgického plánu Boni pueri, za dobu své existence jich odzpívali již na pět set.

 

12. října 2013 • Purcellově opeře Diocklecián tleskalo zámecké divadlo v Mnichově Hradišti

Druhá říjnová sobota patřila repríze barokní opery Dioklecián v podání orchestru Musica Florea, Českého chlapeckého sboru Boni pueri a tanečního orchestru Hartig Ensemble. Koncert, který se konal v dobovém divadle státního zámku v Mnichově Hradišti a který režírovala Helena Kazárová, dirigoval Marek Štryncl. Od loňského roku se Dioklecián dočkal již čtvrté premiéry.
„Dioklecián je jedna ze čtyř tzv. semi oper, které Henry Purcell za svůj krátký život napsal, a je považována za neobtížněji inscenovatelnou. Hlavní role příběhu o římském císaři, který dá nakonec přednost životu v ústraní se svou milou před světovládou, patřila totiž v premiéře roku 1690 v londýnském Dorset Garden Theatre činoherci. Režisérka a choreografka Helena Kazárová přenesla tuto úlohu na tanečníka, a tím se podařilo dát dění na jevišti potřebnou divadelní logiku i bez uvedení dramatického textu,“ říká dirigent Marek Štryncl, který pro čeká pódia tuto operu objevil.
Pro uvedení v zámeckém divadle v Mnichově Hradišti se inscenátoři rozhodli uvést hudebně nejzajímavější části tohoto pozoruhodného díla, předehru a některé árie, a celistvý poslední obraz, nazývaný The Masque of Love, který kombinuje v neobyčejné harmonii pěvecké a taneční výstupy. Diváci byli nadšeni a výkon všech umělců odměnili dlouhotrvajícím potleskem.

 

10. října 2013 • Dobrušské publikum nadšeně tleskalo Boni pueri

Boni pueri dnes zahájili slavnostní program k 3. výročí otevření Společenského centra – Kina 70 v Dobrušce. V tomto kulturním stánku, který prošel rozsáhlou rekontrukcí, zpívali chlapci za řízení svého ředitele Pavla Horáka a klavírního doprovodu Jitky Fowler Fraňkové. Na přání pořadatelům připravili díla českých a evropských klasiků i výběr lidových písní a světové muzikály v nové choreografii, kterou „dobří chlapci“ chystají pro japonské publikum, kam odcestují již za měsíc. Posluchači v Dobrušce byli nadšeni a sbor ještě znovu dlouze vytleskávali. V průběhu večera byla také předána ocenění firmám, které se aktivně podílejí na kulturním životě města.

> Fotogalerie

 

8. října 2013 • Purcellův Dioklecián se s velkým úspěchem vrátil na české scény

Obnovené nastudování úspěšné inscenace barokní opery Henryho Purcella, kterou v roce 2012 uvedl v české premiéře Český chlapecký sbor Boni pueri, orchestr Musica Florea a taneční soubor Hartig Ensemble za řízení vynikajícího Marka Štryncla a ve stylové „barokní“ režii Heleny Kazárové, se vrací opět na scénu.
První letošní provedení zaznělo v Českém muzeu hudby v Praze. Tentokrát byl přizván i výtvarník Petr Nikl, jehož tvorbu znají především v Americe.
„Zaujala mne myšlenka inscenovat tuto ve světě řídce uváděnou Purcellovu scénickou hudbu skutečně v divadelním prostředí a zároveň využít potenciál chlapeckého sboru, který v některých případech nahrazuje i sólové sopránové party. Jedná se o typ jevištního díla, v němž je stejný důraz kladen na pěveckou i pohybovou složku, která vyžaduje profesionální taneční výkony a choreografii respektující dobové zvyklosti. Z dnešního koncertu mám velkou radost,“ řekl dirigent Marek Štryncl.
Dioklecián je jedna ze čtyř tzv. semi oper, které Henry Purcell za svůj krátký život napsal, a je považována za nejobtížněji inscenovatelnou. Hlavním tématem příběhu je role římského císaře, který dá nakonec přednost životu v ústraní se svou milou před světovládou.
Dioklecián je již druhou Purcellovou operou, kterou Boni pueri nastudovali. Na festivalu Smetanova Litomyšl s úspěchem vyprodali celá čtyři představení opery The Fairy Queen na zámku v Nových Hradech.

 

3. října 2013 • Ředitel Boni pueri Pavel Horák přijal pozvání velvyslance Korejské republiky

Ředitel Českého chlapeckého sboru Boni pueri dr. Pavel Horák se na pozvání velvyslance Korejské republiky zúčastnil slavnostní recepce v hotelu Hilton, která se konala u příležitosti státního svátku této země. V hotelu se sešli významné osobnosti diplomatického sboru, české vlády a obou komor Parlamentu, úspěšní podnikatelé, umělci a novináři.
Ředitel Pavel Horák se pozdravil nejen se zástupci obou velvyslanectví, ale také s manažery agentur, které vysílají českou hudbu do zahraničí.
Zpráva ministerstva zahraničních věcí České republiky hovoří o tom, že Korejská republika je dnes jedním z největších odběratelů české kultury na světě a dozajista v Asii. Zmiňuje se také loňském třítýdenním úspěšném turné Českého chlapeckého sboru Boni pueri v Koreji, kde vystoupili „dobří chlapci“ nejen v Soulu, ale i v Busanu i dalších velkých městech.
„V letošním roce vycestujeme na koncertní turné do Koreje již po páté a budeme zde dokonce trávit i Štědrý den, moc se na to těšíme. Loňské turné bylo velmi úspěšné a pořadatelé se o nás neuvěřitelně dobře starali. Druhá koncertní skupina Boni pueri bude však o Vánocích také v Asii - v Japonsku, kam se po třech letech rádi vracíme,“ řekl ředitel sboru Pavel Horák.
O velmi dobrých vztazích Korejské a České republiky svědčí i fakt, že i české velvyslanectví v Jižní Koreji slaví státní svátek naší země – 28. říjen – s korejskými představiteli veřejného života ve stejně velkolepém stylu v luxusním hotelu Hilton v hlavním městě Soulu.

 

30. září 2013 • Boni pueri zpívali Dnům pro Izrael

Český chlapecký sbor Boni pueri přijal pozvání Křesťanského centra Sion vystoupení na 17. ročníku kulturně-společenského projektu Dny pro Izrael. Projekt každoročně vzniká ve spolupráci s izraelským velvyslanectvím v ČR pod záštitou velvyslance státu Izrael Gary Korena. Spolu s ním se slavnostního galavečera zúčastnil i prezident republiky Miloš Zeman.
Hned v úvodu zazněla za řízení ředitele Boni pueri Pavla Horáka a klavírního doprovodu Jitky Fowler Fraňkové díla českých i světových klasiků. Na přání pořadatelů sbor zařadil i výběr ze světových muzikálů, který posluchači ocenili dlouhotrvajícím potleskem.
Cílem celého projektu je rozvíjet přátelské vztahy mezi Českou republikou a Izraelem, oslovit širokou veřejnost i politické představitele všech úrovní a vyjádřit podporu Státu Izrael v souvislosti s násilím a terorismem, jemuž je dlouhodobě vystavován.

> Fotogalerie

 

27. září 2013 • Hlasy světla opět zněly nad Prahou

V kostele sv. Šimona a Judy na Starém Městě pražském zazněla dnes večer v podání Boni pueri, FOK, Collegium Floreum a famózní sopranistky Christiny Johnston již druhá repríza unikátního 3D audiovizuálního projektu Hlasy světla skladatele Roberta Jíši.
„Hlavním vyjadřovacím jazykem je hudba doprovázena Českým chlapeckým sborem Boni Pueri a předními sólisty české a evropské operní scény. 3D projekce je velmi populární ztvárnění obrazového vnímání a v souvislosti s poslechem hudby umocňuje zážitek z představení a oslovuje široký okruh návštěvníků. Tento koncert není určen pouze pro milovníky vážné hudby, ale i pro lidi, kteří mají zájem spatřit zcela něco unikátního a ojedinělého,“ říká autor projektu, absolvent bostonské Berklee College Of Music, který se kromě uměleckých a filmových projektů věnuje natáčení relaxačních, meditačních a terapeutických CD.
Skladba Hlasy světla nás v symbolech a sedmi částech provází od narození až po duchovní a nakonec i fyzické „znovuzrození“.
Nabitá sezóna Boni pueri pokračuje provedením opery Henryho Purcella Dioklecián či Mše D dur Antonína Dvořáka. Posledních pět týdnů letošního roku bude sbor trávit na prestižním turné po Japonsku.

 

25. září 2013 • Dílo J. K. Vaňhala v podání Boni pueri oceněno potleskem vestoje!

Český chlapecký sbor Boni pueri se svým sbormistrem dr. Pavlem Horákem přijal pozvání dramaturgie Filharmonie Hradec Králové k provedení díla J. K. Vaňhala. Koncert, který se konal v Kostele sv. Anny v Hradci Králové a který řídil dirigent Marek Štryncl, byl zařazen do mimořádného filharmonického cyklu. Sólové party zpívali Alice Martini, Sylva Čmugrová, Marek Olbrzymek a Roman Janál.
Provedení bylo prvním koncertem hudebního festivalu Johann Baptist Waňhal Festival 2013, který se koná u příležitosti 200. výročí úmrtí tohoto hudebního skladatele a jednotlivé koncerty se dále uskuteční i v Opočně, Hněvčevsi a v Nechanicích, skladatelově rodném městě.
Mezi posluchači byl i ředitel Filharmonie Hradec Králové RNDr. Václav Derner nebo muzikolog doc. PhDr. Stanislav Bohadlo, CSc., který se podílí na přípravě tematického katalogu Vaňhalových děl pod patronací společnosti Johann Baptist Wanhal Society.
Koncert natáčel Český rozhlas Vltava. Jan Křtitel Vaňhal působil i ve smyčcovém kvartetu s W. A. Mozartem, K. Dittersem von Dittersdorfem i J. Haydnem, jemuž bývaly Vaňhalovy skladby připisovány.
"Vaňhalovo dílo bylo dalším z našich letošních projektů. Kromě profilových koncertů nás ještě do odletu do Japonska, kam cestujeme na konci listopadu, můžete slyšet v unikátním projektu Hlasy světla skladatele Robeta Jíši, v Purcelllově opeře Diocklecián nebo při provedení Dvořákovy Mši D dur," usmíval se ředitel Boni pueri Pavel Horák.
„Z výkonu Boni pueri jsem nadšen, pracuji s nimi velice rád, jsou prostě výborní. Jakmile se vrátí ze své daleké cesty do Japonska, začneme pracovat na společném projektu,“ řekl po koncertě vynikající barytonista Roman Janál, držitel ceny Thálie, který s úspěchem koncertuje na českých i světových pódiích.
Výkon Boni pueri odměnili posluchači dlouhým potleskem vestoje.
Dílo Jana Křtitele Vaňhala zažívá v posledních letech svou renesanci, věnují se mu různé orchestry a sbory, největší měrou pak barokní orchestr Musica Florea ve svém cyklu „Čeští světáci“.

> Fotogalerie

 

24. září 2013 • Boni pueri slavnostně ukončili prestižní mezinárodní soutěž EUCYS

Český chlapecký sbor Boni pueri vystoupil jako hlavní host na slavnostním předávání cen jubilejního 25. ročníku prestižní mezinárodní soutěže mladých talentovaných vědců z oblasti přírodních, technických i humanitních věd European Union Contest for Young Scientists.
V Kapli betlémské na Starém městě pražském zazněla v podání „dobrých chlapců“ hymna České republiky i další skladby za doprovodu orchestru Musica Florea pod taktovkou dirigenta Marka Štryncla. Na přání pořadatelů byla zařazena také Óda na radost Ludwiga van Beethovena, která je od roku 1985 oficiální hymnou Evropské unie.
Celý ceremoniál, který provázel vynikající moderátor Marek Eben, sledoval i předseda Akademie věd České republiky prof. Jiří Drahoš či evropská komisařka pro výzkum a inovace Máira Geoghegan Quinnová. Soutěže se účastnilo více než 40 zemí. Byly mezi nimi jak členské státy EU, státy přidružené k EU, tak i hosté z Japonska, USA, Kanady a Číny. Soutěžní práce posuzuje mezinárodní porota, složená z významných vědeckých osobností, čestnými hosty akce jsou nositelé Nobelovy ceny a nejvyšší zástupci Evropské komise.

> Fotogalerie

 

21. září 2013 • Boni pueri přijímají nové zpěváky!Hledáte dobré hudební vzdělání pro svého syna?
Máte doma předškoláka nebo prvňáčka, který rád zpívá? Přihlaste ho do prestižního Českého chlapeckého sboru BONI PUERI !
Stačí s chlapcem přijít do nové Vil1y Boni pueri v centru města s pěknou písničkou. Pod vedením těch nejlepších pedagogů se vše naučí a procestuje pak celý svět!

