28. prosince 2011 • Rozhovor s ředitelem Českého chlapeckého sboru Boni pueri pro Český rozhlas Hradec Králové
Na vlně Českého rozhlasu Hradec Králové si můžete poslechnout reportáž redaktorky Dany Voňkové, jejímž hostem byl ředitel a sbormistr Českého chlapeckého sboru Pavel Horák. Řeč byla o úspěšném turné sboru po Jižní Koreji, které doprovázely ohromné ovace posluchačů v tisícových hudebních sálech. Skvělé výkony „dobrých chlapců“ odměnila pořádající agentura dalším pozváním hned pro následující rok 2012.
26. prosince 2011 • Koncert Lucie Bílé a Boni pueri na obrazovce České televize
Úzká skupina zpěváků Českého chlapeckého sboru Boni pueri doprovodila zpěvačku Lucii Bílou na slavnostním koncertě ve Státní opeře Praha. Zde také Lucie Bílá převzala od ředitelky vydavatelství Supraphon devítinásobnou platinovou desku za album Bílé Vánoce Lucie Bílé, na kterém sborové party nazpívali Boni pueri. Koncert, který se konal 13. prosince, můžete sledovat ze záznamu zítra 27. prosince ve 21:35 na programu České televize. Záštitu nad celým vánočním turné převzal arcibiskup pražský Mons. Dominik Duka.
24. prosince 2011 • Český rozhlas dnes odvysílá Českou mši vánoční v podání Boni pueri
Na Štědrý den se můžete zaposlouchat do krásných tónů České mše vánoční Jakuba Jana Ryby v podání Českého chlapeckého sboru Boni pueri a Komorní filharmonie Pardubice hned dvakrát. Ve 23:15 Mši odvysílá Český rozhlas3 - Vltava, v 18:00 pak Český rozhlas Hradec Králové. Krásné vánoční svátky vám všem!
21. prosince 2011 • Zcela zaplněný sál Kongresového centra Aldis tleskal všem "dobrým chlapcům" vestoje
Nádherné tóny Rybovy České mše vánoční zazněly včera na koncertě Českého chlapeckého sboru Boni pueri v Kongresovém centru Aldis v Hradci Králové. Jedinečný projekt, který připravili Boni pueri ve spolupráci s Komorní filharmonií Pardubice a Kongresovým centrem Aldis, doprovází vydání stejnojmenného společného alba v hudební režii Jaroslava Krčka. Dirigent Marek Štryncl provedl dílo v dobové interpretaci, kdy vycházel z edice nejstarší dochované partitury z roku 1827.
Slavnostní koncert zahájil sám dirigent a skladatel Jaroslav Krček. Připomněl skutečné lidské hodnoty, podělil se o radost ze spolupráce s Filharmonií, Českým chlapeckým sborem Boni pueri i všemi sólisty. Vzpomněl také na svou korespondenci s naším panem prezidentem Václavem Havlem, který nás v minulých dnech opustil. Mezi významnými hosty byli např. primátor Hradce Králové Zdeněk Fink, ředitel Kongresového centra Aldis Tomáš Faltus, ředitelka České školní inspekce Miluše Urbanová, ředitel letecké společnosti DSA Tomáš Suchánek nebo Mons. Karel Moravec.
Krásný zážitek si odnesli nejmenší zpěváci. Za doprovodu Komorní filharmonií Pardubice vystoupili s pásmem českých koled, které pro ně upravil sám dirigent Štryncl, a byli odměněni dlouhotrvajícím potleskem. Ti úplně nejmenší Pueráčci stačili ještě pozdravit z pódia své svátečně naladěné rodiče.
Pro chlapce obou koncertních skupin byl koncert posledním vystoupením v tomto roce. Česká mše vánoční zazněla již 18. a 19. prosince v Domě hudby v Pardubicích a stejně jako v Hradci, byla diváky skvěle přijata.
„Rybova mše je u nás bezkonkurenčně nejčastěji studovaná a prováděná skladba vůbec. Velmi rádi jsme na projekt s Komorní filharmonií za řízení Marka Štryncla kývli. Chlapci měli možnost spolupracovat s vynikajícími muzikanty, moc jsme si při práci rozuměli. Fantastická spolupráce byla také se sólisty – Aničkou Hlavenkovou, Sylvou Čmugrovou, Janem Ondrejkou, Romanem Janálem i varhaníkem Pavlem Černým. Jsme moc rádi, že jsme se o nové album i živé provedení mohli podělit právě na domovském pódiu,“ usmívá se ředitel a sbormistr v jedné osobě Pavel Horák.
„Kluci jsou skvělí. Jak ti, kteří se již vypracovali do koncertních skupin, tak i malí zpěváci, které jsem doprovázel. S Boni pueri jsem v minulosti již spolupracoval a jsem z nich nadšen,“ prozradil na slavnostním rautu varhaník Pavel Černý, který pro provedení v Hradci Králové hrál na unikátní dobové vahrany.
„Mše nás provázela po celou dobu turné v Koreji. CD jsme měli s sebou a zejména u starších kluků byla slyšet na pokojích hodně často,“ dodal zpěvák Jusuf Nawabi.
Zcela zaplněný sál odměnil výkon všech „dobrých chlapců“ dlouhotrvajícími ovacemi vestoje. Na závěr zazněla v podání více než tisícihlasého sboru nejkrásnější česká koleda Narodil se Kristus Pán. Dlouhotrvající gratulace dirigentovi, režiséru, sbormistrovi, sólistům i samotným zpěvákům pokračovaly ještě několik hodin po koncertě. Děkujeme všem a přejeme Vám krásné a klidné vánoční svátky a v novém roce jen vše dobré.
18. prosince 2011 • Česká mše vánoční v podání Boni pueri vyprodala dvakrát pradubickou Síň hudby
Jen 24 hodin po návratu z úspěšného turné po Jižní Koreji, vystoupili zpěváci Českého chlapeckého sboru Boni pueri na dvou koncertech v Sukově síni Domu hudby v Pardubicích, aby spolu s Komorní filharmonií Pardubice za řízení dirigenta Marka Štryncla provedli nejslavnější dílo Jakuba Jana Ryby Česká mše vánoční. Spolupráce Komorní filharmonie Pardubice a Boni pueri přinesla i nové stejnojmenné CD, které bylo vydáno v říjnu u prestižní vydavatelské agentury Arcodiva. Oba koncerty v Pardubicích byly beznadějně vyprodány a umělci odměněni dlouhotrvajícím potleskem vestoje. Na závěr zazněla celým sálem nejkrásnější česká koleda Narodil se Kristus Pán.
15. prosince 2011 • Boni pueri se vracejí z Jižní Koreje domů, přivážejí si další pozvání
Český chlapecký sbor Boni pueri se již tuto sobotu v podvečer vrací z úspěšného vánočního turné v Jižní Koreji. Jeho vystoupení bylo v korejských médiích označeno za famózní a kluci si přivážejí pozvání hned pro další rok. Je již jisté, že příští adventní čas budou zpěváci Boni pueri trávit opět v Asii.
„Těšíme se domů a přivážíme si mnoho nádherných zážitků. Agentura pro nás připravila ty největší koncerty v tisícových sálech, natáčeli jsme pro korejskou televizi i vystupovali pro studenty umění na Univerzitě v Soulu. Hned po příletu nás čeká cyklus koncertů s Komorní filharmonií Pardubice a vánoční koncert v Mladé Boleslavi. Nejvíc se těšíme na krásné a tradiční české Vánoce,“ říkají sami zpěváci.
V Hradci Králové můžete „dobré chlapce“ slyšet hned ve středu 21. 12. 2011 v 18:00 v Kongresovém centru Aldis, kdy spolu s Komorní filharmonií provedou nejslavnější dílo Jakuba Jana Ryby Českou mši vánoční. Dílo bude provedeno v dobové interpretaci za řízení vynikajícího dirigenta Marka Štryncla.
14. prosince 2011 • Boni pueri vystoupili ve Státní opeře a radovali se z devítinásobné platinové desky
V úterý 13. prosince vystoupila druhá koncertní skupina Českého chlapeckého sboru Boni pueri na dvou koncertech v Praze, kdy doprovodila zpěvačku Lucii Bílou. Sólista Boni pueri Filip Šanda na prknech Státní opery ve skladbě Tambor doslova zazářil. Stejně jako loni natáčela koncert, který se nesl ve znamení duchu alba Bílé Vánoce Lucie Bílé s Boni pueri, Česká televize. Lucie Bílá převzala od ředitelky společnosti Supraphon již devítinásobnou platinovou desku za 94000 prodaných nosičů. Záznam koncertu bude vysílán 23. prosince ve 22:45.
10. prosince 2011 • Boni pueri si v Koreji užívají vyprodaných koncerních sálů a ovací vestoje
Koncertní turné Českého chlapeckého sboru Boni pueri v Jižní Koreji vstoupilo do druhé poloviny. Zatímco dosud koncertovali „dobří chlapci“ v hlavním městě Soulu, nyní je čekají koncerty v Busanu a Andongu.
Soul, který patří mezi největší metropole světa, se pyšní ohromnými sály s vynikající akustikou. Boni pueri si zde užívají vyprodaných koncertů a nadšených a vnímavých posluchačů. K vrcholům turné patřil určitě dvouhodinový koncert ve slavném Sejong Arts Center for Performing Arts pro 3000 posluchačů, který se řadí k největším a nejkrásnějším koncertním síním v celé Koreji.
Český chlapecký sbor Boni pueri připravil na přání pořadatelů hudbu českých i světových klasiků, lidové písně v zajímavých úpravách a vánoční koledy celého světa. Několik skladeb, které nastudovali zpěváci také v korejštině, doslova zvedají diváky ze sedadel a jsou provázeny dlouhotrvajícím potleskem. Velkému zájmu se těší v Koreji také hudba Antonína Dvořáka a B. Smetany a české koledy v zajímavé choreografii.
„V repertoáru, který pro Asii připravujeme, nesmějí tato jména nikdy chybět. Korejci českou hudbu doslova milují a Smetanovu Vltavu nebo Largo z Novosvětské symfonie Antonína Dvořáka musíme zařadit na každém koncertě, patří k nejoblíbenějším. Není také bez zajímavosti, jak citlivě publikum přijímá české koledy, v Jižní Koreji se téměř polovina lidí hlásí ke křesťanství. Zpravidla nás čeká vždy i několik přídavků, “ říká ředitel a sbormistr Boni pueri Pavel Horák.
„Stejně jako u nás žijí Korejci Vánocemi, i když se ty jejich od našich poněkud liší. Zatímco u nás jde o svátky rodinné, tady je to příležitost k setkávání přátel v restauracích a kulturních centrech. Loni jsme zde přímo na Štědrý den zažili neskutečně bohatou párty, a protože letos budeme v tomto čase již koncetovat doma, připravila pro nás agentura úžasných „vánočních večírků“ raději hned několik. Agentura se o chlapce skvěle stará i ve volném čase, a tak jsme mohli navštívit např. císařský palác, největší korejský trh Namdaemun nebo slavnou N Tower Seoul,“ dodává produkční sboru Jaroslav Šlais.
Boni pueri vystoupili také pro studenty Korea University, nejstarší a největší v zemi, na které studuje více než 35000 studentů. Záznam některých koncertů přenášela také korejská televize a ve studiu EBS vystoupili „dobří chlapci“ v naučném seriálu, který je vysílán dvakrát týdně. Díl, na kterém se Boni pueri podíleli, pojednává o zrození Ježíše a bude vysílán 24. a 25. prosince v hlavním vysílacím čase.
Boni pueri se vracejí do České republiky 17. prosince, kdy je čeká několik provedení České mše vánoční Jakuba Jana Ryby.
4. prosince 2011 • Boni pueri vystoupili v přímém přenosu České televize
Zatímco jedna z koncertních skupin Českého chlapeckého sboru Boni pueri si užívá bouřlivých ovací v Jižní Koreji, vystoupila dnes další koncertní sestava pětatřiceti zpěváků hlavního sboru v přímém přenosu výjimečného a původního českého televizního projektu Souboj seriálů na ČT 1. Šest pilotních snímků usilovalo několik týdnů o přízeň diváků, kteří svými hlasy rozhodovali, který seriál bude Českou televizí natočen.
„Boni pueri byli osloveni produkcí České televize pro přímý přenos a naší pěveckou partnerkou měla být sólistka Státní opery Andrea Kalivodová. Nebylo to naše první setkání, tentokrát ale nešlo o klasickou hudbu. Produkce pro nás připravila hymnu neexistujícího totalitního státu Lopuco. Nabídku jsme rádi přijali, neboť seriál Ambasáda autora Davida Síse tak, jak je prezentován, je nový, sarkastický a vtipný. Nejde však jen o komediální seriál, ale spíše jakési o věrné, až drsně dokumentární zrcadlo myšlení a jednání některých lidí. Nebezpečí totalitních režimů je aktuální v jakékoli době,“ řekl ředitel Boni pueri Pavel Horák.
Pořad uváděla herečka Tereza Kostková a Ambasádu divákům představili Miroslav Táborský a Petr Čtvrtníček.
Posluchači vánočního koncertu všech přípravných oddělení Českého chlapeckého sboru Boni pueri v sobotu zcela zaplnili Malý sál Kongresového centra Aldis v Hradci Králové. Nejmenší zpěváčci se svou sbormistryní Táňou Slezákovou potěšili diváky mj. nádhernou písní Vánoční cinkání a nikoho nenechali na pochybách, že rolničky k Vánocům opravdu patří. Na klavír je doprovodila Jana Kovalčuková, na kontrabas Vlastimil Jůn. V písničce Jolany Saidlové Písnička pro čerta se před kluky postavila v roli sbormistryně Helena Fikarová. Nejstarší chlapce v oddělení Bonifantes již v nejbližších měsících čeká místo v hlavním sboru Boni pueri, jehož sbormistr a ředitel v jedné osobě Pavel Horák pozdravil diváky prostřednictvím filmového plátna až z daleké Asie, kde ve stejný den aplaudovalo jedné z koncertních skupin více než 3000 nadšených posluchačů. Bonifanti si svoji úlohu nejzkušenějších chlapců náležitě uvědomují a za řízení sbormistryně Moniky Kadlecové a klavírního doprovodu Ondřeje Hromádka vybrali náročné skladby se sólovými party. Píseň autorů Glena Ballarda a Alana Silvestriho byla diváky oceněna dlouhým potleskem, který patřil i dalšímu hudebnímu doprovodu – flétnistce Markétě Koptové a fagotistovi Radovanu Kadlecovi. Příčná flétna zazněla několikrát i při vystoupení oddělení Pueri Novi. Kluci se sbormistryní Táňou Slezákovou poradili kaprovi jak se má schovat a ukázali všem lidem dobré vůle cestu Za hudbou vánočních rolniček. Při lyrické skladbě Do Betléma skladatelky J. Saidlové se objevily v sále i slzy dojetí. Celý koncert doprovodili všichni chlapci zajímavou choreografií. Z plátna jim poslali pozdrav jejich starší kamarádi z Jižní Koreje. Naši malí zpěváci se ale vánočním koncertem se svými posluchači neloučí. Můžete je do konce roku ještě slyšet v Kostele Nejsvětější Trojice ve Lhotě pod Libčany, na ZŠ a MŠ J. Gočára, v hradeckém Adalu či v Zámecké kapli Zjevení Páně ve Smiřicích. Událostí roku pak bude jejich vystoupení s Komorní filharmonií Pardubice, která je v pásmu koled doprovodí před jedinečným provedením nejslavnějšího díla J. J. Ryby Česká mše vánoční v dobové interpretaci ve středu 21. prosince ve velkém sále Aldisu.
30. listopadu 2011 • Boni pueri odlétají do Koreje
Český chlapecký sbor Boni pueri odlétá na téměř třítýdenní turné do Jižní Koreje. Více než 30 zpěváků čekají koncerty v největších asijských sálech a katedrálách. V přípravách je také natáčení pro Korejskou televizi, která vystoupení "dobrých chlapců" z loňského roku vysílá ve spotech již několik měsíců před turné. Podrobné zpravodajství našich zpravodajů najdete na www.bonipueri.cz
27. listopadu 2011 • Sbormistr Boni pueri Jaroslav Šlais slavil v hotelu Hilton svoji premiéru
V sobotu 26. listopadu se sešli v Praze nejlepší němečtí a rakouští finančníci. Koncert Českého chlapeckého sboru Boni pueri patřil do jejich doprovodného programu, kterým pořadatelé, dle vlastních slov, chtěli prezentovat to nejlepší, co může naše země ve sborovém umění nabídnout.
Právě ve chvíli, kdy se chystala ke svému vystoupení úzká vybraná sestava se sbormistrem Pavlem Horákem na prkna Státní opery Praha, aby v závěrečném slavnostním finále doprovodila již čtrnáctinásobnou českou slavici Lucii Bílou, koncertovala sestava, která za pár dní odlétá do daleké Asie, pro 1400 posluchačů ve velkém Kongresovém sále hotelu Hilton v Praze za řízení Jaroslava Šlaise. Zazněla především hudba českých klasiků a upravené vánoční písně v zajímavé choreografii.
„Byl to náš poslední koncert před odletem do Koreje, kde nás čekají stejně velké sály,“ dodal sbormistr, pro něhož to byla opravdu velkolepá premiéra.
„Dobré chlapce“ doprovodila na klavír opět skvělá Jitka Fowler Fraňková. Hotel Hilton Prague je všeobecně uznáván za nejlepší hotel pro firemní klientelu v České republice a je největším konferenčním hotelem ve střední Evropě.