Klikněte na obrázek letáku nad tímto textem pro další informace.

 

15. září 2013 • Boni pueri hosty Dobrého jitra

Ředitel Českého chlapeckého sboru Boni pueri dr. Pavel Horák a členové koncertních skupin Kamil Kubica a Ondřej Michálek přijali pozvání redaktora Jakuba Schmidta do pořadu Dobré jitro Českého rozhlasu Hradec Králové.
Řeč se točila kolem nové Vily Boni pueri, unikátního projektu Hlasy světla a neuvěřitelném turné do Japonska, kam letos vycestují poprvé v historii Boni pueri dvě koncertní skupiny.
"Pozvání do Českého rozhlasu vždy rádi přijímáme. Jakub Schmidt je naším absolventem. Už jako kluk chystal zajímavé reportáže z našich turné a jeho štafetu přebírá další generace chlapců," řekl Pavel Horák. Boni pueri čeká do odletu ještě více než 10 koncertů, v Japonsku jich pak bude více než třicet. Domů se zpěváci vracejí 28. prosince.

> Audiozáznam rozhovoru

 

12. září 2013 • Boni pueri zazářili v Hlasech světla již podruhé

Boni pueri mají za sebou již druhý koncert Hlasů světla skladatele Roberta Jíši, absolventa prestižní bostonské Berklee College Of Music. Tentokrát byl výtěžek koncertu věnován oblastem postiženým červnovými povodněmi. Stejně jako na premiéře byli diváci - posluchači naprosto nadšeni. První 3D koncert současné hudby v Evropě je určen českému i mezinárodnímu publiku. Skladatel Robert Jíša přizval k tomuto momumentálnímu projektu kromě Českého chlapeckého sboru Boni pueri také dirigenta Marka Štryncla, soubor Collegium Floreum, Komorní orchestr FOK nebo Tam - Tam Orchestra. Sólový part pak svěřil vynikající bristské sopranistce Christině Johnston.
"Boni pueri patří k naprostým profesionálům. Je prostě radost s nimi spolupracovat," řekla po koncertě médiím ředitelka produkční agentury Apollon art Markéta Jíšová.
Boni pueri čekají v kostele sv. Šimona a Judy na Starém Městě pražském ještě dvě reprízy.

 

11. září 2013 • Vilu Boni pueri čekal slavnostní křest!

Český chlapecký sbor Boni pueri a jeho stejnojmenná umělecká škola má od září nové sídlo na jednom nejkrásnějších míst Hradce Králové.
Po třiceti letech existence sboru se zpěváci dočkali vlastní samostatné budovy v centru města. Město Hradec Králové pronajalo Boni pueri budovu na plných padesát let.
Během slavnostního křtu se setkali v krásných prostorách vily nejen učitelé, ale i významné osobnosti hudebního i společenského života, mezi nimiž byli např. primátor města Hradec Králové MUDr. Zdeněk Fink, 1. náměstek primátora Ing. Martin Soukup, 2. náměstek primátora PhDr. Jindřich Vedlich, Ph.D., náměstkyně primátora Ing. Aneta Maclová, náměstkyně hejtmana Pardubického kraje Ing. Jana Pernicová, vedoucí odboru školství Pardubického kraje Ing. Ladislav Forman, výhradní zástupce sboru pro Asii JUDr. Václav Bechyně paní prezidentka firmy Petrof Mgr. Zuzana Ceralová Petrofová či přednosta kliniky ORL FN HK prof. MUDr. Viktor Chrobok, CSc., Ph.D., se kterým Boni pueri již několik let spolupracují. Pozvání přijali také radní města, členové Rotary clubu nebo právní zástupce tělesa JUDr. Pavel Moník.
„Děkujeme všem, kteří nám pomáhali a zasloužili se o to, že naši kluci budou mít ke své práci a rozvíjení svého zájmu a talentu tak pěkné podmínky. Naše Vila Boni pueri, jak ji sami naši kluci nazvali, stojí v krásném místě, lepší jsme si nemohli přát. To místo má opravdu genius loci. Když to zjistily naše zastupující agentury ve světě, byly prostě nadšeny. Institucionální rámec – v našem případě škola – a vlastní budova znamenají pro ně vždy jistotu a serióznost,“ říká ředitel Českého chlapeckého sboru Boni pueri PhDr. Pavel Horák, Ph.D.
„S velkou radostí jsme se tu dnes potkali nejen s představiteli města a obou krajů, ale i s paní ředitelkou Královéhradeckého inspektorátu Mgr. et Bc. Miluškou Urbanovou, Ph.D., a její zástupkyní Mgr. Renatou Nehybovou. Od roku 2006 jsme řádnou uměleckou školou zapsanou v rejstříku škol. Interiér budovy je zcela nový a splňuje náročná kritéria prostorová i hygienická, která jsou právě pro školy předepsána. Dnes máme prostory zhruba čtyřikrát větší, pro chlapce jsou připraveny a zařízeny učebny pro sólový i sborový zpěv, pěknými místnostmi se mohou pyšnit instrumentalisté, své místo má i sborový archiv, sborovna, technické zázemí i celý sekretariát sboru,“ říká zástupkyně ředitele BONI PUERI – ZUŠ Mgr. Hana Musílková.
Nadšení z vlastní samostatné budovy provázelo celý slavnostní podvečer. Velkým překvapením byl ohromný dort ve tvaru Vily Boni pueri, ze kterého všichni milí hosté ochutnali a mohli si odnést i kousek společného díla domů.
„Nebyli jsme na to sami. Stavební a administrativní maraton začal na jaře, kdy radní Hradce Králové schválili dlouhodobý pronájem pro Boni pueri. Měli jsme štěstí na výbornou stavební firmu Stanislava Pirkla – Pictor, která v neuvěřitelně krátkém čase a velmi pečlivě dokázala připravit objekt ke kolaudaci za neuvěřitelných 80 dní. Za to patří panu staviteli Pirklovi velký dík. Nesmíme zapomenout ani na vedení města a zejména pana Mgr. Ondřeje Votroubka, kteří nám pomáhali cennými radami,“ řekl ve svém úvodním slově ředitel Boni pueri.
Hosty zaujala i Zeď donátorů, která zdobí foyer v centru vily. Projekt „Zlatá cihla Boni pueri“, který u příležitosti 30. výročí sboru vznikl, má pomoci s financováním stavebních úprav ve vile, které plně leží na Boni pueri. Zájemci si mohou zakoupit pískovcovou cihlu za 3000 Kč, jejich jméno bude do ní vytesáno a bude navždy zdobit halu u vchodu do hlavní zkušebny! Každá cihla se tak stane symbolem nové etapy Českého chlapeckého sboru Boni pueri.

> Fotogalerie

 

10. září 2013 • Boni pueri zpívali pro světové obchodní manažery

Český chlapecký sbor Boni pueri za řízení svého ředitele Pavla Horáka a doprovodu klavíristky Jitky Fowler Fraňkové vystoupil v krásných prostorách Anežského kláštera pro manažery a jejich významné obchodní partnery světové značky Chanel, pojmenované po módní návrhářce Coco Chanel.
Na přání umělecké agentury zazněla také skladba Panis Angelicus v podání sólisty Jakuba Kubína. Pro obchodníky z Ruska nechybělo ani dílo P. I. Čajkovského Tebe Poem, po které následovaly obrovské ovace vestoje. Koncert, který se konal v presbyteriu, kde jsou uloženy ostatky českého krále Václav I., byl oceněn dlouhotrvajícím potleskem.

 

4. září 2013 • Boni pueri zahájili vernisáž fotografií Jiřího Formánka

V nově postavené Knihovně města Hradec Králové vystoupili Boni pueri na vernisáži fotografií Jiřího Formánka. Autor, žijící ve Švédsku, připravil pro návštěvníky fotografie severské přírody i tajících ledovců na Islandu. Boni pueri za řízení sbormistra Pavla Horáka představili během středečního podvečera i část repertoáru, který zazní na prosincovém turné v Japonsku a byli odměněni slovy uznání i dlouhotrvajícím potleskem. Na klavír doprovázela Jitka Fowler Fraňková.
Návštěvníci si mohou fotografie prohlédnout až do 27. září.

 

30. srpna 2013 • Prahu nadchly Hlasy světla v podání Boni pueri

Na samý konec léta připravila produkční společnost Apollon Art unikátní projekt. Český chlapecký sbor Boni pueri přijal pozvání k provedení díla Hlasy světla ambientního skladatele Roberta Jíši.
Poprvé v Evropě měli posluchači možnost navštívit živý audio-vizuální 3D koncert, na kterém spolupracovali také kameraman Miroslav Hrdý, filmová společnost Twin Star Film, sbor Collegium Floreum a Tam – Tam Orchestra za doprovodu Komorního orchestru FOK. Hlasy světla pak měly premiéru světovou.
„V Praze vystoupilo na 80 chlapců z dvou koncertních skupin. Naše spolupráce se skladatelem Robertem Jíšou začala už v roce 2005 a od té doby jsme se při dalších projektech rádi potkávali. Na tak velkém díle jsme spolupracovali ale vůbec poprvé. Ta hudba je prostě nádherná, mystická, dynamická i lyrická, takové pozvání se neodmítá. Snad symbolicky zazněly ještě před premiérou Hlasy světla na zkouškách v naší nové Vile Boni pueri v centru Hradce Králové, kterou jsme tak pokřtili nádhernou muzikou, která tam určitě patří,“ řekl po úspěšné premiéře ředitel Boni pueri Pavel Horák.
Koncert, který se konal v kostele sv. Šimona a Judy na Starém Městě pražském a který řídil naprosto skvěle dirigent Marek Štryncl, uvedl vedoucí koncertního jednatelství Symfonického orchestru hlavního města Prahy FOK Jaroslav Šefrna a ředitel tohoto významného tělesa Daniel Sobotka.
V projekcích byly použity obrazy, které dosud nebyly publikovány. Autoři pracují jak s hudební složkou, která je dominantní, tak s podvědomím a fantazií posluchače - diváka. Výsledkem je mimořádný zážitek, těžko srovnatelný s čímkoliv co lze v koncertních síních naší doby zažít.
„Všichni účinkující jsou moje veliká radost. V první řadě totiž se spoluprací na Hlasech světla souhlasili Boni Pueri, chlapecký sbor skutečně globálního formátu a věhlasu. Mezi turné v Rusku a v Korei vměstnali prostor i energii pro můj projekt a za to jsem jim velmi vděčný," říká autor díla Robert Jíša.
"Spojení světla a rekviem naznačuje dočasnost našich životů a vlastně i popírá ten prvotní nápad, že půjde hlavně o hledání. Pokaždé, když se zamyslím nad Hlasy světla, na mysli mi vytanou malby Františka Drtikola z jeho posledních let života, které trávil jako samotář, mimo zájem většiny společnosti. Všem jim dominuje jedno téma: světlo kdesi v dálce. Světlo, které na nás čeká a které nás nemine, jde jen o nás, zda ho uvidíme nebo ne,“ dodává.
Ohromnou pozornost a nadšení vzbudila svým výkonem sopranistka britského původu Christina Johnston, která výkon „dobrých chlapců“ několikrát ocenila. Stejně jako všichni účinkující, přijímal vřelé gratulace po koncertě i ředitel Boni pueri Pavel Horák.
Boni pueri čekají v Praze ještě tři reprízy. Vánoce pak stráví ve svém milovaném Japonsku.

Fotogalerie

 

27. srpna 2013 • Kostel sv. Šimona a Judy rozsvítí v evropské premiéře Hlasy světla

Poslední prázdninové dny „dobrých chlapců“ jsou věnovány přípravě na provedení díla hudebního skladatele Roberta Jíši – Hlasy světla. Boni pueri byli přizváni k unikátnímu 3D projektu, který nemá v celé Evropě obdoby, který zazní v barokním kostele sv. Šimona a Judy na Starém Městě v Praze. Půjde zároveň o světovou premiéru stejnojmenné experimentální hudební skladby pro sbor, syntetizátory, komorní symfonický orchestr a sólisty.
„Velmi rádi jsme pozvání skladatele Roberta Jíši přijali, tak hudba je prostě nádherná a kluky zkoušky moc bavily. Do Prahy povezeme na 80 zpěváků ve věku od 10 do 18ti let. Spolu s námi vystoupí i Komorní orchestr Pražských symfoniků, Collegium Floreum, vynikající britská sopranistka Christina Johnston nebo Tam – Tam Orchestra. Celý koncert řídí skvělý dirigent Marek Štryncl, který je k naší velké radosti od roku 2010 také sbormistrem našeho tělesa,“ říká ředitel Boni pueri Pavel Horák.
3D projekce se ujal režisér, kameraman, malíř a grafik Miroslav Hrdý, v současné době jeden z mála českých tvůrců, který s 3D úspěšně pracuje. Pro posluchače jsou připraveny 3D brýle. K dispozici budou i speciální 3D klipy, které si posluchači mohou nasadit na své vlastní obroučky dioptrických brýlí.
Pro libreto byly vybrány fragmenty z latinského Requiem. Hlasy světla v symbolech a sedmi částech provedou posluchače od narození až po duchovní a nakonec fyzické „znovuzrození“.

 

16. srpna 2013 • Sen se stal skutečností! Od září otevírají Boni pueri svoji novou samostatnou budovu v centru Hradce Králové

Datum 16. srpen 2013 se nesmazatelně zapíše do historie Českého chlapeckého sboru Boni pueri.
Tento den byla úspěšně zkolaudována opravená historická vila v centru Hradce Králové, která bude od září sloužit zpěvákům Boni pueri. Po třiceti letech své činnosti tak sbor působí v krásných samostatných prostorách, které výborně vyhovují umělecké činnosti tělesa. Město Hradec Králové pronajalo Boni pueri budovu na plných padesát let.
„Interiér budovy je zcela nový a splňuje náročná kritéria prostorová i hygienická, která jsou právě pro školy předepsána. Dnes máme prostory zhruba čtyřikrát větší, pro chlapce jsou připraveny a zařízeny učebny pro sólový i sborový zpěv, pěknými místnostmi se mohou pyšnit instrumentalisté, své místo má i sborový archiv, sborovna, technické zázemí i celý sekretariát sboru s prostornou ředitelnou.
Velkorysý prostor umožňuje kromě zpěvu i hojněji výuku na hudební nástroje – klavír, varhany, klávesy, basovou kytaru, elektrickou kytaru, bicí nebo flétnu. Zájemci se mohou hlásit na bonipueri@bonipueri.cz,“
říká zástupkyně ředitele Hana Musílková.
„Děkujeme všem, kteří nám pomáhali a zasloužili se o to, že naši kluci budou mít ke své práci a rozvíjení svého zájmu a talentu tak pěkné podmínky. Naše Vila Boni pueri je v krásném místě, lepší jsme si nemohli přát. To místo má opravdu genius loci. Když to zjistily naše zastupující agentury ve světě, byly prostě nadšeny. Institucionální rámec – v našem případě škola – a vlastní budova znamenají pro ně vždy jistotu a serióznost,“ říká ředitel Českého chlapeckého sboru Boni pueri Pavel Horák.
Projekt „Zlatá cihla Boni pueri“, který u příležitosti 30. výročí sboru vznikl, má pomoci s financováním stavebních úprav ve vile, které plně leží na umělecké škole. Zájemci si mohou zakoupit pískovcovou cihlu za 3000 Kč, jejich jméno bude do ní vytesáno a bude navždy zdobit halu u vchodu do hlavní zkušebny! Každá cihla se stane symbolem nové etapy Českého chlapeckého sboru Boni pueri.

 

8. srpna 2013 • Setkání tří osobností projektu Hlasy světla Praze

Dnes se v krásném prostoru Kostela sv. Šimona a Judy sešli ředitel Boni pueri Pavel Horák, skladatel Robert Jiša a dirigent Marek Štryncl, aby domluvili poslední detaily připraveného a tolik očekávaného projektu Hlasy světla.
Poprvé v Evropě budou mít diváci možnost zúčastnit se unikátního multimediálního 3D akustického koncertu, jehož premiéra je připravena na 29. srpna.
Kompozice Hlasy svetla původně vznikla jako volné pokračování série muzikoterapeutických projektů Hlasy lesa, Hlasy moře a Hlasy vesmíru, která byla vydána na CD v průběhu posledních sedmi let. Těchto CD se postupně prodalo 50.000 kusů. Hlasy světla o sedmi částech provází posluchače od narození až po duchovní a nakonec i fyzické „znovuzrození“.
Mimořádná kompozice, vynikající interpreti a moderní 3D výrazové prvky, poprvé u nás v jednom celku, nabízejí zcela novou dimenzi zážitku z koncertu nové hudby.

 

7. srpna 2013 • Východočeská televize V1 natáčela nový pořad v nových prostorách Boni pueri

Mediální partner Českého chlapeckého sboru Boni pueri - Východočeská televize V1 - točil dnes v připravované hlavní zkušebně reportáž pro své zpravodajství a nový společenský magazín. Za klavír a k mikrofonu usedla půvabná redaktorka Lucie Makrlíková.

 

16. července 2013 • Boni pueri hrají v americkém seriálu Pohřešovaný po boku hollywoodských hvězd

Téměř dva roky po natáčení mají i diváci na českém televizním kanále Prima family možnost sledovat akční seriál hollywoodské filmové společnosti ABC Missing – Pohřešovaný.
Pro sedmou epizodu nazvanou Lidský rozměr si vybral režisér Ptephen Shill sopranisty a altisty Boni pueri. Natáčení probíhalo v horkých letních dnech v pražském Rudolfinu a chlapci se potkali i s takovými hvězdami jakými jsou Ashley Judd nebo Sean Bean, který je známý z filmů Pán prstenů, Troja či Hra o trůny. Z českých herců můžete vidět Karla Rodena, Terezu Voříškovou nebo Miroslava Táborského.
„Do Prahy jsme vezli celkem šedesát chlapců, kteří zpívají v sopránu a altu. Natáčení bylo senzační, pro kluky to byl neuvěřitelný zážitek. Hlavnímu hrdinovi, hledanému chlapci Maksimovi,jsme zapůjčili náš zlatý kroj. Americká produkce si důsledně hlídala vše, co by mohlo jen cokoli o přípravách seriálu naznačit, proto nemáme vlastně žádné fotografie,“ usmívá se ředitel Českého chlapeckého sboru Boni pueri Pavel Horák, který v seriálu „hraje“ roli sbormistra.
Pro českého diváka je atraktivita seriálu umocněna zasazením většiny děje do Prahy. Americký štáb tak strávil většinu natáčení v české metropoli.

 

5. července 2013 • Jak se staví sen – práce na Vile Boni pueri nabírají obrátky

Novou 31. koncertní sezónu 2013/2014 zahájí Český chlapecký sbor Boni pueri ve svém novém sídle. Město Hradec Králové pronajalo tělesu na dlouhých 50 let samostatnou historickou budovu v centru města, kterou sbor na své náklady v této chvíli rekonstruuje. Po dvaceti letech opouštějí „dobří chlapci“ ZUŠ Habrmanova a s nadšením a velkou odvahou se do vily v zahradě stěhují.
Budova získá zcela nové interiéry, které budou plně vyhovovat i umělecké škole sboru. Díky velkorysému prostoru je možné vyučovat kromě zpěvu i hojněji výuku na hudební nástroje – klavír, varhany, klávesy, basovou kytaru, elektrickou kytaru, bicí nebo flétnu. Zájemci se mohou hlásit na bonipueri@bonipueri.cz
„Děkujeme všem, kteří nám pomáhali a zasloužili se o to, že naši kluci budou mít ke své práci a rozvíjení svého zájmu a talentu tak pěkné podmínky. Naše Vila Boni pueri je v krásném místě, lepší jsme si nemohli přát. To místo má opravdu genius loci. Když to zjistily naše zastupující agentury ve světě, byly prostě nadšeny. Institucionální rámec – v našem případě škola – a vlastní budova znamenají pro ně vždy jistotu a serióznost,“ říká ředitel Českého chlapeckého sboru Boni pueri Pavel Horák.
Rok 2013 se trvale zapíše do historie Českého chlapeckého sboru Boni pueri a odstartuje další významnou etapu sboru.

 

27. června 2013 • Standing ovation provázel Boni pueri i při posledním koncertě jubilejní 30. sezóny

Poslední koncert Českého chlapeckého sboru Boni pueri zněl v krásných prostorách Rudolfovy galerie na Pražském hradě.
Bohatá koncertní sezóna sboru přinesla na 40 koncertů v Čechách a 20 v zahraničí. Tentokrát Boni pueri vycestovali do Jižní Koreje, Polska, Litvy a Ruska a strávili zde plných 6 týdnů.
V Rudolfově galerii, která byla vybudována na konci 16. století pro uložení rozsáhlých sbírek obrazů, uměleckých předmětů a rarit císaře Rudolfa II., zpívali „dobří chlapci“ pro manažery největších světových firem. Na přání pořadatelů zněla díla klasiků i oblíbený výběr ze světových muzikálů, které doplnil nový koncertní kostým připravený právě pro turné do Jižní Koreje. Nadšení posluchači bouřlivě aplaudovali a tak se ani poslední koncert sezóny, který řídil Pavel Horák za klavírního doprovodu Jitky Fowler Fraňkové neobešel bez standing ovation.
„Pozvání na koncert do krásných prostor Pražského hradu nikdy neodmítneme. Je to opravdu architektonický skvost a nás k Chrámu sv. Víta váže i historie našeho chlapeckého sboru. Koncertní sezóna byla opravdu bohatá a máme z toho pochopitelně radost,“ říká ředitel Českého chlapeckého sboru Boni pueri Pavel Horák, který se také sešel v prostorách Hradu na pracovním obědě s vynikajícím dirigentem a od roku 2010 i sbormistrem Boni pueri Markem Štrynclem a hudebním skladatelem Robertem Jíšou. Právě s nimi chystají Boni pueri unikátní sérii multimediálních 3D akustických koncertů, které spojí duchovní, ambientní a elektroakustické hudbu s experimentálními vizuálními prvky.
Děkujeme všem zpěvákům Českého chlapeckého sboru Boni pueri za skvělé výkony během celého koncertního roku a přejeme jim nejen hezké prázdniny, ale i nové krásné prostory ve Vile Boni pueri, které je od září čekají!

 

22. června 2013 • Léto na Kuks dovezli Boni pueri

Začátek astronomického léta zahájili Boni pueri provedením Responsorií Jana Dismase Zelenky v kostele Nejsvětější Trojice v Kuksu, kdy slavnostně otevřeli již 4. ročník festivalu klasické hudby Hudební léto Kuks.
Záštitu nad koncertem převzal arcibiskup pražský kardinál Dominik Duka a hejtman Královéhradeckého kraje Lubomír Franc.
Sbor řídil vynikající dirigent Marek Štryncl, který s "dobrými chlapci" již několik let intenzivně spolupracuje, na varhany doprovázela Iva Štrynclová.
"Vedení festivalu velmi citlivě vystavělo dramaturgii koncertů a máme velkou radost, že jsme mohli provést tak náročné Zelenkovo dílo. Přesně před měsícem jsme zpívali Responsoria a capella s velkým úspěchem v Chrámu Všech svatých v ruské Tule," řekl po koncertě ředitel Boni pueri Pavel Horák.
Boni pueri si na svém předposledním koncertu jubilejní 30. sezóny užívali bouřlivého potlesku posluchačů.

> Fotografie z koncertu 

20. června 2013 • Boni pueri vystoupili při odhalení vlajkové lodi značky Škoda

Kluci a silné motory patří k sobě.
Dnes Boni pueri doprovodili svým zpěvem slavnostní odhalení vlajkové lodi značky Škoda - model Superb Laurin & Klement, které se konalo v autosalonu firmy Porsche Inter Auto CZ, 100% dceřinné společností rakouské firmy Porsche Inter Auto se sídlem v Salzburgu. Firma se řadí k nejúspěšnějším a nejvýznamnějším podnikatelským subjektům v oblasti prodeje a servisu automobilů v Evropě.
Ve stejném modelu, jaký byl v Hradci Králové představen, s benzinovým šestiválcem o objemu 3.6 litru a výkonu 256 koní, bude jezdit i prezident České republiky. Škodovkou jezdil už první československý prezident Tomáš Garrigue Masaryk. Ten se od roku 1926 vozil legendární Škodou Hispano Suiza s šestiválcem o výkonu 100 koňských sil.
Pro slavnostní podvečer připravili Boni pueri výběr ze světových muzikálů a americké gospely.
Zpěvákům osobně poděkoval i ředitel firmy Matyáš Lacina. Akce se zúčastnili i významní představitelé města a kraje.

 

15. června 2013 • Zlatá cihlaVideo je ve vysokém rozlišení, doporučujeme zvětšit ho na celou obrazovku.

Už jste možná zaznamenali, že jsme získali nádhernou historickou vilu v centru Hradce Králové. Tu však musíme pro všechny naše zpěváky rekonstruovat. Pomůžete nám s tím?
Zakupte si "Zlatou cihlu Boni pueri" a pomozte nám tak získat prostředky na opravu. Vaše jméno pak bude vytesáno do pískovcové cihly, na které se bude navždy vyjímat v hale u vchodu do hlavní zkušebny! Cena je 3000 Kč za umístění vaší cihličky ve výši očí a 2000 Kč za cihličku umístěnou výše či níže. Přispět ale můžete i víc nebo si cihličky koupit dvě či tři. S dotazy nebo zájmem o cihličky nám pište na bonipueri@bonipueri.cz. Pomozte prosím vybudovat skvělé místo pro krásnou muziku, jakou Boni pueri dělají!