26. listopadu 2011 • Na internetových stránkách můžete sledovat vystoupení Boni pueri na obrazovce České televize i TV Nova
Na internetových stránkách můžete sledovat vystoupení Českého chlapeckého sboru Boni pueri na obrazovce České televize, která v sobotu 26. listopadu odvysílala záznam z předávání cen nejlepším vědcům a technikům České republiky za rok 2011 - Česká hlava.
Stejného večera v přímém přenosu slavnostního finále soutěže Český slavík doprovodili Boni pueri již čtrnáctinásobnou českou slavici Lucii Bílou na pódiu Státní opery Praha.
23. listopadu 2011 • Boni pueri opět na obrazovkách televizních stanic i v rozhlasovém vysílání
Nejen koncertní sály zní skladbami v podání Českého chlapeckého sboru Boni pueri. Stejně tak stojí toto těleso stále ve větším zájmu televizních i rozhlasových společností, které vysílají reportáže z jednotlivých projektů. Z mnoha připomeňme jen Mahler Gala, Symfonie tisíců na Pražském jaru nebo světová premiéra Responsorií J. D. Zelenky na festivalu Concentus Moraviae.
Ještě do konce letošního roku můžete sledovat „dobré chlapce“ na televizní obrazovce hned několikrát. V sobotu 26. listopadu ve 20:00 na TV Nova vystoupí v přímém přenosu část jedné z koncertních skupin Boni pueri. Na přání produkce soutěže Český slavík Mattoni zazpívá se svojí patronkou Lucií Bílou. Další koncertní skupinu můžete slyšet ve třech vstupech na předávání cen Česká hlava na programu České televize ve 21:40, kdy budou za účasti předsedy vlády a dalších ústavních činitelů předány „české Nobelovy ceny“ nejlepším vědcům a technikům.
Hned 3. prosince se s Boni pueri vydáme do fiktivní země v přímém přenosu finále velkého televizního projektu , ve kterém diváci rozhodnou o seriálu, který Česká televize natočí. Pořad moderuje T. Kostková a dobří chlapci doprovodí sólistku Státní opery Praha Andreou Kalivodovou.
Stejně jako v loňském roce bude polovina posledního měsíce v roce patřit koncertu Bílé Vánoce Lucie Bílé s Boni pueri ve Státní opeře, ze které bude opět pořízen televizní záznam, který je pro diváky ČT1 připraven na 23. prosince.
Chlapci koncertního sboru a jejich rodiče mohou v předvečer Štědrého dne zavzpomínat na své „pueráčkovské“ začátky u krásného poetického filmu Anděl páně, kde pro role andílků byli vybráni právě Boni pueri.
Český rozhlas Hradec Králové , mediální partner hudební události roku v Hradci Králové – provedení České mše vánoční Jakuba Jana Ryby v jedinečné dobové interpretaci v podání Boni pueri a Komorní filharmonie Pardubice odvysílá reportáž z Kongresového centra Aldis a celé dílo ze stejnojmenného CD, které letos vyšlo, si můžete poslechnout přímo na Štědrý den na Českém rozhlasu Vltava.
19. listopadu 2011 • Jak se slavil Mahler
Česká televize dnes v podvečer odvysílala v premiéře dokument režiséra P. Jančárka o přípravách, organizaci a provedení gigantického koncertu Mahler Gala, jimž si celý hudební svět loni připomněl již 150. výročí narození vynikajícího skladatele a rodáka z Vysočiny Gustava Mahlera. Boni pueri provedli 7. července 2010 v Kalištích u Humpolce po boku Pražského filharmonického sboru, Mahler Chamber Orchestra a sólistů Anne Sofie von Otter, Marity Solberg a Thomase Hampsona Symfonii č. 2, c moll – Vzkříšení. Vystoupili také za řízení svého sbormistra Pavla Horáka při slavnostním odhalení Mahlerova pomníku a Parku Gustava Mahlera. Této významné akce se zúčastnil i prezident republiky a další ústavní činitelé. Koncert přenášely v přímém přenosu pro světová média norská televize NRK a Česká televize. Dokument zachycuje především atmosféru kulturní akce nevídaného rozměru. V jistém smyslu doplňuje oficiální záznam koncertu a přináší divákům jedinečný pohled do zákulisí, dokumentuje nejen práci sólistů a hudebníků, ale také celou náročnost televizního přenosu.
18. listopadu 2011 • Boni pueri zpívali nejlepším českým vědcům
Dnes večer byly za účasti předsedy vlády a dalších ústavních činitelů v krásném prostředí Atria VŠE v Praze slavnostně předány ceny Česká hlava. Projekt na podporu vědecké a technické inteligence byl vyhlášen v roce 2002.
Jubilejní ročník uváděl Aleš Cibulka, jemuž tentokrát asistovali i moderátoři dosavadních ročníků – Marie Retková, Hana Maciuchová, Jitka Molavcová nebo Vladimír Čech. Český chlapecký sbor Boni pueri celý ceremoniál zahájil skladbou z opery Nabucco G. Verdiho a doprovodil také na pódiu Lucii Bílou. Dále vystoupili Karel Gott, Felix Slováček nebo houslista Pavel Šporcl.
Národní cenu vlády převzal Prof. MUDr. Petr Widimský, DrSc., přednosta 3. interní-karidologické kliniky, který patří mezi přední české kardiology a je špičkovým a mezinárodně uznávaným odborníkem v oboru, který zásadním způsobem změnil způsob léčby akutního infarktu myokardu v celosvětovém rozsahu. Vláda uděluje Národní cenu za vědu od roku 2005. Je to dosud nejvyšší vědecké vyznamenání v republice hovoří se o ní jako o české Nobelově ceně. Z dalších oceněných jmenujme např. společnost ImageMetry za software VerifEyed, který dokáže během deseti vteřin rozpoznat, zda někdo manipuloval s fotografií nebo naskenovaným dokumentem. Systém je první svého druhu a dosud nemá konkurenci. Záznam galavečera odvysílá ČT1 v sobotu 26. listopadu ve 21h.
13. listopadu 2011 • Boni pueri přijali pozvání na slavnostní Novoroční koncert v koncertním studiu Slovenského rozhlasu v Bratislavě
Ve velkém koncertním studiu Slovenského rozhlasu zazní 28. 1. 2012 slavnostní Novoroční koncert Boni pueri. „Dobří chlapci“ přijali pozvání tamního managementu a připravili pro pořadatele zvláštní novoroční program. Koncertní skupina vystoupí za řízení Pavla Horáka, na klavír sbor doprovodí Jitka Fowler Fraňková. V budově Slovenského rozhlasu, která byla postavena podle originálního projektu a připomíná obrácenou pyramidu, jsou umístěny i jedny z největších varhan na Slovensku.
9. listopadu 2011 • Boni pueri ve vysílání Českého rozhlasu
Dnes odpoledne odvysílal Český rozhlas Hradec Králové reportáž redaktorky Dany Voňkové. Ta si pozvala do studia ředitele Českého chlapeckého sboru Pavla Horáka, sólistu Vláďu Duška, sbormistra a dirigenta Marka Štryncla a manažera Komorní filharmonie Pardubice Tomáše Kráčmara. Řeč byla o novém společném albu Česká mše vánoční, které právě vychází a je první nahrávkou, která dokonale respektuje dobovou verzi díla. Album se stalo v Anglii také deskou měsíce a kritiky jsou velmi příznivé. Z nového CD se těší již posluchači nejen u nás, ale i v zahraničí. Před Vánoci zazní toto Rybobo dílo v podání Boni pueri a Komorní filharmonie Pardubice za řízení Marka Štryncla v Kongresovém centru Aldis v Hradci Králové. Na Štědrý den jej ve stejném obsazení zařadil do vysílání i Český rozhlas Vltava.
5. listopadu 2011 • Boni pueri čeká Jižní Korea i Státní opera
Již necelý měsíc dělí jednu z koncertních skupin Českého chlapeckého sboru Boni pueri od odletu do Jižní Koreje. Čeká ji několik vstoupení v koncertních sálech přímo Soulu, který se chlubí doslova architektonickými i akustickými skvosty. Součástí turné bude i vystoupení pro Korejskou televizi a rozhlas. Boni pueri během loňského roku v Jižní Koreji doslova zazářili a prožili zde i netradiční, organizátory však skvěle připravený, Štědrý den. Letošní konec roku zakončí spolu s druhou koncertní skupinou třemi koncerty České mše vánoční v dobové interpretaci s Komorní filharmonií Pardubice, které zároveň uvedou na trh stejnojmenné nové album. Koncertní skupina, která v prosinci potěší české posluchače, vystoupí např. ve Státní opeře s Lucií Bílou nebo v Ostravě s mezzosopranistkou Andreou Kalivodovou a Peterem Dvorským.
1. listopadu 2011 • Boni pueri na novém albu vrátili Rybově mši pokoru
V dnešní Mladé Frontě Dnes vyšel stejnojmenný článek redaktora Petra Marečka. Autor se v něm zamýšlí nad dobovým pojetím Rybova díla a připomíná, že deska je právem očekávána nejen v České republice, ale i v zahraničí. Nové CD, na kterém se podílel Český chlapecký sbor Boni pueri, Komorní filharmonie Pardubice a vynikající sólisté Roman Janál, Anna Hlavenková, Sylva Čmugrová a Jan Ondrejka, je již v prodeji. Album doprovodí i slavnostní koncert v Kongresovém centru Aldis v Hradci Králové 21. prosince, kde dílo zazní pod taktovkou Marka Štryncla, který také celé natáčení řídil.
19. října 2011 • Česká mše vánoční míří za posluchači do celé České republiky i do zámoří
Dnes již potřetí vstoupí spolu s ředitelem prestižní hudební agentury ArcoDiva dr. Jiřím Štilcem, ředitelkou Komorní filharmonie Pardubice Ing. Jarmilou Zbořilovou a manažerem tělesa dr. Tomášem Kráčmarem na podium domovského sálu Komorní filharmonie Pardubice ředitel a sbormistr Českého chlapeckého sboru Boni pueri dr. Pavel Horák, aby slavnostně pokřtili nový kompaktní disk Česká mše vánoční. Za všechny zpěváky Boni pueri se křtu zúčastní sopranisté Filip Havlíček a Adam Peichl a altista Pavel Cee.
„Deska, která je právem velmi očekávána, si zaslouží, aby její slavnostní křest nebyl jen soukromou záležitostí umělců, kteří se na ní podíleli. Proto jsme se rozhodli, že bychom rádi naši společnou radost oslavili s našimi věrnými posluchači na abonentních koncertech,“ řekla ředitelka Komorní filharmonie.
Kmotry nového alba se stali norský producent a ředitel televizní společnosti Stein Roger Bull, česká mezzosopranistka Andrea Kalivodová, primátorka Města Pardubice MUDr. Štěpánka Fraňková, ředitel pro rozvoj Elektrárny Opatovice Ing. Miloslav Decker a dr. Jiří Štilec. Po koncertě se krátce setkal Pavel Horák s hudebním skladatelem a aranžérem Vladimírem Popelkou, který se na křest nového CD přišel podívat.
„Historie Českého chlapeckého sboru Boni pueri se počítá téměř na tři desítky let, během kterých jsme natočili více 40 CD. Většinu z nich jsme vydali u renomovaných hudebních vydavatelství. Proto jsme rádi, že i tento kompaktní disk vydává hudební agentura ArcoDiva. Práce na desce byla velmi příjemná, navázali jsme skvělou spolupráci s pardubickou filharmonií a dílo vznikalo pod taktovkou dirigenta a našeho sbormistra Marka Štryncla. Hudebním režisérem byl pan Jaroslav Krček, se kterým se při společné práci vždy moc rádi potkáváme, ať již při interpretaci jeho díla či při několikatýdenních společných španělských turné. V přípravách je i zajímavý nový projekt Boni pueri s naší vynikající mezzosopranistkou Andreou Kalivodovou, která nové desce popřála hodně nadšených posluchačů,“ řekl během slavnostní večeře managementů těles a vydavatelství a jejich hostů ředitel Boni pueri Pavel Horák.
Nový kompaktní disk, který čeká brzy i cesta do zámoří, si můžete v nejbližších dnech zakoupit po celé České republice.
15. října 2011 • Českou mši vánoční čeká slavnostní křest
Po dobu tří dnů budou návštěvníci koncertů Komorní filharmonie Pardubice svědky slavnostního křtu nového alba Česká mše vánoční. Projekt, který vznikal na konci srpna a na kterém se podílel Český chlapecký sbor Boni pueri, Komorní Filharmonie Pardubice, dirigent Marek Štryncl a hudební režisér Jaroslav Krček, přináší posluchačům unikátní nahrávku díla Jana Jakuba Ryby v autentické podobě. Nové CD renomované hudební agentury ArcoDiva najdete v nejbližších dnech k prodeji po celé České republice.
6. října 2011 • Provedení Zelenkových Responsorií v podání Boni pueri na živé nahrávce České sny
Živá nahrávka části Zelenkových Responsorií v podání Českého chlapeckého sboru Boni pueri z června letošního roku vychází v těchto dnech pod názvem České sny – Otisky a vzpomínky. V rámci prestižního festivalu Concentus Moraviae za řízení sbormistra Marka Štryncla zazněla již třetí část tohoto náročného díla. „Dobří chlapci“ se stali jediným chlapeckým sborem na světě, který provedl celý triptych.
„Při přípravě koncertu jsme rádi spolupracovali s Davidem Dittrichem, ředitelem festivalu, který v současné době působí jako manažer České filharmonie. Zelenka patří k největším tvůrcům staré české hudby a k předním evropským skladatelům vrcholného baroka. Spolu s nahrávkou České mše vánoční, kterou právě vydává hudební agentura ArcoDiva, jsou České sny již čtyřicátou čtvrtou nahrávkou našeho tělesa.“ řekl ředitel a sbormistr Boni pueri Pavel Horák.
Program letošního ročníku festivalu sestavil hudební skladatel a muzikolog Aleš Březina, ředitel Institutu Bohuslava Martinů. Na nahrávce se spolu s Boni pueri objevily i další skvělé orchestry, mj. Clarinet Factory, Baborák ensemble nebo Merel Quartet.
4. října 2011 • Hradecký deník se vrací k velkolepému koncertu Americké requiem
Odbornou kritikou i širokou veřejností byl vysoce oceněn projekt Komorní filharmonie Pardubice nazvaný Americké requiem, která přizvala ke spolupráci Český chlapecký sbor Boni pueri. Více než 3 500 posluchačů ocenilo výkony umělců dlouhotrvajícím potleskem vestoje.
> Přečtěte si článek, který otiskl dnešní Hradecký deník.
2. října 2011 • Boni pueri zahájili jubilejní X. ročník Mezinárodního festivalu duchovní hudby v Opavě
Koncert Českého chlapeckého sboru Boni pueri, který jako exkluzivní host přijal pozvání ke slavnostnímu zahájení X. Mezinárodního festivalu duchovní hudby, přilákal za slunečného dne do Kostela sv. Vojtěcha v Opavě stovky lidí. Koncert se konal pod záštitou Františka Václava Lobkowicze, sídelního biskupa ostravsko-opavského a podílelo se na něm i Statutární město Opava a Matice slezská. Velké vážnosti obou institucí se těší dirigent a hlavní organizátor všech ročníků festivalu, držitel významných ocenění, Karel Kostera, který již 50 let působí jako propagátor sborového zpěvu na Opavsku. Jako výraz úcty k tomuto osvícenému muzikantu a pedagogovi na přání pořádajících institucí vystoupil v několika skladbách v úvodu koncertu chlapecký sbor ZŠ Stěbořice, který pan Karel Kostera řídí.
„Je pro Opavu velkou ctí, že takové těleso, jakým Boni pueri bezesporu je, přijalo naše pozvání. Pro mne osobně je to opravdu srdeční záležitost. Obdivuji práci pana dr. Pavla Horáka, velice si ho vážím a jeho práci bedlivě sleduji. Sám s chlapeckým sborem pracuji a vím, jak náročná činnost na sbormistra čeká. Renomé, které si Boni pueri za dobu své existence vybudovali, je fascinující." řekl Karel Kostera.
Boni pueri na přání pořadatelů připravili výběr českých a světových klasiků. Zaznělo mj. dílo A. Dvořáka, B. Smetany, G. Verdiho nebo W. A. Mozarta. Dojetí na tvářích posluchačů přinesla nejen sklaba G. Verdiho Va, Pensiero z opery Nabucco, či Dvořákovo Kyrie, ale v závěru koncertu i úpravy českých lidových písní Z. Lukáše. Nadšené publikum si vyžádalo několik přídavků a čtyřikrát odměnilo zpěváky dlouhotrvajícím potleskem vestoje.
„Z koncertu si odnášíme ty nejkrásnější zážitky. Opava má velmi vzdělané, vnímavé a náročné publikum, pro které je radost koncertovat. Pořadatelé nás vřele přijali, vyměnili jsme si zkušenosti při společném obědě a zbyl čas i na krátké zastavení po koncertě. Zároveň jsme měli jedinečnou možnost připravit dárek panu sbormistrovi Karlu Kosterovi k jeho nadcházejícím 76. narozeninám. Prozradil nám, že jeho velkým přáním bylo zazpívat si někdy společně s Boni pueri, ale toto přání, vzhledem k jeho věku, zůstane již pouhým krásným snem. Proto zazněla překvapivě i společná skladba Panis angelicus, která celé krásné koncertní odpoledne zakončila,“ dodal ředitel a sbormistr Boni pueri Pavel Horák.
24. září 2011 • Anežským klášterem zněla díla českých klasiků
Jeden z nejslavnějších klášterů Prahy založený sv. Anežkou Českou byl svědkem slavnostního koncertu Českého chlapeckého sboru Boni pueri pro 80 průmyslníků nadnárodních korporací z celého světa, účastníků konference agentury ULI – Urban Land. Agentura má hlavní sídlo ve Washingtonu s pobočkami např. v Hong Kongu nebo Londýně. Kostelem sv. Salvatora zněly v podání třiceti zpěváků za řízení sbormistra Pavla Horáka mj. skladby Ave Maria, části Introitus a Kyrie z Mozartova Requiem, píseň Když mne stará matka Antonína Dvořáka nebo skladba Proč bychom se netěšili B. Smetany.
„V popředí zájmu pořadatelů pro dnešní koncert stála především Dvořákova hudba, posluchači ji velmi dobře vnímají,“ navázal na úspěšné působení českého hudebního génia v Americe ředitel a sbormistr Boni pueri Pavel Horák.
„Nejpopulárnější z celého cyklu Cigánských melodií je bezpochyby píseň Když mne stará matka uchvacující nádhernou melodickou linií,“ dodal.
„Dobré chlapce“ doprovodila již tradičně klavíristka světového renomé Jitka Fowler Fraňková.
21. září 2011 • Boni pueri převzali krásný dar od manželů Suchánkových
Český chlapecký sbor Boni pueri s velkou radostí přijal výjimečný dar od manželů Beaty a Tomáše Suchánkových. Hlavní zkušebna se od dnešního dne pyšní novým krásným nástrojem – digitálním koncertním křídlem od firmy Yamaha. Klavíry nejvyšší kvality, které světová značka Yamaha Corpotation jako jeden z gigantů v hudebním průmyslu vyrábí, jsou umělci velmi žádané. Stejně jako Elton John, kterého klavír této značky provází na koncertních turné a který o něm říká, že jde o skvělé hudební partnerství, nadchl nástroj i klavíristku hlavního sboru a viceprezidentku české sekce European Piano Teachers Association Jitka Fowler Fraňkovou. Ona také byla první, kdo při slavnostním křtu na klavír zahrál. „Na předchůdce tohoto nádherného nástroje jsem hrála před několika lety na turné v Americe, dnes jsme zase o několik tříd výš, je to fantastický nástroj,“ usmívala se klavíristka.
„Je vždycky velkým potěšením, když můžeme udělat radost někomu, kdo si ji skutečně zaslouží. Naše firma DSA se během let vypracovala v kvalitní a stabilní společnost, která provozuje především leteckou záchrannou službu a disponuje největší leteckou školou v České republice,“ říká Ing. Tomáš Suchánek, generální ředitel společnosti, který společně se svou ženou Beatou slavnostně nový nástroj pokřtil. „Boni pueri jsou kvalitním sborem s obrovským renomé. Tento dar pomyslně obě tyto vysoké kvality spojil,“ dodal.
Klavír byl zakoupen u firmy CMI Melodia, a.s., která je již více než deset let největším prodejcem hudebních nástrojů Yamaha v České republice. Ředitel a sbormistr Pavel Horák poděkoval za všechny chlapce i jménem celého týmu Boni pueri za krásný dar a na přání manželů Suchánkových zazněla skladba Antonína Dvořáka Když mne stará matka, kterou „dobří chlapci“ povezou s sebou do Jižní Koreje v závěru letošního roku.
Krásné novorenesanční prostory Mramorového sálu společenského domu Casino v centru Mariánských Lázní se otevřely již 15. ročníku Chopinovského nokturna. Stejné prostory hostily před 65 lety i 1. Mezinárodní filmový festival, který má velké renomé a pyšní se jím dnes Karlovy Vary. Benefičním koncertem k poctě hudebního skladatele Frédérica Chopina provázeli moderátoři Miloš Skácel a Lukáš Gibiec. Boni pueri vstoupili během slavnostního večera hned třikrát. Zazněla díla českých klasiků – B. Smetany a A. Dvořáka a jejich provedení ocenilo publikum velkými ovacemi. Chopinovské nocturno letos slyšelo i klavíristu Jana Simona, současného ředitele SOČRu a držitele laureátských titulů v soutěžích Pražského jara, Chopinově soutěže na Mallorce, Williama Kappela v USA či bronzové medaile v soutěži Královny Alžběty v Bruselu. Andrea Kalivodová, přední česká mezzosopranistka a sólistka Státní opery Praha, zpívala árie z Bizetovy opery Carmen, ve druhé části večera pak písně A. Dvořáka a G. Mahlera. Závěrečná skladba Panis angelicus, po které se ozval další bouřlivý potlesk, patřila opět „dobrým chlapcům“. Po koncertě vyslovila Andrea Kalivodová všem zpěvákům Boni pueri velké uznání. „Paní Kalivodová patří k absolutní operní špičce a bylo to poprvé, kdy jsme se s ní na jevišti potkali, přestože cesty našich koncertních turné jsou podobné - stejně jako my koncertovala několikrát v Japonsku, zpívala v monumentálním hudebním projektu v O2 aréně nebo na prestižním Mezinárodním festivalu Mahler – Hudba tisíců ke 150. výročí skladatelova narození. Hovořili jsme spolu o možných společných projektech a věřím, že to pro naše chlapce bude krásný hudební zážitek,“ řekl na závěr večera ředitel a sbormistr Boni pueri Pavel Horák. Výtěžek z koncertu, na kterém byli přítomni mj. i zástupci města, kraje, Mons. František Radkovský, biskup plzeňský nebo místopředsedkyně vlády Karolína Peake, bude věnován dětskému domovu v Mariánských Lázních.
13. září 2011 • Vynikající recenze na Americké requiem
Koncert Komorní filharmonie Pardubice, ke kterému přizvala Český chlapecký sbor Boni pueri a Český filharmonický sbor Brno byl několik dlouhých týdnů středem zájmu. Pozornost mu věnují nejen přední české deníky, ale i televize. "Výkony sólistů a obou zúčastněných sborů zasluhují absolutorium, v některých chvílích zůstali posluchači skutečně jakoby přimrazeni silou interpretovaného hudebního sdělení," píše se v recenzi. "Dokonce až k slzám přivedl posluchače výkon Marie Fajtové v duetu se sólistou, chlapcem z Boni pueri ve známé nebesky nádherné písni Pie Jesu. To dítě se vůbec vedle skvělé profesionálky nemuselo stydět a velký dík samozřejmě patří i sbormistrovi Pavlu Horákovi." Cílem ojedinělého projektu nazvaného Americké requiem, bylo uctění památky obětí teroru a násilí ve světě. Účinkujícím aplaudovalo ve stoje na 3500 nadšených posluchačů.
11. září 2011 • Boni pueri uctili památku obětí teroru a násilí v projektu Komorní filharmonie Pardubice "Americké requiem"
Stejně jako si dnes celá Amerika spolu se svým prezidentem Barackem Obamou připomněla na místě tragédie smutné desáté výročí teroristických útoků na Světové obchodní centrum a ministerstvo obrany, uctili památku obětí násilí v USA i v dalších zemích světa návštěvníci velkolepého benefičního koncertu „Americké requiem“ v pardubické ČEZ aréně. Český chlapecký sbor Boni pueri přijal pozvání Komorní filharmonie Pardubice k provedení nejslavnějších requiem napříč epochami a kontinenty. Spolu s „dobrými chlapci“ vystoupil i Český filharmonický sbor Brno.
Na 3400 posluchačů vyslechlo díla G. Verdiho, W. A. Mozarta, S. Barbera, A. Dvořáka, J. Ruttera, nebo G. Faurého. Sólista Boni pueri Vladislav Dušek doslova zazářil ve skladbě A. L. Webbera. Velkého uznání se dostalo „dobrým chlapcům“ od samotného dirigenta Petera Feranece, současného šéfdirigenta a uměleckého ředitele divadla v Petrohradě.
„Projekt, který jsme připravili, je největší v historii Komorní filharmonie Pardubice a věnovali jsme jeho přípravě velkou pozornost. Na pódiu o velikosti 22 x 13 metrů se objevilo více než 200 účinkujících,“ říká ředitelka tělesa Ing. Jarmila Zbořilová.
„Boni pueri jsou profesionálové, skvěle se s nimi pracovalo, byli výborně připraveni. Mezi chlapci vládne tak fantastická přirozená kázeň a výborná atmosféra a ještě ji umějí rozdávat dál,“ dodává manažer Filharmonie PhDr. Tomáš Kráčmar.
Celý koncert provázeli mluveným slovem herec Saša Rašilov a kněz Zbigniew Czendlik. Arénou se nesly lyrické verše Viléma Závady, Františka Hrubína i nadčasové dílo Ovidiovo. V průběhu koncertu se oba protagonisté vraceli k úryvkům z První knihy Mojžíšovy nebo z koránu.
„Do našeho dramaturgického plánu benefiční koncerty patří. Přijali jsme pozvání velmi rádi, vždyť Boni pueri již několikrát v Americe koncertovali. Ať se již násilí objeví kdekoli na světě, je třeba ho jasně a důrazně odmítnout. Filharmonie připravila krásný koncert, kde hudba a verše našly své místo. Velmi působivě vyzněl např. úryvek z dramatické básně V. Nezvala, kdy bratr tyranského vladaře Atlantidy nesouhlasí s uchvatitelskou válkou, vizionářsky vzhlíží k budoucímu lidstvu a věří, že nedopustí již žádné násilí. Máme radost, že jsme u tak nadčasového projektu mohli být,“ říká ředitel a sbormistr Boni pueri Pavel Horák.
Výtěžek z koncertu, který se konal pod záštitou hejtmana Pardubického kraje Radko Martínka, bude věnován Hasičskému záchrannému sboru na pořízení záchranářského vybavení.
10. září 2011 • Boni pueri zpívali nejlepším světovým osteologům
Hradec Králové hostí v těchto dnech XIV. Mezinárodní kongres osteologů. V pátek večer vystoupil Český chlapecký sbor Boni pueri za řízení sbormistra Pavla Horáka v Kostele Nanebevzetí Panny Marie na Velkém náměstí na slavnostním zahájení kulturního programu pro účastníky setkání. Na přání pořadatelů zazněla díla českých i světových mistrů i lidové písně v zajímavých úpravách. Koncertu se zúčastnil i prezident kongresu prof. MUDr. Vladimír Palička, CSc., dr.h.c.
9. září 2011 • Boni pueri zvou na gigantický koncert "Americké requiem"
Český chlapecký sbor Boni pueri přijal pozvání k vystoupení na velkolepém projektu Komorní filharmonie Pardubice. Teroristické útoky na dvojčata mrakodrapů Světového obchodního centra a ministerstvo obrany USA před 10 lety doslova šokovaly celý svět. Na benefičním koncertě v ČEZ aréně v Pardubicích zazní v neděli v podání Komorní filharmonie Pardubice, Českého chlapeckého sboru Boni pueri a Českého filharmonického sboru Brno nejslavnější světová requiem napříč epochami a kontinenty. Jako sólisté vystoupí Marie Fajtová (soprán) a Aleš Briscein (tenor), koncert řídí Peter Feranec, šéfdirigent a umělecký ředitel divadla v Petrohradě. Díla se sbory nastudovali sbormistr a ředitel Boni pueri Pavel Horák a sbormistr Petr Fiala. Hudební připomínku k uctění památky 2982 lidí, kteří zahynuli v troskách budov i všech ostatních obětí terorismu a násilí ve světě doplní mluveným slovem herec Saša Rašilov a kněz Zbigniew Czendlik. „Do našeho dramaturgického plánu benefiční koncerty patří. Přijali jsme pozvání velmi rádi, vždyť Boni pueri již několikrát v Americe koncertovali. Ať se již násilí objeví kdekoli na světě, je třeba ho jasně a důrazně odmítnout,“ říká Pavel Horák. Výtěžek z koncertu, který se koná pod záštitou hejtmana Pardubického kraje Radko Martínka, bude věnován Hasičskému záchrannému sboru na pořízení záchranářského vybavení.
31. srpna 2011 • Tajemství Jana Jakuba Ryby odhaleno
Mimořádný projekt Komorní filharmonie Pardubice, která ke spolupráci přizvala Český chlapecký sbor Boni pueri a nahrávací agenturu Arcodiva, přinese posluchačům krásný dárek v podobě nového CD Česká mše vánoční Jana Jakuba Ryby. V těchto dnech byla nahrávka dokončena a na trhu by se měla objevit na konci září.
„Máme radost, že po úspěchu náročných Zelenkových Responsorií a spoluúčinkování v 8. Symfonii Gustava Mahlera na Pražském jaru můžeme pracovat na dalším krásném projektu s tak vynikajícím orchestrem. Rybovu Mši vánoční posluchači znají a těší nás, že se jim nyní dostane nového pohledu na Rybovo dílo, které vychází z autentičnosti, neboť po dvou stech letech se do něj vrací chlapecký sbor a zazní zde soprány, alty, tenory a basy v chlapeckých hlasech,“ říká ředitel a sbormistr Boni pueri Pavel Horák. „Rybovým cílem nebylo posluchače ohromit, ani oslnit pompézností, ale prostě, bez patosu a velkých gest a zároveň s pokorou a prožitkem ho vtáhnout do svátečního děje. Věřím, že i nám se to podařilo a deska bude pro mnoho lidí krásným vánočním dárkem.“
Hudební režie se ujal umělecký vedoucí souboru Musica Bohemica pan Jaroslav Krček, se kterým Boni pueri také často spolupracují, orchestr řídil dirigent Marek Štryncl.
Manažer Komorní filharmonie Pardubice Tomáš Kráčmar má ze společného projektu radost: „ Na nahrávce České mše vánoční jsme se dohodli s panem ředitelem Českého chlapeckého sboru Boni pueri Pavlem Horákem, jde o jeden z několika společných projektů. Spolupráce s Boni pueri je pro nás pochopitelně zajímavá a velmi žádoucí. Sbor byl skvěle připraven a natáčení probíhalo ve velice příjemné atmosféře. Jde o původnost díla, už jen pan dirigent Marek Štryncl je zárukou, že to bude něco mimořádného. Dalším zajímavým bodem nahrávky jsou bezesporu sólisté, jsme moc rádi, že přes enormní vytížení přijali pozvání vynikající umělci naší hudební scény Roman Janál, Anna Hlavenková, Sylva Čmugrová a Jan Ondrejka. Deska jistě zpestří mnoha domácnostem letošní Vánoce,“ dodává.
Rybovo dílo, které bylo poprvé uvedeno v kostele Svatého Kříže v Rožmitále, je zasazeno do českého prostředí a dějová fabulace zachovává obrys betlémské události. Generace kantorů jako byl J. J. Ryba připravovala podhoubí národní hudebnosti, bez které by později nevzešly osobnosti typu B. Smetany nebo A. Dvořáka.
„ Rybova Mše prodělala pochopitelně dlouhý vývoj. Jan Jakub Ryba ji psal v roce 1796, dochovaly se nám dobové party, ale ne partitura. Ryba psal Mši pro své podmínky, místo, kde působil, tedy Rožmitál, a víme, že je tam velmi maličký kůr. A tak mše byla původně hrána ve velice komorním duchu, a protože získala postupně velkou oblibu u lidí, bylo samozřejmě v některých místech možné i záhodné toto obsazení rozšířit. My vycházíme z partitury z roku 1827, jedná se o první dochovanou partituru tohoto díla vůbec. Zajímavé je, že na rozdíl od původní verze má již rozšířené orchestrální obsazení. Dokonce je zde přidán fagotový part, takže se jedná o jakési symfoničtější obsazení než v roce 1796. Vybrali jsme si k tomuto provedení chlapecký sbor, protože právě takový přímo asistoval skladateli. Sóla jsme ovšem svěřili zpěvákům dospělým, především proto, že se jedná o symfoničtější verzi,“ říká dirigent Marek Štryncl.
Desku vydává produkční agentura Arcodiva, jejíž ředitel Jiří Štilec patří k předním českým muzikologům a předpokládá se, že o desku bude velký zájem nejen v Čechách, ale i v zahraničí.
„Chlapce Rybova Mše opravdu bavila, věnovali jsme nácviku srpnové soustředění a tak zněla Pardubicemi již v horkých letních dnech. Hodně jsme si s kluky povídali i o historických souvislostech vzniku díla. Jedinečným učitelem jim v tom byl Marek Štryncl, který kromě své dirigentské dráhy je také sbormistrem Boni pueri. Ryba byl nejen muzikant, ale také vynikající pedagog. Není bez zajímavosti, že toto dílo vzniklo v období, kdy byla po dlouhé době útrap oceněna také jeho pedagogická činnost, která ho naplňovala. Jsem rád, že naše umělecká škola, která je dosud v České republice unikátní, může našim žákům nabídnout tu nejvyšší kvalitu. Sám Ryba ve svých poznámkách píše, že ušlechtilé vědomí splněných povinností a jistota, že ve svém povolání děláme vše správně, nás musí chránit před všemi nebezpečími. Jsme tu proto, abychom učili, žili a dávali příklad. K tomu, myslím, není co dodat,“ uzavírá ředitel Boni pueri Pavel Horák.