 

12. června 2013 • Kostelem sv. Petra a Pavla v Broumově zněly hlasy Boni pueri

Český chlapecký sbor Boni pueri vystoupil na pozvání představitelů města Broumova v krásných prostorách Kostela sv. Petra a Pavla. V hlavní lodi této státem chráněné kulturní památky zněla během středečního podvečera díla českých a světových klasiků za řízení sbormistra Pavla Horáka a klavírního doprovodu Roberta Fuchse. Nadšení posluchači odměnili „dobré chlapce“ dlouhotrvajícím potleskem ve stoje.
Po koncertě navštívil zpěváky i sám starosta Broumova Milan Kotrnec, který chlapcům poděkoval za skvělý výkon.
„Do Broumova se vždycky vracíme rádi, naposledy jsme zde zpívali před dvěma lety. Je tu vnímavé publikum a vedení města se o kulturní život obyvatel opravdu pečlivě stará,“ řekl produkční sboru Jaroslav Šlais.
Již v roce 1258 byl kostel uveden v listině pražského arcibiskupa Jana III., kde uděluje podací právo ke kostelu opatovi broumovského kláštera.

> Fotografie z koncertu

 

10. června 2013 • Boni pueri během týdne dvakrát vyprodali hradeckou Filharmonii. Tentokrát při Letním galakoncertě všech oddělení sboru

Nedělní odpoledne patřilo v sále zcela vyprodané Filharmonie Hradec Králové Letnímu galakoncertu Českého chlapeckého sboru Boni pueri. Po dlouhých dvanácti měsících měli posluchači možnost slyšet znovu všechna oddělení tohoto tělesa.
Nejmladší Pueráčci se svojí sbormistryní Helenou Fikarovou, klavíristkou Janou Kovalčukovou a kontrabasistou Vlastimilem Jůnem připravili lidové písničky, jeli ve vlaku a líbila se i Pohádka o Honzovi. Jen o něco starší Pueri Novi za řízení sbormistryně Marcely Říčanové a klavírního doprovodu Miriam Puklové zazpívali pásmo jarních písniček o lese, vlnkách, studánce a nebáli se ani náročného repertoáru, kde báječně využili i své znalosti z hudební nauky.
Nadšení v publiku vyvolal výběr ze světových muzikálů v úpravě vynikajícího skladatele Vladimíra Popelky. Nové nastudování včetně kostýmů i zajímavé choreografie mělo svou premiéru v závěru loňského roku v Jižní Koreji a hlavní sbor nenechal nikoho na pochybách, že Boni pueri patří ke světové špičce. Skladatel Vladimír Popelka mnoho let spolupracoval také s Karlem Gottem, Gabrielou Beňačkovou, Jiřím Maláskem a za jeho melodie ze slavných filmových westernů V pravé poledne získal TOČR zlatou desku Artie za 250 tisíc prodaných nosičů v zahraničí. V současnosti stále aranžuje pro saxofonistu Felixe Slováčka, který na prknech Filharmonie v tento slavnostní okamžik nejen fantasticky zahrál, přidal společnou skladbu se zpěváky hlavního sboru za klavírního doprovodu Jitky Fowler Fraňkové, ale také popřál Boni pueri k narozeninám.
Bez nadšených výkřiků se neobešlo ani provedení opery Námořníci v podání nejstaršího přípravného oddělení Bonifantes a vybraných sopranistů a altistů hlavního sboru za řízení sbormistra Jaroslava Šlaise. Zpěváky doprovodila klavíristka Tereza Špuláková. „Dobří chlapci“ s tímto dílem slavili velké úspěchy na festivalu v Litvě i v Českém centru ve Varšavě.
„Letní galakoncert patří vždy k našim nejkrásnějším koncertům u nás doma, protože publikum tvoří především rodiče našich zpěváků, přátelé i naši vzácní hosté. Tentokrát je koncert ještě o něco slavnostnější, Boni pueri slaví 30 let od svého založení a splnil se nám i náš velký sen – Boni pueri budou mít díky městu Hradec Králové svoji samostatnou budovu v centru města s garancí pronájmu na plných 50 let,“ usmívá se ředitel Boni pueri Pavel Horák.
Na koncertě představili „dobří chlapci“ také nový projekt – „Zlatá cihla pro Boni pueri“.
„Tento příměr vzešel od našich absolventů, se kterými jsme se moc rádi potkali při provedení Mše D dur Antonína Dvořáka před několika dny. Na společné afterparty padly věty o tom, že Boni pueri mají zlato v hrdle, proto by měli stavět svůj hudební stánek ze zlatých cihel. Jméno každého dárce, který se rozhodne finančně podpořit stavební úpravy ve Vile Boni pueri, bude vytesáno do pískovcové cihly, která bude zdobit Zeď donátorů v centrální hale celé vily,“ dodává zástupkyně ředitele Hana Musílková.
Mezi prvními donátory byli manželé Pavel a Monika Staňkovi, kteří spravují Nadační fond AQUAPURA a kteří věnovali Boni pueri šek na 30.000 Kč. Dalšími dárci byli manželé Beata a Tomáš Suchánkovi. Jejich společnost DSA, která provozuje leteckou záchrannou službu, přispěla na stavební úpravy Vily Boni pueri celých 100 000 korun. V sále seděli i další dárci, kterým patřilo velké poděkování. Závěr koncertu pak již patřil především nejmenším zpěvákům, kteří si po celou dobu koncert opravdu užívali. Spolu s Dagmar Patrasovou i celým sálem zazpívali legendární písničku Chytila jsem na pasece žížalu. Třípatrový dort se zářícími fontánkami odstartoval další třicítku Českého chlapeckého sboru Boni pueri! Tentokrát už v novém sídle a s velkou radostí!

> Fotografie z koncertu

 

6. června 2013 • Boni pueri zpívali pro účastníky mezinárodního summitu The Kennedy Center for the Performing Arts

V těchto dnech zasedá v Praze v rámci každoročního summitu mezinárodní výbor Centra múzických umění Johna F. Kennedyho, které má sídlo ve Washingtonu. Pro svůj společenský večer v Anežském klášteře na Starém Městě pražském zvolil americký management vystoupení Českého chlapeckého sboru Boni pueri.
Boni pueri zahájili koncert skladbou Ave Maria. Ve druhé části zněly už jen české, moravské a slovenké národní písně v zajímavých úpravách a choreografiích. Vystoupení doprovodila v angličtině dvorní klavíristka Boni pueri Jitka Fowler Fraňková, která v Americe mnoho let žila, koncertovala na významných pódiích a také se zde provdala. Ve Spojených státech absolvovala na Rice University v Houstonu ve třídě prof. Roberta Rouxe, kde obdržela Master Degree of Music a v roce 2008 získala titul Doctor of Musical Arts. V sále byl osobně přítomen i velvyslanec Spojených států amerických.
„Máme pochopitelně velkou radost, že tak významná kulturní instituce zvolila pro svůj společenský večer právě Boni pueri. Repertoár jsme připravili po konzultaci s manažery Centra a jejich zastupující agenturou, vše fungovalo naprosto perfektně. Není bez zajímavosti, že Kennedyho centrum je také vůdčí americkou institucí v oblasti uměleckého vzdělávání,“ říká ředitel sboru Pavel Horák.
Mezinárodní výbor Kennedyho centra pro umění byl založen v r. 2001 s cílem podporovat mezinárodní uměleckou a kulturní výměnu a posílit mezinárodní aktivity Kennedyho centra. The Kennedy Center for the Performing Arts patří mezi nejsledovanější americké umělecké instituce.
Jeho dlouhodobými partnery jsou mimo jiné i balet moskevského Velkého divadla, petrohradské Mariinské divadlo a britský Royal Ballet. Centrum pořádá velké festivaly věnované umění jiných světových kultur, např. Čínský festival, JAPAN! culture + hyperculture, Umění Arabského světa, Indie na maximum nebo Nordic Cool 2013.

 

2. června 2013 • Boni pueri pomáhali svým zpěvem opravám kostela v Jedlové

Jen pár kilometrů od rodiště skladatele Bohuslava Martinů leží obec Jedlová.
Český chlapecký sbor Boni pueri přijal pozvání starosty obce a místní farnosti k charitativnímu koncertu pro jedlovský kostel. Během svátečního odpoledne tak zněl zpěv "dobrých chlapců" v Horní Jedlové z kostela Navštívení Panny Marie.
Mezi skladbami nechyběla lidová píseň v úpravě Miroslava Raichla Ty Bysterský zvony, která připomněla historii kostela sv. Jana Křtitele a Panny Marie Karmelské v nedalekém Bystrém.
Nadšení posluchači odměnili výkon zpěváků potleskem ve stoje.


> Fotografie z koncertu

 

30. května 2013 • Boni pueri oslavili svoji 30. sezónu ve velkém stylu!

Zcela zaplněný sál hradecké Filharmonie tleskal Boni pueri ve stoje!
V rámci abonentní řady zazněl Slavnostní koncert k zakončení 30. sezóny Českého chlapeckého sboru Boni pueri.
Koncert řídil za doprovodu Filharmonie Hradec Králové dirigent světového renomé Marek Štryncl. V první části zazněl výběr z opery Dioklecián anglického barokního skladatele Henryho Purcella a Te Deum Antonína Rejchy. Druhá část již patřila dílu Antonína Dvořáka Mši D dur, kde spolu se současnými členy sboru vystoupilo i na několik desítek vybraných absolventů Boni pueri. Monumentální dílo dostalo tak nový rozměr a znělo fantasticky.
Výborný výkon podali i sólisté – sopranistka Markéta Halířová Bechyňová, mezzosopranistka Markéta Cukrová, tenorista Jakub Kubín a basový part svěřil dirigent zpěvákovi Státní opery ve Švýcarsku Mariánu Krejčíkovi. Oba pánové jsou absolventy Boni pueri a jejich volba pro slavnostní večer nebyla tedy náhodná.
Předseda sborové sekce Unie českých pěveckých sborů dr. Roman Michálek věnoval řediteli Českého chlapeckého sboru Boni pueri dr. Pavlu Horákovi výroční cenu, která byla sboru udělena za prezentaci sborové kultury v zahraničí. Velmi emotivním okamžikem bylo jistě i předání symbolického klíče od nové budovy Českého chlapeckého sboru Boni pueri v Gayerových kasárnách, kde budou mít po třiceti letech své existence „dobří chlapci“ díky osvíceným radním města garantováno sídlo na celých padesát let!
„Tito báječní kluci rozdávají radost z hudby nejen po Čechách, ale i po celém světě. Za to jim patří velký dík,“ řekl mj. další z hostů, vynikající dirigent, skladatel a hudební pedagog Jaroslav Krček.
On i všichni další významní hosté pokračovali s účinkujícími v přátelském posezení na uzavřené afterparty v Malém sále Kongresového centra Aldis, kde se sešlo na 500 hostů, mj. náměstci primátora města Hradec Králové Ing. Martin Soukup, Ing. Aneta Maclová, PaedDr. Jindřich Vedlich, Ph.D, ředitel agentury Czech Artists Agency JUDr. Václav Bechyně, prezidentka Petrof s.r.o. Mgr. Zuzana Ceralová Petrofová, přednosta kliniky ORL FN HK prof. MUDr. Viktor Chrobok, CSc., Ph.D., manažer Komorní filharmonie Pardubice PhDr. Tomáš Kráčmar, členové Rotary clubu Hradec Králové, ředitelka Královéhradeckého inspektorátu České školní inspekce Mgr. et Bc. Miluška Urbanová, Ph.D., právní zástupce sboru JUDr. Pavel Moník nebo stavitel Stanislav Pirkl.

„Máme velkou radost z nádherného koncertu a těžko se hledají slova. Naši kluci opět dokázali, že umějí zpívat náročná díla a dělat velké věci. Dnes to byl večer plný krásných a hlubokých emocí. Boni pueri doplnili naši vybraní absolventi, kteří se s velkou radostí a nadšením s námi na jeden den vrátili do svého hudebního dětství. Atmosféra byla fantastická! Děkuji všem klukům, absolventům, rodičům našich chlapců i všem hostům. Jsem na svůj tým, se kterým mohu spolupracovat a dělat velké projekty, opravdu pyšný, “ řekl během afterparty, která se protáhla až do časných ranních hodin, ředitel Boni pueri dr. Pavel Horák.

 

24. května 2013 • Boni pueri zpívali nejlepším evropským otorinolaryngologům

Hradec Králové se stal místem 5. česko – slovensko kongresu otorinolaryngologie a chirurgie hlavy a krku.
Jako exkluzivní host pro nejlepší evropské lékařské kapacity vystoupil Český chlapecký sbor Boni pueri za řízení svého ředitele Pavla Horáka. Na klavír doprovodila „dobré chlapce“ Jitka Fowler Fraňková.
Úvodní skladba však zněla za varhanního doprovodu jednoho z účastníků kongresu, špičkového švýcarského lékaře Prof.Dr.med.Dr.h.c.Josepha Sopka, který zpěvákům osobně poděkoval a věnoval jim s radostí luxusní švýcarské čokolády. Kostel Nanebevzetí Panny Marie na Velkém náměstí v Hradci Králové byl zaplněn do posledního místa, mnoho lidí také stálo a posluchači odměnili výkon Boni pueri, kteří na přání pořadatelů připravili průřez svým repertoárem, dlouhotrvajícím potleskem.
Po koncertě chlapce navštívil i přednosta kliniky FN Hradec Králové prof. MUDr. Viktor Chrobok, CSc., Ph.D., se kterým sbor dlouhodobě spolupracuje. Kongres se konal pod záštitou a za osobní účasti Prof. MUDr. RNDr. Miroslava Červinky, CSc., děkana LF UK v Hradci Králové, Prof. MUDr. Romana Prymuly, CSc., Ph.D., ředitele FN Hradec Králové a MUDr. Zdeňka Finka,primátora města Hradec Králové.

> Fotografie z koncertu

 

21. května 2013 • Hradecký deník píše o úspěšném koncertním turné do Ruska

Dnešní Hradecký deník dnes otiskl článek o úspěšném koncertním turné Českého chlapeckého sboru Boni pueri do Ruska.
V článku se píše o skvělé kritice na koncerty "dobrých chlapců", o koncertech v největších sálech a katedrálách i o skvělé organizaci celého 12. ročníku Moskevského velikonočního festivalu.

> Článek v Hradeckém deníku

 

17. května 2013 • Ruský tisk píše o nebeských hlasech Boni pueri !

Boni pueri zazářili na prestižním Moskevském velikonočním festivalu duchovní hudby. Vystoupili mj. také v nádherném pravoslavném Chrámu Všech svatých v Tule, kde provedli a cappella náročné dílo českého barokního skladatele Jana Dismase Zelenky a dočkali se ohromných ovací. Na přání pořadatelů a za nadšení posluchačů přidali skladbu Petra Iljiče Čajkovského "Tebe pojem". Kritika hovoří o nebeských hlasech Boni pueri, talentovaných zpěvácích i dokonalé polyfonii.

> Kritika v ruském tisku

 

15. května 2013 • Boni pueri zazářili na Moskevském velikonočním festivalu duchovní hudby!

Čtrnáctimilionová Moskva se probouzí do slunečného rána a chlapci v černých polokošilích s nápisem BONI PUERI Czech Boys Choir se v hotelovém foyer scházejí ke společné snídani ve žlutém salónu. Za pár hodin již odletí jedna z koncertních skupin Boni pueri po úspěšném turné pravidelnou linkou Českých aerolinií z Moskvy do Prahy.
Boni pueri přijali pozvání generálního ředitele Moskevského velikonočního festivalu Valerije Gergieva, vynikajícího ruského dirigenta, který působí jako umělecký ředitel Mariinského divadla v Petrohradě, je šéfdirigentem Londýnského symfonického orchestru a hlavním hostujícím dirigentem Metropolitní opery v New Yorku. Je to muž s podmanivým a téměř démonickým výrazem, který se osobně podílí na výběru jednotlivých těles. Letos se konal již 12. ročník a Český chlapecký sbor Boni pueri byl prvním českým tělesem, které bylo na tento špičkový světový festival pozváno!
„Dobří chlapci“ vezli do Moskvy Responsoria, náročnou hudbu českého barokního skladatele Jana Dismase Zelenky. Boni pueri jako jediný chlapecký sbor světa nastudovali celý triptych tohoto krásného díla a nezklamali ani v Moskvě.
Během pěti dní odzpívali za řízení Marka Štryncla koncert v největší římsko-katolické katedrále v celém Rusku, v nádherném Chrámu Všech svatých v Tule, vystoupili pro dětský stacionář a užili si grandiózní finále v monumentální Síni Petra Iljiče Čajkovského v Moskvě.
Bylo neuvěřitelné, s jakou precizností byl celý hudební svátek připraven. Máme velkou radost, že čeští kluci mohli být při tom. To oni dokázali uchvátit svým zpěvem během pár dní více než 4000 posluchačů. Oni byli prvními českými velvyslanci festivalu a věříme, že otevřeli svým výkonem i dalším českým tělesům cestu do Moskvy.
Při loučení ve foyer Čajkovského sálu jsme procházeli obrazovou Síní slávy s fotografiemi těch největších hudebních ikon dvou posledních století s vědomím, že Rusové dokáží ocenit náročná duchovní díla, mají rádi kvalitu a jsou ochotni do ní investovat nejen velké finanční prostředky, ale i celý svůj um a energii.
Moskevský velikonoční festival se neodmyslitelně zapsal do historie Boni pueri.
Děkujeme skvělému organizačnímu týmu festivalu pod vedením ředitelky sborové sekce Ludmily Pavlové, našim delegátkám Kátě a Agnes, ambasádě a Českému centru v Moskvě, našemu báječnému sbormistru Marku Štrynclovi, varhaníku Roberu Fuchsovi, našemu skvělému panu řediteli Pavlu Horákovi, který vede sbor ke stále vyšším metám i všem rodičům našich bezvadných kluků, kteří je na náročné hudební cestě podporují a pomáhají jim.

 

8. května 2013 • Boni pueri odlétají na Moskevský velikonoční festival

Již jen hodiny dělí zpěváky Českého chlapeckého sboru Boni pueri od odletu na prestižní Moskevský velikonoční festival duchovní hudby.
Festival, který patří ke špičce evropských festivalu klasické hudby, se koná pod záštitou prezidenta Ruské federace Vladimíra Putina, moskevského starosty Sergeje Sobyanina, ministerstva kultury Ruska a s požehnáním Jeho Svátosti patriarchy moskevského. Ředitelem festivalu je přední ruský dirigent Valery Gergiev.
Boni pueri vezou do Moskvy Responsoria Jana Dismase Zelenky. Zpívat budou za řízení svého sbormistra a dirigenta Marka Štryncla v největších katolických i pravoslavných chrámech a také ve slavné Síni P. I. Čajkovského. Čeká je také přijetí na velvyslanectví České republiky v Moskvě.

> Zpravodajství z turné

> Znělka festivalu 

6. května 2013 • Boni pueri snídali s manažery světových firem

Dnešní ráno zahájili Boni pueri svým zpěvem slavnostní pracovní snídani manažerů světových firem. Pořadatelé pro tuto příležitost vybrali krásné prostory Dvorany pražského Rudolfina, kde zněly světové muzikály a české a slovenské lidové písně. V těchto místech Boni pueri nezpívali poprvé a vždy se dočkali dlouhotrvajícího potlesku.
Dvorana, ústřední místnost galerijní části Rudolfina, která byla navržena Josefem Zítkem a Josefem Schulzem, je produkcemi často vybírána pro významné akce českých i světových firem.
K zajímavostem haly patří 25 prázdných polí na stěnách, jež měla být původně vyplněna freskami. Většina kvalitních českých malířů však soutěž vypsanou roku 1891 bojkotovala z důvodu vysokého podílu německých umělců na výstavbě Rudolfina. Dvoranou, která je umístěn a ve středu budovy, volně procházíte do Sloupového sálu a Sukovy síně.

> Fotografie z Rudolfina 

22. dubna 2013 • Setkání absolventů Boni pueri na první zkoušce bylo nezapomenutelným zážitkem

Český chlapecký sbor Boni pueri připravil pro slavnostní galakoncert ke svému 30. výročí Mši D dur Antonína Dvořáka, kterou provede za řízení dirigenta Marka Štryncla s Filharmonií Hradec Králové.
Poprvé v historii Boni pueri vystoupí na koncertě nejen zpěváci obou koncertních skupin, ale i vybraní nejlepší absolventi sboru z posledních let.
„Když jsme před rokem připravovali naši jubilejní sezónu, rozhodli jsme se, že na pódiu musí zaznít náročné, krásné a pro všechny nové dílo, které bude důstojným připomenutím tří desítek let. Symbolicky jsme připravili koncert 30. května a naším přáním od začátku bylo pozvat 30 nejlepších absolventů, kterých si vážíme, ke společnému provedení díla. Čekalo nás velmi milé překvapení. Oslovili jsme jen vybrané zpěváky, kteří dělali již velká oratorní díla, nechtěli jsme megalomanské oslavy všech cca 3000 zpěváků, kteří prošli někdy Boni pueri, ale komornější a pokornější připomenutí našeho výročí. Ale někteří naši bývalí zpěváci se začali hlásit sami, navzájem si o koncertě dali vědět a během pár týdnů jich byl dvojnásobek, přesně dvakrát 30,“ usmívá se ředitel Boni pueri Pavel Horák.
Všichni absolventi, kteří potvrdili svoji účast, byli v Boni pueri vřele vítáni. Na první společné nedělní zkoušce, kterou vedl vynikající dirigent a dnes již také sbormistr Boni pueri Marek Štryncl, byla skvělá atmosféra a bylo vidět, že odrostlí „Boni pueri“ nic ze svého pěveckého umění nezapomněli. Byli opravdu výborní.
„Je to neskutečný zvuk, který se postupně ještě spojí, zní to bezvadně. Jsem úplně nadšený a moc se na společný koncert těším. Potkal jsem zde i profesionální muzikanty, to mě samozřejmě taky zajímá a je to pro mne inspirativní. Škoda, že takovéto skvělé těleso v tomto obsazení je jen pro tuto hudební příležitost,“ řekl po zkoušce Marek Štryncl.
Během pauzy se dostalo i na milé a veselé vzpomínky z koncertů a turné. Všichni bývalí zpěváci si se zájmem prohlíželi fotografie a mnozí se na nich s nadšením nacházeli.
„Věřím, že pro nás všechny to byla neděle plná krásných emocí a hudby. S těmito mladými, a dnes úspěšnými muži, jsem strávil mnoho hodin na zkouškách i turné a dokonale jsme se poznali a mnoho toho prožili. Některé zážitky jsou skutečně nezapomenutelné a měl jsem velkou radost, že jsme si je po mnoha letech mohli aspoň s těmito kluky společně v tak pěkné atmosféře připomenout. Věřím, že další uvidím pak jako naše posluchače v sálu na tomto koncertu, pořádaném Filharmonií HK, či na našem samostatném koncertě, který pořádáme my sami pak 9. června taktéž ve Filharmonii i se všemi přípravnými odděleními pro rodiče našich kluků a pro naše přátele,“ dodal Pavel Horák.
Někteří z bývalých zpěváků přislíbili účast v sále jako diváci, kam přijdou své kamarády z doby dětství aspoň podpořit.
Po koncertě je pro absolventy, kteří písemně potvrdili svoji účast, připravena uzavřená afterparty pro ně, chlapce z Boni pueri a jejich doprovod.

> Fotografie ze společné zkoušky

 

20. dubna 2013 • Boni pueri hosty Festivalu sborového zpěvu

Boni pueri vystoupili dnes jako hlavní host na jubilejním 20. ročníku Festivalu sborového zpěvu v Ústí nad Labem. Na přání pořadatelů zněla díla Bedřicha Smetany, Antonína Dvořáka, Georga Friedricha Händela a Wolfganga Amadea Mozarta, v druhé části pak výběr ze světových muzikálů a americké gospely.
Na koncertě se „dobří chlapci“ potkali s hercem Janem Přeučilem, se kterým již v minulosti spolupracovali a i nyní chystají pro příští rok další společný projekt.
Mezinárodní ústecký festival, jehož součástí je nesoutěžní přehlídka pěveckých sborů byl založen v roce 1994. Za dobu svého trvání se dostal festival do podvědomí laické i odborné veřejnosti a má své nezastupitelné místo nejen v Severočeském kraji.