20. srpna 2011 • Boni pueri na prahu nové sezóny točili pro Hollywood
Že stojí Boni pueri často před mikrofony a jejich koncerty přenáší naše i zahraniční televize, není již nic neobvyklého. Dnes čekala „dobré chlapce“ další skvělá zkušenost. V Praze totiž natáčí americká filmová společnost ABC akční seriál Missing.
Příběh vypráví o agentce CIA, která v Evropě pátrá po svém uneseném synovi. Kromě hereckých hvězd, se kterými se „na place“ Boni pueri setkali, Ashley Judd nebo Sean Bean, kterého diváci znají také v roli syna Gondorského správce Denethora z filmu Pán prstenů, si v seriálu zahrají i někteří čeští herci - Miroslav Šimůnek, Tereza Voříšková nebo Karel Roden. Podle scénáře se v jednom dílu objeví početný chlapecký sbor. Podle slov filmové produkce byli zpěváci z Boni pueri jednoznačnou volbou. Spolu s „dobrými chlapci“ se v seriálu objeví i jejich ředitel a sbormistr Pavel Horák. Americká produkce ocenila skvělý výkon zpěváků a zároveň pro ně připravila nejen stylovou snídani, ale i společný a neuvěřitelně bohatý oběd přímo s filmovým štábem. Chlapci prošli kostýmovými i kamerovými zkouškami, k dispozici měli své maskérky.
Celé natáčení provázela i přísná bezpečnostní pravidla, mezi která patřilo i embargo na fotografování. „Američané jsou neuvěřitelně precizní, všímají si i naprostých detailů a točí mnoho záběrů, než jsou spokojeni. Mám velkou radost, že se našim chlapcům dostalo od nich při natáčení takového uznání, vždyť na pódiu stálo na šedesát sopránů a altů. Nabídka, která přišla, byla pro nás nečekaná, ale velmi lákavá. Zajímavější jsme si ani na zahájení náročné sezóny nemohli přát,“ řekl na závěr ředitel a sbormistr Boni pueri Pavel Horák.
Seriál má být velmi emotivní a akční. Na americké obrazovky dorazí příští rok a hovoří se o něm jako o události sezóny. Televize ABC má na poli seriálu velké renomé. Vždyť stojí například za projekty Ztracení nebo Chirurgové.
Již zítra odjíždí celá koncertní skupina na letní soustředění, během kterého bude pracovat s Komorní filharmonií Pardubice na přípravě nového CD.
18. srpna 2011 • Boni pueri v těchto dnech zahajují přípravu na novou sezónu a připomínají si úspěšné projekty loňského roku
Podívejte se na video, které vám přiblíží jednu z nejúspěšnějších sezón Českého chlapeckého sboru Boni pueri. Připomene nejen významné muzikologické projekty, ke kterým patří např. provedení 8. Symfonie Gustava Mahlera na koncertech Pražského jara v Praze, Hamburku a Hannoveru, které ocenilo na 17 tisíc posluchačů nebo světovou premiéru Responsorií Jana Dismase Zelenky, ale také zajímavá zahraniční turné a koncerty.
Video je ve vysokém rozlišení, doporučujeme zvětšit ho na celou obrazovku.
9. srpna 2011 • Výkon Boni pueri na 66. ročníku Pražského jara oceněn v časopise Harmonie
Třicet nejlepších sopranistů a altistů Českého chlapeckého sboru Boni pueri vystoupilo v květnu na největším koncertě v historii Pražského jara. Provedení monumentální 8. Symfonie – Symfonie tisíců Gustava Mahlera navštívilo v Praze, Hamburku a Hannoveru celkem 17 000 posluchačů. Skvělý výkon „dobrých chlapců“ ocenila nejen německá kritika, ale i čeští muzikologové, dirigenti a sbormistři.
V červencovém čísle časopisu Harmonie šéfredaktor a hudební kritik Luboš Stehlík píše:
„V krátkém andělském vstupu na sebe pozitivně upoutala pozornost Simona Houda-Šaturová...maximum odvedly sbory (Pražský filharmonický sbor, Kühnův smíšený sbor, Schleswick-Holstein Festival Chor Lübeck, Knabenchor Hannover, Boni pueri); tahouny byli však jednoznačně PFS a Boni pueri…“
V letošním roce byli Boni pueri přizváni k účinkování na Pražském jaru již posedmé.
o přípravách a provedení díla. Slova ředitele Boni pueri Pavla Horáka najdete od 4:40 minuty.
2. července 2011 • Boni pueri v dokumentu České televize
Český chlapecký sbor Boni pueri přijal za dobu své existence pozvání k vystoupení na prestižním festivalu Pražské jaro již pošesté. 66. ročník tohoto festivalu připravil pro posluchače koncert více než výjimečný - provedení Mahlerovy Symfonie č. 8. - Symfonie tisíců. Přípravy a část provedení tohoto monumentálního koncertu, který německá kritika označila za fenomenální, můžete sledovat v dokumentu České televise v režii M. Kubala
1. července 2011 • Peníze z benefičního koncertu „Boni pueri na pomoc Japonsku“ již pomáhají v Taga-jo
Březnové události v Japonsku nemohly nikoho nechat lhostejným. Jen několik dní po ničivé vlně tsunami, která zasáhla dlouhé japonské pobřeží, zorganizovali Boni pueri charitativní koncert na pomoc svým přátelům ve městě Taga-jo, kde “dobří chlapci” již několikrát koncertovali. Výtěžek z koncertu v kostele Nanebevzetí Panny Marie v Hradci Králové ve výši 108 300 Kč a 10 euro převzal starosta města Taga-jo a byly použity na potřeby dětí, které stále ještě zůstávají v evakuačním centru.
„Vážený pane Horáku a Boni pueri, setkali jsme se se starostou města Taga-jo a předali mu váš finanční dar. Situace ve městě je opravdu svízelná. Železnice byly zničené, teprve nedávno je znovu obnovili. Všechny oblasti poblíž moře byly smeteny vlnou tsunami a téměř 200 lidí včetně dětí ztratilo své životy. Během prvních dnů evakuace téměř 10 000 lidí usilovalo o azyl v Kulturním centru nebo na Radnici, to byla jediná místa, která zůstala zachována. Dodnes je zde ještě 400 lidí. Pan starosta města Taga-jo a ředitel školy si hluboce cení vašich charitativních aktivit a vašeho daru, který přišel z druhého konce světa. Říkají, že až bude koncertní sál přístupný, rádi by opět uspořádali váš koncert. Brzy vám také pošleme poděkování samotných dětí, které pro vás chystají. Vaše DVD z charitativního koncertu náš lid velmi povzbudilo. Všichni říkali, že jste udělali pro Japonsko velký kus práce, a byli dojati dobrosrdečností a účastí všech, kteří se na finančním příspěvku podíleli,“ uvádí se v dopise od paní Sasaki z Agentury Ars Tokyo, která Český chlapecký sbor Boni pueri v Japonsku zastupuje.
Z koncertu byl také pořízen videozáznam, který japonská agentura opatřila anglickými a japonskými titulky, vydala ho na DVD a je promítán v evakuačních centrech a japonské televizi.
28. června 2011 • Světovou premiéru Boni pueri připomene Česká televize v pořadu Terra musica
Ve středu 29. června ve 23:10 můžete sledovat na obrazovce ČT2 v pořadu Terra musica reportáž z provedení díla Jana Dismase Zelenky Responsoria v Boskovicích.
„Speciálně pro festival Concentus Moraviae nastudoval slavný chlapecký sbor Boni Pueri třetí díl Responsorií J. D. Zelenky,“ uvádí se v programu České televize.
Boni pueri jako jediný chlapecký sbor na světě nastudoval a provedl celý triptych díla. Na reprízu pořadu se můžete podívat v sobotu 2. července v 19:30. V letošním roce zaznělo toto náročné dílo v podání Boni pueri za řízení sbormistra Marka Štryncla nejen v rámci prestižního festivalu České sny, ale také v předpremiéře v Katedrále sv. Ducha na Velkém náměstí v Hradci Králové nebo na slavnostním zahájení jubilejního 10. ročníku Harantovských slavností historického zpěvu na Pecce.
28. června 2011 • Koncertní zájezd do Litvy uzavřel sezónu Boni pueri
Na koncertě v největší Katedrále sv. Petra a Pavla v Šilauiai , která se pyšní nejvyšší zvonicí v celé Litvě, vystoupil jako exkluzivní host Český chlapecký sbor Boni pueri na mezinárodním festivalu uměleckých škol sborového zpěvu a zakončil tak svoji úspěšnou sezónu. Cestu do Litvy finančně podpořilo Ministerstvo kultury České republiky.
Do posledního místa zaplněná Katedrála přivítala nejprve litevský sbor Dagilelis, který v roli hostitele přenechal největší prostor našim zpěvákům. Nádherná akustika jen umocnila krásné tóny děl A. Dvořáka, A. Rejchy, B. Smetany nebo J. D. Zelenky. Výkon „dobrých chlapců“ provázel dlouhotrvající potlesk a sbormistru Pavlu Horákovi byly předávány posluchači květiny i po jednotlivých skladbách. Publikum také ocenilo skvělý výkon klavíristky Petry Klimešové, která právě v Litvě měla s Boni pueri svoji premiéru. Petra Klimešová dlouhodobě spolupracovala s Dětskou operou Praha a je korepetitorkou v Hudebním divadle Karlín. Dvorní klavíristka Boni pueri Jitka Fowler Fraňková v těchto dnech sólově hostuje v Rakousku. Na závěr zazněla v podání obou sborů skladba G. F. Händela Hallelujah. Několikaminutový potlesk ve stoje byl symbolickým zakončením sezóny.
V dubnu přivítali Boni pueri litevský sbor Dagilelis ve svém domovském Hradci Králové a v těchto dnech měli na oplátku možnost poznat rodiny svých kamarádů. Naši přátelé pro nás připravili i výlet trajektem do mořského muzea a odpoledne na mořské pobřeží Baltu. Velkým zážitkem byla i návštěva Hory křížů, která je poseta více než 200 tisíci kříži ze všech koutů světa. Lidé je sem nosí, aby ochránili svým přáním svoji rodinu nebo své přátele. Na místě, kudy kráčel sám Jan Pavel II. a kde najdete kříže z Austrálie, Brazílie, Chile, Kanady, Mexika a celé Evropy, zanechali „dobří chlapci“ svůj kříž s tajnými přáními.
Jak vypadá opravdový velký piknik (šašlik) na litevském venkově, okusili „dobří chlapci“ hned v následujících hodinách. Naši přátelé připravili velkou párty v malebném místě rekreační oblasti spojenou s fotbalovým i basketbalovým zápasem. Neuvěřitelné litevské speciality, grilované steaky, studená i teplá kuchyně a skvělí hostitelé, se kterými „dobří chlapci“ prožili dlouhou „polární“ noc. Všichni kluci z Boni pueri si odvážejí jen ty nejkrásnější zážitky, na které budou dlouho vzpomínat.
23. června 2011 • "Dobří chalpci" odjíždějí na turné do Litvy
Šiauliai, třetí největší město v Litvě, uvítá v těchto dnech "dobré chlapce" na festivalu uměleckých škol. Česká škola sborového zpěvu je známá po celém světě a Pavel Horák, ředitel Boni pueri, se chystá představit svůj unikátní vzdělávací systém.
Příležitost dostala tentokrát také početná a pěvecky velmi úspěšná skupina nováčků. Někteří z chlapců, kteří uspěli v konkurzu, již skvěle reprezentovali Českou republiku na festivalu Pražské jaro v Praze i v Německu.
S litevským sborem Dagilelis, který je znám vysokou uměleckou kvalitou po celé Evropě a který má na svém kontě mnoho evropských cen, se Boni pueri potkali poprvé v Polsku na mezinárodním festivalu chlapeckých sborů. Společný koncert se uskuteční v nádherné Katedrále sv. Petra a Pavla v Šiauliau. Zpěv „dobrých chlapců“ zazní nejen na slavné Hoře křížů, kterou navštívil i sám papež Jan Pavel II, ale uslyší ho i lidé v malebném přístavu Kaipéda.
Po krátké letní přestávce se Boni pueri opět postaví před mikrofony v srpnu, kdy natočí ve spolupráci s Komorní filharmonií Pardubice Českou mši vánoční Jana Jakuba Ryby. V současné době Marek Štryncl, který natáčení nového CD řídí, dolaďuje poslední detaily s muzikology, neboť dílo bude natočeno v autentické podobě. Nové CD vyjde u renomované firmy Arco Diva, hudebním režisérem bude Jaroslav Krček.
.
22. června 2011 • Boni pueri můžete opět sledovat na obrazovce České televize
Třicet nejlepších sopranistů a altistů Boni pueri účinkovalo na největším koncertě v historii festivalu Pražské jaro. Osmou Symfonii – Symfonii tisíců Gustava Mahlera řídil charismatický dirigent Christoph Eschenbach. Z pražské O2 arény se všichni umělci přesunuli speciálním vlakem Mahler Expres do Hamburku a Hannoveru. Největší koncert v historii festivalu navštívilo neuvěřitelných 17 000 posluchačů.
Reportáž z přípravy tohoto monumentálního projektu a jeho provedení můžete sledovat dnes večer na ČT2 v pořadu Terra musica ve 23:25 nebo v repríze v sobotu 25. 6. v 19:30.
21. června 2011 • Boni pueri jako exkluzivní host v Rudolfově galerii
V krásných prostorách Rudolfovy galerie, která byla vybudována O. Aostalisem podle plánů G. Gargioliho na konci 16. století pro uložení rozsáhlých sbírek obrazů, uměleckých předmětů a rarit císaře Rudolfa II., zněly v podání Boni pueri za řízení sbormistra Pavla Horáka díla světových mistrů. „Dobří chlapci“ vystoupili jako jediný exkluzivní host na setkání nejúspěšnějších bysnysmanů z Kanady a USA. Po každé skladbě za klavírního doprovodu Jitky Fowler Fraňkové byli zpěváci odměněni potleskem vestoje.
19. června 2011 • Provedení Zelenkových Responsorií v podání Boni pueri na slavnostním zahájení Harantovských slavností označeno za fenomenální
Poslechněte si televizní reportáž ze slavnostního zahájení Harantovských slavností historického zpěvu na Pecce. Boni pueri jako jediný chlapecký sbor na světě nastudovali a provedli celý triptych Responsorií Jana Dismase Zelenky, z nichž třetí část zazněla v prostorách kostela sv. Bartoloměje. Koncert měl světovou premiéru v rámci prestižního festivalu Concentus Moraviae.
„V rámci X. ročníku Harantovských slavností historického zpěvu se v chrámu sv. Bartoloměje na Pecce uskutečnilo v pátek 17. června unikátní vystoupení českého chlapeckého sboru Boni pueri. Zahajovací koncert slavností byl díky tomuto sboru opravdu fenomenální a svědčil o tom i chrám zaplněný do posledního místa. Sbormistrem byl Marek Štryncl, na varhany doprovázela Iva Štrynclová a během koncertu došlo také na jejich samostatné výstupy. Sbor známý po celém světě bylo zážitkem už jen vidět. Natož pak, měl-li někdo možnost je slyšet zpívat. Jejich úspěšnost ve světě tak byla každému jasná. Pro všechny přítomné bylo vystoupení Českého chlapeckého sboru Boni pueri nepopsatelným zážitkem, který člověk vnímá všemi smysly,“ zaznělo v reportáži.
Video ve formátu WMV se bez problému spustí v prohlížeči MS Internet Explorer. V prohlížeči Mozilla Firefox musí být naistalován zásuvný modul (plug-in), který lze získat na webu.
18. června 2011 • Boni pueri zpívali před zaplněnou Katedrálou sv. Víta, Václava a Vojtěcha
Monumentálním prostorem Chrámu sv. Víta, Václava a Vojtěcha, který je po více než 1000 let svědkem významných událostí české historie, zněly v podání Boni pueri skladby W. A. Mozarta, A. Dvořáka či G. F. Händela. Do Prahy se sjelo na 700 francouzských byznysmenů a finančníků, kteří ocenili výkon „dobrých chlapců“ dlouhotrvajícím potleskem a nadšenými výkřiky uznání. Velké ovace připravili i vynikající klavíristce Jitce Fowler Fraňkové, která se sborem spolupracuje od podzimu loňského roku.
„Chlapecký sborový zpěv má na českém území velmi dlouhou tradici, která se datuje již od poloviny 13. století. V té době byl zde v Katedrále sv. Víta, Václava a Vojtěcha založen chlapecký sbor a chlapci byli nazýváni právě boni pueri. Chlapecký chrámový zpěv se v tomto nádherném svatostánku udržel po celá dlouhá staletí až dodnes. Naposledy jsme zde zpívali při intronizaci Dominika Duky na jaře loňského roku a chystáme již v tomto místě další projekty,“ uzavírá ředitel a sbormistr Boni pueri Pavel Horák.
17. června 2011 • Boni pueri exkluzivními hosty zahájení Harantovských slavností sborového zpěvu
Na 50 zpěváků Českého chlapeckého sboru Boni pueri vystoupilo jako exkluzivní host na slavnostním zahájení Harantovských slavností sborového zpěvu na Pecce. Slavnosti, které vznikly se záměrem a snahou obnovit muzikantské tradice na hradě Pecka, které zde založil a rozšířil Kryštof Harant z Polžic a Bezdružic, pán na Pecce, se konají každé dva roky. Odbornou spolupráci festivalu poskytuje Artama – IPOS Praha a v letošní odborné porotě zasednou např. PhDr. Martin Horyna z Jihočeské univerzity České Budějovice nebo Mgr. Jaroslav Brych z Konzervatoře Pardubice. Oba sbormistři Pavel Horák i Marek Štryncl, který provedení řídil, poskytli rozhovory do televize a tisku.