 

18. dubna 2013 • Boni pueri zpívali americkým finančníkům

V nádherných prostorách jednoho z nejkrásnějších barokních objektů v Čechách – Trojském zámku – vystoupil Český chlapecký sbor Boni pueri za řízení sbormistra Pavla Horáka pro americké finančníky. Slavnostní koncert byl součástí doprovodného programu během jejich jednání v Praze.
Díla českých a světových autorů, výběr ze světových muzikálů a americké gospely zněly Císařským sálem, který se pyšní rozsáhlou freskovou výzdobou na téma vítězství Habsburků nad Turky u Vídně.
„V Trojském zámku nezpíváme poprvé a vždy jsou to krásné koncerty. Císařský sál má skvělou akustiku a prostředí včetně krásného parku ve francouzském stylu je nádherné. Naposledy jsme zde vystoupili v červnu loňského roku pro účastníky mezinárodního kongresu nejlepších kanadských podnikatelů,“ řekl produkční tělesa Jaroslav Šlais.
Posluchači byli výkonem Boni pueri tak nadšeni, že si „dobří chlapci“ užívali ovací ve stoje po každé skladbě. Sbor doprovodila klavíristka světového renomé Jitka Fowler Fraňková.

> Fotografie z koncertu

 

15. dubna 2013 • Boni pueri zahájili světovou vědeckou konferenci v hotelu Intercontinental

Zatímco přípravné oddělení Boni pueri a někteří chlapci z hlavního sboru koncertovali v Litvě a Polsku, koncertní skupina Boni pueri za řízení Marka Štryncla vystoupila v hotelu Intercontinental v Praze, aby slavnostně zahájila světovou vědeckou konferenci.
Hned v úvodu zazněly v podání Boni pueri státní hymny České republiky a Spojených států amerických.

 

10. dubna 2013 • Boni pueri odzpívali generální zkoušku a už balí kufry do Litvy!

Přípravné oddělení Bonifantes a část zpěváků hlavního sboru se již zítra vydá na svůj koncertní zájezd do Litvy a Polska, kde vystoupí na setkání uměleckých škol ve čtvrtém největším městě Litvy – Šiauliai a zazpívají na pozvání Českého centra v hlavním městě Polska – ve Varšavě.
Na generální zkoušce, která se konala v Základní škole a Mateřské škole, Smidary zazněl kompletní repertoár, který chlapci pro litevské a polské publikum připravili.
V první části došlo na Blábolinky hudebního skladatele Jaroslava Krčka doprovázené zajímavou choreografií, ve druhé pak na tolik očekávanou premiéru dětské opery Námořníci. V roli kapitána doslova zazářil Vojta Kloud, v roli topiče pak Martin Kratochvíl. Boni pueri řídil sbormistr Jaroslav Šlais, na klavír doprovázela studentka 5. ročníku Konzervatoře Pardubice Tereza Špuláková.Kluci byli odměněni dlouhotrvajícím potleskem.
„Jedeme k našim přátelům a moc se na společné vystoupení těšíme. V Šiauliai mají uměleckou školu stejného typu jako je ta naše. Pro některé naše zpěváky je to vůbec první zahraniční turné. V Polsku pak zpíváme po záštitou Českého centra v nádherných koncertních prostorách. Určitě budeme i hodně cestovat, vydáme se na památnou Horu křížů, do fantastického Muzea moře, vyrazíme na ostrov trajektem a prohlédneme si noční Varšavu s naší průvodkyní,“ říká sbormistr Boni pueri Jaroslav Šlais.
Podrobné zpravodajství můžete sledovat na www.bonipueri.cz/litva2013 nebo na našem facebooku: http://www.facebook.com/bonipueri1982

 

7. dubna 2013 • Boni pueri exkluzivními hosty závěrečného galakoncertu ve Vsetíně

Boni pueri dnes vystoupili za řízení sbormistra Jaroslava Šlaise a klavírního doprovodu Roberta Fuchse na slavnostním galakoncertě jubilejního 20. ročníku umělecké soutěže na podporu české slovesnosti a hudebnosti - Chrám a tvrz.
Do Vsetína se vrátili po dlouhých dvanácti letech. Pro posluchače připravili koncertní program ve dvou blocích – v první části zazněla hudba českých a světových klasiků, ve druhé pak výběr ze světových muzikálů. Svoji premiéru výborně zvládli i dva noví moderátoři celého večera tenorista Tomáš a sopranista Jakub. Publikum odměnilo "dobré chlapce" bouřlivým potleskem.
Fotografie z koncertu najdete na našem facebooku: http://www.facebook.com/bonipueri1982 

6. dubna 2013 • Významné osobnosti na oslavě 15. výročí vydavatelství ArcoDiva

Čtvrteční podvečer v krásném barokním prostředí Písecké brány na Hradčanech byl místem oslav 15. výročí nakladatelství a producentské firmy ArcoDiva.
Mezi pozvanými hosty nechyběly takové osobnosti jako skladatel a umělecký vedoucí orchestru Musica Bohemica Jaroslav Krček, ředitel společnosti C.E.M.A. a výhradní manažer Magdaleny Kožené David Dittrich, harfenistka Kateřina Englichová, ředitelka Talichovy komorní Filharmonie Světlana Jahodová, ředitel Českého chlapeckého sboru Boni pueri Pavel Horák či dramaturg Českého spolku pro komorní hudbu při České filharmonii Ludvík Kašpárek.
Slavnostní podvečer zahájil ředitel společnosti Jiří Štilec, s nímž Boni pueri již mnoho let spolupracují a s ředitelem tělesa Pavlem Horákem ho pojí dlouholeté pevné přátelství. Role skvělé hostitelky se ujala jednatelka společnosti Jana Černá.
Posledním CD, které „dobří chlapci“ u společnosti ArcoDiva vydali, byla v roce 2011 Česká mše vánoční Jakuba Jana Ryby, kterou natočili s Komorní filharmonií Pardubice. Ze spolupráce Boni pueri s managementem společnosti vzniklo mnoho zajímavých projektů mezi největší patří jistě provedení Symfonie tisíců Gustava Mahlera na historicky největším koncertě Pražského jara za řízení dirigenta Christopha Eschenbacha či účinkování v monumentálním projektu Gustav Mahler Gala spolu s Pražským filharmonickým sborem, Mahler Chamber Orchestra a sólisty Anne Sofie von Otter, Marity Solberg a Thomasem Hampsonem.
ArcoDiva je dnes v Praze nejvyhledávanějším partnerem pro zahraniční agentury, pořadatele a umělce. Zároveň úspěšně exportuje českou hudbu a umělce do zahraničí.
Na prvních dvou snímcích je zachycen začátek spolupráce Boni pueri s ArcoDiva a také bývalý sólista sboru, dnes hlasový poradce umělecké školy Boni pueri, kontratenorista Jakub Kubín.

> Fotografie

 

5. dubna 2013 • Mladá fronta Dnes píše o "Vile Boni pueri"

"Boni pueri nebudou už šlapat na půdu, dostali historickou vilu" píše se v článku redaktora Petra Marečka v Mladé frontě Dnes. V článku se dočtete nejen o novém sídle Boni pueri, ale i o dalších plánech sboru.
> Článek v MF DNES

 

4. dubna 2013 • Hvězdy na dlani přinesly reportáž o řediteli Boni pueri

Východočeská televize V1 připravila v pořadu Hvězdy na dlani reportáž o řediteli Českého chlapeckého sboru Boni pueri dr. Pavlu Horákovi. Hvězdy na dlani seznamují diváky s významnými osobnostmi Královéhradeckého kraje.


> Rozhovor s ředitelem Boni pueri na Východočeské televizi V1

 

3. dubna 2013 • SEN SE STAL SKUTEČNOSTÍ! BONI PUERI V NOVÉM!

Český chlapecký sbor Boni pueri otevřel již svou 30. sezónu. Kromě náročných projektů a bohaté koncertní činnosti čeká zpěváky ještě jedna velká událost. Po letech se přestěhují do samostatné budovy v centru města! Jejich novým sborovým domovem se stane vila v objektu Gayerových kasáren.
„Máme z budovy velkou radost a děkujeme osvíceným radním, že svým rozhodnutím podpořili nejen kulturu, ale i kvalitní umělecké vzdělávání v Hradci. Chápeme to jako ocenění dlouholeté úspěšné činnosti našeho sboru, který své město reprezentuje nejen po celé České republice, ale i v zahraničí,“ říká ředitel Boni pueri Pavel Horák.
Půdní prostory ZUŠ Habrmanova tedy už za několik měsíců vymění Boni pueri za krásnou historickou vilu v zahradě, od které si vedení sboru slibuje i větší bezpečnost dětí. Není žádný problém se do místa dostat, v blízkosti jsou autobusové zastávky a také bohaté možnosti občerstvení. Budovu budou Boni pueri rekonstruovat na vlastní náklady.
„Tímto historickým domem doslova kráčela historie a i my se budeme snažit upravit ji nejen podle předpisů a norem, ale zároveň tak, aby se v ní naši kluci dobře cítili, aby vyhovovala jejich potřebám a mohly tu v hezké atmosféře vznikat ty nejlepší hudební projekty,“ dodal ředitel Boni pueri Pavel Horák.
Umělecká škola i Český chlapecký sbor Boni pueri, který je její součástí, může díky větším prostorám nabídnout od září novým šikovným chlapcům nejen zařazení do přípravných pěveckých oddělení Boni pueri, ale zároveň hru na hudební nástroje, např. klavír, flétnu, klarinet, housle, varhany nebo kytaru.
V nejbližší době se Boni pueri skutečně nezastaví. Kromě očekávané rekonstrukce „Vily Boni pueri“, jak ji zpěváci sami nazvali, je čeká turné do Litvy a Polska, účinkování na prestižním světovém Velikonočním festivalu v Moskvě, vystoupení v unikátním projektu audio-vizuálního 3D koncertu Hlasy světla, několik dalších premiér a v závěru roku pětitýdenní turné po Japonsku.
K vrcholům sezóny bude jistě patřit především Slavnostní koncert ke 30. výročí Českého chlapeckého sboru Boni pueri v sále Filharmonie Hradec Králové 30. května 2013.
Boni pueri děkují náměstkům primátora Anetě Maclové, Martinu Soukupovi a Jindřichu Vedlichovi, vedoucímu odboru správy majetku města Ondřeji Votroubkovi, vedoucí odboru školství Aleně Synkové a radním, díky jejichž erudici, úsilí a vstřícnosti bylo možné smělý cíl - předání budovy pro účely Boni pueri - uskutečnit.
Noví zájemci o sborové zpívání se mohou hlásit od dubna do června na telefonu 608 200 472, nebo mohou vyplnit elektronickou přihlášku na www.bonipueri.cz. K zápisu budou pak písemně pozváni.

 

31. března 2013 • Boni pueri na titulní stránce odborného časopisu CANTUS

Právě vychází nové číslo odborného časopisu pro sborový zpěv CANTUS.
Tentokrát se věnuje Českému chlapeckému sboru Boni pueri a jeho řediteli PhDr. Pavlu Horákovi. Ph.D., který působí u sboru již 25 let. Rozhovor připravil redaktor Mgr. Roman Michálek, Ph.D.
CANTUS vydává Unie českých pěveckých sborů za podpory Ministerstva kultury ČR a Nadace Český hudební fond a rozesílá ho všem sborovým tělesům v České republice.
V loňském roce obdrželi Boni pueri od Unie prestižní Výroční cenu za prezentaci sborové kultury v zahraničí.

 

28. března 2013 • Boni pueri na stránkách Hradeckého deníku

Český chlapecký sbor Boni pueri s úspěchem vystoupil v projektu švýcarského velvyslanectví, když provedl spolu s Filharmonií Hradec Králové a Pražským filharmonickým sborem za řízení vynikajícího dirigenta Kaspara Zehndera oratorium Arthura Honeggera Nicolas de Flue.
Boni pueri mají doslova nabitou koncertní sezónu. Přečtěte si článek, který vyšel dnes v Hradeckém deníku.
Jedno z hlavních překvapení však prozradíme až po Velké noci.

> Článek v Hradeckém deníku

 

22. března 2013 • Boni pueri zpívali za řízení vynikajícího švýcarského dirigenta Kaspara Zehndera

Čtvrteční večer v sále Filharmonie Hradec Králové patřil projektu švýcarského velvyslanectví Švýcarské jaro. Pro slavnostní závěrečný koncert byla vybrána česká premiéra díla Artuhura Honeggera Nicolas de Flue za řízení vynikajícího dirigenta Kaspara Zehdera. Honeggerovo oratorium není ve světě často uváděno, a proto měli posluchači jedinečnou možnost vychutnat si dílo v podání Filharmonie Hradec Králové, Českého chlapeckého sboru Boni pueri a Pražského filharmonického sboru. Recitace se ujal skvělý herec a režisér Gil Pidoux.
Koncert v češtině sympaticky zahájil švýcarský velvyslanec André Regli. Pozvání přjaly i další významné osobnosti - ředitel C.E.M.A. David Dittrich, manažer Magdaleny Kožené, prezidentka Asociace uměleckých agentur ČR Zdenka Kachlová, herec a zpěvák Ondřej Havelka, hudební kritik Peter Weber či náměstkyně primátora Hradec Králové Aneta Maclová.
„Spolupráce s dirigentem Kasparem Zehnderem byla vynikající. Jeho vedení sborů je velmi citlivé a naprosto profesionální. Máme velkou radost, že kluky moc chválil a již chystáme plány pro naši další spolupráci. Moc si vážíme i ocenění výkonu ředitelem společnosti C.E.M.A. , Davida Dittricha, manažera Magdaleny Kožené,“ říká ředitel Boni pueri Pavel Horák.
Dílo Arthura Honeggera nastudoval s Boni pueri jejich sbormistr Marek Štryncl, který v době premiéry již dirigoval orchestr ve Španělsku. Provedení získalo od odborné kritiky nejvyšší možný počet - pět hvězdiček.

Bohatou obrazovou galerii najdete na http://www.bonipueri.cz/web/nicolasdeflue.html nebo na http://www.facebook.com/bonipueri1982

 

18. března 2013 • Boni pueri zpívali na slavnostním galavečeru vítězům soutěže "Komenský a my"

Na pondělní večer připravili pořadatelé pro vítěze 11. celostátní konference „Komenský a my“ slavnostní koncert Českého chlapeckého sboru Boni pueri. Garantem soutěže, která má již tradičně vysokou úroveň, se stala Unie Comenius, Ministerstvo školství a Akademie věd České republiky, záštitu převzala radní pro školství a kulturu Pardubického kraje Jana Pernicová.
Boni pueri připravili pro tento večer hudbu českých a světových mistrů, blok lidových písní i výběr ze světových muzikálů. Zejména poslední část mladé diváky přímo nadchla a přítomné hostesky hudba v podání „dobrých chlapců“ doslova roztančila.
"Na celostátní konferenci "Komenský a my" neúčinkujeme poprvé. Jde o velmi kvalitní soutěž, díky které si žáci připomínají odkaz Komenského a učí se chápat naši historii v širších souvislostech. Ať se objevují v systému českého školství jakékoli reformy, vždy mají nakonec kořeny u českého Učitele národů," říká zástupkyně ředitele Boni pueri Hana Musílková.

> Fotografie z koncertu

 

17. března 2013 • Boni pueri vezou do Litvy Námořníky

Přípravné oddělení Bonifantes a část chlapců hlavního sboru finišují s přípravami na zahraniční zájezd do Litvy a Polska. Odcestují již 11. dubna a vystoupí na setkání uměleckých škol ve čtvrtém největším městě Litvy - Šiauliai. Zpívat budou i v Českém centru ve Varšavě.
„V Litvě budeme hosty našich přátel z chlapeckého sboru Dagilelis. Pro některé chlapce je to vůbec první zahraniční zájezd. Naši sestavu posílili i někteří falzetisté hlavního sboru, kteří jedou s námi jako vedoucí kvartet a asistenti. Vystoupíme v rámci setkání uměleckých škol a připravili jsme kromě zcela nových písní i operu Námořníci. I proto nám naši hostitelé nachystali nejen zajímavé koncerty a workshop, ale i cestu trajektem do nejstaršího litevského města Klaipéda do Muzea moře s delfináriem,“ říká sbormistr a produkční Boni pueri Jaroslav Šlais.
Kromě zpěvu se dolaďuje ještě scénické provedení a probíhají kostýmní zkoušky zpěváků. Sbor doprovodí na klavír studentka konzervatoře Pardubice a vítězka mezinárodních klavírních soutěží Tereza Špuláková.

 

12. března 2013 • Boni pueri hosty Rádia Junior

Členové Českého chlapeckého sboru Boni pueri přijali v úterý 12. března pozvání do vysílání Rádia Junior, jediného dětského rádia na území Česka, které vysílá celý den živě. V necelém hodinovém pořadu si povídali s moderátorem Zdeňkem Novákem o zážitcích z turné, přípravě na vánoční koncertní cestu do Japonska i o svých fanynkách.
Ve studiu vládla pohodová atmosféra. Některé otázky směřovaly také k řediteli Boni pueri dr. Pavlu Horákovi. Chlapci odpovídali současně na dotazy posluchačů i na internetové vzkazy.
Rádio Junior, které začalo vysílat 1. března, je digitální stanicí Českého rozhlasu. Vedoucí tvůrčí skupiny pro děti a mládež Českého rozhlasu se stala známá herečka Zora Jandová. Rádio Junior je možné naladit v televizi (DVB-T), v kabelových sítích, v IP televizích, na satelitu a v systému DAB. Celodenní vysílání je samozřejmě i nadále dostupné na internetu a přes aplikace v mobilních telefonech.

> Radio Junior

 

6. března 2013 • Rozhovor s dirigentem a sbormistrem Boni pueri Markem Štrynclem

Během kurzů dirigování, které pořádá umělecká škola Boni pueri, jsme dirigentovi, violoncellistovi a sbormistru Marku Štynclovi položili pár otázek:

Dirigujete přední orchestry a sbory i špičková domácí tělesa. Můžete říct, na kterou spolupráci rád vzpomínáte?
V minulosti to byl především koncert či dokonce scénické provedení korunovační duchovní opery Sub olea pacis et palma virtutis (Pod olivou míru a palmou statečnosti) Jana Dismase Zelenky ve Vladislavském sále v roce 2000. Následovalo natáčení tohoto díla v předsálí Španělského sálu Pražského hradu pro firmu Supraphon. Zde se započala moje významná spolupráce s Českým chlapeckým sborem Boni Pueri. Kromě toho se zde sešlo několik předních orchestrů z různých zemí. Z Francie, ze Slovenska či sólisté z Německa, Polska nebo Maďarska a nahrávka získala Classic Award 2003 na MIDEM v Cannes. Rád bych zmínil plodnou spolupráci s Českým chlapeckým sborem Boni Pueri a Pardubickou komorní filharmonií při koncertech a natáčení kultovního díla České mše vánoční Jakuba Jana Ryby. Kromě Bratislavských sólistů se mi snad ještě nikdy nepodařilo vtisknout modernímu orchestru dobovou a stylovou interpretaci v takové míře. A to zejména ve vánočních symfoniích českých skladatelů, které jsou součástí alba.

V letošním roce vedete mj. kurzy dirigování i pro sbormistry přípravných oddělení Českého chlapeckého sboru Boni pueri. Jak se Vám s nimi pracovalo, jaká byla nálada během kurzu?
Nálada byla opravdu moc fajn a zájem opravdu umět ze strany sbormistryň i dalších učitelů byl opravdový. Mě osobně učení nesmírně baví. Jsem až posedlý v odhalování všelijakých zlozvyků a nešvarů, které přirozenost dirigovaní často devalvují. Radost je veliká, když se přirozenost manuální techniky objeví a nastartuje. Jsem rád, že v kurzech budeme i dále pokračovat.

Kdo Vám samotnému dal základy dirigování?
Už když jsem byl malý, dirigovaní mne fascinovalo. Byl to sen, který se mi vlastně splnil. Dirigovat jsem začal na konzervatoři, kde se tehdy tento obor nevyučoval. Takže jsem se učil sám podle knížek a tím, ze jsem mnohé odkoukal. Bylo to záhy po Sametové revoluci. Můj kamarád napsal mši a já jsem mu slíbil, že mu ji provedu. Dal jsem dohromady veliký orchestr a sbor z členů konzervatoře a uspořádali jsme turné. Důležitým momentem se stala přítomnost profesora Jana Valty, ke kterému jsem chodil na dirigování tři roky. Posléze jsem studoval dirigování na AMU v Praze. Vystřídal jsem několik vyučujících. Pana Chválu, Vajnara, Koutníka, přínosnou byla určitě i má účast na hodinách Jiřího Bělohlávka.

Kdy se cítí dirigent před orchestrem nebo sborem dobře? Co nesmí chybět?
Dobře je to v momentě, kdy orchestr dá najevo, že o spolupráci stojí. Že projeví zájem o váš interpretační způsob a náhled. A to i přesto, ze v daném momentě mohou mít hráči jiný názor:-)

 

5. března 2013 • Ředitelé hudebních těles v Hradci Králové jednali o další společné spolupráci

Dnes přijali pozvání ředitele Filharmonie Hradec Králové RNDr. Václava Dernera ředitel Českého chlapeckého sboru Boni pueri PhDr. Pavel Horák, Ph.D. a zástupkyně ředitele BONI PUERI - ZUŠ Mgr.Hana Musílková.
Jednali nejen o koncertech pro letošní sezónu, které Filharmonie s Boni pueri pro abonentní řady připravila, ale i dalších možnostech větších společných projektů. Pozornost byla věnována i koncertu k 30. výročí Českého chlapeckého sboru Boni pueri, který se koná 30. května letošního roku a zazní Mše D dur Antonína Dvořáka.
"S Filharmonií Hradec Králové spolupracujeme velmi dobře již mnoho let a v letošní sezóně se naše spolupráce ještě zitenzivnila. Máme radost, že nás Filharmonie zve ke svým náročným muzikologickým projektům," řekl ředitel Boni pueri Pavel Horák.
Během posledních dvou let spolupracoval Český chlapecký sbor Boni pueri také s Českou filharmonií a NDR Sinfonieorchester při provedení Symfonie tisíců na Pražském jaru, s orchestrem Musica Florea, s Komorní filharmoní Pardubice, Jihočeskou komorní filharmonií nebo Moravskou filharmonií Olomouc.

 

3. března 2013 • V Boni pueri začaly kurzy dirigování

V neděli 3. března odstartovala první část kurzů dirigování pro sbormistry přípravných oddělení a další učitele umělecké školy Boni pueri, které vedl světoznámý dirigent Marek Štryncl. Kurzy byly časově rozděleny do jednotlivých sekcí a část byla věnována i individuálním konzultacím sbormistrů.
„Pro naše učitele jsme si nemohli přát lepšího odborníka. Marek Štryncl je nejen vynikajícím dirigentem, ale i výborným pedagogem. Chceme, aby se nejen sbormistryně, ale korepetitoři a ostatní učitelé v dané problematice orientovali a dobře profesně ji zvládli. Boni pueri jsou výběrovým tělesem a tak před kluky musí stát vzdělaní kantoři, poučení amatéři již nestačí," řekl ředitel Českého chlapeckého sboru Boni pueri a BONI PUERI – základní umělecké školy dr. Pavel Horák.
O kurzy je ze strany pedagogů velký zájem, proto budou pokračovat i v dalších měsících.

> Fotogalerie z kurzu dirigování

 

22. února 2013 • Švýcarské jaro s Boni pueri

Český chlapecký sbor Boni pueri přijal další pozvání Filharmonie Hradec Králové k zajímavému projektu.
V abonentní řadě zazní za řízení švýcarského dirigenta Kaspara Zehndera v podání „dobrých chlapců“, Pražského filharmonického sboru a hradecké Filharmonie dílo švýcarského autora Arthura Honeggera - Nicolas de Flue. Toto oratorium označované za dramatickou legendu o třech dílech pro recitaci, smíšený sbor, dětský sbor a orchestr je málo uváděné, a proto budou mít posluchači 21. března jedinečnou příležitost.
Koncert se uskuteční v rámci programu švýcarského velvyslanectví v Praze „Švýcarské jaro - Swiss Spring“, který si klade za cíl přiblížit Švýcarsko České republice a českému obyvatelstvu, podpořit výměnu názorů a kulturní, věděcký a politický dialog mezi oběma zeměmi.

> Brožura Švýcarské jaro

 

20. února 2013 • Ředitel Boni pueri Pavel Horák hostem Českého rozhlasu Hradec Králové

Ředitel Českého chlapeckého sboru Boni pueri dr. Pavel Horák přijal pozvání redaktora Českého rozhlasu Hradec Králové Jakuba Schmidta do pořadu Host dne. Krátce před devátou hodinou ranní si posluchači mohli vyslechnout zajímavý rozhovor, ve kterém Jakub Schmidt, absolvent Boni pueri, s radostí vzpomínal na své působení ve sboru, který v letošní sezóně slaví již 30. výročí své existence.
Řeč byla i o připravovaném slavnostním koncertě 30. května ve Filharmonii Hradec Králové, kdy Boni pueri přizvali k provedení díla Antonína Dvořáka Mše D dur i nejlepší absolventy tělesa.
„Třicáté výročí sboru oslavíme 30. května a plánovali jsme, že přizveme na podium 30 absolventů, kteří se významně zapsali do historie Boni pueri. Zjistili jsme, že k Boni pueri se naši absolventi hrdě hlásí, navzájem se oslovují a o akci informují, mají chuť se na jeden den vrátit do svého hudebního dětství a již dnes je naprosto jasné, že z třicítky budeme muset hodně slevit, protože zájem je opravdu velký. Stále nám přicházejí krásné emaily, dopisy či sms se žádostí o možnost účasti. Máme velkou radost, že značka Boni pueri, společné zážitky a dobrá a kvalitní muzika pro naše absolventy tolik znamená a moc se na setkání s nimi na koncertě i na následné party společně s kluky, kteří v obou koncertních skupinách zpívají dnes, těšíme,“ řekl Pavel Horák.
Ten pak představil i plány pro letošní rok. Mezi významné projekty patří ve spolupráci s Filharmonií Hradec Králové zmiňované dílo Antonína Dvořáka pod taktovkou významného dirigenta Marka Štryncla a oratorium Arthura Honeggera za řízení švýcarského dirigenta Kaspara Zehndera či tradiční Závěrečný koncert všech oddělení Českého chlapeckého sboru Boni pueri.
„Dobří chlapci“ také vycestují v dubnu do Litvy a Polska. Následující měsíc přijal sbor pozvání na prestižní Velikonoční festival do Moskvy, které se koná pod záštitou prezidenta Ruské federace Vladimíra Putina, a kde provede dílo Jana Dismase Zelenky Responsoria pod vedením svého sbormistra Marka Štryncla.
V závěru roku se Boni pueri po třech letech vrátí na celých pět týdnů do milovaného Japonska.