Krásnými prostorami kostela sv. Bartoloměje, který byl do posledního místa zaplněn, se nesla hudba Jana Dismase Zelenky. Responsoria pro hebdomada sancta zazněla o den dříve ve světové premiéře v rámci festivalu Concentus Moraviae. Posluchači, mezi nimiž byli i sbormistři soutěžících těles, muzikologové a hudební kritici, odměnili výkon „dobrých chlapců“ dlouhotrvajícím potleskem.
Boni pueri jako jediný chlapecký sbor na světě nastudoval a provedl celý triptych Zelenkových Responsorií.
"„Zelenka se za svého života úspěšně a osobitě vyrovnal s dobovými proudy, dokázal na ně reagovat s neuvěřitelnou rychlostí skvělého praktického hudebníka. Za tím vším je vždy přítomná hloubka řemeslné poctivosti, která je dobově zcela nadstardantní. Práce s kluky z Boni pueri je pro mne radostí a inspirací zároveň. Nejdůležitější je přímá hudební zkušenost. Je třeba si tím vším teoretickým prakticky projít v souladu se svým hudebním naturelem. Bez kvalitního hudebního vzdělání nelze tak náročnou hudbu pochopit a provést. Všichni musíme s danými pravidly souznít. Jde tu o sepětí vědeckého racia a hudební přirozenosti,“ dodává Marek Štryncl.
16. června 2011 • Boni pueri ve světové premiéře na 16. mezinárodním festivalu Concentus Moraviae
Jako jediný chlapecký sbor na světě nastudovali Boni pueri triptych Responsorií Jana Dismase Zelenky. Třetí část tohoto velkolepého díla zazněla v rámci mezinárodního festivalu Concentus Moraviae. Program letošního ročníku na téma České sny - otisky a vzpomínky sestavil hudební skladatel a muzikolog Aleš Březina, ředitel Institutu Bohuslava Martinů a ke spolupráci s Boni pueri přizval i skvělého polského varhaníka Waclawa Golonku. Přestože to není obvyklé, zněl evangelickým kostelem mezi jednotlivými částmi bouřlivý potlesk.
Koncert, který byl již několik týdnů beznadějně vyprodaný, doprovodil svými vizualizacemi i grafik a divadelník žijící v USA Petr Nikl. Jeho dílo mohou obdivovat lidé v Jihoafrické republice, Anglii, Finsku, Americe i Japonsku. Oba sbormistry Českého chlapeckého sboru Boni pueri Pavla Horáka i Marka Štryncla přijal ředitel festivalu a manažer Magdaleny Kožené David Dittrich.
„Nastudování všech 27 responsorií bylo pro nás velkou výzvou. Máme radost, že jsme jako jediný chlapecký sbor na světě mohli poznat prostřednictvím této krásné hudby to, co jiným sborům zůstalo dosud utajeno,“ říká ředitel a sbormistr Boni pueri Pavel Horák.
Podle vyjádření ředitele festivalu se po dnešní premiéře již uvažuje o provedení Responsorií za hranicemi České republiky.
„Rádi budeme na dalších projektech spolupracovat. Festival je koncipován velice citlivě, s důrazem na kvalitu včetně skvělého zázemí pro účinkující. Velkou zásluhu má na tom paní Jitka Miková, produkční festivalu, se kterou jsme se v Boskovicích moc rádi potkali. Zelenkovu dílu se můžete věnovat roky a pořád v něm nacházíte nové podoby. Někteří naši chlapci se podíleli v průběhu let na všech třech premiérách. Spolupráce s vynikajícím muzikantem Markem Štrynclem začala již před několika lety a dnes, kdy dirigoval již třetí a poslední část Responsorií, se i nám v souladu s mottem festivalu: České sny – otisky a vzpomínky, jeden velký sen splnil. Máme i krásné vzpomínky na premiéry prvních dvou částí a otisk jako symbol něčeho trvalého a zároveň inspirujícího, který jsme mohli zanechat, nám otvírá cestu k dalším výzvám," dodává Pavel Horák.
Festival, který přivedl posluchače do dvaceti nejzajímavějších kulturních památek Jižní Moravy, doprovází štáb Českého rozhlasu a České televize. Ve středu 29. června odvysílá Terra Musica reportáž z dnešní premiéry, reprízu pořadu pak můžete sledovat 2. července.
10. června 2011 • Boni pueri navštívil kanadský skladatel Stephen Hatfield
Páteční zkoušku „dobrých chlapců“ navštívil kanadský skladatel, pedagog a sbormistr Stephen Hatfield. Boni pueri leží prý již dlouho v jeho uměleckém zájmu, a proto při příležitosti své návštěvy v České republice projevil přání podívat se na to, jak chlapci pracují. Poslední zkoušku části sopránů a altů před provedením díla J. D. Zelenky Responsoria vedl Marek Štryncl,který bude také nedělní koncert řídit. Stephen Hatfield, který píše skladby pro sbory na celém světě, pozorně sledoval práci v dělené zkoušce, ptal se ředitele školy Pavla Horáka na systém výuky a ocenil i náročnost prováděných děl.
9. června 2011 • Sbormistr NDR Chor Philipp Ahmann blahopřeje řediteli Boni pueri k úspěchu na festivalu Pražské jaro
Výkon našich třiceti nejlepších sopranistů a altistů ocenily nejen zahraniční hudební kritiky, ale přicházejí i krásné zprávy řediteli a sbormistru Českého chlapeckého sboru Boni pueri Pavlu Horákovi od jeho kolegů.
„Vážený pane Horáku,
doufám, že Vy i váš sbor se máte dobře a užíváte odpočinku po projektu Mahler. Zastihl jsem vaše chlapce velmi dobře připravené, byla opravdu radost s nimi pracovat. Ještě jednou vám gratuluji!
Věřím, že se zase potkáme při nějaké pěkné práci. Ať tak či tak, bylo mi potěšením Vás poznat,“ píše ve svém emailu sbormistr NDR Chor Philipp Ahmann.
Jeho sbor se stejně jako „dobří chlapci“ účastnil velkolepého projektu festivalu Pražského jara – provedení monumentální 8. Symfonie – Symfonie tisíců. Koncerty v Praze, Hamburku a Hannoveru navštívilo celkem 17 000 posluchačů.
Philipp Ahmann studoval v Kolíně nad Rýnem, první zkušenosti získal u Eberharda von Metternicha a Marcuse Creeda.
Dirigoval mimo jiné inscenaci Mozartovy "Kouzelné flétny", spolupracoval s předními světovými orchestry a sbory. V roce 2005 pracoval jako umělecký ředitel sborů rozhlasu SWR, WDR a NDR. O roku 2009 se plně věnuje práci sbormistra NDR Chor v Hamburku.
2. června 2011 • Největší koncert v dějinách Pražského jara označen německou kritikou za gigantický
Nejen v Čechách, ale i v Německu stálo v posledních týdnech provedení 8. Symfonie – Symfonie tisíců Gustava Mahlera v zájmu hudebních kritiků i náročných posluchačů klasické hudby.
Výkon Českého chlapeckého sboru Boni pueri, který byl ke spolupráci pro tento jedinečný projekt přizván, snesl nejpřísnější evropská měřítka.
"Bylo to uchvacující," říká pro deník Flensburger Tageblatb Rolf Beck, ředitel Šlesvicko-holštýnského hudebního festivalu, který dále popisuje, jak se bratru 500 hudebníků, kteří se účastní této události, v Gustav-Mahler-Expresu z Prahy do Hamburgu "lidsky přiblížilo a přimklo". To je také znát v harmonii hlasů a hudebních nástrojů na této události.
„Už jen příchod sboristů, který jakoby nechtěl skončit (NDR Chor, Schleswig Holstein Festival Chor, Kühnův smíšený sbor, Knabenchor Hannover a Český chlapecký sbor Boni pueri) vyburcoval v aréně aplaus, který pokračoval i při příchodu hudebníků (Česká filharmonie a NDR Sinfonieorchester) a dirigenta Christopha Eschenbacha“, dodává se v článku nazvaném Mahler – Einfach gigantisch! , který na závěr konstatuje, že „tento večer v hamburské aréně ukázal to nejlepší, co klasická hudba mohla svým fanouškům nabídnout“. V článku deníku Bild Hamburg z 23. května nazvaném Gigantisch gut hned v úvodu autor píše: „Byl to experiment - a podařil se. Symfonie č. 8 Gustava Mahlera, "Symfonie tisíců", která byla provedena v O2 World aréně, byla obrovským úspěchem. Takový koncert klasické hudby nebyl dosud v Hamburgu dáván“, a dodává: „Mahlerova Osmá - ohromná, prostor vyplňující, snově provedená. Publikum děkovalo ovacemi ve stoje. Tento koncert dohrává a doznívá ještě dlouho po svém konci“.
Hodnocení v deníku Hamburger Morgenpost s názvem Sinfonie der Tausend: 10 000 Besucher jubeln - Symfonie tisíců: 10 000 diváků jásá již jen shrnuje strhující a nezapomenutelný zážitek posluchačů.
22. května 2011 • Největší koncert v historii Pražského jara – Mahlerova 8. Symfonie - "Symfonie tisíců" v zájmu médií
V neděli 22. května se třicítka nejlepších sopranistů a altistů Českého chlapeckého sboru Boni pueri vrátila se svým ředitelem a sbormistrem Pavlem Horákem z úspěšného účinkování na gigantickém projektu festivalu Pražské jaro. Spolu s Českou filharmonií, Orchestrem Severoněmeckého rozhlasu z Hamburku, dalšími pěti sbory a osmi sólisty provedli monumentální 8. Symfonii – Symfonii tisíců Gustava Mahlera. Koncerty v Praze, Hamburku a Hannoveru, které řídil vynikající německý dirigent Christoph Eschenbach, byly provázeny zájmem médií nejen v Čechách, ale i v zahraničí.
19. května 2011 • Boni pueri po úspěchu v O2 aréně vezou s Pražským jarem Symfonii tisíců do Německa
Ve čtvrtek 19. května odjel v dopoledních hodinách z Hlavního nádraží v Praze speciálně vypravený vlak „Gustav Mahler Express“. Vezl téměř 500 hudebníků, kterým v předvečer odjezdu tleskala vyprodaná O2 aréna po provedení gigantické Mahlerovy Symfonie tisíců za řízení německého dirigenta Christopha Eschenbacha u příležitosti 100. výročí skladatelova úmrtí. Management festivalu Pražské jaro poprvé v historii připravil takto náročný projekt.
Že se jedná o počin mimořádný, který vyžaduje kromě hvězdného obsazení i velké organizační zázemí, potvrzuje zástupce mezinárodního produkčního týmu Daniel Sobotka:
“Projekt se připravoval čtyři roky. Musí se začít s ideou, pak v kalendářích všech potenciálních účinkujících sladit produkční detaily. To, aby se na pódiu sloučily dva orchestry, je velmi jemnou hrou managementů a uměleckých rad. Hledá se ideální zvuk. Atmosféra mezi muzikanty byla fantastická,“ dodal.
Ředitel a sbormistr Českého chlapeckého sboru Boni pueri Pavel Horák ještě těsně před odjezdem odpovídal na otázky novinářů. Sbor cestoval spolu s ostatními tělesy včetně svých vrstevníků z Knabenchor Hannover. „Odjíždíme do Německa s velkým očekáváním. S Mahlerovým dílem jsme se nesetkali poprvé. Již loni jsme za účasti prezidenta republiky vystoupili na galakoncertě Mahler Gala ke 150. výročí skladatelova narození. Náročné Mahlerovy partitury nelze studovat bez znalostí historických souvislostí. Proto velmi rádi spolupracujeme s PhDr. Jiřím Štilcem, muzikologem a skvělým pedagogem“, dodává Pavel Horák.
S „dobrými chlapci“ se v Hamburku setkal i bývalý ministr Fischerovy vlády a ředitel České filharmonie prof. Václav Reidlbauch, který stál u zrodu tohoto monstrózního projektu. Vize, kterou spolu s vrcholovým managementem před několika lety prosadil, plní dnes ohromné sály a je završena mnohaminutovými potlesky nadšených posluchačů a ovacemi vestoje. Prof. Václav Reidlbauch poděkoval zpěvákům Českého chlapeckého sboru Boni pueri za skvělou reprezentaci České republiky a připomněl krásná setkání s nimi v uplynulých letech.
Osmou Symfonii ocenilo v Hamburku bouřlivým potleskem více než 9000 posluchačů. Publikum v Hannoveru si vyslechne Mahlerovo dílo v akustickém provedení tuto sobotu.Celý přesun i koncerty dokumentuje německý televizní štáb. Očekává se, že monumentální Symfonii tisíců shlédne během tří koncerů celkem 17 000 posluchačů.
18. května 2011 • Boni pueri zazářili na největším koncertě v dějinách Pražského jara, aplaudovalo jim 4 500 nadšených posluchačů
Dva orchestry, šest sborů, sólisté - téměř 500 účinkujících ze 13 zemí vstoupilo na pódium pražské O2 arény v programu největšího koncertu v historii Pražského jara. S posledními tóny monumentální 8. Symfonie Gustava Mahlera za řízení vynikajícího německého dirigenta Christopha Eschenbacha začali diváci bouřlivě aplaudovat a ocenili výkon umělců nejen mnohaminutovým potleskem ve stoje, ale i nadšenými výkřiky uznání. Festival Pražské jaro středečním velkolepým koncertem připomněl sté výročí úmrtí Gustava Mahlera. Tato výjimečná událost v celé historii festivalu stála již několik měsíců v zájmu českých i zahraničních médií.
„Byli jsme osloveni k provedení tohoto monumentálního díla produkcí Pražského jara a velmi rádi jsme nabídku přijali. Je to pro nás velká výzva a zároveň obrovská odpovědnost. Tento koncert patří do našeho zlatého fondu a jen velmi těžko budeme hledat větší výzvu. Mahlerova 8. Symfonie je vznešené dílo, sám autor ho označil za svoje největší a nadpozemské,“ říká ředitel a sbormistr Českého chlapeckého sboru Boni pueri Pavel Horák.
K projektu byla dále přizvána Česká filharmonie, Orchestr Severoněmeckého rozhlasu z Hamburku, Knabenchor Hamburg, Pražský filharmonický sbor, Kühnův smíšený sbor, Šlesvicko-holštýnský festivalový sbor Lübeck a německý rozhlasový sbor. Pro sólové party byli osloveni mimo jiné Simona Houda - Šaturová, Michaela Kauneová Petra Langová, Michael Nagy či John Relyea.
"Zásadní je, že Mahler vytvořil symfonii, kde je hlavním nástrojem lidský hlas. Tento aspekt lidství je pro mě nejdůležitější. Dílo má neuvěřitelný duchovní rozměr a jsem rád, že na něm mohu spolupracovat s tak skvělými světovými tělesy. Je to pro mne velká radost a Mahler by byl rád, že skrze jeho hudbu se setkávají národy,“ řekl dirigent Ch. Eschenbach.
„Dobří chlapci“ zažili i krásné okamžiky po skončení koncertu, kdy tento energický dirigent přímo z pódia vykročil rázným tempem do labyrintu šaten umělců, a přestože byl neustále kontaktován s prosbami o fotografii nebo rozhovory, vyhledal nejprve jejich šatnu.
„Jste první, komu jdu poděkovat a složit opravdovou poklonu. Boni pueri byli skvělí, vynikající, po celou dobu soustředění a v nástupech naprosto přesní, děkuji vám. Obrovský dík i vám, pane sbormistře,“ rozloučil se symbolickou úklonou a svolil i ke společné fotografii. Uznání se dostalo třicítce nejlepších sopranistů a altistů sboru i od pěvkyně Simony Houda - Šaturové, se kterou již sbor v minulosti spolupracoval.
Mahlerovu Symfonii tisíců, jak je dílo také označováno, přesunuli organizátoři festivalu pro jeho prostorovou náročnost, kterou si takový koncert žádá, do netradičního prostoru O2 arény. „Prostor Arény je srovnatelný s třemi chrámy svatého Víta nebo se šesti Kongresovými sály v Kongresovém centru Praha," uvedl zástupce produkce festivalu. „Vzhledem k prostoru, bylo třeba sólisty dobře ozvučit. I to je pro klasickou hudbu u nás něco zcela nového.
„Něco tak impozantního se zde v Česku se ještě neodehrálo - myslím tím ozvučit pět set interpretů. Veškerá práce byla konzultována se zvukaři hamburského rozhlasu, kteří jsou zodpovědní za „míchání" orchestrů, a nad vším měl pochopitelně dohled dirigent orchestru Christoph Eschenbach“, řekl pro Lidové noviny Ing. Pavel Jesenský, jehož tým ozvučení zajistil.
Středeční provedení Symfonie tisíců by Mahlera nadchlo. Patřil mezi nekompromisní dirigenty, kteří nesnesli neprofesionalitu hudebníků. Ve Vídeňské opeře získal přezdívku "monstrum", po všech požadoval dokonalou přípravu a bezchybnou práci. Obojí v případě pražského provedení Symfonie bylo naplněné, uvádí se ve zprávě na portálu www.ct24.cz
Mezi diváky bylo mnoho cizinců i známých tváří české hudební scény. Koncert si nenechali ujít například houslista Pavel Šporcl nebo harfenistka Kateřina Englichová.
Největší koncert v dějinách festivalu Pražské jaro potvrdil skladatelova optimistická slova: „Můj čas přijde“. Dílo s tak velkým duchovním rozměrem můžeme chápat jako výzvu dnešnímu světu k návratu k těmto hodnotám.
15. května 2011 • "Dobří chlapci" zahájili sérii zkoušek na provedení 8. Symfonie Gustava Mahlera na Pražském jaru
V neděli 15. května začaly náročné zkoušky na provedení monumentální 8. Symfonie Gustava Mahlera. Ojedinělý projekt, který pro letošní rok připravili pořadatelé festivalu Pražské jaro, představí dílo na největším koncertě v historii tohoto prestižního festivalu.
Třicítka nejlepších sopranistů a altistů Českého chlapeckého sboru Boni pueri je stejně jako ostatní zahraniční umělci ubytována v luxusním čtyřhvězdičkovém hotelu Clarion. Zkouší se do pozdních večerních hodin. Vynikající dirigent Christoph Eschenbach, jehož doslova „démonický“ výkon ocenilo umělci zaplněné Rudolfinum několikrát bouřlivým potleskem, se pečlivě věnuje každému sboru, vše je nacvičeno do nejmenších detailů. Zkoušek se účastnily spolu s Boni pueri i Hannover Kanbenchor, Kühnův smíšený sbor, Pražský filharmonický sbor i Schleswig Holstein Festival Choir, které v dalších dnech doplní Česká filharmonie a Sinfonieorchester Hamburg. Vše probíhá za pozornosti štábů českých i německých televizí.
Koncert, který se uskuteční ve středu 18. května, můžete slyšet v přímém přenosu na Českém rozhlasu 3 Vltava ve 20:00 hodin.
12. května 2011 • Český chlapecký sbor Boni pueri bude účinkovat na historicky největším koncertě v dějinách Pražského jara
Dnes bude ve Smetanově síni Obecního domu slavnostně zahájen 66. ročník prestižního festivalu Pražské jaro. Ve středu zájmu celého hudebního světa stojí především provedení 8. Symfonie Es dur Gustava Mahlera, která připomene sté výročí úmrtí tohoto skladatele. Mahlerova 8. Symfonie je co do rozsahu účinkujících těles považována za jedno z největších děl historie klasické hudby. Právě proto, že vyžaduje obrovské instrumentální i pěvecké síly, označuje se často jako "Symfonie tisíců". „V den výročí úmrtí, 18. května, zazní slavnostní galakoncert s provedením monumentální Mahlerovy 8. Symfonie, na němž se vedle České filharmonie bude podílet i další velké těleso – Symfonický orchestr Severoněmeckého rozhlasu z Hamburku a kromě mezinárodní sestavy vokálních sólistů ještě Pražský filharmonický sbor, sbory z Hamburku a Schleswig-Holsteinu a také náš chlapecký sbor Boni Pueri," uvedl za pořadatele Pavel Trojan.
Právě kvůli prostorové náročnosti, kterou si takový koncert žádá, neboť v jednu chvíli bude na pódiu téměř 600 muzikantů, se koncert vůbec poprvé uskuteční v pražské O2 Aréně. Již od soboty 14. května probíhají náročné zkoušky, a proto se sopranisté a altisté Českého chlapeckého sboru Boni pueri na týden „přestěhují“ do Prahy. „Dobří chlapci“ se spolu s ostatními účinkujícími po koncertě v Praze přesunou speciálně vypraveným vlakem do Hamburku a Hannoveru, kde potěší tímto gigantickým dílem i německé posluchače. Všechny koncerty i samotný přesun bude dokumentovat německý televizní štáb i Český rozhlas.
1. května 2011 • Boni pueri provází v Anglii jeden úspěšný koncert za druhým
Český chlapecký sbor Boni pueri čekají již závěrečné koncerty na 5. Mezinárodním festivalu chlapeckých a mužských pěveckých sborů Cornwall 2011. V konkurenci 60 sborů z celého světa se „dobří chlapci“ rozhodně neztratili. Jejich koncerty byly doprovázeny ovacemi vestoje a sklidili i slova díků a uznání samotného ředitele festivalu Petera Daviese. Sbormistr Pavel Horák přiváží několik nabídek další zajímavé spolupráce. „Dobří chlapci“ vystoupí jako exkluzívní host závěrečného galakoncertu v nádherné katedrále v srdci festivalu – ve městě Truro. Zpěváci by se měli vrátit do České republiky v úterý před půlnocí. Turné se konalo s podporou Královéhradeckého kraje.
20. dubna 2011 • Boni pueri odjíždějí na 5. Mezinárodní festival chlapeckých a mužských pěveckých sborů do Anglie
Již o Velikonočním pondělí odjíždějí Boni pueri do Anglie, kde se zúčastní největšího evropského festivalu chlapeckých a mužských pěveckých sborů – Cornwall 2011. Turné se koná s podporou města Hradec Králové a Královéhradeckého kraje. Město Truro, kde bude festival zahájen, se otevře pro více než 60 sborů a jeho součástí je i odborná konference, na které se svým příspěvkem vystoupí i ředitel a sbormistr Boni pueri Pavel Horák.
„Jsme rádi, že se znovu můžeme do Anglie podívat, na festivalu jsme vystoupili již v roce 2007 a moc rádi na to vzpomínáme. Naši cestu finančně podpořil Královéhradecký kraj. Pro posluchače jsme připravili repertoár podle požadavku organizátorů. Doprovázet nás bude klavíristka světového renomé Jitka Fowler Fraňková,“ říká Pavel Horák.
„Dobří chlapci“ zahájí celý festival na galakoncertem v nádherné novogotické katedrále.
18. dubna 2011 • Český chlapecký sbor Boni pueri přivítal v Hradci litevské hosty
Ćeský chlapecký sbor Boni pueri přivítal v Hradci Králové o víkendu chlapecký sbor z Litvy. V neděli odpoledne slyšela díla světových mistrů zcela zaplněná Městská hudební síň. Kromě koncertní složky Boni pueri vystoupilo také přípravné oddělení Bonifantes. Litevský chlapecký sbor Dagilelis, který byl založen v roce 1965 a od roku 1990 pracuje pod vedením Remigijuse Adomaitise, spolupracuje s předními litevskými orchestry, natáčí pro televizi a rozhlas a účastní se pravidelně mnoha mezinárodních soutěží a turné po celé Evropě. Získal např. 1. cenu na soutěži v Římě nebo zlatou medaili na festivalu pěveckých sborů ve Španělsku. Závěr koncertu patřil společné lidové písni Ty Bysterský zvony v úpravě M. Raichla. V pondělí pak litevští zpěváci a jejich vedení navštívili Základní školu Úprkova, kde vystoupili s částí svého repertoáru a prohlédli si prostory školy. „Dobří chlapci“ vycestují do Litvy v červnu, kde vystoupí v rámci festivalu uměleckých škol.
16. dubna 2011 • Světová premiéra díla Jaroslava Krčka na ČT2 v pořadu Terra musica
Český chlapecký sbor Boni pueri již mnoho let spolupracuje s hudebním skladatelem, dirigentem a uměleckým šéfem souboru Musica Bohemica Jaroslavem Krčkem. Absolvovali společně několik zahraničních turné, mnoho koncertů i velkých projektů. Dnes v pořadu Terra Musica v 19:30 můžete sledovat světovou premiéru. Při příležitosti oslav 150. výročí narození rakouského filosofa Rudolfa Steinera bylo v Obecním domě uvedeno oratorium hudebního skladatele Jaroslava Krčka „Ten, který jest“ v provedení Plzeňské filharmonie, Pražského filharmonického sboru a se sólisty Romanem Janálem a Editou Adlerovou.
14. dubna 2011 • Díla českých a světových mistrů zazněla v podání Boni pueri v Broumovském klášteře
V nádherných prostorách klášterního kostela sv. Vojtěcha v Broumově zazněla díla českých a světových mistrů v podání Českého chlapeckého sboru Boni pueri, který přijal pozvání ke lavnostnímu koncertu Města Broumova. „Dobří chlapci“ se sbormistrem Pavlem Horákem a klavíristkou Jitkou Fraňkovou připravili pro posluchače díla J. S. Bacha, G. F. Händela, B. Smetany, A. Dvořáka a také jedno z Responsorií J. D. Zelenky, která budou mít svou premiéru v rámci festivalu České sny. Předpremiéra tohoto monumentálního díla zazní v Hradci Králové již 4. června letošního roku. Ve druhé části koncertu sklidila veliký potlesk skladba Nella Fantasia italského skladatele Ennio Morriconeho v podání mladého sopranisty i úpravy lidových písní M. Raichla a Z. Lukáše. „Klášterní škola v Broumově byla velmi slavná, studovaly zde takové osobnosti jako první arcibiskup pražský Arnošt z Pardubic nebo kněz Bohuslav Balbín. Velkolepá duchovní díla, jejichž části dnes díky Boni pueri uslyšíme, do těchto impozantních prostor bezesporu patří,“ řekl při přivítání zpěvákům místostarosta města Broumova Kamil Slezák.
Do posledního místa zaplněný kostel ocenil výkon Boni pueri ovacemi vestoje.
12. dubna 2011 • Český chlapecký sbor Boni pueri hostí chlapecký sbor Dagilelis z Litvy
Ve dnech 15. – 18. dubna 2011 hostí Boni pueri vynikající chlapecký pěvecký sbor Dagilelis z Litvy. V neděli 17. dubna v 15.00 si budete moci poslechnout jejich společný koncert v Městské hudební síni v Hradci Králové nazvaný Melodija draugystes – Písně přátelství. Český chlapecký sbor Boni pueri bude reprezentovat koncertní složka i nejstarší přípravné oddělení Bonifantes. Závěr koncertu bude patřit společné skladbě, kterou oba sbory během víkendu nastudují. Litevský chlapecký sbor Dagilelis, který byl založen v roce 1965 a od roku 1990 pracuje pod vedením Remigijuse Adomaitise, spolupracuje s předními litevskými orchestry a natáčí pro televizi a rozhlas. Sbormistr Adomaitis absolvoval Litevskou hudební akademii a v roce 1999 se stal ředitelem pěvecké školy v Šiauliai. Sbor se pravidelně účastní mnoha mezinárodních soutěží a turné po celé Evropě a získal např. 1. cenu na soutěži v Římě nebo zlatou medaili na festivalu pěveckých sborů ve Španělsku.
5. dubna 2011 • Boni pueri přijali pozvání senátora Petra Šilara
Český chlapecký sbor Boni pueri přijal pozvání senátora Ing. Petra Šilara, aby vystoupil u příležitosti Dne učitelů na Benefičním večeru, který pořádal Nadační fond Vitanovský a Letohradské soukromé gymnázium. Nadační fond byl založen na podporu nadaných studentů. Pro slavnostní setkání, které se uskutečnilo v letohradském evangelickém kostele, připravili „dobří chlapci“ díla českých i evropských klasiků i písně z jednotlivých zemí světa.
4. dubna 2011 • Patronka naší školy Lucie Bílá v pořadu Uchem jehly na ČT2
V novém pořadu České televize „Uchem jehly“, který si již získal řadu vděčných posluchačů, zpovídal v neděli 3. dubna polský katolický kněz Zbigniew Czendlik Lucii Bílou. Naše nejpopulárnější zpěvačka, která spolupracuje s Boni pueri již sedmnáct let, se v roce 2010 - v době pětiletého výročí založení historicky první základní umělecké školy chlapeckého zpěvu v České republice – stala její patronkou. V loňském roce se Český chlapecký sbor Boni pueri spolu s kapelou Petra Maláska podílel na úspěšném vánočním CD Bílé Vánoce Lucie Bílé, jehož se prodalo více než 60 000 kusů. Boni pueri doprovázeli Lucii Bílou také na dvouměsíčním předvánočním turné v naší republice i na Slovensku, které vyvrcholilo slavnostním koncertem ve Státní opeře za doprovodu Pražského filharmonického orchestru.
„Ráda bych letos toto turné zopakovala. Ty krásné melodie do kostelů patří,“ řekla Lucie Bílá.
2. dubna 2011 • Český chlapecký sbor Boni pueri odesílá do Japonska 108 300 Kč a 10 euro
Boni pueri děkují všem, kteří přispěli na pomoc dětem ve městě Taga-jo, které v polovině března zasáhlo zemětřesení a ničivá vlna tsunami.
Na charitativním koncertě „Boni pueri na pomoc Japonsku“, který se uskutečnil v úterý 29. března 2011 v kostele Nanebevzetí Panny Marie na Velkém náměstí v Hradci Králové, bylo vybráno celkem 108 300 Kč a 10 euro!
„Vážený pane dr. Bechyně, dr. Horáku i Boni pueri, děkujeme vám za zprávu o vašem charitativním koncertě v Hradci Králové. Velmi si ceníme Vaší ohromné laskavosti. Jsme šťastni, že peníze posíláte do zničené školy ve městě Taga-jo prefektury Miyagi. Moc vám děkujeme za všechny,“ píše se v dopisu ředitelky naší zastupující agentury paní Sasaki.
„Dobří chlapci“, kteří koncertují v Zemi vycházejícího Slunce již více než 10 let a mají zde své přátele, si také pozvali hosty, kteří mají v Japonsku své vazby nebo je tato země jejich domovem – vokální soubor Gentlemen Singers a dvě houslistky působící v hradecké Filharmonii Megumi Tokosumi a Natsuko Broučková Ogushi. Koncert navštívilo více než 600 lidí, kteří odměnili účinkující dlouhotrvajícím potleskem.
29. března 2011 • Z charitativního koncertu Českého chlapeckého sboru Boni pueri poputuje do Japonska více než 100 000 Kč
Kostel Nanebevzetí Panny Marie na Velkém náměstí v Hradci Králové se otevřel 29. března v 18:00 pro charitativní koncert s názvem „Boni pueri na pomoc Japonsku“. Ohromná přírodní katastrofa, která postihla tuto krásnou zemi, přinesla v celé naší republice vlnu solidarity a různých forem pomoci. „Japonský lid je velmi hrdý. Vše, co se v jeho zemi odehrává, přijímá s nesmírnou pokorou. Kluci z Boni pueri proto chtějí pomoci našim japonským přátelům tím, co nejlépe umí – tedy zpěvem, dnes speciálně i japonskými skladbami“, řekl ve své krátké úvodní řeči ředitel a sbormistr Boni pueri Pavel Horák. „Dnešní koncert je opravdu výjimečný. Výjimečný proto, že v něm vystoupí jen ti, kterým Japonsko přineslo krásné zážitky nebo ti, kterým je tato země domovem. V této chvíli, kdy se netradičně jako sbormistr dívám do publika, mám velkou radost, že náš charitativní koncert má tak velkou podporu. Již v prvních chvílích, kdy přicházely z Japonska smutné zprávy, nám spousta z vás nabízela okamžitou pomoc - za to vám ještě jednou moc děkujeme,“ dodal Pavel Horák k posluchačům, kterých bylo v kostele více než šest set.
Pozvání "dobrých chlapců" přijal vokální soubor Gentlemen Singers i dvě japonské houslistky hradecké Filharmonie Megumi Tokosumi a Natsuko Broučková Ogushi.
Vedení Českého chlapeckého sboru Boni pueri, který úspěšně koncertuje v Japonsku již více než 10 let a který si zde vybudoval již pevné hudební i osobní vazby, se spojil osobně i prostřednictvím výhradního manažera pro japonská turné JUDr. Václava Bechyně s ředitelkou zastupující agentury Ars Tokio paní Sasaki, která přijala nabízenou pomoc. Po několika jednáních poputují finanční prostředky, které byly dnes na koncertě vybrány, na pomoc škole ve městě Taga-jo v provincii Mijagi. Škola, kde Boni pueri koncertovali a chlapci zde mají své kamarády, utrpěla velké škody, z koncertního sálu je dnes evakuační centrum. Oblast trápí především nedostatek pitné vody. „… mohu vám s potěšením oznámit, že náš dnešní koncert Boni pueri na pomoc Japonsku nemá jediný náklad a veškeré finanční prostředky, které byly dnes shromážděny, se v nejbližších dnech vydají na cestu do Japonska. Při této příležitosti bychom rádi připomněli všechny, kteří nám poskytli sponzorské dary a služby, bez kterých by se koncert neobešel.
Je jimi především Rotary club Hradec Králové, který přispěl ze sbírky svých členů významnou částkou 20.500,- Kč. Moc jim děkujeme. Za mediální podporu patří dík i Českému rozhlasu Hradec Králové. Firma DUKASE vytiskla na své náklady plakáty, firma Rengl zajistila s výraznou slevou výlep. Bez nároku na platbu zapůjčila firma Petrof tento krásný klavír a stejně tak vzala na svá bedra i náklady na jeho dopravu. Děkujeme také panu Františku Najmanovi, který zdarma nástroj naladil. Poděkování patří i Biskupství královéhradeckému, které pro koncert zajistilo zdarma krásné prostory kostela. Samozřejmostí bylo, že všichni účinkující, sboristé, vokální soubor Gentlemen Singers, obě členky hradecké Filharmonie, sbormistři i klavíristé, se vzdali svých honorářů,“ zaznělo během závěrečné řeči, kterou uzavřela státní notářka JUDr. Hana Kulhánková osvědčením o správnosti vybrané částky – na pomoc Japonsku odesíláme 108 300 Kč a 10 euro.