> Poslechněte si rozhovor ředitele Boni pueri Pavla Horáka s redaktorem Jakubem Schmidtem

 

17. února 2013 • Přípravné oddělení Bonifantes chystá repertoár pro koncertní zájezd do Litvy a Polska

Nejstarší přípravné oddělení Českého chlapeckého sboru Boni pueri Bonifantes a mladší chlapci koncertní skupiny Boni pueri pilně připravují nový repertoár na svůj dubnový koncertní zájezd do Litvy a Polska. Na společných zkouškách nacvičují pod vedením svého sbormistra Jaroslava Šlaise výběr z lidových písní a zpěváci z oddělení Bonifantes chystají navíc ještě jedno hudební překvapení.
Hostitelem Českého chlapeckého sboru Boni pueri bude litevský sbor Dagilelis pod vedením dirigenta a sbormistra Remigiuse Adomaitise. Na zpáteční cestě vystoupí zpěváci v hlavním městě Polska - ve Varšavě.
„Kromě koncertů v Litvě a v Polsku navštívíme určitě i nejznámější a nejatraktivnější místa našeho pobytu, mezi které jistě patří posvátná litevská Hora křížů, nejstarší přístav Klaipeda s unikátním Muzeem moře s delfináriem či Varšavský zámek. Pro náš koncertní zájezd jsme tentokrát připravili nový repertoár a věříme, že se bude posluchačům líbit,“ říká sbormistr Jaroslav Šlais.

 

7. února 2013 • Boni pueri provedou Zelenkova Responsoria v Koncertní síni Petra Iljiče Čajkovského v Moskvě

Český chlapecký sbor Boni pueri přijal pozvání na vysoce prestižní Velikonoční festival do Moskvy, který se koná pod záštitou prezidenta Ruské federace Vladimíra Putina, moskevského starosty Sergeje Sobyanina, ministerstva kultury Ruska a s požehnáním Jeho Svátosti patriarchy moskevského.
Boni pueri budou jako exkluzivní host koncertovat v pravoslavných i katolických chrámech a bude jim patřit i slavnostní závěrečný koncert v Koncertní síni Petra Iljiče Čajkovského, označované za ruskou "Carnegie Hall".
Pro tento festival jsou důsledně vybírána nejlepší světová tělesa a je vyžadován i náročný repertoár. „Dobří chlapci“ vystoupí pro ruské publikum za řízení svého sbormistra Marka Štryncla s výběrem Responsorií Jana Dismase Zelenky. Součástí koncertního turné bude i vystoupení pro českou ambasádu v Moskvě.
„Do Moskvy se rádi vracíme, skoro by se dalo říci do roka a do dne. Ruské publikum je velice vnímavé a máme velkou radost, že s sebou vezeme tak náročné dílo, jakým Zelenkova Responsoria bezesporu jsou. Pořadatelé jsou skvělí, připravili nám ty nejlepší podmínky,“ řekl ředitel sboru Pavel Horák.
Boni pueri jako jediný chlapecký sbor na světě provedl celý triptych zmiňovaného díla.

 

5. února 2013 • Sbormistr Boni pueri Marek Štryncl hostem Telefonotéky na Českém rozhlasu Vltava

Světoznámého dirigenta, skvělého pedagoga, zakladatele souboru Musica Florea a sbormistra Českého chlapeckého sboru Boni pueri MgA. Marka Štryncla pozvala do svého pořadu Telefonotéka na stanici Českého rozhlasu Vltava redaktorka Jana Vašatová.
O spolupráci s Boni pueri a dalších společných plánech a turné si můžete poslechnout od 45:30 minuty.

> Telefonotéka (sledujte od 45:30 min)

 

21. ledna 2013 • Dvorní klavíristka Boni pueri členkou poroty soutěže Pianista roku 2013

Dvorní klavíristka Českého chlapeckého sboru Boni pueri Jitka Fowler Fraňková usedne v porotě nové netradiční soutěže o nejlepšího pianistu nazvanou Pianista roku 2013. Spolu s ní budou o vítězi rozhodovat také přední český klavírista Petr Malásek a známý výrobce hudebních nástrojů Rostislav Čapek.
Soutěž, kterou produkuje firma New York Café a Petrof, a.s. Hradec Králové, budou moci posluchači sledovat přímo na místě samém – v nádherných prostorách slavného New York Café v prostoru historického lobby hotelu Boscolo Prague.
Jitka Fowler Fraňková absolvovala v závěru roku s Boni pueri turné po Jižní Koreji, přímo ze Soulu odlétala na samostatné prestižní turné do Malajsie a před pár dny již doprovázela opět „dobré chlapce“ při vystoupení na Evropském večeru. Mimo koncertní pódia působí jako viceprezidentka společnosti EPTA – mezinárodní evropské sdružení pedagogů klavíru.
Jen v letošním roce ji čeká na desítky koncertů a 2 zahraniční turné s Boni pueri a několik prestižních samostatných recitálů.

 

19. ledna 2013 • Boni pueri zpívali pro místopředsedu Evropského parlamentu

Český chlapecký sbor Boni pueri přijal pozvání místopředsedy Evropského parlamentu Ing. Oldřicha Vlasáka k vystoupení na jeho slavnostním večeru v pátek 18. ledna.
Pro tuto příležitost a na přání pořadatelů připravili „dobří chlapci“ díla Antonína Dvořáka, Bedřicha Smetany, výběr ze světových muzikálů v zajímavé choreografii a české a slovenské lidové písně. Nechyběla ani známá skladba Ludwiga van Beethovena Ode an die Freude, která je považována za hymnu Evropské unie. Tuto skladbu upravil pro sbor skladatel Vladimír Popelka. Sbor doprovodila klavíristka Jitka Fowler Fraňková.
Na samý závěr večera zazněla hymna České republiky včetně krásné druhé sloky písně Kde domov můj, jako tomu bylo při historicky první superdebatě kandidátů na post prezidenta naší země v předvečer voleb.
„Mám velkou radost z dnešního vystoupení a jsem pyšný na to, že jsem mohl převzít záštitu nad loňským úspěšným propagačním turné Boni pueri do Ruska a Ukrajiny. Boni pueri jsou skvělým tělesem," řekl místopředseda Evropského parlamentu Oldřich Vlasák. Mezi významnými hosty večera byl i primátor Hradce Králové MUDr. Zdeněk Fink, poslanec Parlamentu České republiky JUDr. Pavel Staněk či starostové měst a obcí Královéhradeckého kraje, od kterých po skončení koncertu přijímal ředitel Českého chlapeckého sboru Boni pueri Pavel Horák poděkování a slova chvály.
Sbor má letos před sebou nebývale nabitou koncertní sezónu. Mezi nejvýznamnější koncerty bude v rámci oslav 30. výročí Boni pueri patřit provedení Mše D dur Antonína Dvořáka s Filharmonií Hradec Králové v květnu tohoto roku, kdy dílo zazní nejen v podání Boni pueri, ale i desítek absolventů tohoto tělesa.

> Fotografie z koncertu

 

16. ledna 2013 • Boni pueri si výborně vedou i na sociálních sítích

Český chlapecký sbor Boni pueri si výborně vede nejen v hodnocení svých webových stránek, ale také na sociálních sítích. Jen při turné do Jižní Koreje, dosahovaly analytické statistiky na Facebooku nebývalých výsledků.
Mezi nejčtenější a také mezi příspěvky s největší viralitou patří fotoalbum z vystoupení v historicky první superdebatě kandidátů na post prezidenta republiky, které odvysílala Česká televize na programech ČT1 a ČT24 v předvečer voleb.
Aktuální informace o činnosti Českého chlapeckého sboru Boni pueri můžete sledovat
na  http://www.facebook.com/bonipueri1982

 

11. ledna 2013 • Boni pueri sledovalo při superdebatě kandidátů na prezidenta 1,7 miliónů lidí

Český chlapecký sbor Boni pueri přijal výjimečné pozvání k vystoupení v historicky první superdebatě kandidátů na post prezidenta České republiky.
Debatu, kterou jen v Kongresovém centru Praha sledovalo na 1200 lidí a kterou odvysílala Česká televize a ČT24 v hlavním vysílacím čase, vidělo více než 1,7 miliónů posluchačů.
„Nabídku na účinkování jsme dostali na začátku našeho turné v Jižní Koreji a měli jsme z ní velkou radost. Druhá sloka písně Kde domov můj, která kromě státní hymny byla ve scénáři, ještě při významných akcích nikdy nezazněla. Vycházeli jsme proto z verze, která je umístěna na webových stránkách Hradu,“ řekl ředitel Boni pueri Pavel Horák.
Příprava superdebaty, která byla naprosto jedinečná, si vyžádala stoky hodin práce padesátičlenného týmu České televize, ať již to byli produkční, grafici, architekti a technici. Zajímavostí byla bezesporu podoba studia, která dosud neměla obdoby a jejíž dominantou byla diodová framová stěna, na které se během vysílání za zády prezidentských kandidátů objevovala například silueta Pražského hradu. Když obrázek zmizel, bylo vidět vše, co je za ní. Díky tomu se podařilo vystoupení Českého chlapeckého sboru Boni pueri utajit do poslední chvíle a skvělé provedení druhé sloky písně ze hry Josefa Kajetána Tyla Fidlovačka bylo velkým milým překvapením.
Na závěr pak zpěváci Boni pueri, kteří po celou dobu sledovali debatu za diodovou stěnou, zazpívali českou státní hymnu.
Po skončení pořadu přišel všem chlapcům i jejich řediteli poděkovat sám generální ředitel České televize Petr Dvořák a skvělý moderátor Václav Moravec. Hymna České republiky v podání Boni pueri již tradičně zní o Silvestrovské půlnoci a téměř 2 milióny občanů našeho státu s ní vítají Nový rok.Tentokrát zazněla v podobné sledovanosti v předvečer první přímé volby prezidenta republiky.

> Článek v MfD - 1. část

> Článek v MfD - 2. část

> Článek Deníku

 

1. ledna 2013 • Boni pueri zahájili rok 2013 Novoročním koncertem v Luhačovicích

Krátce po půlnoci vítali Boni pueri s občany České republiky prostřednictvím obrazovky České televize státní hymnou rok 2013. V odpoledních hodinách již mohli posluchači živě vychutnat slavnostní Novoroční koncert v Luhačovicích, pro který „dobří chlapci“ připravili díla světových klasiků, muzikálové melodie a výběr vánočních písní.
Skvělá atmosféra panovala již po cestě na moravské Slovácko. Honza a Ondra totiž slavili dnes své narozeniny!
Pro novoroční setkání zvolili pořadatelé krásný kostel Svaté Rodiny, který byl v roce 1996, po více než stoletém úsilí, rozšířen pro potřeby luhačovické farnosti. Není bez zajímavosti, že v roce 1990 posvětil základní kámen kostela na Velehradě sám papež Jan Pavel II.
„Dobří chlapci“ v závěru koncertu již zpívali do neutuchajícího potlesku a tak na poslední vstup během uvádění již nedošlo. Místo něho zpívali Boni pueri několik přídavků. Na závěr zazněla státní hymna České republiky, která odstartovala další koncertní rok Českého chlapeckého sboru Boni pueri.

> Fotogalerie z koncertu v Luhačovicích

 

Copyright © Český chlapecký sbor BONI PUERI 1998-2008
Publikování nebo šíření obsahu těchto internetových stránek je dovoleno pouze v souvislosti s propagací Českého chlapeckého sboru Boni pueri. Provozovatel stránek zaručuje svým návštěvníkům ochranu jejich osobních údajů. Provozovatel nesbírá žádné osobní údaje, které mu návštěvníci sami dobrovolně neposkytnou.

Předchozí
šipka doleva
Další
šipka doprava
Zavřít Přesunout