Před závěrečnou skladbou Nella Fantasia E. Morriconneho v úpravě V. Popelky vyzval páter Karel Moravec všechny posluchače k tichému zamyšlení nebo k modlitbě.
Na přání japonské agentury bylo z dnešního koncertu natočeno i DVD, které by mělo být promítáno v postižených oblastech a v japonské televizi jako morální a povzbuzující připomínka, že lidé v Čechách ani Boni pueri na Japonsko v jeho těžkých chvílích nezapomněli.
28. března 2011 • Boni pueri pokračují v projektu výchovných koncertů
Pondělní dopoledne patřilo v kostele sv. Šimona a Judy v Praze výchovným koncertům pro žáky základních a středních škol. Český chlapecký sbor Boni pueri představil ve spolupráci s FOK nejen část svého základního repertoáru, který doprovodil krátkým odborným výkladem ředitel a sbormistr Boni pueri Pavel Horák, ale především dětskou terezínskou operu Brundibár, která již mnohokrát zazněla v podání „dobrých chlapců“ v různých městech České republiky, v Holandsku, Německu, Kanadě nebo v dalekém Japonsku. Projekt nazvaný „Hudbou proti násilí – zpívejte s námi Brundibára“ získal záštitu i ministra školství a finančně ho již podruhé podpořil Nadační fond pro oběti holocaustu.
Operu v roce 1938 napsali Hans Krása a Adolf Hoffmeister a pro děti v koncentračním táboře Terezín byla později Krásou upravena. Existují dvě verze opery. Přestože v původní pražské, která byla nalezena po 30 letech, bylo zařazeno mnoho hudebních nástrojů, terezínská verze musela být podstatně skromnější – základem hry zůstal klavír. Stejně tak Boni pueri zpívali pouze za doprovodu své klavíristky Jitky Fowler Fraňkové a pod vedení sbormistra Pavla Horáka dokázali přivést na pódium jednoduchý příběh, který nese zásadní poselství – svoboda člověka je nevyšší hodnotou lidského bytí. Opera je symbolem jasného odmítnutí násilí a krutosti proti jakýmkoli rasám a národům.
Naprosté soustředění diváků svědčilo o tom, že „dobří chlapci“ ve svém scénickém provedení dokázali velmi dobře předat svým vrstevníkům hlavní myšlenku díla. „Operu Brundibár jsme na přání pořadatelů zpívali naposledy v prosinci loňského roku v Japonsku a v letošním roce pokračujeme sérií výchovných koncertů v Čechách. Jsme rádi, že jsou tak vřele přijímány nejen pedagogy, ale i státními institucemi a sdruženími. Vše plyne přirozeně a nenásilně a díky tomu je naděje, že základní myšlenka díla, která je opravdu nadčasová, naše mladé diváky opravdu zasáhne,“ dodal sbormistr Pavel Horák.
27. března 2011 • Jarní koncert Boni pueri přinesl nová překvapení a krásné hudební zážitky
Na počátku jara se potkala všechna oddělení Českého chlapeckého sboru Boni pueri ve Filharmonii Hradec Králové. Koncert, který byl již před týdnem beznadějně vyprodaný, měl tentokrát zcela nový scénář, v němž se netradičně prolínali malí zpěváčci i koncertní sbor.
Pozvání „dobrých chlapců“ přijal vynikající soubor Musica Florea se svým dirigentem Markem Štrynclem. Boni pueri účinkují s tímto skvělým tělesem již 10 let a jejich spolupráce, která mimo jiné přinesla i prestižní ocenění Cannes Classical Awards pro nahrávku díla Jana Dismase Zelenky Sub olea pacis, vyvrcholila na podzim loňského roku, kdy se Marek Štryncl vedle Pavla Horáka stal dalším sbormistrem Boni pueri.
Společně zazněla část Korunovační mše C dur W. A. Mozarta – Gloria, Responsorium z cyklu Velikonočních responsorií J. D. Zelenky - Sicut ovis a v závěru monumentální Rejchovo Te deum, které byly publikem oceněny velikým potleskem.
S našimi vzácnými hosty však nezpíval jen koncertní sbor. I nejmenší Pueráčci nadchli publikum soustředěním na svoji sbormistryni Táňu Slezákovou a přesnými nástupy s orchestrem, stejně jako chlapci z Pueri 1, ze kterých rostou již první budoucí sólisté.
Sbormistryně Monika Kadlecová, která na koncert dorazila přímo z finále soutěže o nejoblíbenější učitelku naší republiky, dokázala se svými kluky z Pueri 2 za doprovodu souboru, že jarní sborová pohádka Boni pueri ještě nekončí. Ve chvíli, kdy v podání Bonifantes zazněly první tóny písně Johna Lennona Yesterday, nemusel naše nejstarší přípravné oddělení nikdo představovat. Jejich dvojhlasé skladby s čistou intonací jsou pravou vstupenkou mezi zpěváky koncertního sboru.
Naprosté nadšení publika přinesla směs lidových písní O. Jeremiáše s netradiční choreografií a novými upravenými folklórními kroji tak, jak byla připravena pro nedávné japonské turné.
Samostatné vystoupení souboru Musica Florea bylo hradeckým publikem nadšeně přijato.
Chvíle prosté lidské účasti a vzpomínky … přišly ve chvíli, kdy se japonské skladby jímavě a s hrdostí nesly celou Filharmonií. „Na 11. březen nikdo z nás nezapomene, máme v místech neštěstí své přátele a kamarády a chceme jim aspoň symbolicky pomoci,“ zaznělo z úst malého sopranisty.
Ještě před pár týdny jsme společně sledovali film z dalekého Japonska, kde Boni pueri spolu se svým ředitelem a sbormistrem Pavlem Horákem koncertovali více než pět týdnů.
„Máme zprávy, že škola ve městě Taga-jo, kde jsme koncertovali, utrpěla velké škody. Je nám moc líto, že některé děti, se kterými naši chlapci zpívali a navázali krásná přátelství, jsou dosud pohřešovány. Pomoc Boni pueri bude směřovat prostřednictvím naší agentury Ars Tokyo přímo do tohoto města. Ředitelka agentury paní Sasaki nás požádala o DVD záznam z koncertu, který pořádáme 29. března v kostele Nanebevzetí Panny Marie, který by rádi pouštěli lidem v evakuačních centrech a také v japonské televizi jako připomínku sounáležitosti a účasti lidí s tímto neštěstím,“ připomněl okolnosti pořádání charitativního koncertu na pomoc Japonsku Pavel Horák.
Každý rok japonský lid sleduje s příchodem teplejšího počasí květy sakury. Svátky zvané Hanami oslavují krásu sakury a pro mnoho Japonců jsou příležitostí se uvolnit a potěšit svoji mysl. Skladba s názvem této rostliny v repertoáru Boni pueri pochopitelně nechybí. Pro velkolepý závěr Jarního koncertu zvolili sbormistři symbolicky českou skladbu Stromy, aby si ji mohli s radostí a potěšením zazpívat i ti nejmenší zpěváci.
25. března 2011 • Český chlapecký sbor Boni pueri přivítá jaro s orchestrem Musica Florea
Všechna přípravná oddělení i koncertní sbor se chystají na Jarní koncert Boni pueri, který se uskuteční ve Filharmonii Hradec Králové v neděli 27. března 2011 v 15:00 hodin. Vystoupí Pueráček a Pueri 1 pod vedením sbormistryně Taťány Slezákové, Pueri 2 a Bonifantes povede sbormistryně Monika Kadlecová. Koncertní sbor vystoupí za řízení svých sbormistrů Pavla Horáka a Marka Štryncla a na klavír ho doprovodí klavíristka světového renomé Jitka Fowler Fraňková. Milým hostem Boni pueri bude tentokrát soubor Musica Florea, se kterým „dobří chlapci“ spolupracují již více než deset let a který pod taktovkou svého dirigenta Marka Štryncla poprvé v historii sboru doprovodí i všechna přípravná oddělení.
Koncertní sbor se v letošním roce potká s orchestrem Musica Florea ještě několikrát. V červnu budou společně účinkovat v rámci prestižního festivalu České sny po záštitou Václava Havla, kdy zazní premiéra Responsorií J. D. Zelenky. Hradečtí posluchači však o tuto krásnou a náročnou hudbu nepřijdou. V předpremiéře si ji budou moci poslechnout již 4. června 2011 v Hradci Králové.
23. března 2011 • Boni pueri sklidili v Třinci velký aplaus
U příležitosti 80. výročí povýšení Třince na město koncertovali Boni pueri 16. března za řízení sbormistra Marka Štryncla v kulturním domě Trisia. Zazněly skladby českých i světových mistrů i lidové písně v úpravách Jaroslava Krčka, Miroslava Raichla a Zdeňka Lukáše. Koncert měl velký ohlas.
17. března 2011 • Boni pueri na pomoc těžce zkoušenému Japonsku
Český chlapecký sbor Boni pueri myslí s obavami na své japonské přátele. Před dvěma týdny si na veřejném promítání zpěváci, jejich rodiče, přátelé i významní hosté připomněli krásné okamžiky pětitýdenního turné do Asie, které proběhlo v závěru loňského roku.
V současné době čelí Japonsko následkům silného zemětřesení a tsunami – největší katastrofě od doby druhé světové války. Ihned po této tragické události začal Český chlapecký sbor Boni pueri připravovat charitativní koncert.
„Zprávy, které z Japonska přicházejí, jsou velmi smutné. Katastrofa, která tuto laskavou zemi postihla, jistě nikoho nenechá lhostejným. Uspořádání charitativního koncertu chápeme jako naši morální povinnost. Vždyť v místech, které katastrofa postihla, jsme v zimě koncertovali, máme zde své přátele, se kterými nás pojí krásné hudební projekty i nevšední zážitky. Navštívili jsme jejich školy i domovy. Výtěžek z koncertu věnujeme agentuře, která více než deset let chystá pro naše chlapce krásná turné. Ta ho použije zejména pro děti ze sborů, se kterými jsme koncertovali, na zajištění jejich základních potřeb dle aktuální situace v zemi,“ říká ředitel Boni pueri a sbormistr koncertní skupiny Pavel Horák. Koncert s názvem Boni pueri na pomoc Japonsku zazní v kostele Nanebevzetí Panny Marie na Velkém náměstí v Hradci Králové v úterý 29. března 2011 v 18:00 hodin. Pozvání „dobrých chlapců“ přijal i Vokální soubor Gentlemen Singers, jehož členové v době svého působení v Boni pueri koncertovali se sbormistrem Pavlem Horákem právě v Japonsku i dvě houslistky Megumi Tokosumi a Natsuko Broučková Ogushi působící v hradecké Filharmonii.
„Boni pueri vystoupili za dobu své existence na mnoha benefičních koncertech, které již tradičně patří do dramaturgického plánu sboru. Tentokrát poprvé míří naše pomoc do zahraničí, je čitelná a konkrétní. Posíláme ji svým přátelům. Všichni cítíme, že nejde jen o pomoc finanční, ale i o účast v těžkých chvílích, které tato ostrovní země zažívá. Proto na koncertě zazní také japonské skladby, které byly tak vřele přijímány japonským publikem,“ uzavírá Pavel Horák.
15. března 2011 • Ředitel Českého chlapeckého sboru Boni pueri navštíví na pozvání Pražský dům v Bruselu
Ředitel Boni pueri Pavel Horák odletěl na několikadenní služební cestu do Bruselu, kde bude jednat s hudebními agenturami o možnosti dalších koncertních turné. Zároveň navštíví na pozvání také Pražský dům, ve kterém sídlí Zastoupení Prahy při EU a jehož posláním je zajišťovat povědomí o Praze a jejich zájmech mezi představiteli evropských institucí.
2. března 2011 • Aula Univerzity Hradec Králové praskala ve švech
Aula Univerzity Hradec Králové praskala ve švech. Český chlapecký sbor Boni pueri si na akademické půdě připomněl úspěšné pětitýdenní turné po Japonsku a Koreji, které se uskutečnilo v závěru loňského roku a patřilo v dějinách tělesa k nejúspěšnějším. Více než 500 příznivců a přátel sboru mělo možnost sledovat dokument, který natočili sami zpěváci a prohlédnout si výstavu fotografií z turné. Pozvání přijali i významní hosté – ředitel agentury ArcoDiva PhDr. Jiří Štilec, manažer asijských turné JUDr. Václav Bechyně, Ing. Jaroslav Syrový, poslanec Parlamentu JUDr. Pavel Staněk, hudební skladatelka Sylvie Bodorová, ředitel Českého rozhlasu Hradec Králové Mgr. Jiří Kánský, prezident Rotary klubu Ing. Jiří Štěpánek i zástupci Královéhradeckého a Pardubického kraje a města Hradec Králové. „Český chlapecký sbor Boni pueri stojí na čtyřech pevných pilířích. Tím prvním jsou naši kluci, zpěváci, se kterými můžeme pracovat na krásných projektech a vizích, jsou pro nás jistotou a stabilitou. Druhým pak rodiče našich zpěváků, bez jejichž obětavosti, nadšení a podpory bychom se neobešli. Nemohu zapomenout ani na naše kantory a agentury i ředitele dalších uměleckých těles, kteří nás podporují a připravují koncerty a turné,“ řekl v úvodním slovu sbormistr a ředitel Boni pueri Pavel Horák.
Ten spolu s chlapci odpovídal na otázky redaktorky Českého rozhlasu i na mnoho dotazů přítomných novinářů. Boni pueri vycestovali na asijský kontinent za dobu své existence již pošesté a představili na přání pořadatelů skladby českých a světovým mistrů, úpravy lidových písní i koledy celého světa. „Jsem pyšný na to, že můj syn je členem právě takového významného tělesa, jakým Boni pueri bezesporu jsou. Klukům se dostává opravdu nadstandardního vzdělání a věřím, že se investice rodičů, kteří chlapcům takovou možnost dopřejí a podporují je v ní, v budoucnu určitě vrátí. Jako bývalého zastupitele mne velmi těší, že v našem městě máme hudební těleso, které právem nazýváme hradeckým stříbrem“, uvedl ve svém vystoupení poslanec Parlamentu JUDr. Pavel Staněk, který na setkání dorazil přímo z jednání Sněmovny.
Nádherné vzpomínky mají Boni pueri na koncert v tokijské katedrále Panny Marie, která byla již mnoho týdnů předem vyprodána, a kde zazněly skladby Ave Maria, Verdiho Nabucco nebo Dvořákova Mše D dur, stejně tak k nezapomenutelným zážitkům patří i vystoupení v živém vysílání korejské televize. „Když jsme připravovali monumentální projekt Mahler Gala, na kterém vystoupila největší esa světové hudby a přenášely ho televizní společnosti celého světa, nikdo ani na chvilku nezapochyboval, kdo by měl zpívat sborové party – jedinou a šťastnou volbou byli právě Boni pueri,“ řekl ve svém vystoupení PhDr. Jiří Štilec.
„Dobří chlapci“ již mnoho let spolupracují s uměleckým šéfem orchestru Musica Bohemica. I pro japonské a korejské posluchače vezli s sebou jeho skladbu Blábolinky, která měla ohromný úspěch. V době tohoto velkolepého setkání však Jaroslav Krček dirigoval premiéru svého oratoria, a proto zazněla jeho slova z filmového plátna: „Cesta ke krásné hudbě i v životě má být rovná, směřovat stále vzhůru a vše, co je na ní špatného, je třeba odstranit a už se neohlížet. Vaši „velitelé“, milí kluci, se v tom zachovali velmi moudře a já vám přeji, aby Boni pueri i nadále dělali krásnou muziku tak, jak to umí jen oni… Těším se na provedení naší opery, kterou jsme společně připravili.“
Vystoupení na největším projektu Pražského jara, koncert v rámci Českých snů pod záštitou Václava Havla, evropská i asijská turné a nové CD – to jsou nejbližší plány kluků z Hradce a jejich sbormistrů Pavla Horáka a Marka Štryncla. „Boni pueri v latině znamená dobří chlapci. Ale v překladu má ještě jeden význam. Lze ho také vyložit jako kvalitní. Jsem rád, že s Českým chlapeckým sborem Boni pueri mohu spolupracovat,“ dodal na závěr ředitel hudební agentury Arcodiva Jiří Štilec.
1. března 2011 • Boni pueri hosty Českého rozhlasu 2
Boni pueri přijali dnes večer pozvání do studia Českého rozhlasu 2. V hodinovém pořadu Domino odpovídali v živém vysílání na otázky moderátora i posluchačů. Představili také své nejbližší projekty a plánovaná zahraniční turné do konce školního roku. Nejvýznamnějším projektem české kulturní scény bude v letošním roce bezesporu provedení monumentální Mahlerovy 8. symfonie – Symfonie Tisíců na Pražském jaru. Boni pueri vystoupí spolu s Českou filharmonií a Symfonickým orchestrem Severoněmeckého rozhlasu Hamburk.
„Vzhledem k tomu, že na pódiu stojí v jednu chvíli na 600 muzikantů, bude koncert poprvé ve festivalové historii situován do multifunkční pražské 02 Arény. Celý kolos se všemi účinkujícími se pak přestěhuje speciálním vlakem do hamburské a hannoverské arény. Obě jsou již teď beznadějně vyprodány,“ dodává sbormistr a ředitel Boni pueri Pavel Horák.
V nejbližších týdnech sbor vycestuje na prestižní festival do Anglie. Stejně jako v roce 2007 byl Pavel Horák i letos požádán o vystoupení na odborné konferenci sbormistrů z celé Evropy, kde bude prezentovat nejen českou sborovou školu, ale i unikátní metody výuky chlapeckého zpěvu na své základní umělecké škole, jejímž je zřizovatelem.
28. února 2011 • Boni pueri přestavili své významné projekty
„Z chrámu do obří arény – Boni pueri připravují monstrózní mahlerovský projekt i film z asijského turné“ – četli včera lidé v celém hradeckém regionu v deníku MFDnes. Ve středu 2.března přivítají „dobří chlapci“ na půdě Univerzity Hradec Králové nejen své rodiče a přátele, ale mnoho významných hostů, Za účasti médií promítnou dokument z úspěšného pětitýdenního turné v Japonsku a Koreji, zahájí výstavu fotografií z Asie a připomenou část významných hudebních projektů včetně zahraničních turné, které je letos do konce prázdnin čekají. Celý článek si můžete přečíst na našich stránkách.
26. února 2011 • Provedení 3. symfonie L. Bernsteina – Kaddish označeno odbornou kritikou za velkolepé
Na počátku letošního roku účinkovali Boni pueri na pozvání jednoho z nejlepších dirigentů Leoše Svárovského v Bernsteinově 3. symfonii – Kaddish. Jejich výkon byl oceněn nejen posluchači v sále, kteří dlouze aplaudovali vestoje, ale také odbornou veřejností. „Vskutku ojedinělým dramaturgickým počinem, který mohla Hradci Králové závidět i leckterá z vyhlášených hudebních metropolí, byl abonentní koncert královéhradecké Filharmonie ve čtvrtek 13.1.2011. Na programu byla totiž 3. symfonie Leonarda Bernsteina "Kaddish" - dílo provozně, interpretačně i posluchačsky vysoce náročné.
Spolu s Filharmonií Hradec Králové účinkoval Kühnův smíšený sbor, vedený Markem Vorlíčkem, hradecký chlapecký sbor Boni pueri se sbormistrem Pavlem Horákem, sólistkami večera pak byly sopranistka Jana Wallingerová a v roli recitátorky paní Soňa Červená. Bernsteinova symfonie "Kaddish" je velkolepým hudebním plátnem. Fakticky jde spíše o hudebně dramatickou fresku, v níž hraje obrovskou úlohu složka vokální. Sbory zvládaly své vysoce náročné party velmi dobře...“ uvádí ve své recenzi Michal Novenko, varhaník a hudební kritik.
Na třicet „dobrých chlapců“– sopránů a altů - si dokázalo poradit s náročností díla. Jejich úspěch je o to významnější, že někteří z nich stojí teprve na počátku svého hudebního poznání. „Souhru s proměnlivými rytmy i aleatorními úseky měl dirigent pevně pod kontrolou. Postupně docházelo ke stálému projasňování zvuku a s ohromným účinkem se z dramatických disonantních ploch začala vynořovat stěžejní melodická myšlenka, jejíž zpěvnost má blízko k Bernsteinovým muzikálovým melodiím, přičemž je na hony vzdálená jakémukoli náznaku laciné líbivosti.
Celkové vyznění bylo skutečně velkolepé. Dlouhotrvající ovace ve stoje byly nejen zaslouženou odměnou umělcům za výborný výkon - byly i potvrzením, že vnímavé a vzdělané publikum dokáže ocenit vysoce náročnou hudbu a zaslouží si, aby mu takovéto mimořádné projekty byly předkládány,“ uzavírá Michal Novenko.
23. února 2011 • Boni pueri vystoupili na křtu básnické sbírky
V prostorách hradeckého jazzového klubu Satchmo se dnes uskutečnil křest třetí básnické sbírky fotografa, novináře a mediálního analytika Tomáše Zdechovského. Kmotrem útlé knížky veršů, které kritika označila za průlomové i provokující, se stal primátor města MUDr. Zdeněk Fink. Úzká sestava nejlepších zpěváků koncertní skupiny Boni pueri toto slavnostní setkání zahájila a doplnila velmi pečlivě vybranými skladbami celou kompozici autorského čtení. Během večera excelovali „dobří chlapci“ v několika vstupech a mimo jiné se podíleli i na přání autora spolu s VIP hosty na básnickém přednesu.
O tom, že hudba a poezie k sobě neoddělitelně patří, je přesvědčen i hudební skladatel, pedagog a bývalý ministr kultury Václav Riedelbauch:
„Básně Tomáše Zdechovského jsou velmi zajímavé a líbí se mi. Posouvá hranice poezie o kus dál. Pracuje velmi silně s emocí, stejně jako hudba. Poezie a hudba jsou spojenými nádobami.“
Zdechovského verše, které jsou překládány do několika světových jazyků, včetně japonštiny a hebrejštiny a které najdete v knihovnách i ve Vatikánu nebo Otavě, doprovodili Boni pueri na cestě ke čtenářům skladbou E. Morriconeho Nella Fantazia z oskarového filmu Mise, kde podal skvělý výkon sólista Boni pueri za doprovodu klavíristy světového renomé Miroslava Sekery.
21. února 2011 • Boni pueri si připomenou úspěšné asijské turné
V závěru loňského roku se „dobří chlapci“ vrátili z úspěšného turné v Japonsku a Koreji, kde během pěti týdnů absolvovali mnoho prestižních koncertů, milých setkání i natáčení do přímého přenosu korejské televize. Turné, které patří k nejvýznamnějším v dějinách Boni pueri, zaznamenali na kameru i fotoaparáty sami zpěváci.
Veřejné promítání filmu Boni pueri na turné v Japonsku a Koreji spolu s vernisáží výstavy fotografií a rautem se koná ve středu 2. března v 18.30 v aule Univerzity Hradec Králové. Slavnostního setkání se zúčastní významné osobnosti Parlamentu České republiky, města Hradec Králové, Královéhradeckého a Pardubického kraje i zástupci prestižních hudebních agentur.
31. ledna 2011 • Boni pueri opět na obrazovkách České televize
Česká televize (ČT2) odvysílala 2. února 2011 v pořadu Terra Musica ve 22:30 záznam z generální zkoušky a koncertu ve Filharmonii Hradec Králové. Velkolepé dílo Leonarda Bernsteina Symfonii č. 3 - „Kaddish“ uvedli hradečtí filharmonici na začátku letošního roku a provedení bylo publikem i odbornou veřejností nadšeně přijato. Pod taktovkou předního českého dirigenta Leoše Svárovského vystoupili Boni pueri spolu s vynikající českou herečkou a zpěvačkou Soňou Červenou.
Terra Musica připomene tento večer i významného umělce, se kterým Boni pueri nedávno koncertovali. Světově proslulý barytonista Thomas Hampson vystoupil za účasti světových televizních společností s „dobrými chlapci“ slavnostním koncertě Mahler Gala v Kalištích u Humpolce u příležitosti 150. výročí narození Gustava Mahlera.
27. ledna 2011 • Boni pueri otevřeli dveře novým talentům
V průběhu tohoto týdne proběhly úspěšné konkurzy do přípravných oddělení Českého chlapeckého sboru Boni pueri, o které byl letos velký zájem. Chlapci přicházeli nejen z Hradce Králové, ale i z Náchodska, Trutnovska a Pardubicka. Někteří malí talenti se hlásili na základě návštěvy samostatných koncertů Boni pueri a společných vystoupení sboru s Lucií Bílou. Zápis byl jedinečnou příležitostí pro šikovné chlapce stát se součástí prestižního sboru, který pravidelně vystupuje doma i v zahraničí samostatně či s předními osobnostmi české i světové hudební scény. Noví zpěváci se počátkem příštího týdne plně zapojí do výuky na jedinečné základní umělecké škole zaměřující se na chlapecký zpěv, která je registrována v Rejstříku škol a školských zařízení MŠMT.
19. ledna 2011 • Trutnov tleskal Boni pueri vestoje
Po třech letech se Boni pueri vrátili do Národního domu v Trutnově, aby byli opět odměněni ovacemi vestoje. Na koncertě, který pořádala Agentura DETO, zazněla v první části díla našich i světových klasiků, ve druhé úpravy lidových písní M. Raichla a Z. Lukáše nebo americké gospely. Publikum si vyžádalo i několik přídavků, po kterých nadšeně aplaudovalo. „Koncert byl skvělý, věříme, že se se sborem Boni pueri, který je skutečně unikátem, potkáme dříve než za tři roky,“ komentoval úspěch producent Tomáš Matuška. Reportáž z vystoupení natáčela i regionální televize.
Ještě před koncertem čekalo v odpoledních hodinách „dobré chlapce“ na místní faře opravdu milé setkání – vystoupili pro členy Klubu vozíčkářů a zařadili se do řady významných osobností spolu s Pavlem Šporclem, Štěpánem Rakem, Gabrielou Demeterovou a dalšími, kteří již Klub navštívili. Chlapce přivítal ředitel Klubu Mgr. Jan Roček, který přiblížil chlapcům život handicapovaných lidí. V krásných farních prostorách zazněla část Korunovační mše W. A. Mozarta a lidové písně. Ředitel a sbormistr Pavel Horák i chlapci pak během rautu dlouhé minuty odpovídali na otázky posluchačů. Přátelské odpoledne, které probíhalo za účasti televize i novinářů, naplnilo bezezbytku slova římského básníka Horatia: „Hudba je lékem na trápení duše.“
16. ledna 2011 • Boni pueri si vyzpívali další koncerty v Německu
Koncertní skupina Českého chlapeckého sboru Boni pueri pod vedením Pavla Horáka dnes slavila úspěch na koncertě v saském Hirschfeldu. Boni pueri přijali pozvání k novoročnímu devadesátiminutovému vystoupení, na kterém zazněla díla Johanna Sebastiana Bacha, Wolfganga Amadea Mozarta či Ludwiga van Beethovena. Vyprodaný evangelický kostel Sv. Michala „dobrým chlapcům“ z Hradce Králové dlouze aplaudoval vestoje a vynutil si několik přídavků. Pořadatelé koncertu byli výkonem chlapců natolik ohromeni, že již dnes požádali o další samostatné vystoupení. Koncert se konal v rámci prestižního mezinárodního hudebního festivalu Mitte Europa.
16. ledna 2011 • Boni pueri sang more concerts in Germany
Today the concert group of the Czech Boys Choir Boni pueri led by Pavel Horák celebrated their success at a concert in Saxon Hirschfeld. Boni pueri accepted the invitation to a 90 minute long New Year's concert, which was compiled from the works of Johann Sebastian Bach, Wolfgang Amadeus Mozart, Ludwig van Beethoven and other composers. The sold out Evangelical Church of St. Michael long applauded the "good boys" from Hradec Králové and won a few encores. The concert organizers were so impressed with the performance of the boys that they have already applied for an additional solo performance. The concert took place as part of the prestigious International Music Festival Mitte Europa.
13. ledna 2011 • Boni pueri zazářili ve Filharmonii
Filharmonie Hradec Králové připravila ve své abonentní řadě pro letošní rok jeden z nezapomenutelných projektů. Za řízení předního českého dirigenta Leoše Svárovského provedli filharmonici Symfonii č. 3 - „Kaddish“. Pro sborový part chlapeckého sboru si dirigent vybral Český chlapecký sbor Boni pueri. Spolu s „dobrými chlapci“ vystoupila také sólistka Janáčkovy opery Národního divadla v Brně Jana Wallingerová a Kühnův smíšený sbor. Dílo provázela nádherná, hluboce osobní modlitba, ve které hradecké publikum slyšelo vynikající českou herečku a operní zpěvačku Soňu Červenou. Po monumentálním strhujícím závěru do posledního místa zaplněný sál povstal a dlouze aplaudoval umělcům vestoje.
„Z výkonu chlapeckého sboru Boni pueri jsem nadšená, Bernstein napsal úžasné a náročné dílo. Obdivuji také neuvěřitelnou kázeň chlapců i jejich soustředění a naprostou rytmickou přesnost. Přála bych jim, aby si vážili těch doteků hudby. Často myslím na slova svého tatínka, který říkal, že mluvené slovo a hudba patří neoddělitelně k sobě a není možné ani jedno šidit. To jsem měla na mysli po dlouhá léta emigrace, kdy jsem přišla o svoji vlast, své rodiče a domov. Upnula jsem se na svůj rodný jazyk a hudbu, které mi nikdo vzít nemohl a to mi dodávalo sílu. Krásné soprány a alty chlapců z Boni pueri mi dnes opět připomněly čistotu obojího. Těším se, že se s chlapci a jejich sbormistrem Pavlem Horákem ještě potkám při další krásné práci,“ říká Soňa Červená.
O tom, že provedení Bernsteinovy Symfonie se skvělým obsazením bylo počinem skutečně mimořádným, svědčí i fakt, že dnešní koncert stál v popředí zájmu řady médií. Dokument se záznamem dnešního vystoupení odvysílá Česká televize v pořadu Terra Musica.
12. ledna 2011 • Boni pueri se chystají na provedení Bernsteinovy Symfonie č. 3
První zkouška díla Leonarda Bernsteina Symfonie č. 3 – „Kaddish“ za řízení Leoše Svárovského probíhala dnes dopoledne v sále Filharmonie Hradec Králové. Výňatky ze Symfonie zpívané sólovým sopránem, chlapeckým a smíšeným sborem kombinuje Bernstein s mluveným textem, vlastní vášnivou, hluboce osobní modlitbou, ve které hradecké publikum uslyší vynikající českou herečku a operní zpěvačku Soňu Červenou, která byla v minulém týdnu vyznamenána ministrem kultury České republiky Jiřím Besserem medailí Artis Bohemiae Amicis (Přátelé českého umění). O koncertě, který je již dlouho beznadějně vyprodán, referoval České rozhlas i Česká televize a regionální tisk.
1. ledna 2011 • Slavnostní přípitek nového roku uvedli v České televizi Boni pueri
Stejně jako v loňském roce zazněla i letos úderem půlnoci česká hymna v podání Boni pueri ve vysílání České televize, aby uvedla slavnostní přípitek ke vstupu do nového roku.
Za Českým chlapeckým sborem Boni pueri je další úspěšná kapitola, kterou lze bez váhání nazvat Rokem významných míst, osobností a zahraničních cest.
Chrám sv. Mikuláše na Malé Straně, odkud Boni pueri zahájili rok 2011, nebyl jediným významným místem, kde zpěváci v uplynulém roce vystoupili. Nového pražského arcibiskupa Mons. ThLic. Dominika Duku doprovodili „dobří chlapci“ za účasti nejvyšších církevních hodnostářů a významných osobností společenského života při slavnostní intronizaci do Katedrály svatých Víta, Václava a Vojtěcha na Pražském hradě, kde zazněly v jejich podání duchovní skladby. Římská bazilika Santa Maria Maggiore přivítala Boni pueri na slavnostním koncertě ke dvacetiletí obnovených diplomatických vztahů České republiky se Svatým stolcem. Na koncertě, pořádaném Velvyslanectvím České republiky při Svatém stolci, provedl sbor duchovní díla Antonína Dvořáka. Krásné prostory Španělského sálu i Rudolfovy galerie na Pražském hradě byly dalšími koncertními místy, kde Boni pueri účinkovali, tentokrát u příležitosti státní návštěvy prezidenta Lotyšské republiky Valdise Zatlerse.
Vystoupení na slavnostním večerním galakoncertu v rodišti Gustava Mahlera v Kalištích u Humpolce, který se konal v den 150. výročí skladatelova narození, bylo pro zpěváky v hlasech soprán – alt velkou výzvou i krásnou hudební příležitostí. Na koncertě, kterého se účastnil i prezident republiky Václav Klaus a který byl přenášen několika zahraničními televizními stanicemi, vystoupili Boni pueri spolu s Pražským filharmonickým sborem a sólistou Thomasem Hampsonem a byli odměněni výbornou kritikou v odborném tisku.
Boni pueri však nespolupracují jen se skvělými zahraničními umělci. Významným momentem v roce 2010 bylo zahájení trvalé spolupráce s předním dirigentem, uměleckým šéfem souboru Musica Florea Markem Štrynclem, který se vedle Pavla Horáka, sbormistra a ředitele Boni pueri, stal dalším sbormistrem koncertní skupiny. „Dobré chlapce“ doprovází vynikající klavíristka se světovým renomé Jitka Fowler Fraňková, viceprezidentka společnosti EPTA Czech Republic, která koncertovala s mnoha světovými tělesy. Cestu do jiných hudebních žánrů znovu otevřeli Boni pueri intenzivní spoluprací s třináctinásobnou zlatou slavicí Lucií Bílou, když natočili s kapelou Petra Maláska a Pražským symfonickým orchestrem vánoční album Bílé Vánoce Lucie Bílé a absolvovali se zpěvačkou dvouměsíční turné po České republice i na Slovensku. Společné CD je dnes již trojnásobně platinové.
Zahraniční turné vždy patří k vrcholům sborové práce. Boni pueri v roce 2010 doslova ovládli asijský kontinent. Absolvovali tři úspěšná turné v Číně, Japonsku a Koreji, koncertovali v největších sálech a jejich vystoupení byla všude skvěle přijímána. Zpívali před prezidenty prestižních hudebních agentur a jejich jméno nese i katalog, který propaguje 50 nejlepších těles na světě.
Česká hymna, která tak majestátně zněla v podání „dobrých chlapců“ na začátku roku 2010 a znovu na začátku roku letošního, symbolicky uzavřela úspěšnou sezónu Boni pueri a zároveň přinesla další nové hudební příležitosti.